Jump to content



Αξίζει αυτός ο SSD?


Recommended Posts

Βρήκα σε προσφορά τον συγκεκριμένο SSD KINGSTON SHFS37A/240G HYPERX FURY 240GB SSD 2.5'' SATA3 STANDALONE - και επειδή θέλω να κάνω αναβάθμιση από έναν samsung 120gb που έχω (έχει 95% υγεία) θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τον συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Προσωπικα αν ηθελα φθηνο δισκο θα επαιρνα τον mx100 @256gb στα 103€ (τον εχει τον eshop.)

Αλλιως sandisk extreme II ή crucial m550 @ 256gb στα περιπου 130€ απο amazon ή οπου αλλου παιζει φθηνοτερα.

Απο την αλλη ..το οτι εχεις 95% υγεια δε σημαινει τιποτα.Ο δισκος θα ψοφησει μετα το 0..

Τα reallocated sectors μονο προσεχε..

(το λεω με την εννοια οτι αν δε θες δισκο μη παρεις .. ,να τσουλησουν λιγο οι μ.2 μιας και εκει αξιζει να ασχοληθει ο χρηστης αλλα και οι εταιριες που βγαζουν ssd)

Link to comment
Share on other sites

Καλός φαίνεται ο mx100. Να σε ρωτήσω, σε corsair έχεις να μου προτείνεις κάτι αξιόλογο?

Το ξέρω ότι η υγεία δεν σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξω σκληρό άμεσα, απλά δε μου φτάνει η χωρητικότητα των 120gb πλέον και με την ευκαιρία (πληρώνομαι σήμερα :p) θα κάνω αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Koυτι θες ή ssd? :p

Aπο το να παρεις corsair καλυτερα παρε seagate 600.Kαι δε το λεω για πλακα.Ειναι η επομενη επιλογη μετα τους δυο πιο πανω(extreme II και Μ550)..και εφοσον βεβαια αποφυγουμε το price range του 850 pro.

(μονο τον 120αρη εχουν βεβαια στην ελλαδα αλλα σε δελεαστικη τιμη..περι seagate).

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν κοιτάω προς corsair για ssd. Βασικά θέλω κάτι δοκιμασμένο, με επιδόσεις και οικονομικό αν γίνεται.

Αυτό που βλέπω είναι ότι ο kingston που σας πρότεινα έχει read/write: 500mb/s ενώ ο mx100 έχει read/write: 550/330mb/s.

Για τι διαφορά σε επιδόσεις μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα έπεφτα απ' τα σύννεφα, για να μου το λες θα είσαι ενημερώμενος.

Άρα παραγγέλνω αυτόν και είμαι εντάξει πιστεύεις? CRUCIAL CT256MX100SSD1 MX100 256GB 2.5'' INTERNAL SSD SATA3 -

Θα μπει στο σύστημα της υπογραφής μου.

Link to comment
Share on other sites

To καλο με την kingston ειναι οτι το γραφει και στο site τους..

240GB — 470MB/s Read and 220MB/s Write

Tα νουμερα που ανεφερες αφορουν σε συμπιεσιμα δεδομενα.

Για τα 100€ o μχ100 ειναι μια χαρουλα.

Απο τη στιγμη που δεν πας στον sandisk ..οι επιλογες λιγοστευουν σε παρακατω λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δηλαδή θα ανέβουμε σε χρήματα αν πάμε σε sandisk?

Ρωτα τον [MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] αν το εχει βρει φθηνοτερα αλλου ..αλλα απο amazon.co.uk παιζει καπου στα 130€...με 5 χρονια εγγυηση (τοσο εχει απο οπου και αν τον παρεις δλδ)

Αυτην την στιγμη ποιος SSD δισκος θεωρειται καλυτερος?

Εξαρταται τι ψαχνεις.Ας πουμε οτι ειναι ο 850 pro αλλα δε δικαιολογω τα λεφτα που ζηταει.(εγω προσωπικα)

Απο την αλλη παλι πραγματικα λυπαμαι αυτον που θα κανει endurance test στον 256αρι.:p

Link to comment
Share on other sites

Ωραία για να μην σε ζαλίζω βραδυάτικα περισσότερο, τελευταία ερώτηση.

Για ποιον sandisk μιλάμε για να κάνω κι εγώ μία έρευνα?

ΥΓ. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη sandisk...

Πριν μιλουσαμε για τον extreme II (προσεχε γιατι ειναι ευκολο να μπερδευτεις με την ονοματολογια τους..)

..αλλα πλεον τον ξεχναμε και αυτον γιατι ψαχνωντας για φθηνη τιμη πετυχα τον extreme pro sta 126€ ο οποιος σε φερνει πιο κοντα αν οχι σε ιδια επιπεδα επιδοσεων με τον 850 προ..και εχει και αυτος 10 χρονια εγγυηση.(μαζι με τον 850 προ )

[ame=http://www.amazon.de/SanDisk-Extreme-SDSSDXPS-240G-G25-interne-schwarz/dp/B00KHRYRNM/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1412026517&sr=8-1&keywords=sandisk+extreme+II]SanDisk Extreme Pro SDSSDXPS-240G-G25 240GB interne SSD: Amazon.de: Computer & Zubehör[/ame]

Link to comment
Share on other sites

στα 100Ε + μτφ SanDisk SDSSDHII-240G-G25 240GB 2.5 inch Ultra II SATA III - Easy Buy World πλην του υπο-διερεύνηση 840Εvo δεν παίζει κάτι καλύτερο.

Sandisk Ultra II SSD 240GB | Skroutz.gr

και από ευρώπη φτηνότερος στο γαλλικό amazon με 97Ε + 8Ε μεταφορικά. [ame=http://www.amazon.fr/SanDisk-Ultra-240-interne-SDSSDHII-240G-G25/dp/B00M8ABEIM/ref=sr_1_2?s=computers&ie=UTF8&qid=1412027584&sr=1-2&keywords=sandisk+ultra+ii]SanDisk Ultra II 240 Go SSD interne SDSSDHII-240G-G25: Amazon.fr: Informatique[/ame]

Link to comment
Share on other sites

o extreme pro τελική τιμή πλησιάζει τα 140 (διαφορά 19% με 23% ΦΠΑ + Μεταφορικά) . Νόμιζα ότι ταβάνι είναι το 100άρι ευρώ.

Ο extreme II έρχεται πάνω κάτω στα ίδια χρήματα με extreme pro και δεν υπάρχει λόγος να προτιμηθεί από extreme pro.

Link to comment
Share on other sites

o extreme pro τελική τιμή πλησιάζει τα 140 (διαφορά 19% με 23% ΦΠΑ + Μεταφορικά) . Νόμιζα ότι ταβάνι είναι το 100άρι ευρώ.

Ο extreme II έρχεται πάνω κάτω στα ίδια χρήματα με extreme pro και δεν υπάρχει λόγος να προτιμηθεί από extreme pro.

Με τον Ultra II που έβαλες link τι παίζει (επιδόσεις, controller, μνήμες, εγγύηση)?

Ψάχνοντάς το λίγο, βλέπω πως έχει χαμηλότερες επιδόσεις από Extreme PRO και Extreme II.

Είναι με controller 88SS9190 και TLC μνήμες.

Επίσης προσοχή στο EasyBuyWorld γιατί δίνει το drive με 1 χρόνο εγγύηση ενώ κανονικά έχει 3 χρόνια από τη SanDisk.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

όπως ο Extreme Pro είναι στα επίπεδα ή λίιιγο πιο κάτω από 840Pro, έτσι και ο UltraII είναι στα επίπεδα του EVO ή λίιγο πιο κάτω. Λίγο πιο γρήγορος από 256άρη MX100. Έχει προσφατο review το anandtech. 3 χρόνια εγγύηση.

Αν το budget ανεβαίνει στα ~140 τότε Extreme Pro ή 840Pro

review http://www.thessdreview.com/our-reviews/sandisk-ultra-ii-ssd-review-240gb/6/

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να κάνω την υπέρβαση και να πάω εδώ? SANDISK SDSSDXPS-240G EXTREME PRO SSD 240GB SATA3 -

Αυτά τα 10 χρόνια εγγύηση με βάζουν σε πειρασμό + την διαφορά στις επιδόσεις όπως μου είπατε...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.