Jump to content



OS για Microserver/NAS


YDinopoulos

Recommended Posts

ohai !

Τριτη/Τεταρτη παραλαμβανω εναν Microserver Ν40. Θα του βαλω επανω 5 x 2ΤΒ WD Black που εχω, αλλα δεν ξερω για OS. Θα ειναι αποκλειστικα αποθηκη ταινιων/photo και DLNA Media Server. τπτ αλλο.

Σιγουρα θα παιξω σε RAID 5 η παρεμφερες, αλλα δεν ξερω για το τι OS να βαλω...FreeNAS, OpenMediaVault, κλπ

Φυσικα θα τρεχει απο την εσωτερικη USB αυτο.

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Το unRAID είναι free μέχρι και 3 δίσκους. Μετα ειναι 89 δολάρια μέχρι και 7 δίσκους. Μετα 139 δολάρια για μέχρι 25.

Έχω το Plus που είναι στα 69 δολλάρια (θες μόνο το registration key και βάζεις δικό σου στικάκι).

Συμφέρει να βρεις άλλον ένα να τα πάρετε μαζί, οπότε πέφτει στα ~50 δολλάρια.

Το Pro (25 δίσκοι), είναι στα 119 και πέφτει ~75 αν το πάρετε 2 άτομα.

LimeTech – Registration Keys

Btw, πότε-πότε βγάζουν offers στους κατόχους τόσο για αναβάθμιση στο επόμενο πακέτο όσο και για αγορά extra license με μικρό, αναλογικά, κόστος. Έτσι είχα πάρει και το δικό μου, από φίλο που ήδη είχε ένα license (δε θυμάμαι ακριβώς ποσό αλλά θυμάμαι ήταν ~35 ευρώ με την τότε ισοτιμία).

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Το unRAID είναι free μέχρι και 3 δίσκους. Μετα ειναι 89 δολάρια μέχρι και 7 δίσκους. Μετα 139 δολάρια για μέχρι 25.

[MENTION=12930]ian[/MENTION] σε τι setup το έχεις?

Raid10 και οταν εκατσε στραβη με το os δεν εχασα ουτε kb και ειχα και επιλογες να "παιξω" ωστε να τραβηξω τα data.(περιπτωση ενημερωσης απο 0.6->1.0 οπου το os μετα απο update δεν τσουλαγε σωστα)

Link to comment
Share on other sites

ohai !

Τριτη/Τεταρτη παραλαμβανω εναν Microserver Ν40. Θα του βαλω επανω 5 x 2ΤΒ WD Black που εχω, αλλα δεν ξερω για OS. Θα ειναι αποκλειστικα αποθηκη ταινιων/photo και DLNA Media Server. τπτ αλλο.

Σιγουρα θα παιξω σε RAID 5 η παρεμφερες, αλλα δεν ξερω για το τι OS να βαλω...FreeNAS, OpenMediaVault, κλπ

Φυσικα θα τρεχει απο την εσωτερικη USB αυτο.

Δεν μας είπες τι μνήμη θα έχει. Επειδή κάνω την δική μου έρευνα για NAS σερβερ, διαβάζω αρκετά για το FreeNas και το NAS4Free. Κοίτα και τα δύο αλλά νομίζω και οι δύο θέλουν 4GB + (8GB preferred) και ECC μνήμη. Ίσως να είναι λίγο overkill αλλά το προτείνω έτσι κι αλλιώς. (υποστηρίζει και ZFS)

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Για σκετο NAS OS, 2 x 1GB ειναι υπεραρκετα να κανουν Stream μεχρι κ 10 1080i ταινιες (εαν το επιτρεπει το δικτυακο setup)

Γενικά μάλλον θα καταλήξω να συμφωνώ μαζί σου. Το θέμα είναι πότε...

Επίσης μια και δεν έχω το hardware για τον σερβερ κοιτάω όλες τις επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.