Jump to content



Αγορα ~30'' οθονης


Recommended Posts

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω αυτη

και σαν δευτερη επιλογη (λογω τιμης κυριως) αυτη

Σαν τριτη επιλογη σκεφτομαι και ετουτη

ή αυτη

Εχετε να αντιπροτεινεται κατι?

Αξιζουν τα εξτρα 150 ευρω που εχει διαφορα η πρωτη με τη δευτερη επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

να προσπαθήσεις να ξεκαθαρίσεις ποια ανάλυση προτιμάς σε πόσες ίντσες. Έλεγξε αν η 34άρα που κοιτάς θα ζορίσει σε παιχνίδια την κάρτα. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη προσπάθησε κάπου να δεις τις αναλύσεις/διάσταση μπας και δεν σου κάνει το μέγεθος γραμμάτων κάποιας δίχως scaling.

Link to comment
Share on other sites

Ναι λάθος μου. Στο λινκ είχα πατήσει ήδη στον πωλητή και είδα ότι πουλάει και 30άρες/32άρες. Αν και οι 3 που έχει ξεκινάνε από τα 600. Δεν ξέρω αν είναι τόσο καλύτερες.

2011bosca80 | eBay

Link to comment
Share on other sites

ξέχνα τα χρήματα αλλιώς δε θα βγάλεις άκρη: σκέψου αν στις χάριζαν όλες ποια θα ήθελες κι αυτήν πάρε.

Αν μπορεις να δωσεις το μαρουλι χωρις πονο τοτε νομιζω αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος επιλογης.

Μετα μπορεις να αριθμησεις 1,2 3 κτλ τις επιλογες σου και να ψαξεις αν καποια ειναι υπερβολικα vfm εναντι της αρχικης επιλογης σου.

Προσωπικα ΙΣΩΣ διαλεγα την 3 αλλα μετα απο πολυ ερευνα, αν και οταν πριν λιγους μηνες ειχα την ιδια επιλογη παλι 16:9 διαλεξα (διαβαζοντας για διαφορα προβληματα στα μοντελα που κυκλοφορησαν τοτε προτιμησα την ασφαλεια του γνωριμου) αλλα πιστευω πως τωρα θα εχουν καλυτερευσει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ελειπα Ρουμανια για 2 βδομαδες -)
Οχι οτι θα αλλαζε κατι γιατι η οθονη τελικα χτες ηρθε.

Ειχε γινει ενα μικρο κολλημα με το easybuyworld γιατι ενω η οθονη ζυγιζει 3,5κιλα , ογκομετρικα το δεμα υπολογιζεται ως 25 κιλα , οποτε ηθελε 12 ευρω παραπανω για μεταφορικα...και επρεπε να με ρωτησουν αν το δεχομαι πριν τη στειλουν.

 

Τεσπα , η βαση ειναι αρκετα μεγαλη , εχει μεταλο με επενδυση πλαστικου.

Η οθονη δε μου κακοφανηκε καθολου που ειναι 2 ιντσες παραπανω , γιατι τις εχει κυριως στα πλαγια και οχι στο υψος.

Απο τεστ που εκανα δε βρηκα κανενα πιξελ καμμενο / κολλημενο.

Την εβαλα κατευθειαν στο eco preset και μου αρεσε οποτε το αφησα ετσι.

Το μαυρο ειναι...μαυρο , bleeding δεν παρατηρησα.

Η αναλυση ειναι ενα τι μικροτερη απ την 30 που ειχε 2560χ1600.

Αυτη εχει 2560χ1440.

Το καλο ειναι οτι δεν χρειαζεται να κανεις καν upscale στα windows και τα βλεπεις ολα μια χαρα ως εχει (με την 30αρα ειχα κανει upscale 125%)

To κακο ειναι οτι πρεπει να κατεβασω καινουρια wallpaper γιατι δεν ειχα 2560χ1440 -)

 

Γενικα απ οσο τη βλεπω μεχρι τωρα μου φαινεται μια χαρα. Θα την προτεινα ανετα στους φιλους μου.

Αν εχετε οποιαδηποτε απορια μη ντρεπεστε, ρωτηστε -)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με γειες ρε. Με τρώει και μένα η τσέπη ρε μαμώτεν. Από την μία γλυκοκοιτάζω την AOC u3477Pqu (ιδιο πάνελ με την LG, αλλά 100 γιούρο λιγότερα), από την άλλη τη δικιά σου ή την BenQ 3200PT (και οι 3...Acer/BenQ/Samsung έχουν το πάνελ της Acer νομίζω).

 

Μία λέω θα χάνω ΠΟΛΥ στο 16:9 με την AOC ( ειναι σαν 27άρα σε 16:9), από την άλλη, σε λίγες ταινίες-gaming-χώρο οθόνης θα τα σπάει...

 

Και είμαι από την 6+χρονη Samsung 2693HM (TN Panel και δεν συμμαζεύεται)

 

Εσύ γιατί άλλαξες από 30άρα;

Link to comment
Share on other sites

Χοχο εχω κι εγω στο δευτερο pc samsung 2693 -))

 

Την 30αρα την αλλαξα γιατι χαλασε το tcon , και δεν βρησκω ανταλλακτικο σε λογικη τιμη , αλλιως δε νομιζω να την αλλαζα ποτε.

 

Για 34αρα που λες αν δεν σε ενοχλει το bleeding οι κοιλιδες κλπ παρε (εγω δεν το αντεχω).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Γενικα απ οσο τη βλεπω μεχρι τωρα μου φαινεται μια χαρα. Θα την προτεινα ανετα στους φιλους μου.

Αν εχετε οποιαδηποτε απορια μη ντρεπεστε, ρωτηστε -)

 

Από latency πώς τα πάει; Ghosting κτλ; Βλέπω VA panel και μεγάλη φαντάζομαι δε πρέπει να είναι ιδιαίτερα γρήγορη. 6 κατοστάρικα για 32ρα 1440p πολύ καλή τιμή...

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

@l2phile Απ την 2693 μετα ειχα παει σε dell u2711 και μετα στην samsung 305T. Οντως βλεπεις τα χρωματα πιο ξεκαθαρα και τα βλεπεις χωρις ιδιαιτερη αλλιωση απο οποια γωνια κι αν τα κοιταξεις. Στην 2693 πχ ειχα wallpaper μια κοκκινομαλα που αν την κοιταζα πχ απο ψηλοτερα , τα μαλλια της καφεδιαζαν, αν την κοιταζα απο πιο χαμηλα , πορτοκαλιζαν κλπ. Αλλα σε οποιδηποτε πολυκαταστημα να πας , εχουν συνηθως τηλεορασεις να παιζουν συνεχεια. Δες μια με καλο πανελ και κρινε και μονος σου.

 

@Volrath απο latency kai ghosting προσωπικα δεν μπορω να παρω χαμπαρι. Δεν εχω καταλαβει δλδ διαφορα με μια samsung tn με 2ms που εχω. Αλλα ισως ειναι και το ειδος παιχνιδιων που παιζω. Στο lord of the rings online δεν εχω δει καμια διαφορα σε ολες τις οθονες που ειχα. Αν θες να κανω καποιο συγκεκριμενο τεστ πες μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.