Jump to content



Μετα την GTX 770 που? Πες μου να παω που? GTX 970?


Recommended Posts

Γεια σας παιδια.

 

Ημουν κατοχος της GigaByte GTX 770 4 GB OC.

Μου εβγαλε προβλημα Coil Whine και την εστειλα για επισκευη και μιας και ητανε καινουργεια αποφασισανε να μου κανουνε αντικατασταση, εγω τους ειπα πως θελω πιστωση και τελικα ετσι εγινε.

Απλα δεν μου δωσανε πιστωση οσο την ειχα παρει μου δωσανε λιγο λιγοτερο οσο κανει τωρα, ενταξει δνε με χαλαει μιας και θα την πουλουσα λιγοτερο παλι οταν την επαιρνα γιατι ηθελα να παω σε κατι αλλο.

 

Σκεφτομαι για GTX 970 και σκεφτομαι παλι για GigaByte, και σκεφτομαι για την ακριβη εκδοση της δηλαδη οχι αυτη που ειναι OC, γιατι ειδα πως κατα λιγο ειναι καλυτερη και χωρις να ειναι και OC κιολας ειναι καλυτερη η αλλη και η διαφορα στην τιμη ειναι μικρη.

 

Ξερω πως δεν θα δω τρελες διαφορες απο GTX 770 σε GTX 970 σωστα? Μιας και δεν εχουνε τρελες διαφορες, και δεν ημουνα σιγουρος αν εκανα τετοιο βημα αλλα μιας και εκατσε ετσι με την εγγυηση ειπα να το κανω.

 

Εψαξα για διαφορες απο GTX 970 σε GTX 980 και διαβασα αλλα και μου ειπανε πως δεν αξιζει να δωσω τοσα παραπανω χρηματα για τοσο μικρες διαφορες, το ιδιο δηλαδη που ειχα ακουσει για την GTX 770 με την GTX 780.

Ειναι αληθεια οτι δεν θα δω τρελες διαφορες και οτι θα φαω αδικα χρηματα?

 

Οσο αφορα τις εταιριες GigaByte? Asus? Η κατι αλλο? Αυτες τις δυο υποστηριζω πιο πολυ, αλλα ποιες οι διαφορες μεταξυ τους?

 

Σκεφτηκα να παω και σε AMD αλλα η R9 290 η R9 280 μπορει να ειναι 512Bit αλλα βλεπω παλιο Chipaki μεσα και μικρο επεξεργαστη, μου ειπανε να κοιταω πιο πολυ τον επεξεργαστη και μετα τα Bits, αληθευει αυτο? Να πω πως και δεν ειμαι τρελος της AMD προτιμω Nvidia.

 

Και τελος, την GTX 770 την ειχα πανω στον υπολογιστη μου με 750Watt τροφοδοτικο.

Η GTX 970 θα μπορει να κουμπωσει με αυτο το συγκερκιμενο τροφοδοτικο?

Γιατι το καταστημα μου ειπε οχι πως θελω κατι μεγαλυτερο, αν και δεν το πολυ πιστευω ολο αυτο.

GTX 770 ζηταει 600Watt τροφοδοτικο, GTX 970 ζηταει 550Watt τροφοδοτικο απο οτι ειδα, επειδη ειναι πιο καινουργειο χρειαζεται πιο λιγο ακομα? Με μια λεξη θα μπορω να το σηκωσω παλι με το 750Watt μου η θα χρειαστω αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το καταστημα μου ειπε οχι πως θελω κατι μεγαλυτερο, αν και δεν το πολυ πιστευω ολο αυτο.

 

 

Και πολύ καλά κάνεις. Φτάνει και περισεύει. Κι εγώ έχω την Gigabyte GTX 970 με 760W και δουλεύει μια χαρά. Ενδέχεται να φτάνει και για 2 σε SLI, απλώς δεν έχω δεύτερη να δοκιμάσω :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η 970 χρειαζεται αρκετα λιγοτερα watt απο την 770 και εκει βρισκεται η εκπληξη της σειρας 9 κατα την γνωμη μου. Επιδοσεις με μικρη καταναλωση. Το 750αρι τροφοδοτικο φτανει και για δυο 970 και πολλα πολλα ακομα πραγματα μεσα στο κουτι. Εκτος και αν ειναι καποιο παρα πολυ κακο τροφοδοτικο. Καλυτερα να πεις ποιο εχεις ωστε να δοθει απαντηση με 100% βεβαιοτητα. Για το ποια υλοποιηση τωρα.. Gigabyte και MSI κερδιζουν τις εντυπωσεις προς το παρον ειδικα αν θες να ασχοληθεις με o/c. Η 980 σε σχεση με την 970 ειναι γυρω στο 12-15 % γρηγοροτερη-δυνατοτερη. Το αν θα διαθεσεις τα παραπανισια λεφτα για να κερδισεις αυτο το ποσοστο νομιζω μονο εσυ μπορεις να το απαντησεις! Οτι και να παρεις παντως θα το καταευχαριστηθεις.

 

Τις επιλογες της AMD τις αφησα για το τελος. Μονο R9 290/x κατα τη γνωμη μου. Απο εκει και κατω μην κοιτας τιποτα. η 280 εχει βγαλει αρκετα προβληματα με συμβατοτητες και drivers (ειδικα η asus). Υπαρχει θεμα εδω μεσα που συγκρινει την 970 με την R9 290. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω, το τροφοδοτικό σου φτάνει και περρισεύει, σύμφωνα με αυτά που δηλώνει.

Τι μάρκα είναι?

Όσον αφορά τις κάρτες πάρε μια της MSI να ηρεμήσεις. Κατ εμέ οι ποιοτικότερες υλοποιήσεις προς το παρόν. 

 

ΥΓ: Πόσο πιστωτικό σου δίνουν για την 770 σου?

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο μου ειναι αυτο εδω. CZ Technology HIGH-PERFORMANCE MODULAR 750W

http://1.bp.blogspot.com/-HL7QZjhsv4s/UfS_SAuLobI/AAAAAAAAAhU/6Lri5IA8Y4E/s1600/fonte-ocz-750w-fatal1ty-modular.jpg

Δεν μπορω να βρω καπου τα χαρακτηριστικα του μιας και η OCZ σταματησε να ασχολειται με αυτα.

Μαζι με την GTX 770 ειχα στειλει και το τροφοδοτικο για επισκευη και θα μου ερθει και αυτο αντικατασταση και θα ειναι ζελατινα, για αυτο ελεγα να το πουλησω μιας και βρηκα ηδη για να πηγαινα σε ενα 1000+Watt αλλα αδικα λεφτα μιας και αυτο που μου ειπε το καταστημα δεν το πηρα ως σωστο και μιας και μου λετε και εσεις και εδω πως δεν ειναι σωστο και το 750Watt μου θα κανει δουλεια, οποτε δεν ξερω γιατι λεφτα για πεταμα δεν εχουμε.

 

Και οχι οπως ειπα χρηματα για πεταμα δεν εχουμε οποτε πιστευω για GTX 970 θα παω.

Και με την GTX 770 ημουνα πολυ κομπλε μπορω να πω, αλλα μιας και εκατσε ετσι η φαση της πιστωσης για αυτο ειπα να το εκμεταλευτω και να δωσω μια μικρη διαφορα να παω για κατι λιγο καλυτερο, οποτε για GTX 970 το βλεπω.

 

Το θεμα εδω μεσα που λες το ειδα, διαβασα λιγα, γιατι ειναι παρα πολλα και ακομα καθομαι και διαβαζω.

Απλα δεν ειμαι τοσο της AMD για αυτο δεν γνωριζω πολλα, προτιμω παντα Nvidia.

 

Οσο αφορα τις μαρκες προτιμω GigaByte και Asus οπως ειπα, ανεξαρτητα απο την κουραση που εφαγα για να μου δωσουνε αντικατασταση η πιστωση η ανεξαρτητα απο το Coil Whine παλι δεν μπορω να πω πως δεν μου αρεσει η GigaByte.

Οσο αφορα τις αλλες μαρκεσ EVGA MSI κτλπ δεν εχω ιδεα.

 

Πιστωτικο για την GTX 770 μου δινουνε 285 ευρω, η αντικαταση της ιδια καρτας χωρις να δωσω τιποτα.

Αυτην την στιγμη την βλεπω στα 400 ευρω στο σκρουτζ, εγω την ειχα παρει 385 αν δεν κανω λαθος ενα χρονο ακριβως πριν.

Τους εκανα λιγα παραπονα για την τιμη και μου ειπανε δεν γινεται κατι καλυτερο γιατι τοσο εχει η τιμη τωρα αλλα χωρις φπα και χωρις το κερδος τον Ελληνικων καταστηματων, και στο τελος μου ειπε αυτο που σας λεω παρε την ιδια δωρεαν χωρις τιποτα.

Δεν με χαλαει μπορω να πω, γιατι δοκιμασα να την πουλησω πριν μαθω για την πιστωση, οταν μου ειχανε πει οτι θα σου ερθει με αντικατασταση ζελατινα και την ειχα βαλει 300 ευρω και με τιποτα απο οτι εβλεπα δεν μπορουσα να την δωσω, στα 250 ευρω την εβαλα μετα και βρηκα αγοραστες, ε οποτε 285 ευρω ειναι καλυτερα απο οτι θα την εδινα, που αν μου ερχοτανε αντικαταση δεν ημουνα και τρελος για να την δωσω, γιατι μια χαρα καρτα ειναι και η GTX 770 δεν μασαει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Από τροφοδοτικό είσαι κομπλε.

Το πιστωτικό είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις. Η 970 είναι κτήνος πάντως.

Όταν έψαχνα για την 770 μου, ήμουν έτοιμος να πάρω ASUS DCUII ή Gigabyte Windforce. Στα φόρουμς διάβασα για την πρώτη ότι έχει θέματα με το ΒIOS της και θέλει φλασάρισματα και για την δεύτερη οτι υποφέρει από coil wine.... το οποίο είχες κι εσυ... Οσον αφορά την MSI δεν βρήκα κανένα παράπονο και την αγόρασα. Οπως βλέπεις προτείνω ΜSI διότι αγοράζω προϊόντα της συνεχώς τα τελευταία 7 χρόνια και είμαι πανευτυχής (και λίγο fanboy :p )

 

H απόφαση είναι δικιά σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν μου δωσανε πιστωση οσο την ειχα παρει μου δωσανε λιγο λιγοτερο οσο κανει τωρα, ενταξει δνε με χαλαει μιας και θα την πουλουσα λιγοτερο παλι οταν την επαιρνα γιατι ηθελα να παω σε κατι αλλο.

 

Κανονικά πρέπει να σου κάνουν πίστωση όσο αναγράφει η απόδειξη. Κανονικά κανονικά ω! κανονικά, πρέπει να σου επιστρέψουν τοις μετρητοίς το ποσό που κατέβαλες για την αγορά του προϊόντος. Τα υπόλοιπα είναι παπάτζες οι οποίες δυσχαιρένουν στο τέλος την ζωή όλων μας (γιατί γίνονται καθολική πολιτική του καταστήματος κατά παράβαση του νόμου). Πλέον, βέβαια, δεν ξέρω εάν θέλεις να κάνεις κάτι, από την στιγμή που αποδέχθηκες ό,τι σου είπαν, αλλά τουλάχιστον φρόντισε να μην επαναλάβεις το ίδιο σφάλμα στο μέλλον...

*Το ξέρω πως είναι offtopic αλλά αυτά τα πράγματα πρέπει να τονίζονται και να διορθώνονται.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν το αποδεχτηκα απο την αρχη αυτο το πραγμα.

Τους το ειπα και αυτο που μου λες και ολα.

Και η απαντηση που πηρα ηταν αυτη που εδωσα και πιο πανω, παρε την ιδια καρτα γραφικων χωρις να δωσεις τιποτα παραπανω.

Απο την στιγμη που η εταιρια πουλαει τοσο την συγκεριμενη καρτα αυτην την στιγμη τοσα χρηματα μπορουνε να μου δωσουνε πισω.

Και τα χρηματα δεν μου τα δινει το καταστημα αλλα η εταιρια γιατι τους εκανα παραπονα και αυτα μου ειπανε.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό σου είναι εντάξει. Η πρωτοφανής κατανάλωση της σειράς 9χχ οφείλεται στην καλύτερη διαχείριση φορτίου και όχι στα ποιοτικότερα τρανζίστορ(ίσως και αυτό). Αυτό σημαίνει ότι σε torture tests  θα έχεις υψηλές καταναλώσεις όπως και με τις άλλες. Το ίδιο και αν αποφασίσεις να την κλοκάρεις στα όριά της. Δες εδώ:

http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-geforce-gtx-980-970-maxwell,3941-13.html

 

Με κλοκάρισμα φτάνει ~+16% πραγματική αύξηση, όσο δηλαδή αποδίδει στοκ η 980. Αν έβγαζε η AMD κάτι καινούργιο στα λεφτά αυτά θα στο πρότεινα για περισσότερη αντοχή στο χρόνο. Τώρα η 970 είναι μονόδρομος και μάλιστα η  MSI και η Gigabyte λόγω αντοχής σε ακραία oc.

 

Κανονικά πρέπει να σου κάνουν πίστωση όσο αναγράφει η απόδειξη. Κανονικά κανονικά ω! κανονικά, πρέπει να σου επιστρέψουν τοις μετρητοίς το ποσό που κατέβαλες για την αγορά του προϊόντος. Τα υπόλοιπα είναι παπάτζες οι οποίες δυσχαιρένουν στο τέλος την ζωή όλων μας (γιατί γίνονται καθολική πολιτική του καταστήματος κατά παράβαση του νόμου). Πλέον, βέβαια, δεν ξέρω εάν θέλεις να κάνεις κάτι, από την στιγμή που αποδέχθηκες ό,τι σου είπαν, αλλά τουλάχιστον φρόντισε να μην επαναλάβεις το ίδιο σφάλμα στο μέλλον...

*Το ξέρω πως είναι offtopic αλλά αυτά τα πράγματα πρέπει να τονίζονται και να διορθώνονται.

To 'χουμε αναλύσει το θέμα στο τόπικ των δικαιωμάτων καταναλωτή.

Αν σου προσφέρουν την ίδια ακριβώς κάρτα τότε δεν σε ζημιώνουν και είσαι υποχρεωμένος να το δεχτείς. Η πρόταση για επιστροφή χρημάτων στην τρέχουσα αξία είναι στη διακριτική τους ευχέρεια.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μάπα δεν τη λές, απλά δεν έχω δει ακόμα asus να περνάει τα 1450 Mhz και να είναι σταθερή παντού.

Οι g1 και η gaming τα ξεπερνάνε για πλάκα.

Ακόμα και για κάποιον που δε θα κάνει ποτέ του oc έχει το μικρότερο factory overclock.

Aπλά είναι η πιο ύσηχη από όλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικα εμαθα, η G1 που λετε ειναι και αυτη που ελεγα οτι θελω να παρω την απλη οχι OC εκδοση που ειναι και πιο γρηγορη σε ταχυτητες, ναι αυτην λεω να παρω.

 

Αληθευει οτι ολες η μεγαλο μερος απο 970 και 980 εχουνε Coil Whine?

Στην 770 που ειχα μου ειπανε ενας στους δεκα ειχε Coil Whine και ετυχε να ειχα.

Σε 970 και 980 ακουσα οτι εχουνε παρα πολλα ατομα Coil Whine σχεδον εφτα στους δεκα, αληθευει κατι τετοιο?

Μην ξανα πεσω στο ιδιο προβλημα και ξενερωσω οσο δεν παει παλι.

 

Εχετε ακουσει τιποτα για Rev 2? Η θα αργησουνε πιστευετε?

Αξιζει να περιμενω? Η θα περιμενω πολυ?

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εμαθα, η G1 που λετε ειναι και αυτη που ελεγα οτι θελω να παρω την απλη οχι OC εκδοση που ειναι και πιο γρηγορη σε ταχυτητες, ναι αυτην λεω να παρω.

 

Αληθευει οτι ολες η μεγαλο μερος απο 970 και 980 εχουνε Coil Whine?

Στην 770 που ειχα μου ειπανε ενας στους δεκα ειχε Coil Whine και ετυχε να ειχα.

Σε 970 και 980 ακουσα οτι εχουνε παρα πολλα ατομα Coil Whine σχεδον εφτα στους δεκα, αληθευει κατι τετοιο?

Μην ξανα πεσω στο ιδιο προβλημα και ξενερωσω οσο δεν παει παλι.

 

Εχετε ακουσει τιποτα για Rev 2? Η θα αργησουνε πιστευετε?

Αξιζει να περιμενω? Η θα περιμενω πολυ?

 

To coil whine είναι θέμα τύχης καθαρά, αν και έχω διαβάσει περισσότερα περιστατικά στις giga.

Αυτό από μόνο του δε λέει τίποτα, μπορεί να έχουν πουλήσει περισσότερα κομμάτια.

 

Για ποιό rev.2 λες?

 

Εγώ από την άλλη περίμενα μήπως βρω διαθέσιμη την msi gtx 970 golden edition στην Ευρώπη.

Δυστηχώς χτες έμαθα οτι τελικά βγάλανε μόνο 2000 κομμάτια τελικά, και έφυγαν όλα από το newegg.com :getlost:

Με βλέπω για msi gaming τελικά, γιατί θέλω samsung μνήμες ενώ στη g1 έχουν βάλει και hynix. Το τι θα σου κάτσει είναι random.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.