Jump to content



Αναβάθμιση Cpu + M/B


Recommended Posts

Καλησπέρα κόσμε!!

Θέλω ένα καλό Cpu + M/B

Τα υπόλοιπα θα μείνουν ως έχει (το σύστημα τις υπογραφής)

Κατά βάση παιχνίδια κ λίγο video encoding.

Σκέφτηκα για τα παρακάτω:

wvu5ok.jpg

Δεν γράφω ποσό γιατί είμαι λίγο πολύ ταβάνι στην τιμή που βλέπετε :hm:

*Γνωρίζω πως για να γίνει σωστή αναβάθμιση πρέπει να βάλω και ssd, απλά το αφήνουμε για άλλη στιγμή!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αντιθετα αυτα που διαλεξες. Ο 4690k ειναι η εκδοση που επιτρεπει το overclocking ενω το H97 chipset της μητρικης δεν επιτρεπει overclocking. Η θα παρεις 4690 σκετο με H97 μητρικη , η 4690k με Z97 μητρικη. Το overclocking ειναι η βασικη τους διαφορα αλλα νομιζω εχουν κανα δυο μικροδιαφορες ακομα τις οποιες ομως δεν πολυθυμαμαι αυτη τη στιγμη. Απο επιδοσεις ομως ειναι το ιδιο οποιο συνδυασμο και αν παρεις εαν ΔΕΝ κανεις oc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οc κανεις και με h97 ..(αλλα και με h87 και Η81 και β85).

Για σσδ δεν θα επαιρνα αυτον.

Αν και για το ποσο που θες να διαθεσεις ειναι δυσκολακι..

Θα προτιμουσα seagate 600..ή arc 100 αν και πιο πολυ θα προτιμουσα κατι σε 240-256γβ ..crucial MX100 ,samsung 840 evo

Link to comment
Share on other sites

Ωχ με μπερδεψατε τώρα [emoji12]

Λοιπόν σκέφτομαι να πάρω έναν CPU που κάνει oc. Βασικά δεν θα έκανα αναβάθμιση αν ο 955 μου έπιανε έστω λίγο πάνω από τα 4, γιατί στο sleeping dog's τα βρήκε λίγο σκούρα.

Οπότε αυτός που επέλεξα θα κρατήσει λίγο παραπάνω.

Θα ήθελα να μου προτείνεται και εσείς κάποια μητρική!!

Οσο για τον ssd και εγώ με μισή καρδιά τον έβαλα στην λίστα (είδα πως έχει υπολογίσιμες διαφορές με τούς άλλους σε επιδώσεις αλλά και σε τιμή)...

(ίσως καλύτερα να το αφήσω για αργότερα)

Link to comment
Share on other sites

Aν θες να κουμπωσεις μητρικη,μνημες και καρτα γραφικων παρε τη φθηνοτερη ζ97 just to make sure που λενε και στο χωριο μου.

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=39587&cat=3

Προσωπικα αν δεν με ενδιεφερε οτιδηποτε βγει το 2015 θα πηγαινα σε καποιες H81 των 40-45€ με τον επεξεργαστη που διαλεξες και 240αρι ssd.

Η μητρικη ειναι τοσο φθηνη που και 10-20€ να την δωσεις ..θα εχεις χασει λιγοτερα ευρω απο οποιαδηποτε αλλη μεταπουλησεις σε 1-3-5 μηνες.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Τον Intel για το video editing τον καταλαβαίνω, αλλά τα παιχνίδια θα δουν πολύ περισσότερο κέρδος από μια κάρτα γραφικών. Και αν τα προγράμματά σου για το Video editing χρησιμοποιούν την κάρτα γραφικών(CUDA), ίσως θα ήταν καλύτερο να κινηθείς προς αυτή την κατεύθυνση.

Με τα 340€ που έβαλες στις πρώτες σου επιλογές είσαι λίγο ποιο κάτω από τα λεφτά που ζητάει μια GTX 970. Όσο θεωρητικά και να σε φρενάρει ο Phenom λογικά θα πάρεις τουλάχιστον τα διπλά frames per second, θα έχεις και 4GB μνήμη, είναι και καλύτερη η κάρτα στο compute.

Εφόσον το Gaming Μπαίνει πρώτο και το video encoding δευτερεύον, γνώμη μου, πήγαινε σε GTX 970.

gtx 970 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

και από εκεί και πέρα αν θέλεις επενδύεις σε κάτι καλύτερο από τον V300, π.χ. κάποιον Samsung.

Υ.Γ. Η πώληση της 660 θα σου αποφέρει πάνω κάτω τα ίδια με την πώληση της mobo+cpu.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Aν θες να κουμπωσεις μητρικη,μνημες και καρτα γραφικων παρε τη φθηνοτερη ζ97 just to make sure που λενε και στο χωριο μου.

MOTHERBOARD :: Gigabyte Socket 1150 GA-Z97P-D3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Προσωπικα αν δεν με ενδιεφερε οτιδηποτε βγει το 2015 θα πηγαινα σε καποιες H81 των 40-45€ με τον επεξεργαστη που διαλεξες και 240αρι ssd.

Η μητρικη ειναι τοσο φθηνη που και 10-20€ να την δωσεις ..θα εχεις χασει λιγοτερα ευρω απο οποιαδηποτε αλλη μεταπουλησεις σε 1-3-5 μηνες.

* οτιδηποτε βγει το 2015?? άλλα socket και τέτοια??

Βασικά με προϋπόθεση 4dimm ram πάλι πιάνω 70+

Έγινε επεξεργασία από tsakali
Link to comment
Share on other sites

Τον Intel για το video editing τον καταλαβαίνω, αλλά τα παιχνίδια θα δουν πολύ περισσότερο κέρδος από μια κάρτα γραφικών. Και αν τα προγράμματά σου για το Video editing χρησιμοποιούν την κάρτα γραφικών(CUDA), ίσως θα ήταν καλύτερο να κινηθείς προς αυτή την κατεύθυνση.

Με τα 340€ που έβαλες στις πρώτες σου επιλογές είσαι λίγο ποιο κάτω από τα λεφτά που ζητάει μια GTX 970. Όσο θεωρητικά και να σε φρενάρει ο Phenom λογικά θα πάρεις τουλάχιστον τα διπλά frames per second, θα έχεις και 4GB μνήμη, είναι και καλύτερη η κάρτα στο compute.

Εφόσον το Gaming Μπαίνει πρώτο και το video encoding δευτερεύον, γνώμη μου, πήγαινε σε GTX 970.

gtx 970 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

και από εκεί και πέρα αν θέλεις επενδύεις σε κάτι καλύτερο από τον V300, π.χ. κάποιον Samsung.

Υ.Γ. Η πώληση της 660 θα σου αποφέρει πάνω κάτω τα ίδια με την πώληση της mobo+cpu.

Όταν πέφτουν τα fps παρατηρώ την 660 στο 60+% και τον cpu 98% ....

και βασικά ο cpu και η μητρική έχουν είδη πουληθεί...

Στα χέρια μου έχω 2 x ddr3 4gb

Gtx 660

και σκληρούς τροφοδοτικό!! :rubik:

αααααα και μια H100i από διαγωνισμό του Lab :worship:

Link to comment
Share on other sites

θα βγει broadwell για z/h -97 και AAAAN προλαβει (το 15) θα δει skylake σε αλλο socket.

(αλλα γενικως η ιντελ δε "καιγεται" να προλαβει)

Περι broadwell θα ειναι για τον haswell oτι και ο ivy bridge για τον sandy bridge.

Λιθογραφια @14nm και λογικα..βελτιωση 5-10% του ipc.

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι μάλλον θα μείνω χρονάκια με αυτό που θα στηθεί τώρα.

Υπολογίζω πως θα βγουν καμία 10αρια socket μέχρι την επόμενη αναβάθμιση [emoji12]

Απλά να μπορώ να κάνω oc για να τον τραβήξω όσο πάει.

οπότε πάω σε z97??

Έγινε επεξεργασία από tsakali
Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι η 660 σου θα αποδώσει αρκετά καλύτερα με τον i5, ωστόσο δεν θα μεταμορφωθεί. Στα σύγχρονα πολύ απαιτητικά παιχνίδια, ασχέτως επεξεργαστή, θα είναι αυτή που θα σε κόβει.

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte Socket 1150 GA-Z97X-Gaming 3 GLan Audio Raid

Adata SSD 256GB Sata III Premier Pro SP900

Έτσι κάνουμε τίποτα;;

Από Τρίτη λογικά παραγγέλνω!!!

* Βασικά μάλλον είναι υπέρ αρκετή η 660 μιας και είμαι σε 1050 μόνιτορ ;-)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα κοιτουσα αλλον ssd.

samsung evo, ocz arc100, crucial mx100 .

Mητρικη οκ.(απο τις χαμηλη κατηγορια στις "αξιοπροσεχτες" με 2-3 ακομα.)

Aν θες features δες MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1150 H97 Performance GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Αλλιως ειναι η επομενη λογικη λυση με καναδυο ακομα σε παραπλησια τιμη.

Παλι θα κανεις το oc σου...απλα αν εχεις πιο γρηγορες μνημες απο 1600mhz θα περιοριστεις εκει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα κοιτουσα αλλον ssd.

samsung evo, ocz arc100, crucial mx100 .

Mητρικη οκ.(απο τις χαμηλη κατηγορια στις "αξιοπροσεχτες" με 2-3 ακομα.)

Aν θες features δες MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1150 H97 Performance GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Αλλιως ειναι η επομενη λογικη λυση με καναδυο ακομα σε παραπλησια τιμη.

Παλι θα κανεις το oc σου...απλα αν εχεις πιο γρηγορες μνημες απο 1600mhz θα περιοριστεις εκει.

Αυτή που μου προτείνεις κανει oc?? γιατί ποιο πριν κάποιος φίλος ανέφερε πως πρέπει να πάρω z97??

και να σου πω την αλήθεια την προτιμώ από θέμα εμφάνισης και 20Ε κάτω :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που μου προτείνεις κανει oc??

το 'παμε ..ναι :p

(και το ξαναγραφω...το μονο θεμα με τις νον-ζ πλεον ειναι οτι δεν θα παιξουν τις μνημες πανω απο 1600μηζ)

Eχει γινει και εδω review η συγκεκριμενη..

http://www.thelab.gr/vgas-motherboards-cpus-ram-reviews/asrock-fatality-h97-killer-performance-motherboard-review-140068.html?garpg=14#content_start

OC.png?m=1411135651

Link to comment
Share on other sites

το 'παμε ..ναι :p

(και το ξαναγραφω...το μονο θεμα με τις νον-ζ πλεον ειναι οτι δεν θα παιξουν τις μνημες πανω απο 1600μηζ)

Eχει γινει και εδω review η συγκεκριμενη..

http://www.thelab.gr/vgas-motherboards-cpus-ram-reviews/asrock-fatality-h97-killer-performance-motherboard-review-140068.html?garpg=14#content_start

OC.png?m=1411135651

άρχοντας είσαι!! :happy2:

Λοιπόν οπότε μητρική Asrock Socket 1150 H97 Performance GLan Audio Raid

Intel CPU Core i5 4690K

Ο cpu από plaisio έχει και δυο παιχνίδια :p

*Και γιατί με σπάει τα νεύρα το vision και το κάθε vision που δεν έχουν δωρεάν μεταφορικά μετά από κάποιο όριο :rant: Για το γαμώτο και μόνο :sarcastic:

όσο για ssd το αφήνω για αργότερα :hm:

Αύριο παραγγέλνω!!!!! Ευχαριστώ για την βοήθεια κ θα ανεβάσω foto :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό αφήνεις "για αργότερα". Ο ssd θα σου δώσει ταχύτητα, όχι το όποιο overclocking.

Και τι να κάνω φίλε μου να έχω ssd και να μη πάρω επεξεργαστή;;

Είναι 100+ ευρο πάνω οπότε;;;

Και ούτε μπορώ κάθε 2 χρόνια να κάνω αναβάθμιση για να πω πως θα πάρω κάναν ποιο μικρό επεξεργαστή...

Αλλά ένα δίκιο το έχεις [emoji53]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.