Jump to content



Gaming Pc Max 1000 Euro


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας, μου έχει ανατεθεί από γνωστό μου να φτιάξω ένα gaming pc με μέγιστο κόστος τα 1000 ευρώ. Η σύνθεση που έχω στο μυαλό μου είναι παρακάτω αλλά δυστηχώς έχω ξεφύγει από το budget κατά 120 ευρώ και έτσι ψάχνω να δω από που θα κόψω.... :) Από ότι έχω μιλήσει με το παιδί αυτό που θέλει είναι να παίζει το τελευταίο Call of Duty σε όσο δυνατόν υψηλότερα γραφικά γίνεται.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας

Η σύνθεση μου :

LG 24MP55HQ-P 24'' LED MONITOR FULL HD BLACK -

RAIJINTEK AGOS MIDI-TOWER BLACK -

CORSAIR CMZ8GX3M1A1600C9 VENGEANCE 8GB DDR3 1600

SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX SERIES 650W (SF-650P14XE) -

ASROCK Z97 PRO3 RETAIL -

SAMSUNG MZ-7TE250BW 840 EVO SERIES SSD 250GB 2.5'' SATA3 -

WESTERN DIGITAL WD1003FZEX CAVIAR BLACK 1TB SATA3 -

ASUS GTX760-DC2OC-2GD5 2GB DDR5 PCI-E RETAIL -

INTEL CORE I5-4590 3.30GHZ LGA1150 - BOX -

LG GH24NSB0 SUPER MULTI DVD-REWRITER SATA BLACK -

Link to comment
Share on other sites

1)Ο 840 Evo θα γινει Crucial MX100 στα 256. κερδιζει ~20-30ε.

2)Δεν υπαρχει λογος να βαλει Caviar Black για αποθηκη, caviar Blue θα γινει, 20ε απο εδω.

3)Δεν υπαρχει λογος να βαλει Ζ97 οταν παιρνει locked CPU ~10-15ε απο εδω.

4)Δεν υπαρχει λογος να παρει 80+ gold PSU τα 80+ και 80+ bronze μια χαρα ειναι, καμια 20ε γλυτωνει και απο εδω.

Εκανα στα γρηγορα τι εννοω/σωστες αλλαγες.

Αλλα υπαρχει ενα μικρο θεμα.

Η αγορα της 760 δεν προτεινεται αυτη την περιοδο λογο της 970, παρολο που υπαρχει διαφορα στα λεφτα.

Θα μπορουσε να πας προς AMD πλευρα μιας και "πεφτουν" οι τιμες για λιγο καιρο σε τπτ 280Χ αν δεν θελει να δωσει 350 για μια 970.

post-14946-1416078892,0164_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... για τσέκαρε:

21e2ukx.png

Κράτησα την οθόνη, μιας και δεν ξέρω με ποια κριτήρια την επέλεξες αλλά και γιατί δε θα έκοβα κι άλλο 'κει. Επίσης κράτησα την GTX 760 γιατί ενδιαφέρεται για CoD που χρησιμοποιεί PhysX. Θα μπορούσες να πας σε R9 280 που θα ήταν πιο γρήγορη για τα υπόλοιπα games.

Τον SSD σου τον άλλαξα με 128άρη, δεδομένου ότι θα έχει άφθονο χώρο στον HDD. Το λειτουργικό και οι βασικές εφαρμογές πάνω από 30GB δε θα πιάσουν. Από κει και πέρα έχει γύρω στα 70GB διαθέσιμα για τα παιχνίδια που θα παίζει συχνότερα (ένα 25% πρέπει να μείνει ελεύθερο για τη βέλτιστη λειτουργία του δίσκου) και τα υπόλοιπα μπορεί να τα βάλει στον HDD. Το μόνο αντίκτυπο που θα έχει θα είναι στο αρχικό loading, δεδομένου ότι το caching θα γίνεται στον SSD. Στα FPS καμία διαφορά. Σημειωτέον ότι είναι ο 840 Pro με τα 5 χρόνια εγγύηση που είναι πιο γρήγορος από τον EVO και δεν πάσχει από τα γνωστά προβλήματα με τα παλιά αρχεία.

Η RAM που διάλεξα είναι λίγο φθηνότερη και πιο γρήγορη από αυτή που είχες διαλέξει.

Δεν υπάρχει λόγος να ξοδευτείς για τον Caviar Black. Ο δίσκος της Seagate είναι και γρήγορος και αθόρυβος. Θα τον καλύψει σίγουρα.

Με την H97 δε χάνει τη συμβατότητα με τους Broadwell και εφόσον δεν αγοράζει ξεκλείδωτο CPU, όποιοι περιορισμοί στο O/C δε μας ενδιαφέρουν.

Εφόσον δεν μας ενδιαφέρει το O/C, οτιδήποτε πέρα του i5-4430 δεν προσφέρει σημαντικό boost στο framerate, ειδικά σε single GPU configurations. Έβαλα τον 4460 γιατί είχε 2 ευρώ μόνο διαφορά. Αλλά τώρα που το ξανακοιτάω, βγήκαμε για 2 ευρώ πάνω από το budget, οπότε αν θες να τα κόψεις, κόψτα από τη CPU.

Ένα Bronze 600άρι τροφοδοτικό είναι αρκετό για το σύστημα. Δε χρειάζεται να πας σε Gold.

Το Thermaltake είναι κουτάρα και θα σου μείνουν μερικά ακόμη €€ στην τσέπη.

Ελπίζω να έδωσα μερικές ιδέες :)

ΥΓ: Φαίνεται με πρόλαβε ο potis. Αντί για τον 840 Pro, μπορείς να βάλεις τον Crucial που προτείνει. Το σημαντικό είναι να έχει SSD ως δίσκο συστήματος πάντως!

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... για τσέκαρε:

21e2ukx.png

Κράτησα την οθόνη, μιας και δεν ξέρω με ποια κριτήρια την επέλεξες αλλά και γιατί δε θα έκοβα κι άλλο 'κει. Επίσης κράτησα την GTX 760 γιατί ενδιαφέρεται για CoD που χρησιμοποιεί PhysX. Θα μπορούσες να πας σε R9 280 που θα ήταν πιο γρήγορη για τα υπόλοιπα games.

Τον SSD σου τον άλλαξα με 128άρη, δεδομένου ότι θα έχει άφθονο χώρο στον HDD. Το λειτουργικό και οι βασικές εφαρμογές πάνω από 30GB δε θα πιάσουν. Από κει και πέρα έχει γύρω στα 70GB διαθέσιμα για τα παιχνίδια που θα παίζει συχνότερα (ένα 25% πρέπει να μείνει ελεύθερο για τη βέλτιστη λειτουργία του δίσκου) και τα υπόλοιπα μπορεί να τα βάλει στον HDD. Το μόνο αντίκτυπο που θα έχει θα είναι στο αρχικό loading, δεδομένου ότι το caching θα γίνεται στον SSD. Στα FPS καμία διαφορά. Σημειωτέον ότι είναι ο 840 Pro με τα 5 χρόνια εγγύηση που είναι πιο γρήγορος από τον EVO και δεν πάσχει από τα γνωστά προβλήματα με τα παλιά αρχεία.

Η RAM που διάλεξα είναι λίγο φθηνότερη και πιο γρήγορη από αυτή που είχες διαλέξει.

Δεν υπάρχει λόγος να ξοδευτείς για τον Caviar Black. Ο δίσκος της Seagate είναι και γρήγορος και αθόρυβος. Θα τον καλύψει σίγουρα.

Με την H97 δε χάνει τη συμβατότητα με τους Broadwell και εφόσον δεν αγοράζει ξεκλείδωτο CPU, όποιοι περιορισμοί στο O/C δε μας ενδιαφέρουν.

Εφόσον δεν μας ενδιαφέρει το O/C, οτιδήποτε πέρα του i5-4430 δεν προσφέρει σημαντικό boost στο framerate, ειδικά σε single GPU configurations. Έβαλα τον 4460 γιατί είχε 2 ευρώ μόνο διαφορά. Αλλά τώρα που το ξανακοιτάω, βγήκαμε για 2 ευρώ πάνω από το budget, οπότε αν θες να τα κόψεις, κόψτα από τη CPU.

Ένα Bronze 600άρι τροφοδοτικό είναι αρκετό για το σύστημα. Δε χρειάζεται να πας σε Gold.

Το Thermaltake είναι κουτάρα και θα σου μείνουν μερικά ακόμη €€ στην τσέπη.

Ελπίζω να έδωσα μερικές ιδέες :)

ΥΓ: Φαίνεται με πρόλαβε ο potis. Αντί για τον 840 Pro, μπορείς να βάλεις τον Crucial που προτείνει. Το σημαντικό είναι να έχει SSD ως δίσκο συστήματος πάντως!

Την οθόνη την επέλεξα με το κριτήριο, ότι ήθελα μία 24αρα full hd , ips με τουλάχιστον 5ms απόκριση για τα παιχνίδια. Από εκεί και πέρα δεν έκανα κανένα σοβαρό ψάξιμο για αυτήν ώστε να μην ξεφύγω και άλλο σε λεφτά. Τώρα άμα έχετε καμία ιδέα για άλλη οθόνη που είναι ακριβότερη (όχι κατά πολύ) αλλά να αξίζει τα λεφτά της η ότι έχω κάνει την επιλογή με λάθος κριτήρια προφανώς είναι ανοιχτός ώστε να ακούσω τις προτάσεις σας.

Όσο για την κάρτα γραφικών, πηγαίνω σε μαύρα μεσάνυχτα.... Έχω να αγοράσω κάρτα γραφικών εδώ και 6 χρόνια με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι υπάρχει στην αγορά. Κάτι έχω ψιλοδεί στο forum ότι βγαίνουν νέες κάρτες γραφικών και ότι κάποιες θα πέσουν τιμή αλλά δεν έχω ιδέα τι. Άμα μπορείτε να διαφωτίσετε πάνω σε αυτές θα ήμουν ευγνώμων.

Για τον Ssd θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να βάλω τον crucial η τον evo pro που αναφέρθηκε.

Όσο για το o/c και την επιλογή της μητρικής και του επεξεργαστή, ο υπολογιστής προορίζεται για παιδί 15 χρονών. Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να κάνει o/c στον υπολογιστή ώστε να επιλέξω ξεκλείδωτο αλλά επίσης δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι το o/c στις μέρες μας ώστε να μην χρειάζονται ιδιαίτερα σημαντικές γνώσεις. Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αν το παιδί είχε κολλήσει το μικρόβιο, θα είχε ξεψαχνίσει περιοδικά και ίντερνετ για να παραγγείλει μόνο του σύνθεση. Οπότε, μάλλον με το O/C δεν το έχει. Και μπορεί να φαίνεται απλό, αλλά θέλει να ξέρει τι κάνεις και τι αλλάζεις και μέχρι πόσο σε παίρνει και πώς να κάνεις troubleshooting τα διάφορα BSODs που βλέπεις ή whatever. Αν μας έπαιρναν τα λεφτά, θα έβαζα κι εγώ ξεκλείδωτο 4690K και Z97 μητρική. Τώρα όμως ο i5-44(3/4/6)0 είναι μια χαρά.

Η LG είναι μια χαρά. IPS full HD με LED backlight με 150 ευρώ πριν 3 χρόνια δεν υπήρχε περίπτωση να βρεις πουθενά. Με το κόστος των AH-IPS πάνελ πλέον είναι παντού. Για γενική χρήση θα τον καλύψει. Μόνο που δεν ξέρω σε τι επίπεδα κυμαίνεται το IPS glow της, αλλά σε τέτοια τιμή νομίζω δεν μπορείς να έχεις πολλές απαιτήσεις.

Όσο για την κάρτα γραφικών για CoD: Ghosts, οι επιλογές σου περιορίζονται σε NVIDIA αν θες να χρησιμοποιήσεις όλα τα features που υποστηρίζει το παιχνίδι. Η 760 είναι μια χαρά σ'αυτά τα λεφτά. Εκτός αν δώσεις 100~150€ παραπάνω και πας σε GTX 970 (αν και είναι out of stock παντού ακόμα).

Από τις κόκκινες στο budget σου είναι: R9 270X, 280 και με κάνα 20άρι εκτός budget 280X. Καθεμιά είναι value for money για την απόδοσή της. 290 δε σε συμφέρει να αγοράσεις, πας κατευθείαν σε GTX 970 που την κατατροπώνει σε όλους τους τομείς.

Αν θες να δεις πως τα πάει η καθεμιά στο CoD, τσέκαρε εδώ: Call Of Duty: Ghosts, Ultra Quality, 1920x1080

Δες και την προηγούμενη σελίδα για πιο αδύναμες κάρτες.

That said, το CoD Ghosts δεν ειναι και το πιο optimized παιχνίδι για PC. Έχει τρελό time variance σε όλες τις κάρτες. Δε θα διάλεγα κάρτα γραφικών με βάση αυτό το παιχνίδι ποτέ. Προσωπικά θα πήγαινα σε 280X με βάση το παραπάνω budget.

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αν το παιδί είχε κολλήσει το μικρόβιο, θα είχε ξεψαχνίσει περιοδικά και ίντερνετ για να παραγγείλει μόνο του σύνθεση. Οπότε, μάλλον με το O/C δεν το έχει. Και μπορεί να φαίνεται απλό, αλλά θέλει να ξέρει τι κάνεις και τι αλλάζεις και μέχρι πόσο σε παίρνει και πώς να κάνεις troubleshooting τα διάφορα BSODs που βλέπεις ή whatever. Αν μας έπαιρναν τα λεφτά, θα έβαζα κι εγώ ξεκλείδωτο 4690K και Z97 μητρική. Τώρα όμως ο i5-44(3/4/6)0 είναι μια χαρά.

Η LG είναι μια χαρά. IPS full HD με LED backlight με 150 ευρώ πριν 3 χρόνια δεν υπήρχε περίπτωση να βρεις πουθενά. Με το κόστος των AH-IPS πάνελ πλέον είναι παντού. Για γενική χρήση θα τον καλύψει. Μόνο που δεν ξέρω σε τι επίπεδα κυμαίνεται το IPS glow της, αλλά σε τέτοια τιμή νομίζω δεν μπορείς να έχεις πολλές απαιτήσεις.

Όσο για την κάρτα γραφικών για CoD: Ghosts, οι επιλογές σου περιορίζονται σε NVIDIA αν θες να χρησιμοποιήσεις όλα τα features που υποστηρίζει το παιχνίδι. Η 760 είναι μια χαρά σ'αυτά τα λεφτά. Εκτός αν δώσεις 100~150€ παραπάνω και πας σε GTX 970 (αν και είναι out of stock παντού ακόμα).

Από τις κόκκινες στο budget σου είναι: R9 270X, 280 και με κάνα 20άρι εκτός budget 280X. Καθεμιά είναι value for money για την απόδοσή της. 290 δε σε συμφέρει να αγοράσεις, πας κατευθείαν σε GTX 970 που την κατατροπώνει σε όλους τους τομείς.

Αν θες να δεις πως τα πάει η καθεμιά στο CoD, τσέκαρε εδώ: Call Of Duty: Ghosts, Ultra Quality, 1920x1080

Δες και την προηγούμενη σελίδα για πιο αδύναμες κάρτες.

That said, το CoD Ghosts δεν ειναι και το πιο optimized παιχνίδι για PC. Έχει τρελό time variance σε όλες τις κάρτες. Δε θα διάλεγα κάρτα γραφικών με βάση αυτό το παιχνίδι ποτέ. Προσωπικά θα πήγαινα σε 280X με βάση το παραπάνω budget.

Αρχικά σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου! Τα δυσκολότερα έπονται... Κατά πάσα πιθανότητα το budget θα πρέπει να μειωθεί κατά 200 ευρώ δηλαδή πάμε στα 800 + ότι για οθόνη θα ήθελα να μεταβώ σε αυτήν LG 25UM65P Οθ γιατί πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά της και με το παραπάνω.

Και τίθεται το μεγάλο ερώτημα, μπορεί να υπάρξει αξιοπρέπες gaming pc με 600 euro? Η θα πάει άκλαφτο.. ?

Link to comment
Share on other sites

800 € - LG 25UM65-P = 551 € για tower...

Για να δούμε.

15nmz43.png

Can be done... Δύσκολα, αλλά can be done. Όπως βλέπεις κράτησα την 270X που είναι και το σημαντικότερο κομμάτι στο gaming. Μνήμες έχουμε ακριβώς τις ίδιες. Αλλά ρίξαμε τη CPU σε Pentium G3258. Είναι μια χαρά για gaming, μη φοβάσαι. Έχει υψηλό single thread performance και η multithreaded performance κυμαίνεται στα επίπεδα του δικού μου 4πύρηνου i5-750.

Μαζί με τον επεξεργαστή περάσαμε στο οικονομικότερο H81 chipset. Ξεχνάμε SLI/Crossfire και προχωρημένα O/C features. Παρ'όλα αυτά μπορούμε να παίξουμε με τον ξεκλείδωτο multiplier αν θελήσουμε.

Και επειδή δεν πρόκειται να δούμε Crossfire ποτέ, έβαλα ως τροφοδοτικό αυτό που χρειάζεται μια μονή 270X. Στο κουτάκι κάναμε εκπτώσεις και διάλεξα το Neos της Bitfenix. Χάνει λίγο σε airflow σε σχέση με το Thermaltake, αλλά τα υποσυστήματα που διαλέξαμε δεν εκλύουν και κάνα τρομερό ποσό θερμότητας, so don't worry.

Και τέλος σου μένει ένα δίλημμα όσον αφορά τους σκληρούς. Ή επιλέγεις 128GB SSD και συμπληρώνεις αργότερα με έναν HDD όταν υπάρξουν λεφτά (+55 € για 1TB HDD) ή διαλέγεις HDD ως boot drive (δεν το συστήνω, αλλά δεν έχει επιπτώσεις στο gaming) ή πας στη μέση λύση του SSHD για +20 €. Ο SSHD είναι στην ουσία ένας σκληρός δίσκος 1TB με 8GB SSD σε ένα πακέτο. Όσο χρησιμοποιείς το σκληρό αυτός μαθαίνει ποια αρχεία διαβάζεις συχνά και τα βάζει στον SSD προσφέροντάς σου ταχύτητα. Επιταχύνει κυρίως το boot up και τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς σε καθημερινή βάση. Είναι μια μέση λύση που θα μπορούσε να δουλέψει.

Άμα κόψεις κι άλλο το budget θα πρέπει να κάνεις εκπτώσεις σε κάρτα γραφικών που δε σε συμφέρει καθόλου σε gaming PC. Srsly, μην πας παρακάτω. Καλύτερα να κάνουν υπομονή να μαζέψουν λεφτά παρά να πάρεις κάτι ακόμη φθηνότερο.

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει λινκ ο AimiliosK για την οθόνη πιο πάνω με 200€ οπότε για το tower του μένουν 600€,

Ας κάνει ο φίλος σου υπομονή και να μαζέψει λίγα χρήματα παραπάνω αν μπορεί.

*Ο ssd αν θα είναι ο μοναδικός δίσκος στο σύστημα, θα γεμίσει πολύ εύκολα οπότε πας σε 250gb.

Οθόνη μένεις στην αρχική σου επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Για να σας δωσω την πλήρη εικόνα το συνολικό budget που μου εχουν δώσει είναι τα 1500 euro. Από τα οποία πρέπει να αγοράστουν: ενα gaming pc με οθόνη και ηχεία (θέλουμε ποιοτικά ηχεία, άρα υπολογίζω στο 60άρι, 2.1 κατά προτίμηση) και ένα καλό laptop για μεγάλο άνθρωπο το οποίο το θέλει για απλή αρά μακροχρόνια χρήση και να είναι αρκετά ποιοτικό. Εγώ σκέφτηκα το συγκεκρίμενο : DELL Inspiron 3542 i5-4210U/8GB/1TB Notebooks 14.6" - 16.7" Αγορ λόγω ότι θα κρατήσει σίγουρα μία πενταετία λόγω δυνατοτήτων αλλά και λόγω των 2 χρόνων του Next Business Day. Άρα μας μένουν 930 για το gaming pc. Μέιον περίπου 270 για οθόνη και ηχεία πάμε στα 670 καθαρά για τον υπολογιστή. Άρα από ότι καταλαβαίνεται είναι πολλοί οι συναδιασμοί οι οποίοι μπορεί να γίνουν....

Φαντάζομαι θα πρέπει να βρώ δύο λύσεις, μία όπου το laptop θα κοστίζει λιγότερα, περίπου στα 300 ευρω, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αξίζει τα λεφτά του και πόσο θα του κρατήσει ώστε να πάνε + 270 ευρώ στο gaming πισι ή η άλλη λύση να φτιαχτεί μία σύνθεση για το πισι περίπου στα 670 ευρώ. Υπάρχει κάτι ποιότικό σε laptop σε μικρότερη τιμή, δηλαδή στα 300 με 350 ευρώ? (Σιγουρα θα πρέπει να έχει ενσωματωμένα windows )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.