Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Φτιαχτηκαν  για να μπορεις να εχεις 3-4 δαχτυλα (η οσο καλυπτει το εκαστοτε ver τεσπα)  το παραθυρο ανοικτο χωρις να δημιουργουνται  στροβιλισμοι στην καμπίνα η να  κυκλοφορεις με οσο επιτρεπει το προφιλ τους ανοιχτο παράθυρο . ( πχ βροχη + καπνιστης ) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για τα πλαστικά προστατευτικά θυρών υπάρχουν site με επιλογές στο χρώμα του αμαξώματος πχ βάζεις citroen c3 & χρώμα τάδε και να σου βγάζει το κατάλληλο πλαστικό ;

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα παιδια

εχω σκοπο να αγορασω αμαξι μεταχειρισμενο αυτον τον καιρο κοιταω περισσοτερο 

το audi Α1 1.6 diesel  

τι γνωμη εχετε και τι προβληματα βγαζει ; 

παρακαλω δεν θελω αλλα μοντελα να μου προτεινετε.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Iraklis said:

Καλημερα παιδια

εχω σκοπο να αγορασω αμαξι μεταχειρισμενο αυτον τον καιρο κοιταω περισσοτερο 

το audi Α1 1.6 diesel  

τι γνωμη εχετε και τι προβληματα βγαζει ; 

παρακαλω δεν θελω αλλα μοντελα να μου προτεινετε.

ευχαριστω.

forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/14587-προβληματα-audi-a1/

 

Για ριξε μια ματια εδω και κανε μια ερευνα στο google.

 

Το αμαξι αυτο δεν πολυκυκλοφορει Ελλαδα και να βρεις κοινοτητα/φορουμ με μεγαλο αριθμο ιδιοκτητων για να διαβασεις εντυπωσεις-προβληματα κτλ λιγο δυσκολο...

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

@GriGaS ακριβώς αυτό έψαχνα κι εγώ, γιατί σε λίγο ο δικός μας δε θα χωράει στο υπάρχον (επίσης Britax). Ξέρεις αν το συγκεκριμένο μπαίνει και με ζώνες, γιατί το αμάξι μας δεν έχει ISO FIX ; Αν όχι, βρήκες κάποιο μοντέλο αντίστοιχων προδιαγραφών που να μπορεί;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως μπαίνει και με ζώνες. Δες στο manual αναλυτικά. Με την τιμή πάντως της έκδοσης isofix να είναι 11 λίρες παραπάνω, εγώ θα το αγόραζα με isofix ακόμα και αν το τωρινό αυτοκίνητο δεν έχει, μιας και είναι κάθισμα για 6-8 χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GriGaS

Έχω το Evolva 1-2-3 το οποίο είναι μέχρι τα 36kg.

 

Αν και δεν είναι ISOFIX και η λογική του είναι να δένεται με την ζώνη, το οποίο δεν μου γεμίζει το μάτι. Στο video που φαίνεται παρακάτω πάντως το παιδί χωράει οριακά, ενώ η μικρή μου, ομοίου ύψους/κιλών με τη δική σου ήδη είναι οριακά, ειδικά όταν είναι με το μπουφάν.

 

 

Αν και σκέφτομαι πλέον να στραφώ σε μαξιλαράκι, δεν είναι εύκολο να κρατάς το παιδί χωμένο σε ένα κάθισμα από μία ηλικία και μετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, προφανώς για αυτό το σκέφτομαι. Το αμάξι, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα το αλλάξουμε του χρόνου, οπότε δε θεωρείται προδιαγραφή.

Το manual το είδα, αλλά αυτό που κατάλαβα είναι πως κάθεται το παιδάκι και το δένεις με τη ζώνη, μαζί με το κάθισμα, σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O ξαδερφος παντως τους διδυμους τους εχει με μαξιλαρακια.

4 χρονων  αγορια ο ενας σχεδον αδυνατος περισσοτερο ψωμομενος ο αλλος.

 

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, jpavly said:

ειδικά όταν είναι με το μπουφάν

προφανώς δεν έχεις δει το crash test παιδιού δεμένου σε κάθισμα φορώντας μπουφάν

 

 

 

10 minutes ago, jpavly said:

Αν και σκέφτομαι πλέον να στραφώ σε μαξιλαράκι, δεν είναι εύκολο να κρατάς το παιδί χωμένο σε ένα κάθισμα από μία ηλικία και μετά.

με τον νέο κανονισμό που θα τεθεί σε ισχύ στην αγγλία το 2018 τα booster θα απαγορευτούν, γιατί δεν παρέχουν καμία προστασία σε side impact. η δικιά μου πάντως το γουστάρει το κάθισμα.

 

9 minutes ago, Wizard! said:

το δένεις με τη ζώνη, μαζί με το κάθισμα, σωστά;

ακριβώς. έτσι όλα τα καθίσματα κατηγορίας 2,3 που δεν έχουν isofix.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

προφανώς δεν έχεις δει το crash test παιδιού δεμένου σε κάθισμα φορώντας μπουφάν

 

με τον νέο κανονισμό που θα τεθεί σε ισχύ στην αγγλία το 2018 τα booster θα απαγορευτούν, γιατί δεν παρέχουν καμία προστασία σε side impact. η δικιά μου πάντως το γουστάρει το κάθισμα.

Δεν την βάζω με το μπουφάν ποτέ, αλλά κι αυτό ήταν κάτι που σκεφτόμουν πάντα, γιατί την εκθέτω στο κρύο άμεσα.

 

Από κει και πέρα είναι ακόμα σε ηλικία και ύψος που χρησιμοποιώ το Britax 123 κανονικά, για τα booster seats δεν το έχω σκεφτεί ακόμη, είμαι σε σκέψεις.

 

Αν μου βρεις κανένα crash test για κάθισμα 2-3 με ζώνη όμως θα σου είμαι υπόχρεος, πιθανά να το κρατήσω αν δω ότι με βολεύει και να μην αγοράσω δεύτερο με ISOFIX.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μπουφάν στα παιδιά... Και αν θέλετε να το ψάξετε παραπάνω, σύμφωνα με τις οδηγίες που υιοθέτησε η Σουηδία, έχει αλλάξει το όριο ηλικίας που τα παιδιά κάθονται κοιτώντας προς τα πίσω.

 

edit: dat link...

http://www.parenting.com/article/car-seats-safety

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Wizard! έγραψε:

Ποτέ μπουφάν στα παιδιά... Και αν θέλετε να το ψάξετε παραπάνω, σύμφωνα με τις οδηγίες που υιοθέτησε η Σουηδία, έχει αλλάξει το όριο ηλικίας που τα παιδιά κάθονται κοιτώντας προς τα πίσω.

Δεν της φοράω μπουφάν λέμε :p Ζακέτα και μέσα. 

 

Σίγουρα είναι πιο ασφαλές να τα δένεις χειροπόδαρα και να πηγαίνεις. Οι μεγάλες ηλικίες έχουν και ανάγκες κινήσεων, κοινωνικοποίησης και οπτικών ερεθισμάτων.

 

Μην κοιτάμε τη σωματική και ξεχάσουμε την νοητική υγεία (βάζεις το παιδί να κοιτάει ντουβάρι και δεν υπάρχει επαφή με τίποτα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, jpavly said:

Μην κοιτάμε τη σωματική και ξεχάσουμε την νοητική υγεία (βάζεις το παιδί να κοιτάει ντουβάρι και δεν υπάρχει επαφή με τίποτα)

Την κοιτάμε. Όταν ταξιδεύουμε όλοι μαζί, κάθομαι πίσω μαζί του. Τώρα, όταν είναι μόνος του με τη μητέρα του, συνήθως είναι για λίγο, οπότε δεν αγχώνεται, εκτός αν του κλείσεις τη μουσική, εκεί αρχίζει και φωνάζει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Wizard! έγραψε:

Την κοιτάμε. Όταν ταξιδεύουμε όλοι μαζί, κάθομαι πίσω μαζί του. Τώρα, όταν είναι μόνος του με τη μητέρα του, συνήθως είναι για λίγο, οπότε δεν αγχώνεται, εκτός αν του κλείσεις τη μουσική, εκεί αρχίζει και φωνάζει.

Λύσεις υπάρχουν για όλους και στην τελική έχει να κάνει με το πως σκέφτεσαι το κάθε τι για το παιδί και τι θέλεις.

 

Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι μεγαλώσαμε "υγιείς" άνθρωποι με πολύ λιγότερες προφυλάξεις, αλλά πολύ περισσότερα ερεθίσματα, ακόμα και τους χώρους που παίζαμε και περνάγαμε το χρόνο μας. Τα παιδιά σήμερα μεγαλώνουν σε "φούσκες" και με ερεθίσματα από συσκευές κυρίως, προσπαθούμε να κάνουμε όλοι το καλύτερο για αυτά με κάθε τρόπο. Anyway, αυτή είναι μία άλλη, μεγάλη, συζήτηση..

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

4 ετών προφανώς και κοιτάει μπροστά. Η δικιά μου πάντως δεν έχει κανένα πρόβλημα να κάθεται μόνη της πίσω εδώ και πολύ καιρό, έχω και δεύτερο καθρέφτη στο παρμπριζ γυρισμένο να βλεπόμαστε και όλα καλά...

 

8 minutes ago, jpavly said:

Αν μου βρεις κανένα crash test για κάθισμα 2-3 με ζώνη όμως θα σου είμαι υπόχρεος, πιθανά να το κρατήσω αν δω ότι με βολεύει και να μην αγοράσω δεύτερο με ISOFIX.

έχει πάρα πολλά στο youtube... εάν τη δένεις σωστά δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, jpavly said:

Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι μεγαλώσαμε "υγιείς" άνθρωποι με πολύ λιγότερες προφυλάξεις, αλλά πολύ περισσότερα ερεθίσματα, ακόμα και τους χώρους που παίζαμε και περνάγαμε το χρόνο μας. Τα παιδιά σήμερα μεγαλώνουν σε "φούσκες" και με ερεθίσματα από συσκευές κυρίως, προσπαθούμε να κάνουμε όλοι το καλύτερο για αυτά με κάθε τρόπο. Anyway, αυτή είναι μία άλλη, μεγάλη, συζήτηση..

Συμφωνώ εν μέρει. Ναι μεν τα παιδιά πρέπει να πάρουν ερεθίσματα και να μείνουν εκτός φούσκας, αλλά τους κανόνες ασφαλείας δεν τους θεωρώ φούσκες. Για εμένα, οπαδό των extreme sports, είναι αδιαπραγμάτευτοι. Πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι γίναμε ενήλικες από τύχη με τόσα που έχουμε κάνει. Μετείχα σε αγώνες ΒΜΧ πήγαινα με σορτάκι, αθλητικό, φανέλα και τίποτα άλλο... Τσακίστηκα αρκετές φορές, απλά ήμουν τυχερός και δε χτύπησα το κεφάλι ή καμιά σπονδυλική στήλη...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, GriGaS said:

Με την κόρη να έχει φτάσει τα 105 εκατοστά και 17 κιλά ύψος, το κατηγορίας 0+,1 Britax First Class Plus που χρησιμοποιούσαμε από την ημέρα που γεννήθηκε άρχισε να είναι μικρό. Μετά από μεγάλη αναζήτηση για κάθισμα αυτοκινήτου κατέληξα στο Recaro Monza Nova 2 που πληρούσε τις προδιαγραφές που είχα θέσει:

 

  • Κατηγορία 2,3 (μέχρι δηλαδή να φορέσει κανονικά ζώνη)
  • Στήριξη Isofix (τόσο για λόγους ασφαλείας όσο και για να μην χρειάζεται να το έχω δεμένο όταν δεν κάθεται η μικρή)
  • Αφαιρούμενο πλενόμενο στο πλυντήριο κάλυμμα (οι εμετοί είναι συχνό φαινόμενο στα ταξίδια)
  • Να έχει μπράτσα για να ακουμπάει τα χέρια η μικρή

91te4HiOckL._SL1500_.jpg

 

Η αγορά έγινε από το Amazon uk που το πέτυχα στις 108 λίρες και μετά την εφαρμογή του ελληνικού ΦΠΑ, μεταφορικών και ενός promotion -15 λιρών με trial του amazon family βγήκε στα 170 ευρώ τελική τιμή.  Ενδεικτικά από ελλάδα θα μου έβγαινε στα 250 ευρώ συν μεταφορικά.

 

Σαν bonus προέκυψε ότι έχει και ηχεία ενσωματωμένα στο προσκέφαλο, τα οποία συνδέονται με καλώδιο jack 3.5mm σε οποιαδήποτε πηγή ήχου (mp3 player, tablet κλπ) οπότε η πριγκίπισσα θα μπορεί σε μεγάλα ταξίδια να βλέπει και τα αγαπημένα της cartoon στο tablet που της κρεμάω στο προσκέφαλο του συνοδηγού.

 

@jpavly αν δεν έχεις πάρει ακόμα για την κόρη, τσέκαρέ το!

 

 

όταν πάς στο ακόμα μεγαλύτερο μέγεθος (booster class) καλή επιλογή είναι και το Britax Kid. Το recaro δεν θα το μετανιώσεις, εγώ είχα πάρει το Recaro Young Expert. Πολύ στιβαρό και άνετο, ήταν σε τόσο καλή κατάσταση όταν δεν το χρειαζόμουν πλέον, που το πούλησα σε επόμενο :)

 

Όσο για τους απατεώνες στην Ελλάδα, ναι είναι απαράδεκτοι και βαράνε στο κεφάλι αναίτια. Όσοι κοιτάτε για βρεφικά/παιδικά από εξωτερικό είναι πολύ φτηνότερα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.