Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

Εχεις τρομερο πυρηνα αλλα με -800mhz στις μνημες δυστυχώς δεν μπορεις να βγάλεις δυνατα scoria.

Αμα σου κατσει καλο δευτερο κομματι μπορει να με πιασεις στο SLI....

.....με ποση τάση εισαι εκει στον πυρηνα ? Εγω παιζω με 1.25v

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Καλα με τοση διαφορα στο πυρηνα σε σχεση με του Ορεστη και δεν τον φτανεις στο score? Αυτη η διαφορα στον πυρηνα δεν θα επρεπε να ισοσκελισει τη διαφορα στις μνημες?

Περισσοτερο ρολο παιζει ο πυρηνας ή οι μνημες τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλα με τοση διαφορα στο πυρηνα σε σχεση με του Ορεστη και δεν τον φτανεις στο score? Αυτη η διαφορα στον πυρηνα δεν θα επρεπε να ισοσκελισει τη διαφορα στις μνημες?

Περισσοτερο ρολο παιζει ο πυρηνας ή οι μνημες τελικα?

Στα 1.570mhz (2013) 1.560mhz (2011) πυρηνα και 8.500mhz μνημες τρεχω εγω....με 1.25ν

Ο Κωστας παιζει +100mhz στο core απο μενα αλλα -800mhz στις μνήμες.

Κωστα με ποσο ταση τρεχεις τον πυρηνα ? 1.31-1.32v ?

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

.....με ποση τάση εισαι εκει στον πυρηνα ? Εγω παιζω με 1.25v

 

Στο overclock.net πολλοί λένε ότι δίνουν λάθος τάση τα Monitoring apps. 1.24 έδειχνε στο GPUz και 1.31 στο πολύμετρο. Αν έχεις εύκαιρο δοκίμασε να την μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δε δείχνουν σωστά τα monitoring tools. Μόνο το HWInfo64 ίσως. Δεν έχω πειράξει πάντως την τάση. Στο 0 είναι το slider. Απλά αύξησα τη μέγιστη στο maxwell kepler bios editor από 1,262 στα 1,312. Πόσο παίρνει ακριβώς δεν ξέρω. Το ΑΒ πάντως δείχνει πάντα 1,275 ό,τι κι αν κάνω. Το slider μου επίσης πηγαίνει πλέον μέχρι +100 από +87.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δε δείχνουν σωστά τα monitoring tools. Μόνο το HWInfo64 ίσως. Δεν έχω πειράξει πάντως την τάση. Στο 0 είναι το slider. Απλά αύξησα τη μέγιστη στο maxwell kepler bios editor από 1,262 στα 1,312. Πόσο παίρνει ακριβώς δεν ξέρω. Το ΑΒ πάντως δείχνει πάντα 1,275 ό,τι κι αν κάνω. Το slider μου επίσης πηγαίνει πλέον μέχρι +100 από +87.

Οσο ειπα παίρνεις 1.31-1.32 ειναι και ο λογος που ο πυρηνας ανεβηκε τοσο ψηλα.

Εγω εχω βαλει 1.25ν σε 3d mode και το αφησα εκει. Παραπάνω δεν παει, πρεπει να πειραξω το bios... αλλα ειναι η safe ταση για τον πυρηνα maxwell απο την nvidia.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Κιμων για βαλε να παιξεις το Watch Dogs και ξαναποσταρε εντυπωσεις.

 

Τακη αναλογα τον τιτλο ειτε crossfire ειτε sli παντα θα υπαρχουν θεματα.

Καντε υπομονη και οικονομια ... http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/anton-shilov/next-gen-geforce-gtx-titan-gm200-to-be-34-faster-than-gtx-980/

Με 35% πανω από 980 ποιος μπλεκει με multigpu ; 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τακη αναλογα τον τιτλο ειτε crossfire ειτε sli παντα θα υπαρχουν θεματα.

Καντε υπομονη και οικονομια ... http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/anton-shilov/next-gen-geforce-gtx-titan-gm200-to-be-34-faster-than-gtx-980/

Με 35% πανω από 980 ποιος μπλεκει με multigpu ;

Άλλαξε πλευρο, όοοοπα!!!

Εαν το single δεν εχει την αποδοση κατα 80%-85% του multi gpu προσωπικα δεν φευγω απο multi gpu. Θελω κατι αναλογο gtx titan με 690gtx. Το 35% ειναι πολυ πολυ λιγο.

Να δουμε και τι κλοκαρισμα θα εχει....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@zpaf, Γιαννη επαιζα το Watch Dogs με 780 sli, το παιχνιδι παιζοταν ειχε τα κολληματα λογω μνημης αλλα παιζοταν

Με τις 290Χ crossfire ομως ΔΕΝ παιζοταν απλα ΔΕΝ παιζοταν ρε φιλε, αυτος ηταν ο λογος που εβγαλα την δευτερη καρτα απο το pc και την εβαλα να ξεκουραζεται στην ντουλαπα.

Γι αυτο ειπα στον Κιμωνα να το βαλει, μπορει σ αυτον λογω αναλυσης, και Ω drivers να παιζει καλυτερα.

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

@zpaf, Γιαννη επαιζα το Watch Dogs με 780 sli, το παιχνιδι παιζοταν ειχε τα κολληματα λογω μνημης αλλα παιζοταν

Με τις 290Χ crossfire ομως ΔΕΝ παιζοταν απλα ΔΕΝ παιζοταν ρε φιλε, αυτος ηταν ο λογος που εβγαλα την δευτερη καρτα απο το pc και την εβαλα να ξεκουραζεται στην ντουλαπα.

Γι αυτο ειπα στον Κιμωνα να το βαλει, μπορει σ αυτον λογω αναλυσης, και Ω drivers να παιζει καλυτερα.

 

Επειδή διαβάζω οτι το Crossfire είναι για κλωτσιές (Εδώ γελάμε)... Εσύ προσωπικά ΕΚΤΟΣ από Unity/FC4/Watch Dogs έχεις δοκιμάσει το Crossfire σε άλλα παιχνίδια?

Σου παραθέτω μερικά έτσι για να διευκολύνω μερικούς...

 

1) Battlefield 3

2) Battlefield 4 DX11/Mantle

3) Crysis 3

4) Grid Autosport

5) Thief DX11/Mantle

6) Sniper Elite 3 DX11/Mantle

7) Call of Duty Ghosts

8) Call of Duty AW

9) Ryse Son of Rome

10) Bioshock Infinite

 

Δεν βάζω άλλα ΔΕΝ υπάρχει λόγος!

Ας τα μετρήσει κάποιος εάν θέλει να ασχοληθεί με OMEGA driver 14.12.

Ρωτάω εσένα προσωπικά γιατί πιστεύω οτι θα πάρω μία αντικειμενική απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δε μπορεί να ισχυρίζεται η εταιρία ότι έχει crossfire προφίλ και να είναι όπως το unity και το watch dogs. Ο Τάκης έπαιξε καμμιά δεκαριά παιχνίδια πριν αποφανθεί για το crossfire. Το μόνο που έπαιζε άψογα ήταν το Crysis 3. Επίσης το Tomb Raider και το AvP. Watch Dogs, Shadow Of Mordor, Batman Arkham Origins, Far cry 4, Unity, Splinter Cell Blacklist που δοκιμάστηκαν είναι χάλια. Σε μερικές περιπτώσεις όπως έδειξα και με το unity, σώζεται η κατάσταση με αλλαγή του crossfire προφίλ σε κάποιου άλλου παιχνιδιού ή σε afr friendly. Τόσο δύσκολο είναι να το κάνουν κατευθείαν με τα σωστά settings εκείνοι?

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω εσένα προσωπικά γιατί πιστεύω οτι θα πάρω μία αντικειμενική απάντηση!

Και ετσι θα σου απαντησω φιλε μου, αν και ο @wacko_gr, με την απαντηση του μ εχει καλυψει απολυτα.

Εγω να πουμε πρωτα απ ολα λογω ηλικιας ( γιαυτο δεν εχω παιξει ποτέ multi αν και το 95% των παιχνιδιων μου ειναι original ) δεν ειμαι δεινός gamer αλλα περιστασιακος και επιλεκτικος.

Απο την λιστα σου λοιπον εχω μονο το Crysis 3 και Thief αλλα και ολα αυτα που αναφερει ο γιατρος μας παρακατω.

Στα μονα που επαιξε υποδειγματικα το crossfire ειναι το Crysis 3 και το Splinter Cell Blacklist, για τα ματια μου παντα ετσι;

Επισης θα πρεπει ναχεις καταλαβει οτι δεν ειμαι fanboy καμιας εταιριας και μ αρεσει να δοκιμαζω καρτες και απο τις 2 που υπαρχουν στο χωρο.

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

@zpaf, Γιαννη επαιζα το Watch Dogs με 780 sli, το παιχνιδι παιζοταν ειχε τα κολληματα λογω μνημης αλλα παιζοταν

Με τις 290Χ crossfire ομως ΔΕΝ παιζοταν απλα ΔΕΝ παιζοταν ρε φιλε, αυτος ηταν ο λογος που εβγαλα την δευτερη καρτα απο το pc και την εβαλα να ξεκουραζεται στην ντουλαπα.

Γι αυτο ειπα στον Κιμωνα να το βαλει, μπορει σ αυτον λογω αναλυσης, και Ω drivers να παιζει καλυτερα.

 

Τακη δεν διαφωνω σε αυτά που λες.

Αν εισαι φαν των τιτλων της πράσινης σε μια καρτα μπορεις να παρεις και κοκκινη.

Δεν θα το εκανα ΠΟΤΕ όμως αν ειχα multigpu setup.

Θυμαμαι το εγκεφαλικο που επαθα όταν ειδα την 690 σου να παιζει battlefield.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ την msi gtx 970 gaming.

Η κάρτα φαίνεται στιβαρή και εμφανισιακά τα σπάει, ακόμα και χωρίς backplate.

 

Δεν έχω προλάβει να κάνω πολλά πράγματα ακόμα, λίγο με το heaven έπαιξα να δω τι γίνεται με τα ρολόγια.

Heaven settings:

1920Χ1080 /Dx11 /Custom /Ultra quality / Extreme Tesselation / AAX8

System specs:

i7 2600K @4.5Ghz /Corsair Vengeance 8Gb @1600Mhz /Plextor M5 Pro/ Win 8.1 X64 / drivers 347.09

 

+50mV +272 core stock memory (1618/7012): 57.9fps

https://www.dropbox.com/s/qvyn9wvspqls7bh/1618-7012.png?dl=0

 

+55mV +249 core +499 memory (1603/8002): 61.8fps

https://www.dropbox.com/s/79rfjem663ykde2/1603-8001.png?dl=0

 

Θερμοκρασία max 55 βαθμούς.

 

Καλά είναι για αρχή πιστεύω. Η κάρτα θα φάει και άλλο πουσάρισμα, έχει ακόμα περιθώρια.

Τα υπόλοιπα όταν βρω χρόνο να παίξω λίγο ακόμα μαζί της, πάντως η πρώτη εντύπωση είναι θετικότατη.

 

ΥΓ. Ξέχασα να αναφέρω asic quality: 73.4%

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

Κιμων για βαλε να παιξεις το Watch Dogs και ξαναποσταρε εντυπωσεις.

 

Θα το δοκιμασω Τακη, τωρα που εχω λιγες μερες αδεια :)

Το watch dogs και οσα μπορεσω απο αυτα που αναφερει και ο wacko_gr.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ετσι θα σου απαντησω φιλε μου, αν και ο @wacko_gr, με την απαντηση του μ εχει καλυψει απολυτα.

Εγω να πουμε πρωτα απ ολα λογω ηλικιας ( γιαυτο δεν εχω παιξει ποτέ multi αν και το 95% των παιχνιδιων μου ειναι original ) δεν ειμαι δεινός gamer αλλα περιστασιακος και επιλεκτικος.

Απο την λιστα σου λοιπον εχω μονο το Crysis 3 και Thief αλλα και ολα αυτα που αναφερει ο γιατρος μας παρακατω.

Στα μονα που επαιξε υποδειγματικα το crossfire ειναι το Crysis 3 και το Splinter Cell Blacklist, για τα ματια μου παντα ετσι;

Επισης θα πρεπει ναχεις καταλαβει οτι δεν ειμαι fanboy καμιας εταιριας και μ αρεσει να δοκιμαζω καρτες και απο τις 2 που υπαρχουν στο χωρο.

 

Καλώς λοιπόν.

Όταν εξετάζουμε multi gpu το εξετάζουμε όπως πρέπει. Latest drivers + latest Game versions + latest frame pacing profiles. Τα υπόλοιπα είναι όντως για τους περιστασιακούς gamers και εκείνους που πάνε να παίξουν FC4 ΕΝΩ η AMD ΔΕΝ έχει εκδώσει ακόμη CF profile για το παιχνίδι... 

Δεν κάθομαι να ασχοληθώ με fanboyismous... να με συμπαθάς σαν μεγαλύτερος. Πάντως ΑΝ ποτέ βάλεις κάποιο άλλο απο τα παιχνίδια της λίστας μου.. και το παίξεις σήμερα έχω την εντύπωση οτι θα ξανά βγάλεις την 290Χ σου απο το συρτάρι... και επειδή όλοι μας γκρινιάζουμε για τους drivers λίγο ή περισσότερο (και γώ φυσικά) :p νομίζω οτι με τους OMEGA αναθεώρησα κάποια πράγματα πρός το καλύτερο για την κόκκινη. Ακόμα έχουμε πολλά να δούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάθομαι να ασχοληθώ με fanboyismous...

 

Μας δουλεύεις ρε συ Άλεξ; Όπου σταθείς κι όπου βρεθείς ποστάρεις σαν αυτόκλητος υπερασπιστής του αδικοχαμένου κύρους της κόκκινης. Μέχρι και στον 9000+rpm την έπεσες. Προφανώς δεν θα σου υποδείξω εγώ ή όποιος άλλος τι θα γράψεις αλλά μη μας περνάς και για ινδιάνους. Το ότι πάντα το sli έπαιζε λιγότερο ή περισσότερο καλύτερα από το cf είναι γεγονός. Fact. Period. Ότι το cf βελτιώθηκε με τα χρόνια (από την σειρά 6ΧΧΧ και μετά) είναι επίσης γεγονός. Τα άλλα είναι ιστορίες. Και κάτι γενικότερο για τα fanboys: Αν πρέπει με το ζόρι να επιλέξω ανάμεσα στην αλαζονία - υπεροψία του Intel - nvidia fanboy και τη μιζέρια - αίσθημα του κυνηγημένου του amd fanboy, σόρυ αλλά προτιμώ το πρώτο. Μπορεί να με εξοργίζει, αλλά δε μου χαλάει την αισθητική.

 

ΥΓ. Αλλά τι συζητάμε... Εδώ προσπαθούσες να με πείσεις ότι η ...270Χ τα παίζει όλα φλούδα super duper ultra σε 1200p μάλιστα...

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.