Jump to content



Μήνυμα 0xc19a003 σε εκτυπωτη hp. !!!


GAngel

Recommended Posts

Εχω εκτυπωτη hp 364 , μέχρι πρότινος ήμουν αρκετά ευχαριστημένος μιας και λειτουργούσε απρόσκοπτα .

Ομως τις τελευταίες μέρες μου βγάζει επαννειλημένα

το παρακάτω μήνυμα στην οθόνη του εκτυπωτη !

"

Αποτυχία συστήματος μελανης 0xc19a003

Απενεργοποίηση και ενεργοποίηση εκτυπώτη "

Tι στο καλό

συμβαίνει ; :mad:

Έγινε επεξεργασία από gt1981
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο προβλημα,σε ενα photosmart B110a ,ετσι ξαφνικα,ενω παντα λειτουργουσε περιφημα.

-Δοκιμασα να αποσυνδεσω την τροφοδοσια ενο ειναι στο on,και καλα για reset, τιποτα.

-Δοκιμασα να βγαλω και να καθαρισω τη κεφαλη ,και να επαναλαβω το απο πανω,τιποτα.

-Ψαξιμο στο ψαξιμο βρηκα αυτο:

το δοκιμασα και το μονο που εγινε ειναι τωρα να μου πεταει το μηνυμα :

"λειπει η κεφαλη εκτυπωσης,ανασηκωστε το μοχλο και ξανατοποθετηστε τη κεφαλη....."

Στο μεταξυ ο εκτυπωτης απο μεσα λαμπει.

-Μετα απο ψαξιμο παλι βρηκα κατι που λεει να βγαλεις το πλαινο καπακι,για να βγει μια μπαταρια που εχει μεσα,για καμια ωρα,να μηδενισει η cmos memory.Το εκανα και αυτο και τιποτα.

Αρνηται πεισματικα ,να ξαναλειτουργησει,και πολυ φοβαμαι πως δεν προκειτε για κατι φυσιολογικο...

αλλα για τη γνωστη απατη των εταιριων μετα απο καποιο αριθμο σελιδων ,να ειναι προγραμματισμενοι να χαλανε,για να παρεις καινουργιο.

Δυστηχως αν δεν βρεθει (ή ακομη χειροτερα δεν υπαρχει) τροπος να "χακαριστει" το σχετικο τσιπακι του,τον βλεπω να πηγαινει κι αυτος -καινουργιο μηχανημα-στα σκουπιδια.

Οτι τυχη ειχε και το προηγουμενο photosmart μου δηλαδη,σε περιπου ιδιο χρονικο διαστημα.

Η μ@λακι@ ειναι οτι προσφατα πηρα και εναν laser της ιδιας κωλοεταιριας,μιας και τωρα ειμαι 100% σιγουρος για το ποιόν της σε βαθος χρονου...

Εαν γνωριζει κανεις κατι παραπανω,ας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι έψαξες καθόλου στο γοογλε.

εδώ λέει κάτι, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα δώσει λύση:

'Problem with Printhead,' 'Printer Failure,' 'Ink System Failure,' or a '0x...' or a 'C2...' Error Message Displays on the Printer Control Panel | Υποστήριξη HP®

http://h30434.www3.hp.com/t5/Ink-Toner-Cartridge-Printhead-Issues/photosmart-C7280-Ink-system-failure-will-not-print/td-p/720845

επίσης, τα μελανάκια που είχες ήταν γνήσια ή μαϊμού;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω να δινει καποια λυση.

Εχω ηδη δοκιμασει ολα αυτα που αναφερω παραπανω.

Τωρα σχετικα με τα μελανια,παντα γνησια εβαζα,εκτος απο κανα 2 το πολυ στο μαυρο,με αυτα του πλαισιου.

Τωρα που επαθα τη βλαβη ειχα πανω το μαιμου.

Παρολα αυτα εβαλα γνησια αμεσως μετα,αλλα ο εκτυπωτης δεν..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη,υπαρχει πιθανοτητα να χαλασε ο εκτυπωτης απο αυτα τα μελανια?

Και πως μπορει ενα μελανι να χαλασει πχ τη κεφαλη?Το μονο που μπορω να φανταστω ειναι να μην εκτυπωνει σωστα, να βουλωσει την κεφαλη,και με ενα καθαρισμο να τη φτιαξεις παλι.

Και αν χαλασε ,στο μαυρο εβαλα μαιμου μελανια,εχει αλλες 3 κεφαλες ,δεν θα πρεπει να εκτυπωνει εκτος μαυρου?

Ο δικος μου μετα απο αυτο εκανα ενα καθαρισμο(οχι αυτον με τις συριγγες κτλ,αλλα στις επαφες κτλ οπου ειχε μελανια)εβαλα και νεα μελανια γνησια,ειναι πεντακαθαρος με τη κεφαλη πανω,και μου λεει "λειπει η κεφαλη"!!

πολυμηχανημα ΗP B110a

Link to comment
Share on other sites

Ναι γινεται. Αυτά τα @work είναι τραγικά μελάνια. Παραλίγο να την πατήσει ο θείος μου έτσι. Ευτυχώς επαναφέραμε τον εκτυπωτή. Δοκίμασε ένα γνήσιο μελάνι, μήπως φτιάξει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Tι αλλο να κανω, εχω καθαρισει εξωτερικα τη κεφαλη απο τρεγμενα μελανια,εχω βαλει γνησια μελανια,και full reset απο ενα κρυφο μενου,ομως συνεχιζει να μου λεει οτι λειπει η κεφαλη εκτυπωσης.

Απο το μενου αυτο https://www.youtube.com/watch?v=czjVHWeYQbU εχω πατησει

Full reset,partia reset,obb reset,αλλα τιποτα.

Οι αλλες επιλογες δεν ξερω τι κανουν,υπαρχει περιπτωση με καποια αλλη απο αυτες,να το φτιαξω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.