Jump to content



"αεροστεγες" PC (προστασια απο σκονη)


Recommended Posts

Καλησμερα λαμπιτες

Εχω την εξης απορεια: Γινεται να φτιαχτει PC που να μην εκει ροη αερα στο εσωτερικο του?

Και την εξης αναγκη: Ενα, οσο γινεται, φθηνο PC που να κανει τα βασικα (internet excel αντε και κανα solid edge)

καθως ομως με μηδαμινη ροη αερα γιατι στο περιβαλλον που βρισκετε υπαρχει σκονη, ΠΟΛΥ σκονη.

Περιφεριακα υπαρχουν, το μπατζετ μαξ 200-250 ευρω! το κυριο που με ενδιαφερει στην ουσια:

  • Αντοχη στην πολυ σκονη

  • Οικονομικο για την δουλεια που χρειαζεται

  • Προαιρετικα: Να κραταει τα αρχεια σε δευτερο σκληρο δισκο με RAID αν δεν κανω λαθος

Καθε προταση ευπροσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να σκεφτώ ειναι εξωτερική υδροψυξη.

2η σκέψη να αγορασεις φιλτρα HEPA και να τα βάλεις στις οπες των ανεμιστήρων

3η πουλας το harware αν δεν ειναι low voltage κλπ και αγοραζεις τετοιο

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

για δες αυτο

http://www.thelab.gr/cases-reviews/streacom-fc8-evo-review-what-quiet-world-130248.html

πανακριβο βεβαια , αλλα πιστευω πως αμα σφραγισεις και οτι σημειο ανοιχτο υπαρχει θα εισαι καλα

Link to comment
Share on other sites

και εξωτερικη υδροψυξη να μπει, παλι θελει και κεινη φιλτρα αλλιως θα μπουκωσει. και passive να ειναι ολο το συστημα, παλι θα κατσει πανω σκονη που θα επηρεασει την θερμοκρασια. βαλε το pc μεσα σε ενα αεροστεγες κουτι το οποιο να εχει μια μεγαλη εισοδο με ανεμιστηρα-φιλτρο κ μια εξοδο. σαν ηλεκτρολογικου πινακα φαντασου.

edit - αν σφραγισεις τελειως το κουτι θα ανεβασει παλι θερμοκρασια. θες οπωσδηοτε ροη αερα φιλτραρισμενου και τακτικη αλλαγη η καθαρισμα φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

αχ μου τα χαλας που δε λες "απεριοριστο budget" να μεγαλουργησω :D

Παιξε κανα λοττο μηπως αλλαξουν λιγο τα δεδομενα :p (γιατι αν σου πω αυτο που χω στο μυαλο μου μαλλον θα παθεις κανα εμφραγμα :D)

Παντως ειναι εφικτο, οχι μονο dustproof αλλα και ip68 waterproof αν γουσταρεις (με το καταλληλο μαρουλι παντα)

Link to comment
Share on other sites

Μια πιο low cost Λύση είναι όπως αναφέρθηκε με εξωτερική υδρόψυξη (zalman reserator) το οποίο δεν έχει καμία σοβαρή απόδοση, αλλά δεν έχει θέμα και με την σκόνη. Εννοείται passive vga και μένει το πρόβλημα του τροφοδοτικού το οποίο για να πας σε passive.. θέλει πολλά φράγκα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=19027]grstaycool[/MENTION]

οι απαιτησεις σου ειπες πως ειναι internet - excel και υποθετω γενικα τετοια πραματα

αυτα πλεον σου τα καλυπτει και το πιο αχρηστο-φτηνο μηχανημα

τωρα κατι σχολια για εξωτερικες υδροψυξεις ... ειναι περιττα , και εγω αυτο το βιντεο για πλακα το εβαλα , θα μουν τρελος αμα προτεινα κατι τετοιο για μαγαζι

αυτο που χρειαζεσαι ειναι απλο , ενα κουτι χωρις εισοδο αερα (τα εξαρτηματα ερχοντε σε 2ρη μοιρα) και σαφος σε μικρο μεγεθος ομως κατι τετοιο δεν υπαρχει εξω . Οποτε παμε στην λυση ,λιγες τρυπες τις οποιες θα τις καλυψεις (ακομα και φιλτρο να βαλεις , αν οντως εχει πολυ σκονη και μπουκωνει καθε μερα? θα καθεσαι να το καθαριζεις?)

θα μου πεις ομως τωρα "και πως θα το ψυχω?"

και θα σου πω εγω μετα "ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!" , δοξα το θεο , οι νεοι επεξεργαστες δεν ειναι φουρνοι , οποτε αμα υπαρχει λιγος ελευθερος χωρος μεσα στο κουτι η ζεστη θα απαγεται απο το ιδιο το πλαισιο του κουτιου . Σαφος οι θερμοκρασιες οσπου να ισορροπησει θα ειναι υψηλες αλλα οχι καταστρεπτικες μιας και τα ορια ειναι πανω απο τους 80βαθμους!

εξαρτηματα απο αλλος υπολογιστη διαθετεις ? ενα τροφοδοτικο και 1-2 μνημες ειναι αρκετες

"τι μαγαζι ειναι τουτο " ?

Link to comment
Share on other sites

το μαγαζι εχει πολυ σκονη λογο κατεργασιας ξυλου!

Ενταξει δεν εχει τοση σκονη, αλλα καλο θα ηταν να μην εχει ροη γιατι σε 1 μηνα θα εχει 1 ποντο σκονη :whistling. Που να βαζω τον πατερα μου να το βγαζει εξω να το φυσαει με το κομπρεσερ :turn:

Το παλιο PC τα κακαρωσε ( ο σκληρος του ) και αφου εχει PENTIUM 4 μεσα απο το 2000 θα ηταν καλο επειδη υπαρχουν αρχεια που χρειαζονται να παμε σε κατι καινουργιο!

Να ειχε και καποιο συστημα RAID να κραταει 2 φορες τα αρχεια η κατι τετοιο!

Προς το παρον θα ψαξω μαγαζι για να σωσω τα αρχεια που ειχε ο σκληρος και θα του δωσω το παλιο(core 2 duo 2giga ddr2), αλλα θα ηθελα να εχω και μια προταση για ολοκληρωμενο πυργο αφου ο προηγουμενος ειναι παλιος και αναξιοπιστος!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον

κρατας απο το παλιο το τροφοδοτικο και τον σκληρο δισκο (ως αποθηκη αυτος μιας και ειναι μηχανικος)

με τα υπολοιπα εξαρτηματα πουλωντας τα ας ελπισουμε να ποιασεις τα 50-70 ευρο

κουτι , εχει λιγες τρυπες τις οποιες θα τις καλυψεις με κατι (φιλτρο μονο κατω απο το τροφοδοτικο)

cpu , δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω για αυτα που ζητας

mobo , decent καρτουλα που να εχει και το wifi της

ram , φτηνες και καλες για να γινεται η δουλεια

ssd , ενας απλος ,ετσι και αλλιως δεν θες επιδοσεις :p

σχεδον 250-300

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα κατα ποσο θα ειναι αξιοπιστο ενα τροφοδοτικο 14 χρονων? καθως και ο σκληρος!

Wifi στην καρτα δεν χρειαζεται ουτε ssd. GPU δεν θα χρειαστει αφου γινεται χρηση σχεδιαστικου προγραμματος(solid edge)?

Link to comment
Share on other sites

οου ...14 χρονια .... ετσουξε αυτο

κοιταζοντας για το solid edge , πηρε το ματι μου πως λενε οτι ειναι κατα κυριο λογο με gpu , αλλα σε αυτα τα χρηματα μην περιμενεις καρτα γραφικων . Αν και βεβαια η ενσωματομενη μαλλον θα ειναι κατα πολυ καλυτερη απο αυτο που εχεις τωρα

για τον ssd ειμαι ακαθεκτος , μην τον βλεπεις μονο ως αποθηκευτικο χωρο ... ειναι ο πηχης που θετει την ταχυτητα σε ολο το συστημα !

psu

hdd (για την περιπτωση που ο παλιος δεν εχει SATA συνδεση )

βεβαια τωρα παμε στα 400ε κοστος , αλλα οπως καταλαβαινεις υπαρχει ενα starting point σε εναν υπολογιστη . Η επομενη επιλογη σου ειναι ενα λαπτοπ (χρεπη σε αυτην την τιμη) κατα πολυ χειροτερο απο οποια συνθεση desktop

edit

ισως κατι τετοιο ....

κουτι , εχει ενσωματομενο τροφοδοτικο ....και ετσι οπως φαινεται λιγες τρυπες για κλεισιμο ...ομως δεν ξερω αμα αντεξει την θερμοκρασια το τροφοδοτικο (θα μπορουσες να βαλεις ενα φιλτρο στην κορυφη μιας και το τροφοδοτικο κανεις εξοδο του αερα )

mobo

ram/cpu/ssd τα ιδια με επανω

κοστος παλι γυρο στο 300αρι

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

υποθετω πως το μηχανακι δουλευει πανω σε καποιο cnc router ετσι οπως τα λες...

Η αληθεια ειναι πως η εποχη δεν ειναι για μεγαλα εξοδα, τουλαχιστο για την πλειοψηφια των μικρομεσαιων / μεσαιων επιχηρησεων, ομως αν ειναι εφικτο καλο θα ηταν να πας σε μια επαγγελματικη κατασκευη (οταν ασχολουμουν με cnc συνηθως εφτιαχνα υπολογιστη σε rack, κι επειδη ειχα φτιαξει για ξυλουργειο θυμαμαι ειχαν παρθει λιγο περισσοτερα μετρα και στο μονταρισμα των drivers του router και στον υπολογιστη)...

Βεβαια οπως θα γνωριζεις μια τετοια κατασκευη δε γινεται με 400 ευρω (το κουτι απο μονο του ετσι κι αλλιως κοστιζει παραπανω) αλλα οπως και να χει ειναι κατι που φτιαχνεται για να μπορεις να δουλευεις χωρις να εχεις -οσο πιο μακροχρονια γινεται- προβλημα.

Απο κει και περα αν θες να κανεις καμια diy πατεντα ωστε να γλυτωσεις μια αμεση αφαιμαξη χρηματων μπορεις να πειραματιστεις με κανα φιλτρο κεριου ή ισως και με καμια γυναικεια καλτσα, κολπα που δουλευουν κατα καιρους ως προσωρινες λυσεις, αλλα φυσικα εχε υπ οψη σου πως οι προσωρινες λυσεις ειναι -οπως λεει η λεξη- προσωρινες.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που εχεις χαμηλό budget μόνο με κατι χειροποίητο θα λυσεις το θεμα σου...Ενα κλειστό κουτί απο λαμαρίνα π.χ,τώρα απο την στιγμή που δεν θα υπάρχει ροή αέρα δεν θα υπάρχει και ψύξη γενικότερα oποτε δεν ξέρω κατά πόσο ειναι εφικτό κατι τέτοιο...το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό ειναι να φέρνεις απο έξω αέρα στην εισαγωγή του κουτιού με κάποιο σωλήνα.

Κατι τετοιο δηλαδη:

dsc9458de8.jpg

outside-air-cooled-pc-e1294681843791.jpg?w=470&h=353

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που εχεις χαμηλό budget μόνο με κατι χειροποίητο θα λυσεις το θεμα σου...Ενα κλειστό κουτί απο λαμαρίνα π.χ,τώρα απο την στιγμή που δεν θα υπάρχει ροή αέρα δεν θα υπάρχει και ψύξη γενικότερα

Βασικα ροη μπορει να εχει και σε κλειστο κουτι, αλλα τι μεγεθος πρεπει να εχει αυτο το κουτι?

αν πχ δεν υπαρχει προβλημα να εχει μεγεθος μιας ντουλαπας μπορει ανετα να το εχει εντελως κλειστο (βαση του μηδενικου νομου της θερμοδυναμικης ο αερας μεσα θα ψυχεται απο το σωμα οποτε δεν υπαρχει προβλημα)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει θεμα(μεγεθος κουτιου) αλλα πιστευω οσων αφορα την σκονη, οσο μικροτερο τοσο το καλυτερο!

Προς το παρων επειδη λεφτα δν υπαρχουν, απλα περνω ιδεες!

Ενα χειροποιητο εξωτερικο κουτι, για τον πυργο μου φενεται καλη λυση, ή ενα μικρο κουτι χωρις ροη αερα και ανοιγμα καθε μηνα για φύσημα με κομπρεσερ!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.