Jump to content



Ολικό backup windows 7.


Recommended Posts

noob Mode ON

Καλησπέρα παίδες.

Λοιπόν επειδή εχω βαρεθεί να κάνω φορματ κ ξανα απο την αρχη εγκατάσταση τα Windows και ολα τα προγράμματα 1-1 θέλω να μου πείτε εναν τρόπο να κρατήσω ενα backup ακριβώς ετσι οπως ειναι ο δίσκος κ σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνω ολική επαναφορά και να βρεθώ οπως ειμαι τωρα ακριβώς.:yu:

noob Mode OFF

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια φρέσκια εγκατάσταση με όλα τα Updates και τους οδηγούς και ίσως 2-3 βασικά προγράμματα που χρησιμοποιείς και μετά πάρε ένα image με το Acronis True Image (υπάρχουν και άλλα αλλά εγώ αυτό έχω δουλέψει κ μου φάνηκε αρκετά εύκολο).

Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνετε από τα windows!!!!! To restore image χρειάζεται σχεδόν ένα βράδυ.....

Σε σχέση με το μέγεθος, το clonezilla που χρησιμοποιώ εγώ για image δίσκου, καταναλώνει λιγότερο από τα gb που έχει ο δίσκος, λόγω συμπίεσης.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ό,τι βλέπω μερικοί που είχαν παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσαν γυρίζοντας στο SATA mode σε IDE ή RAID και το restore ολοκληρώθηκε σε λίγα λεπτά.

Και εδώ αυτό το συγκριτικό δείχνει το restore των 8.1 ως το πιο γρήγορο:

https://www.raymond.cc/blog/10-commercial-disk-imaging-software-features-and-backuprestore-speed-comparison/2/

Link to comment
Share on other sites

Απ'ό,τι βλέπω μερικοί που είχαν παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσαν γυρίζοντας στο SATA mode σε IDE ή RAID και το restore ολοκληρώθηκε σε λίγα λεπτά.

Και εδώ αυτό το συγκριτικό δείχνει το restore των 8.1 ως το πιο γρήγορο:

https://www.raymond.cc/blog/10-commercial-disk-imaging-software-features-and-backuprestore-speed-comparison/2/

Στο laptop που το είχα κάνει, δεν είχε πειραχτεί/αλλαχτεί ποτέ τίποτα στο bios. Δεν τίθεται θέμα sata mode. Δες το link http://www.thelab.gr/showthread.php?p=1063533404

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα ενα backup με το Acronis True Image 2014 με πολυ καλη συπιεση απο τα 44gb σε μονο 12.

Σε περιπτωση που χαλασει κατι στον σκληρο αν κανω restore με το bootable cd θα ειναι κανονικα bootable το συστημα , δεν θα χρειαστει να μπλεξω με MBR κτλπ ετσι?

#xtypaksylo

Link to comment
Share on other sites

@gdp77

Δε με κατάλαβες. Τσέκαρε το παρακάτω:

Image Restore using Windows 7 Ultimate Edition EXTREMELY slow. - Microsoft Community

Να ξέρεις ότι δεν έχουν όλα τα μηχανήματα τέτοιο θέμα πάντως.

Σε περιπτωση που χαλασει κατι στον σκληρο αν κανω restore με το bootable cd θα ειναι κανονικα bootable το συστημα , δεν θα χρειαστει να μπλεξω με MBR κτλπ ετσι?

#xtypaksylo

Όχι, δε χρειάζεται να μπλέξεις με περαιτέρω ρυθμίσεις. Μετά την επαναφορά πρέπει να ξεκινάει κανονικά.

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Στο laptop που το είχα κάνει, δεν είχε πειραχτεί/αλλαχτεί ποτέ τίποτα στο bios. Δεν τίθεται θέμα sata mode. Δες το link Ιστορίες καθημερινών... windows

κι εγω σε laptop που ειχε τετοιο image ενα βραδυ εκανα να το επαναφερω... (το ξεκινησα στις 2300 και τελειωσε λιγο μετα τις 0700)

Η αληθεια ειναι πως στη συγκεκριμενη περιπτωση δε με πειραξε ιδιεταιρα, αλλα αν καποιος βιαζεται ειναι πολυ χρονοβορο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.