Jump to content



Πρόβλημα με sleep mode


Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω πρόβλημα με τον η/υ μου. Λειτουργικό windows 7 64bit. Όταν μπαίνει σε sleep mode, και πάω να τον επαναφέρω, η οθόνη είναι μαύρη. Καταλαβαίνω ότι μάλλον φορτώνει κάτι, απο τι γεγονός ότι μετά πατάω το reset και ξεκινάει με το error ότι τα windows δεν τερματίστηκαν καλά. Τι να φταίει; σκέφτομαι τον raid controller της intel. Οποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα φοβόμουνα περισσότερο την κάρτα γραφικών ...

Αυτο στο έκανε απο την αρχή ή μετά απο κάποια αναβάθμιση ?

Δοκίμασε να κάνεις και μια αναβάθμιση τους drivers της vga ....

Αν ήταν όντως απο το raid λογικά θα σου έδειχνε κάτι στην οθόνη αλλα θα αργουσε να φορτώσει ή να δουλεύον συνέχεια οι δίσκοι ή αν ειχε πρόβλημα ο controller θα στο εμφάνιζε και σε άλλες στιγμές...

Επίσης στον SSD δεν έχει στημένα τα windows ?

Link to comment
Share on other sites

παλια δεν το εκανε

αλλαξα μητρικη και επεξεργαστη προσφατα, πηγα στην gigabyte z77m-d3h και cpu intel core i7 3770 και νεο ssd samsung 840 evo. καρτα γραφικων nvidia gtx650 με τελευταιους drivers.

Δεν ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μπορει να ειναι απο bios, αν δεν εχεις το τελευταιο δοκιμασε το.

Μπορει να ειναι και απο vga drivers οποτε δεν χανεις τιποτε να δοκιμασεις αλλη εκδοση ή αυτους των windows

Έγινε επεξεργασία από jefm
Link to comment
Share on other sites

Αυτο μπορει να ειναι απο bios, αν δεν εχεις το τελευταιο δοκιμασε το.

Μπορει να ειναι και απο vga drivers οποτε δεν χανεις τιποτε να δοκιμασεις αλλη εκδοση ή αυτους των windows

καλησπερα

το εχω καταλαβει οτι μπορει να ειναι απο την καρτα γραφικων, εψαξα λιγο και στο ιντερνετ, αλλα δεν ξερω πως να βρω πολυ παλιους drivers για να δοκιμασω..... υπαρχει τροπος???

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε σε windows 8.1 μπορεις να πας στο control panel -> power options και να απενεργοποιησεις το put the computer to sleep και να αφησεις μοναχα το turn off the display ωστε παλι να εξοικονομείς ενέργεια. Aντιστοιχα θα ειναι και στα windows 7.

Link to comment
Share on other sites

πάντως με την παλιά μητρική-επεξεργαστη και την ίδια καρτα γραφικών δουλευε κανονικά το sleep mode. Να υπάρχει θέμα ασυμβατότητας της νεας μητρικής με την καρτα; η καρτα έχει bios; να θέλει αναβάθμιση; τι να πω, έχω τρελαθεί από χθες και θέλω επιτέλους να το λύσω.

Link to comment
Share on other sites

Να ψαχνουμε και λιγο οχι ολα ετοιμα:hehe:

Drivers | GeForce

Βαλε την καρτα σου και τους βγαζει

Δοκιμασε και των windows οπως ειδη σου ειπα

Θέλω πιο παλιούς .... ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να έχεις εγκαταστήσει το Magician της Samsung για τον Εvo σου ?

Nαι στο control panel -> power options το magician σου αλλαζει τα settings αν κανεις optimize.

Βεβαια εμενα δεν μου εχει δημιουργησει τετοιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι στο control panel -> power options το magician σου αλλαζει τα settings αν κανεις optimize.

Βεβαια εμενα δεν μου εχει δημιουργησει τετοιο θεμα.

Επειδή εμένα μου είχε δημιουργήσει αντίστοιχο θέμα με του TS, σε 840 Pro & AMD σύστημα, χωρίς να κάνω optimize, γιαυτό είπα να το αναφέρω...

Aς το τσεκάρει και αυτό ο ενδιαφερόμενος....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκατσα και ασχοληθηκα. Υπάρχει θέμα μάλλον ασυμβατότητας μητρικης, bios και κάρτας γραφικών.

Καταρχήν, δεν υπάρχει ρύθμιση στο bios που να επιλέγεις το sleep mode s1, s3 κλπ.

Έβαλα τους drivers της κάρτας γραφικών από το cd που ήταν μαζί., τίποτα δεν αλλαξε.

Ενεργοποίησα hybrid sleep στα windows, πάλι τίποτα.

Απενεργοποίησε από το bios την onboard καρτα γραφικών, τίποτα.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...... έχω τρελαθεί....

Μου φαίνεται θα αρχίσω τα μηνύματα με Microsoft, gigabyte και Asus.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.