Jump to content



Ερώτηση για κοινόχρηστα σε διαμερισμα.


Gregorypeg1000

Recommended Posts

Καλησπέρα,νοικιάζω ένα διαμέρισμα στην πόλη που φοιτώ και κάθε μήνα η διαχειρίστρια μου ζητάει 20 ευρώ για κοινόχρηστα και μου κόβει μια χειρόγραφη απόδειξη.Σταθερό ποσό κάθε μήνα και χωρίς αναλυτική απόδειξη.Είναι νόμιμο αυτό?Μου φαίνονται να μην το πω πολλά,απλά κάτι παραπάνω από όσο θα έπρεπε και τώρα με ενόχλησε το υφάκι της και ψάχνω αυτό το θέμα γιατί σαν ένοικος έχω άριστη συμπεριφορά(νοίκι,κοινόχρηστα πάντα στην ώρα τους,σέβομαι τις ώρες κοινής ησυχίας).

Μπορώ να πω πως αν δεν μου δώσει αναλυτική απόδειξη πως δεν πληρώνω τίποτα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Η χειρογραφη αποδειξη ειναι οκ, απλα πλέον πρεπει να είναι διατρητη.

Οσον αφορα την ανάλυση, έχει να κάνει με το τι εχουν συμφωνήσει οι ιδιοκτήτες και αν προβλέπεται ενοικιαστης να το ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

κανονικά όλες οι "κοινόχρηστες" αποδείξεις πρέπει να είναι διαθέσιμες απο τον διαχειριστή...

τώρα χειρόγραφη απόδειξη και έτσι ποσό μου κάθετε κάπως

πχ.

ανελκυστήρας(αν υπάρχει) πώς γίνεται ο επιμερισμός....συνήθως όσο πιο "ψηλά" είσαι πιο πολλά πληρώνεις...

θεωρώ πως αν η η πολυκατοικία είναι και λίγο μεγάλη(πχ 30 διαμερίσματα) είναι απαραίτητο(για λόγους διαφάνειας κυρίως και ευκολίας) να υπάρχει μια εταιρεία που κάνει τον επιμερισμό και να εκδίδει "τιμολόγια" που να λέει πόσο "χρωστάει" ο καθένας....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανονικα. Ότι έχει συμφωνηθει στο καταστατικο ισχύει.

Αν θες, ζητάς από την διαχείριση τις αποδείξεις. Αν σου αρνηθει, ζητα από τον ιδιοκτήτη αντίγραφο καταστατικού (που υποτίθεται έπρεπε να στο δωσει κατα την υπογραφή του συμβολαίου) και βλέπεις τι προβλέπεται...

Link to comment
Share on other sites

δεν αναρτάται κάπου η ανάλυση των κοινοχρήστων; πλέον είναι υποχρεωτική όχι μόνο η ανάλυση των κοινοχρήστων αλλά και η τοιχοκόλληση ΟΛΩΝ των παραστατικών τα οποία αναφέρονται στην ανάλυση.

2.000 ευρώ πρόστιμο στους εκδότες κοινοχρήστων, που δεν αναρτούν τις αποδείξεις δαπανών μαζί με τα κοινόχρηστα

Link to comment
Share on other sites

" στα φυσικά και νομικά που παρέχουν υπηρεσίες έκδοσης κοινοχρήστων"

Εχω το φιλινγκ οτι απευθυνετε μονο σε εταιρες παροχης τετοιων εταιριων και οχι στον ιδιοκτηση που τυχαινει να ειναι η σειρα του να κραταει τα κοινοχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

εάν το πας με το γράμμα του νόμου, ακόμα και ο ιδιώτης διαχειριστής, παρέχει υπηρεσίες έκδοσης κοινοχρήστων.

σε κάθε περίπτωση το κεφαλιάτικο 20ευρω είναι ύποπτο.

με τους υπόλοιπους ενοίκους τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.