Jump to content



Τελικά τι συμβαίνει με συχνότητες, χρονισμούς, βολτάζ επιδόσεις? Οριστική απάντηση.


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

όπως ξέρουμε, η συχνότητα της RAM που μπορεί να δεχτεί ένα σύστημα εξαρτάται από τη mobo και το memory controller της CPU, αν δεν στηρίζει παραπάνω μπορεί να βάλεις τα χεράκια σου και να βγάλεις τα ματάκια σου.

Σίγουρα, αν βάλεις κάτι που προτείνεται από τους κατασκευαστές θα δουλεύει.

Τι συμβαίνει όμως με τη συμβατότητα μνημών με άλλα specs?

Ας μιλήσω συγκεκριμένα με το παράδειγμά μου:

Το σύστημα της υπογραφής υποστηρίζει μέχρι 1333MHz από cpu (αρκετοί δοκίμασαν να παίξουν στα 1600 αλλά δεν συμφέρει)

Εχω τις corsair 2x2, 1333mhz στα 9-9-9-24 @ 1,5v

και μου μένουν 2 slots ελεύθερα. Οι παραπάνω δεν φεύγουνε, κοιτάζω για μεταχειρισμένες.

Τι θα γίνει αν βάλω άλλες 2:

1)1600 ίδια timings, 1.5 βόλτ

2)1600 ίδια timings, 1.65 βόλτ (η τάση που δίνει το εργοστάσιο ότι δουλεύει, όχι να τα πειράξω εγώ)

3)1600 άλλα timings, 1.5 βόλτ

4)1600 άλλα timings, 1.65 βόλτ

+όποια άλλη περίπτωση παίζει

Σίγουρα, αν τρέξουν θα είναι στα 1333.

Ειδικά στη πρώτη περίπτωση φαντάζομαι θα τρέχει κανονικά, θα υπάρχει διαφορά όμως

στις επιδόσεις σε σύγκριση με μια 1333 μαμά?

Το ζήτημα ειναι αν και σε ποιές περιπτώσεις θα δουλεύουν απροβλημάτιστα

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου (ανάλογα και το rev.) υποστηρίζει DDR3 στα 1.5V. Τα specs επίσης για την DDR3 είναι 1.35 - 1.5V. Από εκει και πέρα τα παραπάνω βόλτ, ίσως βοηθάνε σε κανένα overclock, αλλά σε αυτή την περίπτωση η τάση αλλάζει για όλες τις μνήμες.

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα από κάποιο spec sheet της kingston

XMP TIMING PARAMETERS

• JEDEC: DDR3-1600 CL11-11-11 @1.5V

• XMP Profile #1: DDR3-2400 CL11-13-14 @1.65V

• XMP Profile #2: DDR3-2133 CL11-13-13 @1.6V

Link to comment
Share on other sites

Εχω τις corsair 2x2, 1333mhz στα 9-9-9-24 @ 1,5v

και μου μένουν 2 slots ελεύθερα. Οι παραπάνω δεν φεύγουνε, κοιτάζω για μεταχειρισμένες.

Τι θα γίνει αν βάλω άλλες 2:

1)1600 ίδια timings, 1.5 βόλτ

2)1600 ίδια timings, 1.65 βόλτ (η τάση που δίνει το εργοστάσιο ότι δουλεύει, όχι να τα πειράξω εγώ)

3)1600 άλλα timings, 1.5 βόλτ

4)1600 άλλα timings, 1.65 βόλτ

+όποια άλλη περίπτωση παίζει

Σίγουρα, αν τρέξουν θα είναι στα 1333.

Ειδικά στη πρώτη περίπτωση φαντάζομαι θα τρέχει κανονικά, θα υπάρχει διαφορά όμως

στις επιδόσεις σε σύγκριση με μια 1333 μαμά?

Το ζήτημα ειναι αν και σε ποιές περιπτώσεις θα δουλεύουν απροβλημάτιστα

Θα δουλέψουν όλες στα 1333MHz και στα timings του πιο αργού στικ, όπως ορίζονται στον πίνακα JEDEC. Διαφορά στις επιδόσεις δεν θα καταλάβεις. Για να δεις ποιες περιπτώσεις δουλεύουν (δηλαδή είναι συμβατές) πρέπει να δοκιμάσεις τα στικάκια.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ημουν αρκετα σαφης :p

εννουσα 2 οποιεσδηποτε ram που απο μαμα δίνουν αυτα τα σπεκς,

για παραδειγμα, τσεκαρισμενα, οι vengeance (9-9-9-24, 1.5v, 1600) εχουν spd 1333 κ 1,5 οποτε σιγουρα θα δουλευουν.

εγω δεν θελω (και δεν προκειται) να κανω overclock τις μνημες που εχω ηδη, απλα να προσθεσω ενα ακομα ζευγαρι και ψαχνω να βρω τι "κουμπωνει" και τι οχι

Link to comment
Share on other sites

Δες τότε τη λίστα συμβατότητας της μητρικής.

ειναι αρκετα παλια (του 2010) οποτε οτιδηποτε πιο καινουριο λειπει, αλλωστε το θεμα μου δεν ειναι της μητρικης μονο, αυτη σου λεει οτι τρεχει και στα 1866, το θεμα ειναι οτι αναγκαστικα πρεπει να τρεξουν στα 1333 και τι θα συμβει στις μνημες (τις νεες) οταν εχουν διαφορετικα σπεκ

Μπήκα και νόμιζα θα δω κανα κατεβατό από μετρήσεις, τεστ κλπ.. Παραπλανητικός τίτλος :p

ειναι για να τραβαει τα βλεμματα!! :p

Link to comment
Share on other sites

ειναι αρκετα παλια (του 2010) οποτε οτιδηποτε πιο καινουριο λειπει, αλλωστε το θεμα μου δεν ειναι της μητρικης μονο, αυτη σου λεει οτι τρεχει και στα 1866, το θεμα ειναι οτι αναγκαστικα πρεπει να τρεξουν στα 1333 και τι θα συμβει στις μνημες (τις νεες) οταν εχουν διαφορετικα σπεκ

Σου απάντησα ότι ακόμη και καλύτερα specs να έχουν, θα δουλέψουν στα 1333MHz, στους χρονισμούς του πιο αργού στικ/σετ.

Για QVL, καλύτερα δες στο site του κατασκευαστή της μνήμης, είναι πιο ενημερωμένες οι λίστες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.