Jump to content



μια ανάβει μια σβήνει η οθόνη?


Recommended Posts

Περίεργο προβλημα με το λαπτοπ μου.

Το ανάβω λειτουργεί κανονικά και στα ξαφνικα σβήνει η οθόνη αν βάλω φακό πάνω στην οθόνη φαίνονται απο πίσω τα γράμματα σαν το φίλτρο της αντίθεσης.

Αν κλείσω και ανοίξω το καπάκι λειτουργεί κανονικά πάλι γοα 5-10 λεπτά μετά πάλι το ίδιο το ξανα κάνω και μετά κρατάει ώρες.

Τι έχουν γίνει :

Καθαρισμός πάστα, βάλσιμο τα καλώδια απο το μηδέν , λύσιμο όλο το λάπτοπ , άλλος σκληρός , καθάρισμα επαφές , φορμάτ κτλ.

Τι στο καλό φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο laptop έχεις;

Την καλωδιοταινία της οθόνης την τσέκαρες αν είναι χαλαρή; Πρέπει να ξεβιδώσεις το πάνελ για να τσεκάρεις...

στά χέρια μου την έχω τώρα.

Αcer 8930G

λες να είναι κανένα Inverter;

Link to comment
Share on other sites

Μου μοιαζει να εχει προβλημα το κυκλωμα που τροφοδοτει το backlight της οθόνης.!

Κάποιο ελλατωματικο εξάρτημα μόλις ζεσταθει λίγο fail.

Έγινε επεξεργασία από mikemtb
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα inverter ή χαλασμένο backlight. Ξεκινάς από το φθηνότερο part... Άλλαξε και την καλωδιοταινία αν είναι φθαρμένη.

καλά την βλέπω την ταινία.

όσο για το Inverter είναι το πιο φθηνό 15€.

Το backlight εννοείς της οθόνης; άρα οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Αλλά σπάνιο φαινόμενο. Συνήθως ο ινβέρτερ τα κακαρώνει.

να χαρώ εγώ ,τώρα που τα έβγαλα όλα τα καθαρίσα ξανά και φύσηξα και το Inverter δεν το ξανά έκανε,αν το ξανα κάνει τότε παραγγέλνω.

Ευχαριστώ.:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και το ξανα έκανε τελικά..

Παρήγγειλα το αυθεντικό της acer από δημοπρασία,κωλόφαρδος γάρ....

Το θέμα ίεναι οτι του άλλου το λάπτοπ το πήγε σε έναν ακόμα τεχνικό να πάρει γνώμη 2η ...

Του είπε ο τεχνικός ότι 100 % δεν φταίει το inverter ,και ότι φταίει η οθόνη και ότι κοστίζει 150€

και το λούκι πέφτει σε εμένα,γιατί πολύ απλά με ζορίζει εμένα τώρα που τόσο καιρό δεν έχει υπολογιστή και περιμένουμε να έρθει το Inverter γιατί τώρα δεν κρατάει καθόλου,σβήνει και ανάβει η οθόνη ανά 1 λεπτό όταν ανοιγόκλείνεις το καπάκι.

Του είπε οτι είναι οι λάμπες...

Τι είναι οι λάμπες ρε παιδιά; εγώ ξέρω στα φτωχά πράγματα που γνωρίζω,λάμπες δεν υπάρχουν και είναι μόνο το Backlight και αλλάζεις οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχός ο μόνος τρόπος για να δοκιμάσεις την οθόνη σου ειναι να βρεις ενα άλλο ίδιο λάπτοπι ( για να εχεις την ίδια τροφοδοσία) και να την δοκιμάσεις! Οι λάμπες ειναι μέσα στην LCD (2 τον αριθμό) και ειναι υπέυθηνες για το αν ανάβει η όχι!

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχός ο μόνος τρόπος για να δοκιμάσεις την οθόνη σου ειναι να βρεις ενα άλλο ίδιο λάπτοπι ( για να εχεις την ίδια τροφοδοσία) και να την δοκιμάσεις! Οι λάμπες ειναι μέσα στην LCD (2 τον αριθμό) και ειναι υπέυθηνες για το αν ανάβει η όχι!

σήμερα ήρθε το inverter.Για να δούμε,αλλίως παραγγέλνω οθόνη.:baby:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.