Jump to content



Γίνετε επέκταση χώρου του File system από Live CD με Linux Kali???


fterol

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

είμαι νέος στο forum και σας ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν άνοιξα αυτό το θέμα σε λάθος σημείο στο forum.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής.

Αφού έτρεξα τις παρακάτω εντολές στο terminal του Kali 1.0.9 από Live CD:

(apt-get update)

(apt-get upgrade).

Ο χώρος του File system γέμισε με αποτέλεσμα λίγο πριν τελειώσει η διεργασία να παίρνω συνεχόμενα error με το μήνυμα ότι δεν υπάρχει άλλος χώρος στο δίσκο.

Δυστυχώς στο συγκεκριμένο Laptop δεν είμαι διατεθειμένος να εγκαταστήσω κανονικά το Kali όποτε η λύση που ψάχνω είναι να δώσω περισσότερο χώρο στο file system από το βασικό σκληρό δίσκο. Είναι αυτό εφικτό από live cd και αν ναι, πως μπορώ να το κάνω?

Υ.Γ. Στο σκληρό δίσκο είναι εγκατεστημένα τα windows xp, τα οποία φυσικά δεν θέλω να αχρηστεύσω με την επέκταση που θέλω να κάνω. Παρόλα αυτά ο σκληρός έχει 2 partition οπότε θεωρητικά πάντα και αν γίνετε μπορούμε να δουλέψουμε στο δεύτερο. Το θέμα είναι πως? :/

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αφού έτρεξα τις παρακάτω εντολές στο terminal του Kali 1.0.9 από Live CD:

Τις εντολές αυτές δεν τις τρέχεις από το live cd αλλά από την κανονική εγκατάσταση. Εσύ έχεις κάνει εγκατάσταση του Kali ή το τρέχεις από το live cd;

Link to comment
Share on other sites

βέβαια αν όντος ισχύει αυτό, τότε ο μόνος τρόπος για να το κάνω να δουλέψει είναι μόνο από Vmware σε αυτό τον υπολογιστή. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ με τίποτα να κάνω την κάρτα του wifi να δουλέψει όταν δοκιμάζω με Vmware. Καμιά ιδέα? :(

Link to comment
Share on other sites

Το live cd δεν είναι κανονική εγκατάσταση. Τρέχει στη μνήμη του υπολογιστή σου και ο χώρος του συστήματος είναι εικονικός. Με το που κλείσεις τον υπολογιστή θα χαθούν όλα. Το να κάνεις upgrade δεν έχει κανένα νόημα για αυτό το λόγο. Και το πιο πιθανό είναι ότι ο χώρος που βλέπεις ότι τελείωσε να είναι κάποιο κομμάτι της ram που φορτώνεται το σύστημα αρχείων για να τρέξει.

Μπορείς να τρέξεις την εντολή

df -h

και να δεις και μόνος σου ότι θα είναι κάποιο tmpfs το σύστημα αρχείων που έχει γίνει mount το /

Αν δε σκοπεύεις να εγκαταστήσεις το Kali, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις upgrade μέσω του apt.

Τώρα για το vmware και την ασύρματη κάρτα δεν μπορώ να βοηθήσω, αλλά ίσως βρεις κάτι στο google.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω τι είναι το Live cd, ως τεχ. Η/Υ έχω δουλέψει με πολλά. Ως νέος τεχ. Η/Υ έχω δουλέψει πολύ λίγο με Linux όμως.

το θέμα μου είναι να γίνει μία φορά. Δεν με νοιάζει να σωθούν τα αρχεία.. με νοιάζει να γίνει το update μια φορά ώστε να τρέξει η εντολή που θέλω μια φορά. τίποτα παραπάνω.

για να βοηθήσω με περισσότερες λεπτομέρειες...το File system μου το δείχνει 15 περίπου GB. οπότε σίγουρα αντλεί από τον δίσκο. Το θέμα μου είναι πώς θα επεκτείνω αυτό το χώρο.

btw, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου έως τώρα :happy:

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να παρατήσεις το Live CD και να φορτώσεις το Kali ή την όποια διανομή σε ενδιαφέρει σε ένα flash drive δίνοντας του μερικά GB extra να διατηρεί (preserve) και μετά τα Reboot. Στο unetbootin υπάρχει αυτή η δυνατότητα!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=33459]fterol[/MENTION] Ο μόνος λόγος για να κάνεις

apt-get update && apt-get upgrade

στο Kali LiveCD υποθέτω είναι για να κάνεις να λειτουργήσει κάποια κάρτα δικτύου ή κατι που είσαι σίγουρος ότι έχει φτιαχτεί σε νέα έκδοση πακέτου. Αντί όμως να κάνεις ολόκληρο το σύστημα βάλε απλά το πακέτο που σε ενδιαφέρει πχ αν θες να βάλεις το linux-firmware εκτελείς

apt-get update && apt-get install linux-firmware

Εναλακτικά κοίτα αν έχουν βγάλει νέα έκδοση του LiveCD και κατέβασέ το μήπως και έχει αυτό που ζητάς.

Αν παρόλα αυτά θέλεις κάτι άλλο τότε πρέπει να κάνεις εγκατάσταση και η λύση του [MENTION=11697]eloydark[/MENTION] σε USB Flash είναι μάλλον η πιο εύκολη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.