Jump to content



ASUS R9 270X θορυβος


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!!πριν 2 μηνες αγορασα την συγκεκριμενη καρτα ASUS R9 270X-DC2T-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL..εχω ενα αρκετα δυνατο κουτι..με 6πυρινο amd επεξεργαστη!!8 gb ram..οταν ο υπολογιστης λειτουργει κ βλεπω καποια ταινια η ειμαι στο ιντερνετ η καρτα ειναι αθορυβη!!δεν ακουγεται καν..οταν ομως αρχιζω να παιζω ενα παιχνιδι..κ στην συγκεκριμενη περιπτωση το metro 2033 redux..μετα απο 1-2 λεπτα παιχνιδιου η καρτα αρχιζει κ κανει θορυβο κ φτανει σε ενα σημειο που ειναι πολυ ενοχλητικος...η θερμοκρασια της καρτας ειναι αρκετα καλη..γυρω στους 55 βαθμους οταν παιζω!!θελω να ρωτησω αυτους που εχουν αυτη την καρτα η οσους ξερουν..ειναι φυσιολογικο να κανει θορυβο κατα την διαρκεια gaming??

Link to comment
Share on other sites

ακουγεται σαν θορυβος ανεμιστηρων..σαν να δουλεουν οι ανεμιστηρες πιο γρηγορα

μετα απο 1-2 λεπτα gaming..ξεκιναει απο σιγα σιγα κ μετα απο 2 λεπτα εχει φτασει σε ενα σημειο κ μενει εκει καθολη την διαρκεια του παιχνιδιου!!

Link to comment
Share on other sites

ακουγεται σαν θορυβος ανεμιστηρων..σαν να δουλεουν οι ανεμιστηρες πιο γρηγορα

μετα απο 1-2 λεπτα gaming..ξεκιναει απο σιγα σιγα κ μετα απο 2 λεπτα εχει φτασει σε ενα σημειο κ μενει εκει καθολη την διαρκεια του παιχνιδιου!!

Καλησπέρα.

Απο αυτά που περιγράφεις έχω καταλάβει οτι κάτι συμβαίνει με την κάρτα σου και στο λέω διότι έχω την ίδια ακριβώς και είναι αστέρι! Δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Τσέκαρε την κάρτα σου με ένα stress test με ανοιχτό GPU-Z και δες τι στροφές πιάνει και σε ποιά θερμοκρασία. Απο κεί και πέρα η συγκεκριμένη κάρτα το μόνον που χρειάζεται για να λειτουργεί απροβλημάτιστα είναι το τελευταίο VBIOS απο το site της ASUS. Πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση το οτι κάνουν τέτοιο θόρυβο οι ανεμιστήρες της (στην δική σου περίπτωση). Εγώ manual να τους βάλω στο 100% δεν κάνουν ιδιαίτερο θόρυβο! Φυσικά εάν δεν ξεπεράσουν το 60-70% (πράγμα σπάνιο), πραγματικά δεν καταλαβαίνεις ΑΝ δουλεύουν η οχι! Η περιπτωσή σου πρέπει σίγουρα να κρύβει κάποιο issue με την κάρτα!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις!!τελικα τον θορυβο τον εκανε ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη!!η καρτα γραφικων δουλευει αψογα...απλα γελαστηκα οταν τσεκαρα το κουτι στα γρηγορα!!

ειχα ενα προβλημα με την μητρικη κ την αλλαξα...εβαλα τον ιδιο επεξεργαστη..εβαλα κ παστα χωρις να εχω ξαναβαλει...κ το προβλημα εμφανιστηκε αμεσως μετα...μετα απο 2-3 λεπτα gaming ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη αρχιζει να ανεβαζει στροφες κ φτανει τις 6000...η θερμοκρασια γυρω στους 50-58..

ισως δεν εβαλα την παστα σωστα...ισως επειδη αλλαξα την μητρικη ο ανεμιστηρας δουλευει τερμα!!!

μαλλον θα αλλαξω το συστημα ψυξης κ τον ανεμιστηρα να ειμαι ησυχος!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=33690]redux[/MENTION] γενικα οι ψυκτρεσ τησ amd απο θορυβο δεν παλευονται ιδικα το καλοκαιρι..

παρε μια κοστουμ υλοποιηση, να γινει ταφοσ το μηχανημα σου. :)

καλησπερα σε ολους!!πριν 2 μηνες αγορασα την συγκεκριμενη καρτα ASUS R9 270X-DC2T-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL..εχω ενα αρκετα δυνατο κουτι..με 6πυρινο amd επεξεργαστη!!8 gb ram..οταν ο υπολογιστης λειτουργει κ βλεπω καποια ταινια η ειμαι στο ιντερνετ η καρτα ειναι αθορυβη!!δεν ακουγεται καν..οταν ομως αρχιζω να παιζω ενα παιχνιδι..κ στην συγκεκριμενη περιπτωση το metro 2033 redux..μετα απο 1-2 λεπτα παιχνιδιου η καρτα αρχιζει κ κανει θορυβο κ φτανει σε ενα σημειο που ειναι πολυ ενοχλητικος...η θερμοκρασια της καρτας ειναι αρκετα καλη..γυρω στους 55 βαθμους οταν παιζω!!θελω να ρωτησω αυτους που εχουν αυτη την καρτα η οσους ξερουν..ειναι φυσιολογικο να κανει θορυβο κατα την διαρκεια gaming??
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οποτε μπορω με καποιον τροπο να ρυθμισω το fan μεσω μητρικης κ bios??ωστε να μην ανεβαζει 6000 στροφες το ανεμιστηρακι?

αν αποφασισω να αλλαξω συστημα ψυξης..πως σας φενεται αυτο??

http://www.e-shop.gr/coolermaster-rr-tx3e-22pk-r1-hyper-tx3-evo-p-PER.806761

η αυτο

http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-alpine-64-plus-amd-cpu-cooler-92mm-p-PER.650175

Link to comment
Share on other sites

@redux,

Αν θέλεις να βρούμε  κάποιο σύστημα ψύξης για τον επεξεργαστή σου, θα ήταν πολύ καλή ιδέα να ανοίξεις ένα νέο θέμα στην αντίστοιχη ενότητα και να το συζητήσουμε όπως πρέπει εκεί.

Εδώ θα χαθεί το θέμα σου και ΔΕΝ θα μπορέσεις να πάρεις γνώμες απο τα μέλη του φόρουμ!

Πάντως αυτές που έβαλες είναι low budget ψύκτρες.... ελαφρώς καλύτερες απο την μαμά...

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.