Jump to content



.....εφτασαν τα NF4/SLI .....


mortisboy

Recommended Posts

γενικα το VID δε φαινεται να ανεβαινει πανω απο 1.45 στον winchester , παλα απο κει και περα ουσιαστικα παιζεις με gain.. :p , ποσο % απο την τιμη που έβαλες, και δεν αποκλειεται ακομη και σε biow που θα ρυθμιζεις -και καλα- ανα 0.05v απλως να χρησμοποιει internal % , και να σου δειχνει απεξω1.55 , 1.65 κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

για το MSI λεω αν και δεν ξερω αν γινετε κατι διαφορετικο στα αλλα boards.

παντως ψυλιαζομαι οτι και στο ASUS ετσι θα γινετε (παντως τα asus δινουν μικρα VCore αν κρινω απο το A7N8X-X που ειχα)

Link to comment
Share on other sites

σωστά τα λετε παιδιά μόνο που το VID βοηθάει και σε κάτι άλλο. παρολο που μπορείς να έχεις ίδιο Vcore με 1.45VID+1.45*x%=1.55VID +1.55*ψ% το δεύτερο είναι προτιμότερο αφού δεν έχεις cold boot όταν χρεισημοποιείς ψηλά HTT με χαμηλοτερο multi (το BIOS με το initialization εφαρμόζει το VID μόνο και μετά τη πάροδο μερικών επιτυχών ρουτήνων (όλα κατά το POST) το % στο VID που ισχύει), γι αυτό και DFI rulez.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87 [Σήμερα, στις 03:39]

Όπωτε δεί τπτ για Nf4 το μάτι σας στη Στουρνάρη ελπίζω να πέσει σύρμα για ΝΤΟΥ!!!!!

Eγω παντος που εχω κανει προποραγγελεια απο overclockers μου ειπαν οτι θα το εχω μεσα στις επομενες 3 εβδομαδες:rant:

Παντα μιλαω για το MSI NF4 ULTRA.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΑΑΑΑ!!!!!!!! δεν το πιστευω μολις εγινα μελος του φορουμ και το πρωρο πραγμα που διαβαζω ειναι καλα νεα !!!!(αφορμη=ψαχνομουν χθες το βραδυ στο διαδικτιο για αγορα καινουριου υπολογιστη και επεσε στα ματια μου το φορουμ ιντεελακιδεςενωθειτε περιττο να σας πω ηταν το πιο διασκεδαστικο διαδικτυακο βραδυ της ζωης μου-ετσι αποφασισα να γινω μελος αυτης της σελιδας άλλα στο θεμα)Ωστε το nf4 εφτασε οεεοεοεοοε!!!!!! αντε γιατι δεν μπορουσα να περιμενω μεχρι τον καινουριο χρονο (η μιπως θα πρεπει?)ξερει κανεις ποσο θαα κανει περιπου μια 6800 ουλτρα πισιαι εκσπρεςς ???(καλο το ελληνοινγγλις εεεε??- μπορει το σαιτ να απαγορευει τα greekglish αλλα οχι τα ελληνοινγγλις :p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

το BIOS με το initialization εφαρμόζει το VID μόνο και μετά τη πάροδο μερικών επιτυχών ρουτήνων (όλα κατά το POST) το % στο VID που ισχύει)

endu γνωριζεις αν αυτο ειναι θεμα BIOS η hardware?

/edit για BIOS το κοβω...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω !!!! βασικα ειναι το πρωτο φορουμ στο οποιο γραφομαι με την προοπτικη να συμμετεχω και πιστευω οτι αξιζει τεσπα μην τα παραλεω θα φαω off topic κραξιμο

παιδια merry sli-mass ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

BIOS είναι, στο χέρι τους είναι να βάλουν VID control. Το Vid control εξάλλου αλλάζει και μέσα από το clockgen οn the fly δίνοντας περισσότερα volts (*%)

ενοουσα το %, δηλαδη αν ειναι θεμα BIOS να εφαρμοστει μετα απο μερικα αλλα πραγματα και οχι με το που ξεκιναει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.