Jump to content



Free office πιο κοντα σε..microsoft.


Recommended Posts

Τώρα μπορεί να μη σε νοιάζει, αλλά:

Kingsoft = proprietary. Libreoffice = open source.

Στο ένα σου δανείζουν το αμάξι και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις δωρεάν.

Στο άλλο σου χαρίζουν το αμάξι.

Άσε που δε χρειάζονται άδειες κτλ για να plugins/addons στα opensource - βρίσκεις ότι θέλεις.

Πολύ σωστός! LibreOffice φυσικά! Ειδικά με το νέο design του πλησιάζει το Microsoft Office.

Πιστεύω το LibreOffice είναι καλύτερο από το Kingsoft, πιο απλό εκεί που χρειάζεται και το open source δεν είναι πάντα μειονέκτημα! :)

Link to comment
Share on other sites

Το kingsoft, απλως δεν εχει ολες τις δυνατοτητες, που εχουνε τα αλλα 2, εχει μονο αυτές που χρησιμοποιει η πλειοψηφία των χρηστών, (αντίστοιχες του Word, Excel και Powerpoint), ε και δεν εχει και Ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε παλιά μια έκδοση του office 2010 δωρεάν. Βέβαια τώρα πια το κατέβασαν. Αλλά νομίζω κάπου πρέπει να υπάρχει το αρχείο που το κατεβάζεις. Θα ψάξω μήπως το έχω πουθενά. Βέβαια μόνο word excel.

Office starter λεγόταν.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε παλιά μια έκδοση του office 2010 δωρεάν. Βέβαια τώρα πια το κατέβασαν. Αλλά νομίζω κάπου πρέπει να υπάρχει το αρχείο που το κατεβάζεις. Θα ψάξω μήπως το έχω πουθενά. Βέβαια μόνο word excel.

Office starter λεγόταν.

Το office starter έχει περιορισμένης λειτουργικότητας Word & Excel (με διαφημίσεις), και δεν έχει Outlook.

Παρότι μπορεί να το βρεις να το κατεβάσεις, δεν είναι νόμιμη λύση, γιατί η άδεια χρήσης του καλύπτει μόνο τις περιπτώσεις που το παίρνεις προεγκατεστημένο με νέο υπολογιστή.

Τι είναι το Office Starter 2010; - Starter

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το windows live mail δεν υποστηρίζει την δημιουργία κανόνων εισερχόμενης αλληλογραφίας...

Το Windows Live Mail -όπως και το Outlook express το οποίο αντικατέστησε- υποστηρίζει κανόνες.

Η σημαντικότερη έλλειψη σε σχέση με το Outlook είναι η μη υποστήριξη Exchange server (παρά μόνο με imap ή pop3), καθώς και το υπόλοιπο integration με λειτουργίες όπως tasks, notes, journal κλπ. που μπορούν να αξιοποιηθούν σε περιβάλλον workgroup, π.χ. δεσμεύοντας ένα κοινό δωμάτιο για μια συνάντηση, αναθέτοντας μια εργασία (task) σε κάποιον άλλο χρήστη, καταγράφοντας στο ημερολόγιο (journal) τις επικοινωνίες με ένα συνεργάτη κ.λπ.

Αν ο φίλος θέλει μόνο IMAP, μια χαρά θα τα πάει και με το Windows Mail.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.