Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

Με το optimization μπορείς να πας από το 10 στο 12 για παράδειγμα και μέχρι εκεί. Αν όμως δώσεις λίγο μαρούλι παραπάνω μπορείς να πετύχεις ο ανταγωνιστής να πάει από το 10 στο 8. Συνδυάζοντας τα έχεις μια 760 να θεωρείται στα χαρτιά ισάξια με μια 290Χ. Μετά από 1-2 driver updates και 1-2 patches η 290Χ θα πατάει κάτω την 760, αλλά ο στόχος θα έχει επιτευχθεί.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η gtx 970 είναι ακόμα καλύτερη επιλογή για 1080p? Σκέφτομαι για αγορά αλλά θέλω να ξέρω αν σε 1 χρόνο απο τώρα με καλύπτει.

Τα παίζει όλα τέρμα αυτή την στιγμή? ή μήπως να περιμένουμε για τις καινούργιες AMD? 

Ας αφήσουμε το θέμα τιμής, μιλάω καθαρά για απόδοση.

Έγινε επεξεργασία από gaaragr
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η gtx 970 είναι ακόμα καλύτερη επιλογή για 1080p? Σκέφτομαι για αγορά αλλά θέλω να ξέρω αν σε 1 χρόνο απο τώρα με καλύπτει.

Τα παίζει όλα τέρμα αυτή την στιγμή? ή μήπως να περιμένουμε για τις καινούργιες AMD?

Ας αφήσουμε το θέμα τιμής, μιλάω καθαρά για απόδοση.

Τερμα ολα τα παιζει...κσι τωρα αλλα καιμετα απο 2 χρονια.

Αλλα αμα θελεις AC UNITY, Witcher 3, The Division με Ultra και rock stable 60 fps δηλαδη min 60 fps δεν θα εχεις ουτε με 980gtx.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Καλά σίγουρα δεν μπορούμε να ξέρουμε σε 1-2 χρόνια απο τώρα απλά υποθέτουμε. Το θέμα είναι άσχετα από κατανάλωση η θερμοκρασίες ανάμεσα σε 290x και σε gtx 970 χωρίς oc ποια είναι η καλύτερη επιλογή και αργότερα σε SLI ή crossfire  αντίστοιχα για την κάθε κάρτα. Μιλάω για καθαρά θέμα απόδοσης. 

Εγώ θεωρώ ότι και 45-50 fps είναι μια χαρά και playable το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο να υποθέτεις και άλλο να δηλώνεις σιγουριά, στέλνοντας κάποιον να σκάσει 350 ευρώ σήμερα για να διαπιστώσει ότι το DX12 ή γενικότερα τα παιχνίδια του 15 και του 16 ζητάνε οπωσδήποτε μεγάλο bandwidth και 4GB μνήμη για τα very hi/ultra settings τους. Στην προηγούμενη σελίδα που πόσταρα τα benchhmarks του TechSpot στο Evolve, η 970 τρώει καρπαζιά στα 1600p. Αυτό δεν αποκλείεται να το βλέπουμε πιο συχνά στο μέλλον και σε 2 χρόνια να αρχίσουμε να το βλέπουμε ακόμα και στα 1080p.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Πολλά παίζουν, και για την κατανάλωση μνήμης και για το αν θα μπορεί μια κάρτα να ανταπεξέλθει στα νεώτερα παιχνίδια και το κυριότερο είναι πάντα η βελτιστοποίηση. Από εκεί και πέρα και μιλώντας αυτή τη στιγμή και για 1080p, κατ'εμέ, η 290Χ είναι σίγουρα καλύτερη από την 970 από κάθε άποψη πέραν των δυνατοτήτων. Εννοώ, όπως έχω γράψει και παλαιότερα, ότι οι nvidia κάρτες έχουν κάποια πολύ σοβαρά πλεονεκτήματα που δεν έχουν να κάνουν  με την απόδοση. Μερικά από αυτά είναι οι δυνατότητες ΑΑ που υπάρχουν με το inspector σε παιχνίδια που δεν το υποστηρίζουν εγγενώς, το overclocking της οθόνης, η απλότητα και απόδοση του downsampling και μάλιστα πολύ πριν βγει το dsr, το sli σε borderless windowed mode, η σωστή λειτουργία σε 3D των icc προφίλ της οθόνης, η υποστήριξη νέων τεχνολογιών και άλλα πολλά. Σε απτή απόδοση όμως, η 970 είναι πολύ πίσω από την 290Χ. Ακόμα και σε nvidia gameworks παιχνίδια. Και λόγω του 512bit διαύλου μνήμης είναι και πιο future proof. Δε χρειάζεται oc η μνήμη για παράδειγμα για να αποδώσει. 

 

Η κουβέντα αλλάζει εντελώς αν μιλήσουμε για crossfire. Το crossfire δε λειτουργεί καλά, καθυστερούν πάρα πολύ να βγουν προφίλ για τα καινούρια παιχνίδια, ακόμα κι όταν βγουν δεν λειτουργούν όπως αναμενόταν, στα περισσότερα πρέπει να κάνεις επεμβάσεις από το ccc  και γενικά υπάρχει πρόβλημα. Τη στιγμή μάλιστα που δε δουλεύει και το radeon pro πλέον και δεν πρόκειται να αναβαθμιστεί ποτέ ξανά, το πρόβλημα επιδεινώνεται. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το PhysX σε πολλά παιχνίδια επίσης μετράει, διότι όποια παιχνίδια έχουν καλά PhysX εφέ, συνήθως και για κάποιον παράλογο και αδιευκρίνιστο λόγο, είναι μούφα τα CPU only εφέ. Από την άλλη όμως σε 2 μήνες από σήμερα μπορεί κάρτες που δεν υποστηρίζουν Adaptive Sync να θεωρούνται κακή αγορά. Και η σειρά 900 δεν υποστηρίζει διότι η Nvidia το έχει κόψει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά σίγουρα δεν μπορούμε να ξέρουμε σε 1-2 χρόνια απο τώρα απλά υποθέτουμε. Το θέμα είναι άσχετα από κατανάλωση η θερμοκρασίες ανάμεσα σε 290x και σε gtx 970 χωρίς oc ποια είναι η καλύτερη επιλογή και αργότερα σε SLI ή crossfire  αντίστοιχα για την κάθε κάρτα. Μιλάω για καθαρά θέμα απόδοσης. 

Εγώ θεωρώ ότι και 45-50 fps είναι μια χαρά και playable το παιχνίδι.

Πέρασα και από τις 2 κάρτες. Αν και δεν μπορώ να πω ότι έτρεξα πάνω από 4-5 παιχνίδια στην 970, το συμπέρασμα είναι ότι σε terms ωμής δύναμης η 290x είναι δυνατότερη.- Υπάρχουν πίνακες (έχουν ποσταριστει λίγο πιο πίσω) που ακόμα και σε 1080 σε συνολικά 30 νέα games δείχνουν την 290x με reference ρολόγια (947/1250) και cooler (throttling εύκολα στους 93 που τους πιάνει ακόμα πιο εύκολα σε 2 λεπτά) κοντά στο 7% μπροστά. Αν ανέβεις σε ανάλυση η ψαλίδα δίνει πόνο μεγαλύτερο. Από την άλλη όμως.... Εξαιρετικά περιορισμένη επιλογή σε brands για να την ευχαριστηθεις στο 100%. Ακόμα και το 90% των aftermarket cooler είναι πατάτες. (έχω αλλάξει ήδη 2 290 (windforce και xfx) και κατέληξα σε 290x tri-x) Πιο απλά για να ευχαριστηθεις 290 θα πρέπει να κινηθείς ανάμεσα σε 3 και μόνο επιλογές.

1. 290x lightning

2. 290/x trix η vaporx trix

3 290/x msi gaming

Όλα τα υπόλοιπα brand σε aftermarket ψύκτρες, επειδή έτυχε να δω-ακούσω αρκετά από δαύτα, απλά δεν...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

290X θα βρεις αρκετες να λιμνάζουν στις αγγελιες του insomnia στα 250 ευρω....

 

Για new καρτα AMD ουτε για αστειο :hehe: 

 

Οσους π@π@ροmega και να βγαλει, μακρια απο τη γάγγραινα! 

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μην αγιοποιουμε την amd επειδη ΠΛΕΟΝ εχει βγαλει καρτα της προκοπης (290Χ non reference) στα 300 ευρω.

Εγω εδωσα την 780 μου και αγορασα στο launch 290x reference στα 569 ευρω απο msystems με coil whine να ακουγετε στα 10 μετρα και θορυβο ηλεκτρικης σκουπας!! Την εκανα 2 φορες rma και τελικα πηρα τα χρηματα μου πισω! Simply unplayble η καρτα.

Μετα απο κανενα 6μηνο αρχισε να βελτιωνεται το χαλι της 290x με τις non reference εκδσεις και την πτωση τιμης.

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

Η 290χ ξεκιναει στο σκρουτζ στα 360 ευρω, στα ιδια χρημτα ξεκιναει και η 970 απο οτι ειδα στο σκρουτζ επισης, τι εγινε απολυτη ισορροπια εχουμε μεταξυ των 2 αυτων καρτων στις τιμες...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.