Jump to content



970/980... Αλλα ποια απ ολες?


Recommended Posts

,

και εντύπωση μου έκανε επίσης και η gigabyte g1 gaming, η οποία έχει backplate και το υψηλότερο o/c που είδα μέχρι στιγμής στα review. Παραθέτω:

Gigabyte GeForce GTX 970 G1 Gaming review - Overclocking The Graphics Card

Θέλει ψάξιμο η δουλειά... αλλά δε βιάζομαι κιόλας.

κι η inno3d στα ιδια δειχνει να ειναι ομως, και το κουλερακι της δειχνει να ειναι αποδοτικοτερο, γι αυτο το δικο μου δειλιμα ειναι αναμεσα στην evga (που δεν την εχω ξαναδει σε τετοιες τιμες ουτε ειχα ποτε μου) και την inno3d (η αρχικη ερωτηση μου ηταν εξ αλλου ξεκαθαρη, δεν περιλαμβανε μελλοντικες υλοποιησεις, ουτε την ...amd... -ξεκαθαριζω μαλιστα πως ειμαι διατεθειμενος αν χρειαστει να αναβαθμισω σχετικα νωρις και να χασω στη μεταπωληση- αν ειναι βεβαια σε 2-3 βδομαδες να αλλαξει τοι τοπιο, οκ να περιμενω, αν μιλαμε για δυο τρεις μηνες ομως δεν το συζηταω καν)

Η βασικη μου ερωτηση ηταν παντως σχετικα με την επιλογη 970 ή 980, και μαλλον μοιαζει να κλεινω στην 970... δειχνει πολυ πιο τερας απ οσο περιμεναμε...

Link to comment
Share on other sites

...Από αυτές που έχουν βγει σταθερή αξία οι EVGA (χωρίς backplate όμως),

EVGA updated the shroud of their ACX cooler with improved fans and a modern design, but the cooling assembly below it is the same. While our review sample came without a backplate, EVGA tells us that most retail boards will have a backplate, with EVGA mailing backplates for early cards out after a product has been registered.

Τα πρωτα κομματια δεν εχουν(αν και με εγγραφη στο στελνουν δωρεαν)

Link to comment
Share on other sites

Aν είσαι πολύ ψείρας πάτως η evga είναι λίγο πιο "φασαριόζα" όπως λέει το tpu

Even though power consumption is very good, noise levels aren't that impressive.

I find the EVGA's GTX 970 SC ACX quite noisy in both idle and load; other board partners are delivering much better noise output results by offering a semi-passive cooling solution that turns the fans off in idle and during light gaming, while operating them very quietly otherwise.

With temperatures as low as 73°C under load, there is no reason for EVGA not to allow slightly higher temperatures in return for less fan noise.

EVGA GTX 970 SC ACX 4 GB Review | techPowerUp

Πάντως σε 2-3 βδομάδες πιστεύω θα έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο, με το σύνολο των νέων μοντέλων να έχει κυκλοφορήσει.

Αναλόγως το πόσο είσαι διατεθειμένος να περιμένεις, πράττεις...

@ARMAGEDDON:

me-gusta-2.png

Edit: Review για την Inno 3d έχουμε?

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτή η Evga που βγήκε γιατί μου φαίνεται η πιο αδιάφορη από όλες και ο μόνος λόγος να την προτιμήσεις είναι ότι πιάνει λίγο χώρο.

Θα προτιμούσα MSI εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Aν είσαι πολύ ψείρας πάτως η evga είναι λίγο πιο "φασαριόζα" όπως λέει το tpu

θεωρητικα ημουν, αλλα τελευταια για να ποιασω fps στα 1440 εχω τσιτωσει την καρτα και εχω βαλει τα ανεμιστηρακια στο 90% (εκει που ειμαι ψειρας ειναι με τις θερμοκρασιες... ακομα και την καρτα που θα δωσω σε λιγες μερες δεν θελω να τη βλεπωω να ποιανει 80 κι 90)

αυτος ειναι βασικα κι ο βασικοτερος λογος που βιαζομαι να απαλλαγω...

Πάντως σε 2-3 βδομάδες πιστεύω θα έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο, με το σύνολο των νέων μοντέλων να έχει κυκλοφορήσει.

αντε για 2-3 βδομαδες οκ, ας περιμενω λιγο...
Αναλόγως το πόσο είσαι διατεθειμένος να περιμένεις, πράττεις...
η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι καθολου διατεθειμενος να περιμενω, αλλα αν ειναι για λιγη υπομονη 2-3 βδομαδων να κερδισω η να χασω μια καλυτερη καρτα (οχι απαραιτητα σε επιδοσεις αλλα σα συνολο) και να δουμε τι λενε για την 970 οσοι εχουν υψηλες αναλυσεις, οκ, ας περιμενω μερικες μερες

Edit: Review για την Inno 3d έχουμε?

δεν εχω δει review αλλα αυτα που γραφει η ιδια η εταιρια στη σελιδα της... λουκουμακι δειχνει...
Εμένα αυτή η Evga που βγήκε γιατί μου φαίνεται η πιο αδιάφορη από όλες και ο μόνος λόγος να την προτιμήσεις είναι ότι πιάνει λίγο χώρο.

Θα προτιμούσα MSI εύκολα.

Ισως δεν εχεις αδικο, απλα καπου ψαρωνει η τιμη οταν βλεπεις οτι ειναι evga

Link to comment
Share on other sites

ok αποφασισα...

EVGA - Products - EVGA GeForce GTX 970 FTW ACX 2.0 - 04G-P4-2978-KR

απ οτι διαβαζω σε δυο βδομαδες release οποτε ειναι βλακεια να μην κανω λιγη υπομονη.

Η evga εχει eu μαγαζι η πρεπει να ψαχτω στους εμπορους?

ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις και τη βοηθεια επιλογης

Link to comment
Share on other sites

απ'οσο εψαξα χτες οι καλυτερες 970 ειναι οι gigabyte και msi.

H gigabyte εχει το καλυτερο cooler, αλλα τα fans δεν πεφτουν κατω απο 35% ενω στην msi σταματανε κιολας οπως στην asus strix.

Και οι 2 εχουν 8pin+6pin για αυθονη τροφοδοσια, τωρα το κατα ποσον μπορουν να την εκμεταλευτουν αλλο θεμα...

Στα αρνητικα, η MSI δεν εχει backplate(μονο εμφανησιακο θεμα βεβαια) και η gigabyte ειναι πολυ μεγαλη σε μηκος λογω του cooler.

Το θεμα για τους overclockers ειναι οτι πρεπει να μαθουμε παραπανω πραγματα για το συστημα τροφοδοσιας, τι κοφτες παιζουνε, αν θα ξεκλειδωσουν καπως αυτοι οι κοφτες και σε ποιες καρτες.... τι γινεται με εξτρα ταση, και αν ξεκλειδωνει και αυτη παραπανω σε καποιες.... γιατι εκει ειναι ολο το ζουμι, και εκει εχει κακη παραδοση η giga οποτε αν και με το καλυτερο cooler, θα περιμενα κανα διμηνο στη θεση σας!

Link to comment
Share on other sites

απ'οσο εψαξα χτες οι καλυτερες 970 ειναι οι gigabyte και msi.

και ετσι να ναι, δεν ειναι λιγο μαλ....α να δινεις 4-5 κατοσταρικα για κατι και απο day one να χανεις την εγγυηση επειδη εβαλες καλυτερη ψυξη για να το προστατευσεις?

Προσωπικα και μονο γι αυτο παντα εβλεπα με καλο ματι την evga αλλα η διαφορα τιμων που ειχε σε σχεση με τις υπολοιπες ηταν τοσο μεγαλη που επαιρνες με τα ιδια χρηματα την ακριβως επομενη καρτα, (ειδικα στις 5ΧΧ και 6ΧΧ το ειχαν παρακανει) ομως μ,ε τη σειρα 9ΧΧ δε φαινεται να ισχυει κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

και ετσι να ναι, δεν ειναι λιγο μαλ....α να δινεις 4-5 κατοσταρικα για κατι και απο day one να χανεις την εγγυηση επειδη εβαλες καλυτερη ψυξη για να το προστατευσεις?

Προσωπικα και μονο γι αυτο παντα εβλεπα με καλο ματι την evga αλλα η διαφορα τιμων που ειχε σε σχεση με τις υπολοιπες ηταν τοσο μεγαλη που επαιρνες με τα ιδια χρηματα την ακριβως επομενη καρτα, (ειδικα στις 5ΧΧ και 6ΧΧ το ειχαν παρακανει) ομως μ,ε τη σειρα 9ΧΧ δε φαινεται να ισχυει κατι τετοιο

η Evga παντα ειχε ποιοτικα προϊοντα, και οι τιμες τους δεν ηταν κακες ουτε στην προηγουμενη γενια αν επαιρνες απευθειας απο το EU site, νομιζω μονο 12ε μεταφορικα ειχε...

Απλα στις "απλες" καρτες της (οχι Classified/Kingpin), δεν ειναι κατι ιδιαιτερο ουτε το cooler της ουτε τα clocks που παει να σου πουλησει ακριβοτερα και ειναι αστεια μπροστα στο ποσο κλοκαρει ουτως η αλλως η εκαστοτε καρτα.

Εαν ο σκοπος ειναι ουτως η αλλως να βαλεις δικο σου cooler, τοτε κατα τη γνωμη μου κοιτας για reference καρτα για να εχεις μεγιστη συμβατοτητα με οτιδηποτε, και να απολαυσεις και τυχον tweaks, bios editing κλπ που μπορει να παιξει αργοτερα... Βεβαια δε ξερω αν αυτα τα πλεονεκτηματα θα ισχυσουν στις 970 γιατι ειναι η πρωτη φορα που βλεπω σε launch νεας καρτας να δυσκολευεσαι να βρεις reference lol, και σιγουρα τα παραπανω perks προκυπτουν απο την ευρεια κυκλοφορια αυτων των καρτων.

Αποκει και περα, αν θες ενα καλο πακετο χωρις να πειραξεις ψυξεις κλπ τοτε αυτες οι υλοποιησεις των giga/msi εχουν ηδη σχεδον ολα οσα θα χρειαστεις σε τιμες σχεδον reference, και με δεδομενο οτι η καρτα αυτη εχει ουτως η αλλως καλη θερμικη συμπεριφορα, το να εχεις ενα δυνατο cooler εξαρχης οπως παιρνεις την καρτα, σημαινει οτι λογικα δε θα χρειαστει να το αλλαξεις εκτος αν παιξει τρελο voltage tweaking μεθαυριο!

Για μενα εκει χανει η evga, δεν εχει ανταξιο cooler με τις αλλες 2 (χωρια οι Photos που βγηκαν και δειχνουν οτι δεν εκανε καν μετατροπη στο cooler για να ταιριαξει στις 970 και ο πυρηνας ακουμπαει σε μονο 2 heatpipes).

Τωρα αυτο που λες για την εγγυηση, ελεγχεται, δε ξερω τι ισχυει ακριβως. Στη μεν MSI εχει μια βιδα αυτοκολητακι παν και φαινεται οτι εβγαλες το cooler, αλλα εχω διαβασει οτι οσοι επικοινωνησαν με MSI και ρωτησαν αν μπορουν να αλλαξουν την παστα χωρις να χασουν την εγγυηση, τους απαντησαν πως "αν δε προκληθει cosmetic damage απο τις κινησεις σου δε χανεις την εγγυηση". Αρα ειναι λιγο γκριζα γραμμη. Στη gigabyte δε ξερω τι ισχυει ουτε αν εχει αυτοκολητο και φαινεται αν την πειραξες. Παντως οπως και να'χει, οποιος παρει μια απο αυτες τις 2, θα το κανει γιατι δε θα θελει να την πειραξει αφου δε θα χρειαζεται κιολας...

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν θυμάμαι καλά, στην απάντησή της για το θέμα με το cooler, τον θόρυβο κ.λ.π. η EVGA λέει ότι ο χαμηλότερος θόρυβος των άλλων οφείλεται στο ότι τρέχουν σε χαμηλότερη συχνότητα κι αν ανεβάσεις στα ίδια τότε θα έχεις αντίστοιχο θόρυβο.

ΥΓ: να ξέρεις κιόλας, σε περίπτωση που δεν πας τελικά στις EVGA, καλά μεταφορικά από Γερμανία έχει το hardwareversand.de στα 11,99€. Ευχαριστούμε τον felix που μας το υπενθύμισε.

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση. Σκεφτομαι να παω για την 980 την G1 της Gigabyte αλλα θα ηθελα μια πληροφορία. Εγω εχω τροφοδοτικο 750w και αυρην χρειαζεται λενε 600w. Θα ειναι οριακα με 3 σκληρους και 1 dvd?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση. Σκεφτομαι να παω για την 980 την G1 της Gigabyte αλλα θα ηθελα μια πληροφορία. Εγω εχω τροφοδοτικο 750w και αυρην χρειαζεται λενε 600w. Θα ειναι οριακα με 3 σκληρους και 1 dvd?

600w προτείνουν για ολόκληρο το σύστημα, ακόμα και τα 600w είναι overkill για να normal pc με gtx980.

Οι δίσκοι και το DVD τραβάνε πολύ λίγο.

Με 750w δεν θα έχεις κανένα θέμα. (εκτός αν είναι κανένα μάπα αλλά τότε θα είχες πρόβλημα και τωρα)

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

600w προτείνουν για ολόκληρο το σύστημα, ακόμα και τα 600w είναι overkill για να normal pc με gtx980.

Οι δίσκοι και το DVD τραβάνε πολύ λίγο.

Με 750w δεν θα έχεις κανένα θέμα. (εκτός αν είναι κανένα μάπα αλλά τότε θα είχες πρόβλημα και τωρα)

Ευχαριστω για την απαντηση. Παρεπιπτωντος το τροφοδοτικο ειναι αυτο

www.e-shop.gr/corsair-cs-series-modular-cs750m-750w-80-plus-gold-certified-psu-p-PER.641364

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.