Jump to content



Επιλογή case


tsakbam92

Recommended Posts

Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Είμαι ανάμεσα στην επιλογή δύο case το ένα είναι το παλιό cosmos s μεταχειρισμένο και το άλλο είναι το phanteks enthoo pro ή άλλη επιλογή είναι και το cm storm stryker . Αξίζει όμως η αγορά του cosmos?

Έγινε επεξεργασία από tsakbam92
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Απλά δεν το είπα γιατί και εγώ δεν έχω ιδέα τι θα κάνω :p σίγουρα θα πάρω μια H100i και θέλω να ασχοληθώ με μοντες αλλά προς το παρόν είμαι άσχετος. Σκεφτόμουν μέχρι 150-170 αλλά επειδή θα πάρω την H100i λεω μέχρι τα 100 120.

Link to comment
Share on other sites

Στα χρήματα που ζητάς, αφού μπορεί να ασχοληθείς και με υδρόψηξη, δες και το NZXT H440 NZXT H440 | Skroutz.gr .Απλά να ξέρεις ότι δεν παίρνει 5,25 συσκευές (πχ. CD-rom). Εδώ μπορείς να δεις και ένα review του Corsair Air 540 από την karmen ο οποίος θα σε βοηθήσει να εξετάσεις του κουτί εξονυχιστικά http://www.thelab.gr/cases-reviews/corsair-carbide-air-540-review-o-kyvos-124439.html

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το review μπορώ να στο πω κατά λέξη χωρίς να το διαβάσω το εχω μάθει κυριολεκτικά απ έξω :p .. το είδα το h440 και μου αρέσει απίστευτα. Αλλά διάβασα σε κάποια review οτι δεν έχει και τόσο καλό airflow. Έχω κολλήσει με το 540 αλλά το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν εχει κατι σαν fan hub και δεν ξέρω πως θα συνδέσω όλους τους ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εν τέλη κατέληξα σε αυτά τα κουτιά και δεν ξέρω αν θέλω να το ψάξω άλλο γιατί όσο το ψάχνω είναι ακόμα πιο δύσκολο να καταλήξω κάπου..

1 Corsair Carbide Air 540 | Skroutz.gr

2 NZXT H440 | Skroutz.gr

3 Phanteks Enthoo Pro (Window) | Skroutz.gr

4 CORSAIR VENGEANCE SERIES C70 MILITARY GREEN -

όποιος μπορεί ας με βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εν τέλη κατέληξα σε αυτά τα κουτιά και δεν ξέρω αν θέλω να το ψάξω άλλο γιατί όσο το ψάχνω είναι ακόμα πιο δύσκολο να καταλήξω κάπου..

1 Corsair Carbide Air 540 | Skroutz.gr

2 NZXT H440 | Skroutz.gr

3 Phanteks Enthoo Pro (Window) | Skroutz.gr

4 CORSAIR VENGEANCE SERIES C70 MILITARY GREEN -

όποιος μπορεί ας με βοηθήσει!

Από αυτά enthoo pro ή h440 ανάλογα τι σε ενδιαφέρει περισσότερο.

Το h440 θα ήταν προτιμότερο αν βάζεις την ησυχία σαν πρώτο ζητούμενο, αλλά δεν έχει 5.25 θύρες αν τις χρειάζεσαι, αλλιώς το enthoo pro που είναι πολύ δυνατό στα λεφτά του και full tower.

Για δες και τα corsair Obsidian 450d και το fractal design arc midi r2, μοιάζουν αρκετά μετάξι τους με το fractal να είναι καλύτερο για μένα.

Το air 540 δε μου αρέσει, όχι ότι είναι άσχημο αλλά πιστεύω ότι θα μπορούσαν να είχαν εκμεταλλευτει πολύ καλύτερα το εσωτερικό ειδικά στον 2ο θάλαμο όπως στο air 240 ή το fractal design node 804.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Carbide και πραγματικά είναι καταπληκτικό κουτί, με λίγο φωτισμό μέσα θα γίνει τέλειο. Αυτό θα σου πρότεινα με τα μάτια κλειστά. Το μόνο πρόβλημα που δεν έμαθα και εγώ να το αντιμετωπίζω είναι ότι το CD είναι όρθιο, και έτσι ΜΟΝΟ στα μικρά CDακια έχει θέμα, δεν κλείνει το drive γιατί πέφτει το CD. Στα κανονικά CD δεν έχει κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

το ίδιο σκέφτηκα και εγώ για το carbide οτι είναι κάτι διαφορετικό δηλαδή( δεν με πειράζει για το cd έτσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιώ) οπότε δεν έχω πρόβλημα ούτε και με το h440.

Απο την άλλη στο 540air θα ήθελα ένα hub για τα fans είναι το μόνο που με κρατάει και δεν το έχω πάρει ακόμα! το pro δεν ξέρω γιατί κι ας λένε όλοι οτι είναι πολύ καλό μου φαίνεται πολύ δεύτερο να το πω(δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε). Το H440 μου αρέσει απίστευτα αλλά διάβασα οτι με τα καλύμματα για τους ανεμιστήρες δεν μπαίνει αρκετος αέρας μέσα!

σόρρυ αν σας κουράζω αλλά προσπαθώ να βρω μια λύση!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λέω να καταλήξω στο 540 air(μέχρι στιγμής δηλαδή!)

μερικές ερωτήσεις μόνο ,την 280x windforce θα την πάρει κανονικά απο οτι έχω διαβάσει?

μια πρόταση για fan controler φθηνό αν γίνετε για όσους ανεμιστήρες παίρνει το κουτί και για την H100i σε push pull( δεν έχω ιδέα πως γίνετε η σύνδεση)..

lazy dog ευχαριστώ για την απάντηση!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

το ίδιο σκέφτηκα και εγώ για το carbide οτι είναι κάτι διαφορετικό δηλαδή( δεν με πειράζει για το cd έτσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιώ) οπότε δεν έχω πρόβλημα ούτε και με το h440.

Απο την άλλη στο 540air θα ήθελα ένα hub για τα fans είναι το μόνο που με κρατάει και δεν το έχω πάρει ακόμα! το pro δεν ξέρω γιατί κι ας λένε όλοι οτι είναι πολύ καλό μου φαίνεται πολύ δεύτερο να το πω(δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε). Το H440 μου αρέσει απίστευτα αλλά διάβασα οτι με τα καλύμματα για τους ανεμιστήρες δεν μπαίνει αρκετος αέρας μέσα!

σόρρυ αν σας κουράζω αλλά προσπαθώ να βρω μια λύση!

Πρόσφατα μετακόμισα το σύστημά μου από ένα Storm Scout 2 στο Η440. Δεν είδα καμία διαφορά στις θερμοκρασίες CPU - GPU (η CPU δεν είναι overclocked, η GPU είναι) και μάλιστα μπορώ να πω ότι είδα βελτίωση στις θερμοκρασίες των δίσκων λόγω του ότι η σχεδίαση του H440 σε αυτό το σημείο είναι πολύ λιγότερο "περιοριστική" στο airflow σε σχέση με ταπερισσότερα άλλα hdd cages. Σημειωτέον ότι το NZXT έρχεται με 3 120άρηδες προεγκατεστημένους μπροστά, και έναν 140άρη πίσω. Περίπτωση προβλήματος με θερμοκρασίες πιθανόν να αντιμετωπίζει μόνο σε περίπτωση SLI ή CF configuration.

Το Air 540 θα μπορούσε να ήταν αυτό το νέο μου κουτί, αλλά το deal breaker ήταν οι θέσεις για τους 3.5 δίσκους που και λίγες είναι (2), και "χαζά" υλοποιημένες κατ΄εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φίλε μου έχεις πανέμορφο κουτί μπράβο σου!

Όσο για τους σκληρούς δεν έχω πρόβλημα καθώς έχω μόνο έναν και έναν ssd. Επειδή έχω πάρει είδη για το κουτί που έχω τώρα κάτι corsair με μπλέ led έψαχνα το blue black H440 και δεν το έβρισκα! Τώρα (όπως είπα πριν μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στο air 540 :p , βασικά κουράστηκα να το ψάχνω) μέχρι την αγορά του έχω δρόμο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.