Jump to content



ubuntu 14.04 αρνείται να συνδεθεί σε windows shared


deninho

Recommended Posts

Έχω ένα desktop με Windows 8.1, και shared τον σκληρό δίσκο-αποθήκη. Android συσκευές (κινητό & tablet) διαβάζουν και γράφουν μια χαρά. MacOSX παρομοίως. Ένα laptop με μπουμπούντου, ενώ βλέπει κανονικά ότι υπάρχει το μηχάνημα, αλλά αρνείται πεισματικά να δεχθεί τα credentials -τα οποία είναι προφανώς σωστά-. Γράφω, και μετά παό4-5 δευτερόλεπτα μου ξαναπετάει το παράθυρο για username & password.

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Connect to Server & Browse Network. Στο Browse Network μου εμφανίζει τον υπολογιστή με τα Windows, αλλά δε δέχεται ότι του δίνω σωστά στοιχεία σύνδεσης :p Το ίδιο συμβαίνει και με το connect to server (smb://ip_address_του_υπολογιστή)

 

Έστησα ένα samba, και ο windows βλέπει κανονικά τα shared του linux. Προς το παρόν έκανα τη δουλειά μου, αλλά δεν κάνουμε προκοπή έτσι

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω είναι στο ίδιο Workgrpoup και τα 2 pc; Αν δεν είναι, βάλε τα (είτε αλλάζοντας των Windows από το System properties είτε του linux από /etc/samba/smb.conf). Σε κάθε περίπτωση, όταν εισάγεις τα στοιχεία, γράψε και το workgroup name.

 

Αν δε φταίει τίποτα από τα παραπάνω, ίσως φταίει το Homegroup στα Windows. Το χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Στο raspbi εκανα το παρακατω workflow:

sudo apt-get install samba samba-common-bin

κανω παντα backup το conf:

sudo cp /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb.conf.old

οποτε μετα μπορω να πειραξω οτι χαζομαρα θελω:

sudo nano /etc/samba/smb.conf

Ψάξε εκει που λέει 'security = user' (αν χρησιμοποιεις τον nano πάτα CTRL+W, αν χρησιμοποιεις vim πατα '/' ) και ενεργοποιήσε το (δηλαδή, βγάλε το hashmark '#' απο την αρχή). Ωστε να μοιαζει καπως ετσι:

security = user

Τωρα θα κανω καποιο configuration διευκρινίζοντας ποιους φακέλους θελω να κανω share. Αργοτερα θα ορισω τα credentials. προσωπικα κανω share το /mnt/torrents γιατι χρησιμοποιώ το raspberry σαν torrent server (και αλλα πολλά). Οπότε πρόσθεσα τις ακόλουθες γραμμές (πρόσεχε ότι το valid group είναι users):

[torrents]comment = torrentspath = /mnt/torrentsvalid users = @usersforce group = userscreate mask = 0775force create mode = 0775security mask = 0775force security mode = 0775directory mask = 2775force directory mode = 2775directory security mask = 2775force directory security mode = 2775browseable = yeswriteable = yesguest ok = noread only = no

Τωρα θα ορίσω το username και το password για το smb. Επειδη δεν τα παω καλα με διαφορετικα usernames, θα χρησιμοποιησω το ιδιο username που εχει το rasspbery (το οποίο είναι 'pi'). Επίσης, η εντολή που θα χρησιμοποιήσω είναι διαθέσιμη μέσω του πακέτου που εγκατέστησα στην αρχή (samba-common-bin). Αν θες διαφορετικό username, απλά αντικατέστησε το 'pi' με ένα άλλο username.

sudo smbpasswd -a pi

Στην συνέχεια, θα σε ζητήσει password. Βάλε το ;)

New SMB password:Retype new SMB password:Added user pi

Το μόνο πρόβλημα που μένει να λύσω, είναι ίσως αυτό που έχεις και εσύ. Ο φάκελος που μοιράζω δεν είναι στην δικαιοδοσία του χρήστη 'pi' αλλά στην δικαιοδοσία του root. Πώς το ξέρω αυτό;

stat -c "%U %G" /mnt/torrents/

και το output που πηρα:

root root

Το δικό μου username είναι 'pi' και όχι root. Συνεπώς ακόμα και αν η σύνδεση με το smb προτόκολο περνάει το authetication, η lst εντολή που δίνεται στην συνέχεια στον φάκελο μπλοκάρετε, επειδή δεν έχω το δικαίωμα (δεν είμαι ο root). Ο χρήστης 'pi' είναι μέλος του group 'users', το οποίο group το έβαλα στο configuration του smb (δες πιο πανω). Οποτε το μονο που μένει είναι να αλλάξω το ownership του /mnt/torrents στο group users.

sudo chown pi:users /mnt/torrents/

Επαλήθευση:

stat -c "%U %G" /mnt/torrents/pi users

Οπότε ο χρήστης pi που ειναι μελος του group εχει πρόσβαση στο /mnt/torrents . Ας δούμε τώρα και τι permissions έχει αυτός ο χρήστης:

ls -ld /mnt/torrents/drwxr-xr-x 3 pi users 4096 Sep 13 22:34 /mnt/torrents/

Όπως βλέπεις το group δεν έχει 'write' δικαιώματα. Ας το φτιάξουμε αυτό:

sudo chmod g+w /mnt/torrents/

Επαλήθευση:

ls -ld /mnt/torrents/drwxrwxr-x 3 pi users 4096 Sep 13 22:34 /mnt/torrents/

Ολα φαίνονται καλά. Το μόνο που μένει είναι να κάνεις επανεκκίνηση το samba daemon ώστε να εφαρμοστούν οι ρυθμήσεις στο config file. Αν θυμάμαι καλά το ubuntu 14.04 χρησιμοποιεί ακόμα Init V και όχι systemd, οπότε η εντολή για επανεκκίνηση είναι:

sudo service samba restart

Λογικά θα δεις:

[ ok ] Stopping Samba daemons: nmbd smbd.[ ok ] Starting Samba daemons: nmbd smbd.

Συνήθως θέλω να έχω το samba διαθέσιμο και για outbound traffic, οπότε θα πρέπει να κάνω κάποιο port forwarding. για να βρω ποια ports χρησιμοποιεί ο daemon:

grep -i NETBIOS /etc/services

output:

netbios-ns 137/tcp # NETBIOS Name Servicenetbios-ns 137/udpnetbios-dgm 138/tcp # NETBIOS Datagram Servicenetbios-dgm 138/udpnetbios-ssn 139/tcp # NETBIOS session servicenetbios-ssn 139/udp

οπότε πάω στο router μου (που τρέχει DD-WRT) και το εφαρμόζω:

post-31337-0-25122600-1416403935_thumb.p

 

Όσο για το πως θα συνδεθεις στο smb server:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

mount  //servername/share_folder  /media/mount_point  cifs  username=msusername,password=mspassword,iocharset=utf8,sec=ntlm  0  0

γιατι δεν δοκιμαζεις με cifs οπως ειναι πιο πανω;

παντα ετσι μου δουλευει αν και οπως τα περιγραφεις ειναι μαλλον θεμα workgroup οταν αλλαζεις το conf του samba να μην ξεχνας (την παταω παντα) να κανεις ρεσταρτ το σερβις.

 

αν σου κανει κολπα οτι δεν εχεις cifs δωσε την εντολη εγκαταστασης

sudo apt-get install cifs-utils
Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες αυτά που σου έγραψα και εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα, κάνε monitor το log στο smb χρησιμοποιώντας την εντολή:

tail -f ονομα_αρχείου

δεν θυμάμαι ποιο αρχείο κρατάει τα syslog ή syslog-ng στο ubuntu για το samba. Με ενα google search θα το βρεις, οπότε θα δεις το σφάλμα, θα το googleαρεις, και αθ το λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

@Dr.Paneas, αναλυτικότατα όλα αυτά, αλλά αν κατάλαβα καλά είναι για να μοιράσω αρχεία/φακέλους του μηχανήματος με το linux;

 

ναι, αυτό δεν θες να κάνεις;

Για παράδειγμα σε εμένα, windows 7, στα δεξιά που λέει networks εμφανιεται και το raspberry και όταν πατάω πάνω του, μου ζητάει user/pass, και μολις τα δίνω βρίσκομαι κατευθείαν στο /mnt/torrents.

Link to comment
Share on other sites

όχι, αυτό το κατάφερα με τη μία :p (περίπου, γιατί δεν εμφανιζόταν το samba στην αρχή)

Το πρόβλημα είναι ότι από το Linux δεν μπορώ να δω τα περιεχόμενα των shared των Windows, γιατί δε δέχεται τα credentials (μου ξαναπετάει το παραθυράκι για username-workgroup-passwort). 

 

Υποθέτω είναι στο ίδιο Workgrpoup και τα 2 pc; Αν δεν είναι, βάλε τα (είτε αλλάζοντας των Windows από το System properties είτε του linux από /etc/samba/smb.conf). Σε κάθε περίπτωση, όταν εισάγεις τα στοιχεία, γράψε και το workgroup name.

 

Αν δε φταίει τίποτα από τα παραπάνω, ίσως φταίει το Homegroup στα Windows. Το χρησιμοποιείς;

 

είχα ενεργό και το homegroup, το απενεργοποίησα, αλλά τίποτα. Ντάξει, προφανώς το ίδιο workgroup :p

 

Δεν ξέρω, μήπως φταίει που το username είναι της μορφής xx.xxxx@outlook.com. Μήπως το ενοχλεί για κάποιο λόγο η "." ή το "@"

Link to comment
Share on other sites

[..]

Δεν ξέρω, μήπως φταίει που το username είναι της μορφής xx.xxxx@outlook.com. Μήπως το ενοχλεί για κάποιο λόγο η "." ή το "@"

Δοκίμασες ανώνυμα ?

Αν βάζεις το @outlook.com τότε νομίζω το παίρνει σαν domain name.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.