Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Οσα ποδηλατα εχω καβαλησει ειχαν  fox η rockshox.Οποτε δε γνωριζω για manitou να σου πω.
Για την χαμηλη τιμη παιζει ρολο οτι ειναι και 2 χρονων ποδηλατο ετσι και σε λιγο παραλαμβανουν του '17

Οσο για το τελευταιο ποδηλατο,θα εκανα υπερβαση και θα επαιρνα αυτο με το Fox.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν το πιστευω οτι δεν υποστιριξε κανεις το scale. εγω νομιζω οτι ειναι με διαφορα το καλυτερο και δεν συγκρινεται. τουλαχιστον μην παρεις κατι με παλιομοδιτικη γεωμετρια. η αναρτηση αλλαζεται. ο σκελετος οχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν για το cube έναντι του Scott γιατί έχει λίγο καλύτερα περιφερειακα. Από την αλλη το scott είναι πολύ ελαφρύ, 11,8 kg σύμφωνα με το μαγαζί. Γιατί πιστεύεις ότι είναι καλύτερο και απο το carbon ktm;

Τι εννοεις παλιομοδίτικο σκελετό ; Έχει τέτοιο κάποιο από τά ποδήλατα που έβαλα;

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, geatle said:

δεν το πιστευω οτι δεν υποστιριξε κανεις το scale. εγω νομιζω οτι ειναι με διαφορα το καλυτερο και δεν συγκρινεται. τουλαχιστον μην παρεις κατι με παλιομοδιτικη γεωμετρια. η αναρτηση αλλαζεται. ο σκελετος οχι.

λολ?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, geatle said:

φιλε αμα θελεις trekking παρε trekking. αμα θελεις mtb παρε το scott scale. την διαφορα θα την δεις στο βουνο.

Έχουν τέτοιες διαφορές τα cube με το scott;

 

4 hours ago, GoMaR said:

Μαλιστα... 

@Magnus Αν σε επεισε το επιχειρημα του,πεστο μου να πουλησω αμεσα τον κυβο! :hehe:

 

Δεν ξέρω είναι πάντως αισθητά πιο ελαφρο (Το έπιασα και στο μαγαζί). Για ποιό λόγο να προτιμήσω εν τέλει cube;

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Magnus said:

Έχουν τέτοιες διαφορές τα cube με το scott;

 

Δεν ξέρω είναι πάντως αισθητά πιο ελαφρο (Το έπιασα και στο μαγαζί). Για ποιό λόγο να προτιμήσω εν τέλει cube;

Μην τον ακους.

Ισα ισα η γεωμετρια των Cube θα την χαρακτηριζα και πιο επιθετικη και ισως πιο "ανθεκτικη" Αλλα ισως οφειλεται στο οτι εχω μαθει το ποδηλατο μου καλυτερα.anyway αμφιβαλλω αν θα καταλαβεις διαφορα στην γεωμετρια..Τωρα ο σχολιασμος παραπανω περι trekking ,μου θυμιζει τον sebastian με τις AMD :D 

 

Οσον αφορα τα δυο ποδηλατα, ναι ειναι αισθητα πιο ελαφρυ,αυτο ισως οφειλεται και στον σκελετο (ανεκαθεν τα scale ηταν πιο ελαφρια) αλλα και στην ελειψη 3ου φυλλου στον δισκοβραχιωνα.Ειναι διπλος εναντι του cube που ειναι 3πλος.

Αυτο εσυ το αποφασιζεις αν σε βοηθαει..

Απο εκει και περα το cube εχει καπως καλυτερα περιφερειακα στο συνολο.

Προσεχε,δε θα σου πω παρε το cube γιατι εχω cube.Αλοιμονο.Εχω οδηγησει πολλα ποδηλατα και scale με fox και οντως ηταν πολυ καλο.Αυτο που θα σου πω ομως, ειναι πως με τον κυβο μου μετα απο χιλιαδες χιλιομετρα και κοπανημα σε μονοπατια και βραχωδεις δρομους ο σκελετος δεν εχει κανει κιχ..χωρις να σημαινει πως και τα αλλα εχουν βγαλει προβλημα στο σκελετο.

Απο εκει και περα διαλεγεις και οποιο σου αρεσει περισσοτερο.Επειδη λοιπον το εχω στο δωματιο μου ΘΕΛΩ να το βλεπω και να το χαιρομαι ρε παιδι μου..
Ευτυχως και το κουρσακι μου ειανι ομορφο αλλα απλο :p

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι δύσκολη η επιλογή ποδηλάτου και εγω καποτε πειρα ενα σπαστό και μετα απο καιρο δεν με βολεψε οταν εκανα ποδηλατο και το ξαναπουλησα χανοντας ελάχιστα αλλα τι να κανεις πρεπει να εχεις κάποιον εμπιστοσύνης να το δοκιμάσεις να δεις πως το αισθανεσε και εφόσον εισαι τελιως σίγουρος τοτε να πας και να το παρεις.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Magnus said:

Έχουν τέτοιες διαφορές τα cube με το scott;

 

Δεν ξέρω είναι πάντως αισθητά πιο ελαφρο (Το έπιασα και στο μαγαζί). Για ποιό λόγο να προτιμήσω εν τέλει cube;

Το scale ειναι εκπλυκτικο ποδηλατο και ειναι αρκετα ελαφρι οπως και το ΚΤΜ. Τα αλλα δυο Cube ειναι ελαχιστο πιο βαρια και φορανε επισης πολυ καλα η και λιγο καλυτερα περιφεριακα. Αυτο που θελω να πω γιατι και εγω το εψαχνα πολυ για παρω MTB, ειναι πως οι διαφορες δεν θα γινουν αισθητες μεταξει τοσο ομοιων ποδηλατων, οποτε ειναι καλυτερο να παρεις ενα που σου αρεσει και να ξεκινησεις να κανεις ποδηλατο. Το ενα κιλο διαφορα δεν θα σου κανει. Επισης απο τις 4εις αναρτησεις η recon(Δεν λεει αν ειναι solo air) ειναι η πιο χαμηλη χωρις να σημαινει πως δεν ειναι  καλη.

Ολα αυτα τα ποδηλατα εχουν σπασει το φραγμα των 1000 ευρω οποτε ειναι πολυ καλα. παρε αυτο που σου αρεσει πιο πολυ...

 

Τελος εαν δεν μπορεις να αποφανθεις ευκολα για τετοιο ποσο τοτε ξεκινα με ενα μεταχειρισμενο μεχρι 400 ευρω για να δεις τι παιζει, και οταν πλεον εχει εμπειρια δωσε ενα 1000 και παρε ενα καυτερο καινουριο ποδηλατο. Οσα ειπα με επιφυλαξη καθως δεν ειμαι και κανενας ειδικος...απλα να σε βοηθησω προσπαθω.

Έγινε επεξεργασία από ApolloTonKosmo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.