Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

ποιο πολυ θα σκεφτομουν το βαρος που πεφτει στο τροφοδοτικο(αν ειναι μικρο 550-650W)παρα την καταναλωση.

και δεν εχω επιβεβαιωσει ακομη εαν η 970 βγαζει αρκετη ζεστη μεσα στο κουτι οπως η 290χ....

Link to comment
Share on other sites

tomb raider

first driver

SLI 970 GTX 1440p+ULTRA+4XSSAA+TRESS FX -> 44,7 / 62,7 / 83,7

latest driver

SLI 970 GTX 1440p+ULTRA+4XSSAA+TRESS FX -> 45,3 / 65,6 / 87,5

Μια μέτρηση...ο εντυπωσιασμος μου με αυτο τον driver ειναι στην αποδοση στα νεα games καθ οχι στο tomb raider.

Ειχε καποια ψιλο θεματακια σε καποια games το SLI. Τωρα ειναι μπομπα...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί παίζει γύρω στους 63?

Εχω κουτί ψιλοκαλο σε θέμα airflow, και με ανεμιστηρες αλλαγμενους

 

 

Πολύ λογική η διαφορά ανάμεσα στο εντελώς διάτρητο haf, τη χαρά του airflow που έχει ο φίλος και στο silencio που δεν φημίζεται για τις καλές του θερμοκρασίες, το αντίθετο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ λογική η διαφορά ανάμεσα στο εντελώς διάτρητο haf, τη χαρά του airflow που έχει ο φίλος και στο silencio που δεν φημίζεται για τις καλές του θερμοκρασίες, το αντίθετο.

Και η χαρα της σκονης!!...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Delijohn,

Αξίζει το game σε single??

Απο ότι βλέπω και διαβάζω το multi αξίζει μόνον.

Απο το βίντεο που παρέθεσες βλέπω οτι τρέχει καλύτερα/ταχύτερα σε AMD.

Επίσης αν διάβασα καλά κάνει χρήση της CryEngine! Ποιάς έκδοσης της όμως??

Anyway απο οτι φαίνεται, καθαρά λόγο της Engine που χρησιμοποιεί έχει εξαιρετικό optimization.

Link to comment
Share on other sites

αξιζει μονο και μονο για την εγγυηση που λες(αν η δικια σου δεν εχει η εχει λιγο ακομα.). διαφορες δεν νομιζω να δεις στα games εκτος οτι θα εχεις και physx

 

το evolve το βρισκω πολυ ελαφρι,του dying light τα γραφικα μου αρεσαν περισοτερο. επισης ειναι πολυ βαρετο το μονο που κανεις να τρεχεις γυρω γυρω στο map να βρεις το monster,που αμα ειναι Noobas τελειωνει το game σε λιγοτερο απο 5 λεπτα.

το game αξιζει με φιλους να παιζεις και να ξερει ο καθενας τι πρεπει να κανει monster/hunters αλλιως η θα βρεις στο πρωτο 3λεπτο το Monster Και θα το φας και παμε απο την αρχη  η θα κανεις 10λεπτα κυκλους στο map μεχρι να παει lvl 3 το Monster και μετα στην πεφτει και εχει φαπα.γενικα με Monster μαρεσει περισσοτερο να παιζω γιατι πρεπει συνεχεια να προσεχεις να μη σε δουν.

single ειναι ιδιο με το Multi απλα παιζεις με bots...skirmish Η evacuation mode (5missions)

Έγινε επεξεργασία από overclocked
Link to comment
Share on other sites

με mama bios! Ο νεος DRIVER ειναι ΜΠΟΜΠΑ!!! στα 1.420mhz/8.000mhz

 

 

image.jpg

 

ΜΙΝ FPS -> 41,63 στο benchmark του metro :hehe:

και αυτο στο frame 8 του benchmark! Δηλαδη στο πρωτο second που τρεχει το bench :p

 

 

Δεν εχει ξαναγινει!!!!! 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

πριν τα Χριστουγ έβγαζα κοντα 19.000 gpu score

 

 

Πάει για κλείσιμο το μαγαζί :hehe:

http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/brendan-morgan/nvidia-posts-record-revenues-for-fiscal-2015/

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

δεν λέω για sl,  μονή μια gpu...  

πρέπει να με κόβει 0 fx 8350, εγώ βγάζω περίπου 12,5 

στο 3dmark11  μέγιστη  κατανάλωση 450w 

 

Δες τα νουμερακια μου πριν τα Χριστούγεννα. To GRAPHICS SCORE να κοιτας! και Οχι το συνολικο!

 

3D MARK 2011

SINGLE -> http://www.3dmark.com/3dm11/9146697

SLI -> http://www.3dmark.com/3dm11/8905062

 

3D MARK FIRESTRIKE

SINGLE-> http://www.3dmark.com/3dm/5091502

SLI-> http://www.3dmark.com/3dm/5091270

 

 

δωσε μου ενα αποτελεσμα σου να δω που εισαι....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο εβαλα πανω την 970 G1...Εγκατεστησα τον τελευταιο driver και ενα tool της Gigabyte....Η καρτα φοραει samsung μνημες και εχει Asic 75.5%..Αρχικα τα χρωματα ειναι λιγο διαφορετικα απο οτι σε AMD....Δεν πειραξα πολλες ρυθμισεις απο το Control Center εβαλα Ambient Occlusion on και κατι αλλα...Απο θορυβο καμια σχεση με 290-7970-280Χ που ειχα...Την εβαλα στο 100% στις 3600 στροφες και εκανε οσο θορυβο εκαναν οι αλλες στο 50%....Στο gpuz δεν βρηκα θερμοκρασιες για τα vrm και καποια στγμη ο πυρηνας πηγε 1520 χωρις o/c..Στο tool της Gigabyte βρηκα μια επιλογη για o/c frequency της οθονης απο 60 στα 68....Να το πειραξω αυτο; Απο επιδοσεις δεν ειδα τεραστιες διαφορες...Ισως κατι δεν κανω εγω καλα...Αφαιρεθηκε πριν βγει η 290 απο το μηχανημα ο driver με atiman και περαστηκε μετα της Nvidia...Στο bench του Rome 2 η 290 εβγαζε average fps 48.7 και η 970 εβγαλε 54.4....Στο Company 2 η 290 ειχε κατα σειρα 33/48/60 και η 970 33/49.5/60.52....Στο Valley η 290 ειχε 55.3 fps 2312 score και min/max 25.6 104.4 και η 970 57.1 fps 2389 score 17.3 104.01

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.