Jump to content



Ποιά 970 να διαλέξω?


Recommended Posts

Η Gigabyte G1 gaming (περίπου 400 ευρώ) αξίζει τα 25-30 ευρώ περισσότερα από την απλή έκδοση 

(περίπου 370 ευρώ) σύμφωνα με αυτά που προσφέρει; (backplate, ρολόγια,κλπ)

ναι τα αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι μνημες φαίνονται κάπως στη συσκευασία για να ρωτήσουμε στο κατάστημα από το οποίο θα αγοράσουμε;

Απο τις κάρτες γραφικών που έχω πάρει κατα καιρούς καμία δεν το λέει στο κουτί. Μόνο μέσω gpu-z ή αν βγάλεις την ψήκτρα και δεις τι γράφουν πάνω τους.

Βέβαια υπάρχουν πάντα κάποιες σειρές πχ EVGA Classified που βάζουν πάντα samsung.

Link to comment
Share on other sites

@yog-sothoth

οι μνήμες σου να υποθέσω είναι samsung έτσι;

 

επίσης πως το πήγες 1610 πυρήνα; βλέπω έχεις 1,275 Vcore εμένα παρότι δίνω +87mv στο ΑΒ και 112% δηλαδή τέρμα πάνω από 1,25 δεν πάει.. έχεις αλλάξει bios; ή πειράξεις τπτ άλλο;  θενκς

Link to comment
Share on other sites

Έλιωσα μέχρι βαρεμάρας στο overclock.net και αλλού (όπου είδα φως μπήκα) αλλά δε βρήκα κάποιον τρόπο να ξεχωρίζουν κάπως οι g1 με τις samsung μνήμες από αυτές με τις hynix.

Μόνο διάβασα για rev.1.0 και 1.1 χωρίς να είναι κανείς σίγουρος για το αν υπάρχει κάποια διαφορά.

Αν έχει ακούσει κάποιος εδώ μέσα τίποτα, ας το μοιραστεί μαζί μας. Θα εκτιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτόν τον μήνα παραγγέλνω τα κομμάτια του pc μου και έμεινε πιά η κάρτα γραφικών ώστε να κλείσει η λίστα.Προσπαθούσα να διαβάζω σε διάφορα φόρουμ τις απόψεις του καθενώς ,πράγμα που το έκανε χειρότερο γιατί ο καθένας έχει άλλες απαιτήσεις και το βλέπει διαφορετικά.

Που λέμε είμαι μεταξύ τών msi,gigabyte και asus.Στις αρχές με ενδιέφερε και η evga με τον νέο cooler αλλα διαβάζω για προβλήματα με θόρυβο.

Δεν σκέφτομαι να κάνω oc για τώρα ,κυρίως επειδή δεν ξέρω τον τρόπο για να το κάνω αλλά και πάλι δεν καίγομαι.

Το pc μου θα φοράει motherboard την asus hero vii πράγμα που στην αρχή όταν έβλεπα την g1 δεν ήξερα αν θα ταιριάζει το μπλέ led με τα υπόλοιπα specs.Βέβαια σε ένα άλλο ελληνικό φόρουμ οι περισσότεροι πάνε για αυτήν,απλά όλοι μιλάνε για oc.

Τέλο σκεφτόμουνα για την msi που ακούγεται αρκετά αλλά ξέρω γώ ,έχω ακούσει και για έκει μερικά παράπονα όπως για το πρόβλημα με το αυτοκόλλητο και την έλληψη backplate.Όμως σε review λένε καλά λόγια στο σύνολο.

Ποιά είναι η γνώμη σας ,με τις ανάγκες μου ποιά να επιλέξω?Πραγματικά δεν περίμενα όταν βγούνε οι 970 να είναι τοσο δύσκολη η επιλογή!!

ASUS StriX...την αγορασα σημερα. Δεν υπαρχει η καρτα...αν εχεις τα χρηματα μην το σκεφτεσαι καθολου...απλα τη παιρνεις και εχεις ησυχο το κεφαλι σου.

Link to comment
Share on other sites

ASUS StriX...την αγορασα σημερα. Δεν υπαρχει η καρτα...αν εχεις τα χρηματα μην το σκεφτεσαι καθολου...απλα τη παιρνεις και εχεις ησυχο το κεφαλι σου.

 

απο o/c πως πάει? την έχεις τεστάρει καθόλου? 

Link to comment
Share on other sites

απο o/c πως πάει? την έχεις τεστάρει καθόλου? 

 

ψωφια πραγματα. καλη για ησυχια, αλλα υπαρχει και η MSI που κανει καλυτερο overclock (αν παντα μιλαμε για 0db idle καταστασεις), αλλιως Gigabyte G1 Gaming.

Link to comment
Share on other sites

ψωφια πραγματα. καλη για ησυχια, αλλα υπαρχει και η MSI που κανει καλυτερο overclock (αν παντα μιλαμε για 0db idle καταστασεις),

 

 

Αν πετυχεις ''καλο'' κομματι παιζει να εχεις 0db και σε full load. :hehe: :hehe: :hehe:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το να είσαι χωρίς κρασάρισμα σε μια συχνότητα(για τη zotac το λέω) δεν σημαίνει τίποτα.

Στις σύγχρονες κάρτες αν δεν αντέχουν την υψηλή συχνότητα κάποια υποτμήματα της κάρτας θα βλέπεις-χωρίς παγώματα φυσικά-artifacts, όχι πάντα εμφανή και όχι σε όλα τα games.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι με universal waterblock στον πυρήνα και GameStable bios.Από θόρυβο με τη μαμά ψύκτρα δεν έχω ιδέα,δεν ασχολήθηκα καθόλου.

 

3d mark έβγαλε αυτό χωρίς ιδιαιτερη ενασχόληση με ανοιχτό browser torrent κτλπ..

 

http://www.3dmark.com/fs/3336627

 

Bαριέμαι να ασχολούμαι με τα bench πλέον,απλά να παίζω θέλω... :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.