Jump to content



Σετάρισμα NAS Synology


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, έχω αρχίσει να στήνω έναν Synology DS214 και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί με τις δυνατότητες του, θέλω όμως να κάνω 2-3 ερωτήσεις.

Τον έχω πάνω στο router (αυτό που δίνει ο ΟΤΕ) και περνάω ασύρματα όλα τα αρχεία μου, στο σπίτι υπάρχουν 2 TV μια στο υπνοδωμάτιο και μια στο σαλόνι και θέλω να στριμάρω ταινίες και στις 2. Δοκίμασα ασύρματο streaming αλλά σε ταινίες 1080p (10-12 gb) έχει κολλήματα, έτσι λοιπόν δοκίμασα στην TV του σαλονιού με καλώδιο εθερνετ και τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά. Το θέμα μου ειναι το εξής: στην τηλεόραση του υπνοδωματίου που δεν έχει internet χρησιμοποιώ έναν LG DP media player και στην άλλη τις παίζω μέσω του player της TV που όμως δεν υποστηρίζει DTS ήχο. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο

Α) αν υπάρχει κάποια αξιόπιστη λύση να στριμάρω ασύρματα χωρίς προβλήματα και

Β) στην tv που δεν υποστηρίζει DTS τι μπορώ να κάνω; (ίσως ένα φθηνό αλλά αξιόπιστο media player).

Συγνώμη για την μακροσκελή ερώτηση, ελπίζω στην βοήθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα καλύτερο n router για το θέμα του Wifi.

Δεν έχω πρόβλημα να πάρω άλλο ρούτερ απλά θέλω να είμαι σίγουρος οτι θα στριμάρω απροβλημάτιστα μεγάλα αρχεία.

Έχεις να προτείνεις κάποιο;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το media player για να παίζει και DTS, θα πρέπει να έχει και decoder.

Κυκλοφορούν διάφορα μηχανάκια , ίσως να δείς κανένα από τα Android ΤV Boxes που υπάρχουν ( Beelink, Tronsmart, MX κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο Package Center / Multimedia Και κανε install το plex.

Από το interface του Plex ενεργοποίησε το DLNA και στο Transcoder / advanced κάνε enable το "Enable Media Link down-mixing of DTS audio."

Είναι για LG TVs που δεν υποστηρίζουν DTS αλλά just in case που σου δουλέψει.

Όλα τα παραπάνω στην περίπτωση που το player σου έχει DLNA client (Που λογικά έχει)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο Package Center / Multimedia Και κανε install το plex.

Από το interface του Plex ενεργοποίησε το DLNA και στο Transcoder / advanced κάνε enable το "Enable Media Link down-mixing of DTS audio."

Είναι για LG TVs που δεν υποστηρίζουν DTS αλλά just in case που σου δουλέψει.

Όλα τα παραπάνω στην περίπτωση που το player σου έχει DLNA client (Που λογικά έχει)

Σ ευχαριστώ πολύ, όταν πάω σπίτι θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.