Jump to content



Crossair v formula-z


cocous

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα να κανω 2 ερωτησουλες σχετικα με καποιο θεμα που εχω με τη συγκεκριμένη μητρικη.

Πρωτον την μητρικη την εχω με τον fx8350 που τρεχει στα 4ghz και χωρις να εχω πειραξει κατι απο μονος του ο επεξεργαστης φτανει εως στα 4.2.Ειναι φυσιολογικο?

Και δευτερον ειναι οτι ενω εχω το pc κλειστο και εχω καποιο στικακι συνδεμενο στις usb οταν παω να το βγαλω ο υπολογιστης ανοιγει απο μονος του. Τι ρυθμιση πρεπει να αλλαξω για να μην το κανει αυτο?

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν απενεργοποιήσεις το Τurbo από το Bios θα έχεις max 4.0GHz

Σχετικά με το USB, δεν γνωρίζω τί μπορεί να εχει προκληθεί, ενδέχεται να έχεις ενεργοποιησει σε κάποια συσκευή την επιλογή " Allow this device to wake up computer", δεν ξέρω τί μπορεί να είναι, έχω την ίδια μητρική και δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο να φταίει.

Πέρα απότις ρυθμίσεις overclocking δεν έχω πειράξει τίποτε άλλο και δεν έχω το πρόβλημά σου. Ίσως πρέπει να φορτώσεις τα defaults στο Bios και να κινηθείς από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Αν απενεργοποιήσεις το Τurbo από το Bios θα έχεις max 4.0GHz

Σχετικά με το USB, δεν γνωρίζω τί μπορεί να εχει προκληθεί, ενδέχεται να έχεις ενεργοποιησει σε κάποια συσκευή την επιλογή " Allow this device to wake up computer", δεν ξέρω τί μπορεί να είναι, έχω την ίδια μητρική και δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο να φταίει.

Πέρα απότις ρυθμίσεις overclocking δεν έχω πειράξει τίποτε άλλο και δεν έχω το πρόβλημά σου. Ίσως πρέπει να φορτώσεις τα defaults στο Bios και να κινηθείς από εκεί...

Δηλαδη το auto να το κανω disable σε αυτο που ειπα?

Για το αλλο? Εχω δοκιμάσει defaults αλλα παλι το ιδιο μου κανει. Επισης αν ειναι κλειστος και κουμπωσω usb παλι ανοιγει. Αυτο το allow device to wake up υπαρχει πουθενα?

Link to comment
Share on other sites

Για το Turbo, ναι, εφόσον θε ςνα το απενεργοποιήσεις , το γυρνάς στο disable, αλλά δε βλέπω το λόγο, είναι κανονικό feature.

Για το άλλο, στο device manager μπορείς να δείς (έχοντας κουμπωμένη τη συσκευή) τα properties της συσκευής και σε κάποια καρτέλα αν είναι θα υπάρχει η επιλογή αυτή, αλλά μου φαίνεται λίγο παράξενο να το κάνει usb flash ή hdd.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω . Θα το ψαξω πάντως. Αλλα εχει τοσα πολλα που δεν βγαζω και πολυ ακρη.

Edit: δεν μπορω να βρω κατι

Υπαρχει περιπτωση για προβλημα μητρικης?

Τι μπορει να ειναι?

Έγινε επεξεργασία από cocous
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.