Jump to content



Ερώτηση στο o/c g3258


shattered

Recommended Posts

καλησπέρα στο forum,

μιας και άρχισα σιγά σιγά την αναβάθμιση μου

αντιμετωπίζω ένα θέμα στο overclock του ταπεινού πλην τίμιου g3258(είναι προσωρινή λύση , λέω να περιμένω τα broadwell για i5/7)

έχουμε και λέμε

system specs

g3258

cryorig r1 ultimate (@850rpm δεν ακούγεται τίποτα)

asrock z97m oc formula

kingston fury 1866mhz(@2133mhz)

xfx xtr 550w(gold modular)

win 8.1

και έρχομαι στο παράδοξο(?)

αν και στα 4.3 GHZ είμαι σταθερός με 1,209v (πιθανά πάει και πιο κάτω δεν το έχω ψάξει τελείως)

ακόμα και με 1,32v δεν μπορεί το cpu να σταθεροποιηθεί στα 4.4 ghz(σκάει με το ξεκινήσει stress test .. freeze ούτε καν bsod)

Όσοι δοκιμάσανε g3258 παρατηρήσανε παρόμοιο wall??

ps.θερμοκρασίες με ibt 2.54(με αυτό δεν τεστάρουμε ή άλλαξε πάλι σε linx?) 55 βαθμοί

system pic λίγο χάλια (aerocool ds cube)

post-15544-1416078974,3751_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ποσά τάση και συχνότητα δεν είναι ανάλογα. Αν π.χ για να κερδίσεις 200MHz από τα 4 στα 4.2 θέλεις +0.10v αυτό δεν σημαίνει ότι 0.10 θα θέλεις και από τα 4.6 στα 4.8. Δεν είναι πάντα θέμα θερμοκρασιών αυτό, είναι θέμα και σε τι κομμάτι έχεις πέσει. Το voltage το δουλεύεις με offset ή fixed; Σε τι level έχεις το load line calibration?

Πριν συνεχίσεις τις δοκιμές, βάλε τις μνήμες σου στα 1333, όπου τις βλέπει στοκ η μητρική σου. Από τη μία δεν χάνεις τίποτα, από την άλλη αυτό μπορεί να παίζει ρόλο στον "τοίχο" που τρως για περαιτέρω ανέβασμα. Αν πετύχεις το στόχο σου με τον cpu, μετά βλέπεις που θα πανε οι μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

ας απαντήσω λίγο γρήγορα πριν φύγω...

το γνωρίζω πως δεν εξαρτώνται γραμμικά η συχνότητα με τα volts απλά μου φάνηκε χαμηλό το wall που έφαγα(φταίει βέβαια το ότι δεν έχω σκοπό να το έχω σε full load >1.25-1.275)

απο εκεί και πέρα

loadline calibration στην asrock έχει 2 επιλογές (enabled-disabled)

αυτή την στιγμή είμαι adaptive αλλά οι δοκιμές για το πόσο πάει ήταν όλες σε fixed

όσο έψαχνα για το wall ήμουν fixed vcore, fixed multiplier(eist και λοιπά όλα off)

οκ θα δοκιμάσω αύριο με τις μνήμες στα 1333 και θα αναφέρω αποτελέσματα

ps.τί καλά που ήταν πιο παλιά ...ήταν λιγότερες οι επιλογες...

τώρα v(input) v(core) v(cache)(και άλλα χίλια 2) διάφορα multipliers έχω χάσει το μέτρημα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα σε βοηθησει ιδιατερα αλλα με Αshrock z97x killer και cpu 4690k εχω ακριβως το ιδιο προβλημα αλλα σε μεγαλυτερη συχνοτητα. Μεχρι τα 4,9-5ghz ολα καλα...Απο εκει και πανω οτι και αν εχω δοκιμασει σε ρυθμισεις ρευματα δεν παιζει με τιποτα..ακομα ψαχνομαι αλλα μαλλον τελειωνει το cpu ή η MB.

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα σε βοηθησει ιδιατερα αλλα με Αshrock z97x killer και cpu 4690k εχω ακριβως το ιδιο προβλημα αλλα σε μεγαλυτερη συχνοτητα. Μεχρι τα 4,9-5ghz ολα καλα...Απο εκει και πανω οτι και αν εχω δοκιμασει σε ρυθμισεις ρευματα δεν παιζει με τιποτα..ακομα ψαχνομαι αλλα μαλλον τελειωνει το cpu ή η MB.

λογικότατο να το έχεις σε τέτοια συχνότητα...

[MENTION=15544]shattered[/MENTION] το Pll Override είναι Enabled? Aν όχι κάντο.

Δεν μου έχει τύχει 3258 που να μην παίζει 4.5 στα 1.3v πάντως, οπότε κάτι σε κόβει εκτός κι αν έχεις πέσεις σε χείριστο κομμάτι.

Δοκίμασε μία αυτές τις απλές ρυθμίσεις:

Core Multiplier: 45

Strap: 100 (δηλαδή να έχεις 100 MHz bclock)

Cache Multiplier Min: 39

Cache Multiplier Max: 39

RAM @2 Ghz Max για αρχή

PLL Override: Enable

Vcore: 1.3v (Fixed)

Vcache: 1.13v (Fixed)

Vinput: 1.80-1.95v (Fixed)

System Agent (SA - vccsa): 1.10 - 1.15v (Fixed)

IO An (vccio an): 1.10 - 1.15v (Fixed)

IO Dig (vccio dig): 1.10 - 1.15v (Fixed)

PCH Voltage: 1.05 - 1.075v παραπάνω δύσκολα θα σε βοηθείσει

Spread Spectrum: Disabled

Bclock recover: Ignore

LLC βάλε το 9 (ή το μέγιστο) που έχει λογικά το χαμηλότερο vdroop

Έγινε επεξεργασία από firekiller
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα σε βοηθησει ιδιατερα αλλα με Αshrock z97x killer και cpu 4690k εχω ακριβως το ιδιο προβλημα αλλα σε μεγαλυτερη συχνοτητα. Μεχρι τα 4,9-5ghz ολα καλα...Απο εκει και πανω οτι και αν εχω δοκιμασει σε ρυθμισεις ρευματα δεν παιζει με τιποτα..ακομα ψαχνομαι αλλα μαλλον τελειωνει το cpu ή η MB.

Πόσο παραπάνω θες να πας από τα 5 στον 4690k. Ήση πρέπει να είναι λίγο πάνω από τον μ.ο.

Link to comment
Share on other sites

1.20 4,4ghz

1.24 4,6ghz

1,33 4,8ghz

1,45 4,9ghz

1.55 5.0ghz

Aπο εκει και πανω οτι και να δωσω Frezzarei πριν μπει στην επιφανεια εργασιας..Λογικα ειμαι στο οριο η του cpu η της ΜΒ..Απλα το εγραψα στον φιλο μην τυχον ειναι κακο το κομματι που εχει πεσει και εχει πολυ χαμηλοτερο οριο..

Το θεμα ειναι να πας πανω απο τον μεσο ορο η να ψαξεις και λιγο??Προσωπικα απλα το ψαχνω..:)

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

@NTG

αυτό είναι το ενδιαφέρον μέρος... (επίσης υπάρχουν επιλογές για short και long duration power limit)

post-15544-1416078976,3752_thumb.jpg

απο εκεί και πέρα

[MENTION=9603]firekiller[/MENTION]

το μεγάλο λάθος μου ήταν ότι θεωρώ πως ήταν ότι έιχα ίδιο multiplier σε cpu core και cache

απο εκεί και πέρα με βάση τα settings σου(εξαιρώ τα system agent και i/o διότι στην μητρική μου είναι μόνο offset και δεν ξέρω αρχικές τιμές οπότε και έμειναν σε auto) σε συνδιασμό με τον προσωπικό περιορισμό για vcore max 24/7 1.275v

έφτασα στα 4.5ghz(x45core multi , x39 cache multi) @1.260v (τα 4,6 ήθελαν >1,3volt οπότε δεν ασχολήθηκα)

όπως και να έχει ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας

ps. τα short και long power limits τα έβαλα στα 300w απλά για να μην βλέπω το auto ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο δικός μου G3258 αποδείχθηκε ολίγον ... μουλάρι και αρνείται να δουλέψει στα 4.5 Ghz - προφανώς δοκίμασα με λογικά voltages, μέχρι 1.35 VCore, αλλά τίποτα (μητρική MSI Z97 Gaming 5).

 

Κατέληξα στα 4.4 Ghz με 1.265 VCore, προς το παρόν stable χωρίς όμως να έχω κάνει extensive stress testing. Προτάσεις για stress testing πρόγραμμα; Εχω διαβάσει ότι το Prime95 δεν προτείνεται όταν χρησιμοποιείς adaptive vcore όπως εγώ.

 

wkhvfz.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και εγώ που τον έχω σε  ASUS Z97 DELUXE (σαν προσωρινή λύση)  τον δουλεύω στα 4,2 με 1,30v .

Στα 4.3 με 1,30 κρασαρε.

μπορει να φταει οτι εχω τις μνημες overclock στα 2400 απο τα 2133 και να με κοβει ο ενσωματωμενος controler του cpu.

Link to comment
Share on other sites

Bαλτο οτι να 'ναι.Ειναι για τις μνημες..Δε σε επηρεαζει (αμεσα) για το oc του g3258...

Οταν πλησιασεις τα ορια του ..τοτε παιζει..αναλογα και τι μνημες εχεις..(πχ αν το xmp αλλαζει τα 11aria απο 1600μηζ σε 9αρια παλι στα 1600 ..επειδη εχεις συγκεκριμενες μνημες δε προκειται να σε επηρεασει.)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον έπεσα σε οχι και τοσο καλο κομματι αφου οτι και αν εχω κανει δεν μπορω να παω πανω απο 4,2 1,29v.

Αλλα δεν πειραζει μια χαρα παει και ετσι , αλλωστε +1000mhz δεν ειναι και λιγα. :p

Αλοστε δεν περιμενα κατι καλυτερο απο ενα chip των 60ευρω :D.

Μεχρι να βγει ο Ι7 broadwell Κ θα ειμαι μια χαρα.

Έγινε επεξεργασία από sifalio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι έκανες με τις μνήμες; Η συμπεριφορά του cpu παραμένει ίδια όπου και να τις έχεις; Αν όχι, καλύτερα 100MHz πάνω στον cpu και οι μνήμες στα 1600. Δεν κερδίζεις κάτι απο κει.

Δοκίμασα τα πάντα αλλα τα ιδια... ακομα και με 1,35v κρασαρει στα 4,5 

Σαν ψυξη εχω corsair h110.

Έγινε επεξεργασία από sifalio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.