Jump to content



Θορυβος γραμμης (?) και ηχος


Recommended Posts

Παμε γρηγορα στην εξηγηση

Απο σημερα που εβαλα A/C τα ηχεια μου κανουν παρασιτα , ενα σπαστικο σφιρυγμα που για να μην το ποιανει το αυτι μου , πρεπει να χαμηλωσω τον ηχο απο 33 μαξ στο 20 .

Το φαινομενο αρχιζει οταν μπει σε λειτουργεια το A/C , ενω το κυκλωμα μου ηταν το ιδιο απο το καλοκαιρι και δεν μου ειχε παρουσιασει καποιο προβλημα .

Περιεργες δοκιμες

Εβγαλα το rca απο το pc και το φαινομενο συνεχιζοταν σε μια σεβαστη αποσταση

εσβησα τον υπολογιστη .... με το καλωδιο rca ειτε κουμπωμενο ειτε σε μια αποσταση απο αυτον , συνεχιζει να κανει το βουητο

εβγαλα το πολυμπριζο απο την μπριζα , σταματισε το προβλημα ...

εβγαλα το pc απο το πολυμπριζο και αφησα την οθονη .... συνεχισε το βουητο

το μοναδικο πορισμα που μπορω να βγαλω ειναι πως εχω παρασιτα ....

ξερει κανεις τιπτοα παραπανω ? υπαρχει μηπως καποιο πολυμπριζο που καθαριζει αυτα τα αχρηστα?

(στην φωτο , η τροφοδοσια των ηχειων εχει συνδεθει στην ασφαλεια που τροφοδοτει και το δωματιο , η 10αρα ειναι αποκλιστηκα για το A/C)

bonus

δοκιμασα και κατι ηχειακια turboX που ειχα τα οποια περνουν ρευμα απο usb , και αυτα σφυριζαν

και το φαινομενο ειναι το ιδιο οταν πλησιασω το καλωδιο μου προς την εσωτερικη μοναδα του a/c .... μηπως ολο αυτο το inverterικο παραγει πεδια ? δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο ....

αυριο θα δοκιμασω αμα το ιδιο συμβαινει και σε αλλη μπριζα του δωματιου

mmvg1y.jpg

edit more

μαλλον το νιωθω και στα ακουστηκα ...

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικο inverter ναι, παράγει πεδία. Τώρα από που το τσιμπανε τα ηχεια σου,αυτό θέλει διερεύνηση. Πιο συνηθισμενο είναι η γειωση του κλιματιστικου να μην είναι σωστή, με αποτέλεσμα τα παράσιτα που παράγονται να μην εξουδετερωνονται ικανοποιητικά από τα κυκλώματα μέσα στο a/c. Επισεις το θόρυβο μπορεί να τον τσιμπαει επειδή τα καλώδια των ηχείων είναι παρά πολύ κοντά στα 220. (Βλακειες των ηλεκτρολογων ) θέλει δοκιμές η περίπτωση σου

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλει μονωτική ταινία η γείωση δεν θα λειτουργεί και σε περίπτωση διαρροής δεν θα πέσει το ρελέ ηλεκτροπληξίας και μπορεί να καταστρέψει και τις συσκευές που είναι πάνω στο πολύπριζο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κατά πάσα πιθανότητα θα σταματήσει ο θόρυβος. Επίσης εμένα που το είχα κάνει όταν για κάποιο λόγο έπεφτε η ασφάλεια δεν πάθαιναν τίποτα τα μηχανήματα. Αλλά εγώ δεν είμαι ηλεκτρολόγος και δεν μπορώ να πώ τίποτα με σιγουριά. Απλά λέω την εμπειρία μου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32956]mikemtb[/MENTION]

η γειωση ολοκληρου του σπιτιου ειναι fail

τα καλωδια των ηχειων δεν ειναι κοντα στα ηλεκτρολογικα , ειναι ΔΙΠΛΑ στα ηλεκτρολογικα και μαλιστα εγω το εχω φτιαξει ετσι , ομως οι παρεμβολες μπαινουν απο το RCA που ειναι στο αερα . Η τροφοδοσια του ενισχυτη των ηχεων ειναι μονο με φαση-ουδετερο , ισως παιζει καποιο ρολο αυτο .

*Θα αφαιρεσω την γειωση των μπριζων και θα δοκιμασω

αν σταματισει ο ηχος τοτε θα δοκιμασω να συνδεσω το περιβλεμα του ενισχυτη με την γειωση για να δω μηπως σταματισει ετσι

[MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION]

φερριτη στα καλωδια του pc η του α/c

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

δοκιμη χωρις γειωση = fail

δοκιμη να γειωσω το σασι = fail

δοκιμη στην απεναντι μπριζα = fail

(δοκιμασα αρκετες μπριζες στο σπιτι , οσο απομακρινομουν τοσο ελαττωνοταν το βουητο )

δεν χρειαζεται καν να αναψω τον υπολογιστη , αρκει μοναχα να ειναι στην μπριζα και να συνδεσω το usb ...ουτε καν το rca!!!

και ενα κακο μπονους

φαση - ουδετερος 225V ...

γειωση - ουδετερος - φαση .... 38v ...180v a/c εκτος

γειωση - ουδετερος - φαση .... 100v ...120v a/c εντος

(μετρησα 4 μπριζες , ολες το ιδιο αποτελεσμα στο πολυμετρο)

ανοιγω κεντρικο πινακα , γειωση δεν κατεβαινει παρεα με την φαση/ουδετερο , παρολαυτα υπαρχει ενα σημειο πανω στον πινακα οπου ξεκιναει και τραβαει καλωδιο γειωσης αλλα ειναι στον αερα (!?)

μαλλον ο φερριτης δεν θα εχει αποτελεσμα οπου να τον βαλω

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

Το θέμα σου είναι ότι το A/C παράγει παράσιτα με συχνότητα μέσα στο ακουστικό φάσμα.

Η λύση είναι :

1.Εξασφάλιση καλών γειώσεων στην ηλεκτρική εγκατάσταση.

2. Η χρήση φίλτρων καταστολής του θορύβου, τόσο στην τροφοδοσία του A/C όσο και σε αυτήν του ενισχυτή που οδηγεί τα ηχεία σου.

3. Τα φίλτρα αυτά λέγονται RFI power line filters και κατά κανόνα είναι σαν αυτά τις εικόνας :

Product Image

Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις επιπλέον , ένα μετασχηματιστή απομόνωσης για την τροφοδοσία του ηχοσυστήματος.

ashampoo-snap-2014-11-02-02h22m38s-001-12674.png

Βέβαια υπάρχει ένα θεματάκι εδώ, τα φίλτρα αυτά είναι λίγο τσουχτερά στην τιμή, αλλά κάνουν δουλειά! :)

Καλή συνέχεια ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32956]mikemtb[/MENTION]

τι μαντης , εδω εχουμε προβλημα που δεν λυνεται ετσι απλα!

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

1. σε ενα τοσο παλιο σπιτι ... τη γειωση να γινει ?

σε τριγωνο ειναι αδυνατον αλλα και με χαντακι παλι αδυνατον , ακομα και η αυλη ειναι τσιμεντομενη

2. βλεπω κατι φιλτρα στο ebay προς 12-15 ευρο το ενα

και μετασχηματιστες 230-230 στον βενιερη των 500VA χτυπανε 70αρια

φιλτρο μονο στο a/c η τον ενισχυτη δεν θα ποιασει ?

EDIT

ιδεαρα , υπαρχει κανα συστηματακι που να μεταφερει ασυρματα τον ηχο ? μεσω bluetooth ισως? και φτηνοτερο θα ηταν , αλλα και θα μου γλιτωνε 1 καλωδιο απο το γραφειο

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

Το καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο να αρχίσεις να σκαλίζεις την εγκατάσταση, αλλά έχεις σοβαρό κίνητρο γι' αυτό και φυσικά δεν αναφέρομαι στο βόμβο που ακούς στα ηχεία, αλλά στα ζητήματα ασφάλειας!

Σκέψου το ενδεχόμενο να ρίξεις από άλλη διαδρομή τον αγωγό γειώσεως (αν το άνοιγμα κουτιών και η "χωρητικότητα των σωληνώσεων δεν επιτρέπει την χρησιμοποίηση της υπάρχουσας διαδρομής.

Για την τσιμενταρισμένη αυλή, τα πράματα είναι απλά καλέμι ματρακάς και ανοίγουμε μια μικρή τρύπα για να περάσει η ράβδος της γείωσης με τα παρελκόμενα σύνδεσης του αγωγού γειώσεως.

Αν στο πεζοδρόμιο έχεις δέντρο, ΜΗΝ σκεφτείς να βάλεις τη ράβδο εκεί ! Γιατί από κάτω μπορεί να περνάει κάνα καλώδιο, ή γενικά "αγωγός" υπηρεσιών κοινής ωφέλειας και να τον τρυπήσεις, οπότε θα δεις τετραψήφια νούμερα στο λογαριασμό χρέωσης των επισκευών ! ! !

Ο Μ/Σ απομόνωσης δεν είναι ανάγκη να είναι 500VA , αρκεί κάποιος που να υπερκαλύπτει ελαφρά την πραγματική ισχύ (δες πόσα Watt RMS λέει, Αν λέει ! :) )του ηχητικού συστήματος που θες να τροφοδοτήσεις.

Αυτό που είναι σημαντικό και αυτό είναι που "πληρώνεις" είναι το να υπάρχει θώρακας μεταξύ πρωτεύοντος και δευτερεύοντος τυλίγματος.

Ο θώρακας αυτός όταν γειωθεί σωστά -πέρα από την επιπλέον ασφάλεια που παρέχει- μειώνει πάρα πολύ την χωρητική σύζευξη των δύο τυλιγμάτων και έτσι τα παράσιτα που έχει το ένα δεν περνάνε στο άλλο!

RFI φίλτρο μπορείς να βάλεις μόνο στο ηχοσύστημα.

Καλή η ιδέα με την ασύρματη μετάδοση του σήματος προς τον ενισχυτή, αρκεί να βρεις πως θα τον τροφοδοτήσεις με ισχύ ! :p

(Αν τον συνδέσεις στην πρίζα, τα παράσιτα θα επανεμφανιστούν! )

Συνεπώς πρώτα φτιάχνεις σωστές γειώσεις και μετά βλέπεις τι άλλο θα χρειαστεί, αν χρειαστεί ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@kpetros

ειχαμε καποιο νεωτερο?

 

 

δυστυχος οχι ,

το μεγαλο κακο οταν μενεις με "μεγαλους" ανθρωπους ειναι η ξεροκεφαλια τους , οποτε οπως καταλαβαινεις τα λογια μου για γειωση δεν ποιασανε τοπο .

Δοκιμασα φερριτη αλλα δεν εφτιαξε , παρολαυτα ο θορυβος μαλλον εχασε την ισχυ του γιατι πλεον ειναι αντιληπτος απο την ενταση ηχου  25+ (ενω πριν ηταν απτα 20)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.