Jump to content



θερμοκρασιες σε ι875p chipsets


Qlim4X

Recommended Posts

Εντελως πληροφοριακα,η θερμοκρασια του συστηματος δεν ειναι η θερμοκρασια του ΝΒ.

Βαζοντας αισθητηρα θερμοκρασιας στη μητρικη(καπου χαμηλα βρισκεται) και κατω απο την στοκ ψυκτρα της Ασους με ενα μικρο Fan εχω idle ~38c και full load ~47.

Yγ.Χωρις fan η θερμοκρασια ξεπερνουσε τους 60c

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από OverFlow

Εντελως πληροφοριακα,η θερμοκρασια του συστηματος δεν ειναι η θερμοκρασια του ΝΒ.

Βαζοντας αισθητηρα θερμοκρασιας στη μητρικη(καπου χαμηλα βρισκεται) και κατω απο την στοκ ψυκτρα της Ασους με ενα μικρο Fan εχω idle ~38c και full load ~47.

Yγ.Χωρις fan η θερμοκρασια ξεπερνουσε τους 60c

για εξηγισετο απο την αρχη αν σου ειναι ευκολο..................

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από OverFlow

Βαζοντας αισθητηρα θερμοκρασιας στη μητρικη(καπου χαμηλα βρισκεται) και κατω απο την στοκ ψυκτρα της Ασους με ενα μικρο Fan εχω idle ~38c και full load ~47.

Yγ.Χωρις fan η θερμοκρασια ξεπερνουσε τους 60c

???

Link to comment
Share on other sites

''Αισθητηρα'' εννοω ενα καλωδιακι ,που η μια μερια κουμπωνει στα 2 pin που εχει χαμηλα η μητρικη για την τριτη ενδειξη θερμοκρασιας,και η αλλη μερια (απο το καλωδιακι) τοποθετηθηκε κατω απο την stok ψυκτρα του Northbridge.

Link to comment
Share on other sites

@D.J.AleXXX_gr έχω την εντυπωση οτι η θερμοκρασια του συστήματος δεν ειναι η θερμοκρασια του chipset αλλα ειναι η θερμοκρασια του περιβαλλοντος απο αιθητηρα που ειανι πανω στην μητρικη......και αυτο γιατι συμφωνει απολυτα με την θερμοκρασια του περιβαλλοντος και δεν μετα βαλεται στο o/c !

Link to comment
Share on other sites

ο ασθητηρας για την μητρικη βρισκεται καπου κοντα στις pci και επηρεαζεται παρα πολυ απο την κυκλοφορια του αερα στο κουτι και εγω πριν βαλω ανεμιστηρες στο κουτι εδειχνε πολυ υψηλες θερμοκρασιες αλλα μετα με σωστη ροη δειχνει την θερμοκρασια του δωματιου.

και παλιοτερα στο ....μπαλκονι θερμοκρασια περιβαλλοντος εδειχνε .....και σε ακραιο overclocking δεν άλλαζε καθολου ....ενω αν ηταν NB επρεπε να αλλαζει εστω και λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

σε εμενα με την αλαγη ψυκτρας μεταβληθικε και ακομα περισοτερο οταν εβαλα ανεμιστιρακι

αυτο πως το εξηγητε???

Aπο την στιγμη που προσθετεις ανεμιστηρακι σιγουρα να περιμενεις μεταβολη της θερμοκρασιας του κουτιου!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

ο ασθητηρας για την μητρικη βρισκεται καπου κοντα στις pci και επηρεαζεται παρα πολυ απο την κυκλοφορια του αερα στο κουτι και εγω πριν βαλω ανεμιστηρες στο κουτι εδειχνε πολυ υψηλες θερμοκρασιες αλλα μετα με σωστη ροη δειχνει την θερμοκρασια του δωματιου.

και παλιοτερα στο ....μπαλκονι θερμοκρασια περιβαλλοντος εδειχνε .....και σε ακραιο overclocking δεν άλλαζε καθολου ....ενω αν ηταν NB επρεπε να αλλαζει εστω και λιγο!

και πες οτι υπαρχι αυτος ο σενσορας τοτε οταν αλαξα ψυκτρα γιατι επεσε η θερμοκρασια του?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

ελπίζω να μην κάνω λάθος .....αλλά πιστευω ειναι αυτός!

ρε συ αυτο μου κανει για οτιδιποτε αλλο παρα για εσθητιρας θερμοτιτας

οι εσθητιρες ενιοτε ειναι σαν μικρα μπαλακια με 2 ιλεκτροδια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

............οχι πάντα μπορει να ειναι και με την μορφη film με τυπωμενο κυκλωμα επάνω!

εχεις βρει καπου που να μιλαει για αυτον τον εσθητιρα στην μητρικη μας???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.