Jump to content



τι θα γίνει με τους αστυνομικούς....?


BanOr

Recommended Posts

Συγνώμη αλλά ποιος ζήλεψε τους αστυνομικούς για τα λεφτά που βγάζουν? Ακόμη χειρότερα, υπάρχει κάποιος που τους ζηλεύει? Τίποτα δεν βγάζουν. Όσο για τη μαγκιά? Δεν ξέρω τι θα έκανα εγώ αν ήμουν στην Αθήνα, μπορεί να έτρωγα και ξύλο. Εδώ όμως, οι αστυνομικοί και ξύλο τρώνε, και βαρελότα τρώνε, και δυναμίτες τρώνε, και σούζες στη μάπα τρώνε, και βρίσιμο τρώνε. Γιατί έτσι είναι αυτά. Αν τους αφήσεις να ξεθαρέψουν λίγο, κλάφτα. Βρίσκω τουλάχιστον ανώμαλο όποιον τους ζηλεύει. Υπάρχουν και παιδιά που δεν έχουν τη δυνατότητα να σπουδάσουν, πολλά κιόλας, και στρέφονται εκεί για την οικονομική αποκατάσταση και μόνο. Έχω δυο τρείς φίλους τέτοιους. Όταν όμως ο παιδικός σου φίλος πάει να σε σταματήσει για να σε γράψει, στην πορεία κάπου έχασε τον δρόμο του. Δεν πρέπει να τον "βοηθήσεις" να τον ξαναβρεί?

’σε που καμία τιμή δεν είναι αρκετή για το έργο που προσφέρουν. Έχουν τιμή οι ρουφιάνοι? Τα καθίκια?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Snips [Χθες, στις 17:59]

χαχα τελικά μαζευτήκατε πολλοί μεταρυθμιστές εδώ μέσα.... Και όλοι δουλευταράδες και έντιμοι πολίτες που δεν παίρνουν αρκετά... Ρε δεν κόβετε την πλάκα; Αν μπορούσατε θα ήσασταν και σεις στην θέση τους να πέινετε καφέ από τις 8.30. ¨Ετσι είναι η κοινωνία μας και έτσι θα παραμείνει με τον ισοπεδωτικό τρόπο που σκέφτετε.

Υ.Γ. FX και άλλα πανάκριβα μηχανήματα δεν παίρνεις αν δεν έχεις λεφτά.

Κοιτα προσωπικα δεν αισθανομαι μεταρυθμιστης... γιατι απλα ξερω οτι δεν αλλαζει τπτ...

Ουτε δουλευταρας ειμαι αν και μου αρεσει η δουλεια που κανω. Φυσικα και θα ηθελα περισσοτερα $$$ οπως αλλωστε ολοι μας... Αλλα σιγουρα δεν θα ημουν απο τους τυπους που πανε για καφε.

Οσο για την ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ που λες, πληροφοριακα σου λεω οτι τον FX και το πανακριβο μηχανημα θα το πληρωνω για 8 περιπου μηνες απο 250ε εκαστος... και απο την αλλη δεν μενω με τη μπαμπα και το μαμα, ουτε βγαζω τα τρελλα λεφτα, οποτε καταλαβαινεις οτι θα φαω παλουκι για καποιο διαστημα. Επειδη ομως ειμαι αρρωστημενος με την φαση το εκανα....

Απο οτι φαινεται στα 18000Ft που δουλευεις φυσαει "αλλος" αερας απο οτι εδω κατω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BanOr

δεν μου αρεσε καθολου ...

Το είχα καταλάβει αλλα δεν ήθελα να φανταστώ αυτο....ΦΑΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΟΥ.

"Μαύρο" χιούμορ ήταν βρε. Πλακίτσα και φυσικά δεν το εννοούσα.

Αρχική απάντηση από Snips

Υ.Γ. FX και άλλα πανάκριβα μηχανήματα δεν παίρνεις αν δεν έχεις λεφτά.

:T:

Τα χρήματα πραγματικά χρειάζονται κι ο καθένας μας είναι διατεθειμένος να κάνει κάτι που να αντιπροσωπεύει τις πεποιθήσεις του για να κερδίσει ένα ποσό χρημάτων.

Και μια ερώτηση προς mortisboy, YDinopoulos κι όσους έχουν την αντίληψη "(θέλω να) δουλεύω σκληρά για ένα μεροκάμματο" (χωρίς να θέλω να θίξω τα προσωπικά σας πιστεύω)

Αν βγάζατε τα ίδια ή διπλάσια χρήματα με τους αστυνομικούς με τον οποιοδήποτε νόμιμο τρόπο και γενικώς "τα ξύνατε", θα ασχολούσασταν με το τι κάνουν οι αστυνομικοί?

Link to comment
Share on other sites

Eagka δεν θα ελεγα καποιον με αυτη την νοοτροπια μοιρολατρη αλλα ρεαλιστη γιατι εχει γνωση του που παταει και που βρισκεται και δεν σκεφτεται ροζ συννεφακια μεταρυθμισεις και ενα ιδανικοτερο κοσμο

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει όλο το thread απο την αρχή και συμφωνώ σε αρκετά με τους παθόντες.Παρόλα αυτα ,αν, πασχαλια πριν 180 χρονια , ειχαν ολοι αυτο τον κυνικο "ρεαλισμο" που διατείνεσαι , θα φοράγαμε όλοι κόκκινο σαρίκι,αλλα ευτυχώς υπήρχαν και κάποιοι "μαλάkες" ονειροπόλοι με όραμα

Link to comment
Share on other sites

γελιεσαι αν νομιζεις οτι τοτε δεν ηταν ρεαλιστες.

σε πληροφορω οτι τοτε ηταν πολυ πιο ρεαλιστες απο οτι ειμαστε εμεις τωρα .

και αυτοι που εκαναν τις απαραιτητες κινησεις ωστε να παμε μπροστα δεν ηταν ανθρωποι καλοζωισμενοι αλλα ανθρωποι που παταγανε γερα στα ποδια τους και δεν ονειρευονταν μεγαλες ιδεες και ροζ συνεφακια ..

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλεγω ΑΛΛΑ , πρώτα υπήρχε ο σπόρος που ήταν καθαρά ΟΡΑΜΑ , και μετα ,υπήρχε αυτος ο Ρεαλισμος που ανεφερες, ΠΑΝΤΑ , πρώτα περνας απο το όραμα , και μετα παιρνεις χαρτι και μολύβι , για να το υλοποιήσεις, και σαφώς πρέπει να πατας στα ποδια σου γερα.Το να περνεις μονο χαρτι και μολυβι στη ζωη σου , το μονο που θα σε κανει ειναι...καλο λογιστη... τπτ αλλο

Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος .

Ο ρεαλισμος δεν ειναι απαραιτητο να περναει απο την φαση του ''οραματος'' για να υλοποιηθει,αυτο ερχεται με την ελπιδα για κατι καλυτερο το οποιο ειναι διαφορετικο πραμα απο το οραμα .

αυτος ο σπορος που ανεφερες ειναι η ελπιδα και η πιστη (οι οποιες δεν προηγουνται του ρεαλισμου αλλα πανε χερι χερι ) οτι τα πραγματα θα πανε καλυτερα και οχι τα οραματα και τα ροζ συννεφακια .

Link to comment
Share on other sites

Ρε σ Πασχαλια με συγχωρεις παρα πολυ αλλα σε ενα αλλο θρεντ μιλουσες εγκωμιαστικα για τον Παπαδοπουλο,τωρα για ποια ονειρα ποιες ιδεες και ποια σταθερα ποδια να μιλαμε???

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δει το Thread στις αρχες τις γεννησης του,οταν ακομα ονομαζοταν"τι θα γίνει με τους μπατσους....?" αλλα εω χασει κανα 3-4 σελιδες κ δεν ξερω γιατι οι μπατσοι γινανε αστυνομικοι!!!

κ δεν ειμαι διατεθυμενος να διαβασω τα προηγουμενα για να το μαθω,απλα δε μου αρεσε αυτο το ειδος λογοκρισιας!

Υποθετικα οι αστυνομικοι επιβλεπουν τη τηρηση των νομων,αλλα οι σκατομπατσοι κανουν καταχρηση αυτης της εξουσιας που τους δινετε κ εξελισσοντε σε "νομιμους αλητες"

χαρακτηριστηκα αναφερω τα φυντανια της ομαδας Ζ

Φυσικα διπλα στα ξερα δε θελω να καψω κ τα χλωρα γιαυτο γινεται η χρηση των λεξεων "αστυνομικοι" κ "σκατομπατσοι"

Link to comment
Share on other sites

Οκ ,ας... κανω.. λαθος.. αφου δεν μπορω να σε πεισω ,αλλα ουτε και εσυ (και οι δυο ξεροκεφαλοι , ισχυρογνώμονες) δε υπαρχει λογος να χαλιομαστε ,, και ουτε ανεφερα πουθενα για "Ροζ συνεφακια" , οπως μελοδραματικα θελεις να τους προσθεσεις τετοιο τονο

..Life goes on..

(Επιπλέον για να απαντήσω και λιγο στο ποστ σου,την ελπίδα και την πίστη που αναφέρεις, την εχουν πολλοί -οι οποίοι φυσικά και ΔΕΝ έχουν όραμα- , ελπίζουν η ζωη τους να παει προς το καλύτερο , αλλα σπάνια οραματίζονται.Το όραμα θέλει πυγμη για αυτο το εχει παντα ενας ή πολυ λιγοι και μετα (η σχεδον ταυτοχρονα) μπαινει το χαρτι και το μολυβι γιανα βρεθει ο τροπος να ζωντανεψει.Φυσικα για να σε προλαβω..μπορει να ειμαι και λαθος .- )

Link to comment
Share on other sites

Νος -Ντιος αν βαλεις στην συζητηση αυτο το θεμα -το οποιο εχουμε ξανασυζητησει- δεν θα βγει πουθενα ,αστο καλυτερα .

Παπατσονης απλα διαφορετικη αποψη της ζωης και διαφορετικα βιωματα ,δεν ειναι θεμα ξεροκεφαλιας :)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ανθρωπος ποθ δεν εχει ονειρα για κατι καλυτερο ? ε πασχαλια? παντως κουβεντα δεν εχω ορεξη να ανοιξω μαζι σου απλα σου κανω μια ερωτηση να την σκεφτεις καλα και μετα αν θελεις σχολιασε την απαντηση που μου εδωσες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.