Jump to content



Sli 760 η 970?


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά εχω και εγω μια απορία !!

Intel 4790

Gaming 5 z97 gbyte

2x4 2400

Psu v750s coolermaster

Gtx 760 2gb Msi gaming αυτο που θελω μαθω ειναι να βαλω δεύτερη gtx 760 η να την δώσω και να βαλω μια 970 ; Παιζω κυρίως call of duty bf online 24 μόνιτορ 1080 παντα ολα φουλ

Link to comment
Share on other sites

Το αν καλύπτεσαι με sli μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις

GeForce GTX 760 SLI review - Introduction

πάντως έχε υπόψιν οτί το sli ποτέ δεν είναι το ίδιο σε απόδοση σε σχέση με 1 κάρτα (drivers, micro stutter, κτλ)

κατα τα άλλα ότι είπε ο yanni

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτά θελω να τα παιζω τέρμα τίποτα παραπάνω δεν θελω αλλα να μην κολλάει καθόλου οταν εχει πολλα Εφέ η πίστα τι εννοείς δεν ειναι ίδιο πιο χάλια δηλαδη ; Τι ειναι το stutter?

Link to comment
Share on other sites

Να κρατήσεις την 760, μια χαρά κάρτα είναι. Απο εκεί και πέρα είναι υπερβολές. Σε SLI πάντως θα περνάει για πλάκα την 970.

index.php?ct=articles&action=file&id=5159&admin=0a8fcaad6b03da6a6895d1ada2e171002a287bc1

Δεν την περνάνε καθόλου για πλάκα οι 2 Χ 760 την 970

Βεβαίως και να πάρει μια 970G1

Όλα αυτά βέβαια εφ`όσον αντέχει η τσέπη του τα +80-100 ευρό που θα του κοστίσει παραπάνω η 970 ,αλλά και το τροφοδοτικό του αν σηκώνει 2 Χ760.

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0.png

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Αν σε παίρνει για 970 όρμα, αλλιώς περίμενε να δεις την 960.

Προσωπικά sli θα πρότεινα μόνο αν είχες μια κορυφαία κάρτα και δεν σου έφτανε.

Η 970 είναι καλύτερη σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς (περισσότερη ram, χαμηλή κατανάλωση, dsr, mfaa για να αναφέρω μερικά) και με ίδιες επιδόσεις με την καλύτερη δυνατή επίδοση του Sli 760 και αυτό με τους τωρινούς αρχικούς drivers. Αν τώρα βάλεις ότι οι ram των καρτών δεν αθριζονται, το microstuter και το ότι δεν αποδίδει το ίδιο καλά σε όλα τα παιχνίδια όπως και ότι ορισμένες φορές δημιουργουνται προβλήματα που χρειάζονται είτε driver update ή patch στο παιχνίδι, κάνει την μονη κάρτα ακόμα πιο ελκυστική.

Link to comment
Share on other sites

η nvidia εχει βελτιωσει to sli σημαντικα ειδικα απο την σειρα 6χχ.

εχω σε sli 660ti και πιστεψε με , ειμαι πολυ ικανοποιημενος, ειδικα σε games.

δεν σκοπευω να κανω αναβαθμιση για αρκετο καιρο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Την πιο δυνατη μονοπυρηνη θα πας να παρεις με τα χρηματα που διαθετεις.

Ασε τα sli.. microstuttering αβερτα και vsync on πρεπει να βαζεις,

microstuttering ειχα σοβαρα προβληματα εποχης 9800gx2. τωρα ειναι η μερα με την νυχτα.

οσο το vsync δεν ειναι τιποτα αλλο απο το να κλειδωvει τα frames . δεν εχει να κανει με κατι που θα χασει σε ποιοτητα γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

microstuttering ειχα σοβαρα προβληματα εποχης 9800gx2. τωρα ειναι η μερα με την νυχτα.

οσο το vsync δεν ειναι τιποτα αλλο απο το να κλειδωvει τα frames . δεν εχει να κανει με κατι που θα χασει σε ποιοτητα γραφικων.

Και τωρα τα ιδια ειναι, οσο πιο αδυναμους πυρηνες ζευγαρωνεις τοσο πιο εντονο ειναι.. Για δες π.χ. 80fps σε sli και 80fps σε single gpu.. δεν υπαρχει επαφη.

Ενας δυνατος πυρηνας 99% load συνεχεια και ροη κρεμα, οτι καλυτερο! Ουτε drivers δεν θες. Τα sli/cf κτλ μονο για νουμερα ειναι σε 3dmark και valley.

Με το vsync παιρνεις και αρκετο lag μαζι στην κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα τα ιδια ειναι, οσο πιο αδυναμους πυρηνες ζευγαρωνεις τοσο πιο εντονο ειναι.. Για δες π.χ. 80fps σε sli και 80fps σε single gpu.. δεν υπαρχει επαφη.

Ενας δυνατος πυρηνας 99% load συνεχεια και ροη κρεμα, οτι καλυτερο! Ουτε drivers δεν θες. Τα sli/cf κτλ μονο για νουμερα ειναι σε 3dmark και valley.

Με το vsync παιρνεις και αρκετο lag μαζι στην κινηση.

με τα συστηματα τις υπογραφης μου παντως δεν εχω δει αυτα που λες. θα συμφωνισω οτι η single card solution ειναι προτιμοτερη (πιο πολυ λογο οικονομικου, δηλ μεγαλυτερο τροφοδοτικο, καλυτερο επεξεργαστη, μιτρικη με 2 pcix x16) μαι μετα τα micro stuttering.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, γενικότερα το SLI είναι λίγο σαν τις παρτούζες. Αξίζει να πειραματιστείς αλλα για καθημερινή χρήση είναι λίγο προβληματικό. :p

Και παίζει ρόλο κ το "ζευγάρι" ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.