Jump to content



αναβαθμιση υπολογιστη γραφειου... τι...?


Recommended Posts

Παιδες, μια βοηθεια..! 

 

επειδη στο επομενο χρονικο διαστημα, θελω να αναβαθμισω το συστημα που εχω στη δουλεια. 

Pentium D820 2.8ghz, 1.5GB RAM, Asrock 775i65GV με ενσωματωμενα γραφικα intel 82865G..! αυτο το συστημα δουλευει XP. 

 

επειδη λογω αλλαγης προγραμματος εμπορικης διαχειρισης, λεω να περασω και σε 7-64Β, και ειναι ευκαιρια να αναβαθμισουμε το συστημα...!

το συστημα θα ασχολειται με ενα προγραμμα εμπορικης διαχειρισης (οχι τιποτα βαρυ δλδ), θα ειναι μονιμα συνδεδεμενο στο ιντερνετ (και λογω του προγραμματος που χρειαζεται μια σελιδα browser ανοικτη για καταχωρησεις σε υπουργειο). απο εκει και περα δεν θα κανει τιποτα το ιδαιτερο. outlook - office- internet θα ειναι οι αλλες παραλληλες εργασιες που θα κανει.

 

εδω ειναι το διλλημα μου.  

 

να παω σε 1150 πλατφορμα με χαλια φθηνες μητρικες και χαλια γραφικες δυνατοτητες, αλλα με καλο επεξεργαστη?

ή να παω σε FM2+ πλατφορμα με καλες φθηνες μητρικες, δυνατα γραφικα, αλλα πιο αδυναμο επεξεργαστη?

 

το μπατζετ βρισκεται μεταξυ 150-180€ (κυριως για CPU-MOBO RAM) 

 

παρακαλω, εντελως αντικειμενικα.  

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 130 - 140 € σε Intel platform:

 

http://www.e-shop.gr/asrock-h97m-anniversary-retail-p-PER.528798 73.90 €

http://www.e-shop.gr/intel-pentium-g3258-320ghz-lga1150-box-p-PER.558479 62.90 €

 

Και αμα βαριέσαι στην δουλειά, κάνεις και λίγο oc να βγάλεις γούστα :)

 

Τα καλύτερα γραφικά της FM2+ πλατφόρμας πιθανότατα δεν τα χρειάζεσαι σε εργασιακό περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Τι σε χαλαει η "χαλια" μητρικη και το τα κακα γραφικα ; αγου εφαρμογες γραφειου τρεχεις.

εγω θα πηγαινα σε intel + ενα μικρο ssd :) στα 190 -200Ε

Δεν με χαλάει τίποτα.

Απλά αναφέρω γενικά τα συν και πλην της κάθε πλατφορμας...!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα μπορεις.

 

Απλα τον τελευταιο μηνα καθισα απο G3430 σε 5960χ .και απο εκει σε dothan 750Μ (10 χρονων λαπτοπ).

 

Στον g3430 με 2γβ παρακαλω. (ο dothan ειναι guest..δε μετραει..ειναι με 1γβ και ide μηχανικο δισκο.)

 

SSD και ενα 4αρι ειναι αρκετα.σε μια συγχρονη πλατφορμα για αυτα που θελεις..Αφου μπορεις..παρε intel.Αν δε μπορεις..παρε και αμ1.

 

 

υ.γ

σβησε κανενα πμ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα μπορεις.

 

Απλα τον τελευταιο μηνα καθισα απο G3430 σε 5960χ .και απο εκει σε dothan 750Μ (10 χρονων λαπτοπ).

 

Στον g3430 με 2γβ παρακαλω. (ο dothan ειναι guest..δε μετραει..ειναι με 1γβ και ide μηχανικο δισκο.)

 

SSD και ενα 4αρι ειναι αρκετα.σε μια συγχρονη πλατφορμα για αυτα που θελεις..Αφου μπορεις..παρε intel.Αν δε μπορεις..παρε και αμ1.

 

 

υ.γ

σβησε κανενα πμ...

καθησες.., αλλα τι ειδες εχει σημασια...!!

 

και για να μπουμε στην πραξη, πως θα βλεπατε κατι τετοιο..?

 

1150

CPU  http://www.skroutz.gr/s/4857140/Intel-Pentium-G3240-Box.html

MOBO http://www.skroutz.gr/s/4402522/Asrock-H81M-DGS-R2-0.html

RAM http://www.skroutz.gr/s/3776330/Crucial-4GB-DDR3-1600MHz-CT51264BA160BJ.html

 

στις μητρικες της ΙΝΤΕΛ, με το Η81, βλεπω ακομα να εχουν SATA2 θυρες...!! αυτο μου γυριζει λιγο τα αντερα...!!

βλεπω και αυτη  http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=40217&cat=3 ...!

 

Σε FM2+ ..:

 

APU http://www.skroutz.gr/s/5366585/AMD-A4-7300-Box.html

MOBO http://www.skroutz.gr/s/4211184/Asrock-FM2A88M-HD.html

RAM  http://www.skroutz.gr/s/4041753/Mushkin-Blackline-4GB-DDR3-2133MHz-992015.html

 

 

ΥΓ>  Τα ΠΜ  εσβησθησαν..!!

Link to comment
Share on other sites

Eιδα οτι για αυτα που θελεις, πιο σημαντικο ειναι να εχεις ssd και ως ελαχιστο 2γβ μνημης..που ουτως η αλλως θα βαλεις 4 :p

 

 

Ισως να μην εχει σημασια..αλλα αν θελεις και μπορεις....

 

...μπορεις να βαλεις τον G3258 και μητρικη παρε asus Η81c ..εκτος αν εχει κατι που σου προσφερει η συγκεκριμενη που εβαλες.(οχι οτι εχει κατι κακο).

 

O λογος ειναι οτι μπορεις να κανεις oc...Θεωρητικα πιανεις πανω απο 4.5ghz...Πρακτικα ετσι και για πλακα τον αφηνεις στα 4g με μαμα ψυκτρα.

 

 

Περι sata ...το H81 ειναι "κομμενο"...Σου δινει παντως 2χ sata 3.0 ..οποτε δεν εχεις θεμα εκτος αν σκοπευεις να βαλεις 3-4 ssd.

Link to comment
Share on other sites

ωρε (ανωθεν) δουλεια γραφειου θελει τι να κανει τα 4,5 teraheartz?

Σταθερη πλατφορμα θελει , με λιγοτερη καταναλωση και τιποτα αλλο(κατ"εμε)

Στην δουλεια μας που πηρανε κατι desktop dell αυτα που ειναι πισω απο την οθονη

το case και προχθες που τα ανοιξα να τα φυσηξω ειδα οτι ειχανε ενα ντιμακι μνημης και με πιασε νευρικο γελιο

γιατι τους εχω δει να ανοιγουν μεχρι και photoshop.

Link to comment
Share on other sites

απο το να παιζει πασιεντζες να παιξει με intel xtreme tuning ή αντιστοιχο :p

 

5-10€ διαφορα ειναι..δε ξερω τι ευχαιρεια εχει στο γραφειο του...Ta 4.5 τα ανεφερα ως κατι μη εξωπραγματικο.(αν και θελει μια υποτυπωδης ψυκτρα για τοσο ψηλα).

 

Δεν εχουν θεμα γενικα...ουτε καν high performance pc θελει το photoshop.Κακως εχει περασει αυτη η αποψη.

Eχω δουλεψει και στο λαπτοπ 10ετιας cs4..πριν μερικα χρονια.Αλλα τοτε ειχα δανεικα 2χ1 διμμακια.

Mετα ηρθες εσυ :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι οτι θα κανει κατι βαρυ, το πισι, βρε παιδια...! 

 

απλα μου αρεσει να εχω μια καλουτσικη βαση. δεν μου αρεσουν τα πετσοκομμενα τσιπσετ-μητρικες...! 

 

το παλιο πισι που εχουμε, κοντευει ηδη 6-7 χρονων...., περιπου. του αλλαξα επεξεργαστη, του προσθεσα μνημη (οσο μπορεσα..! υποψην μιλαμε για DDR1 μνημη..!), αλλα πλεον εχει αρχισει και γονατιζει. ειδικα σε ιντερνετ, οταν βαζω κανα βιντεακι στο Youtube πχ, το βλεπω και ψιλο κολλαει καπου καπου..! 

 

σημερα, μας εκαναν και αναβαθμιση σε VDSL 30Mbps.....!  αντε να τραβηξει η παλιοκαρτα....!!!  

 

γι αυτο ειπα, επι τη ευκαιρια, ολων των αλλαγων, να ανανεωσουμε και το μηχανημα..., ωστε να μπορει να ανταπεξελθει..!!

Link to comment
Share on other sites

απο το να παιζει πασιεντζες να παιξει με intel xtreme tuning ή αντιστοιχο :p

 

5-10€ διαφορα ειναι..δε ξερω τι ευχαιρεια εχει στο γραφειο του...Ta 4.5 τα ανεφερα ως κατι μη εξωπραγματικο.(αν και θελει μια υποτυπωδης ψυκτρα για τοσο ψηλα).

 

Δεν εχουν θεμα γενικα...ουτε καν high performance pc θελει το photoshop.Κακως εχει περασει αυτη η αποψη.

Eχω δουλεψει και στο λαπτοπ 10ετιας cs4..πριν μερικα χρονια.Αλλα τοτε ειχα δανεικα 2χ1 διμμακια.

Mετα ηρθες εσυ :p

Μαζι σου στο θεμα χρηματων ! Απλα το εθεσα ως too much για καποιον ασχετο χρηστη περαν του cabdik. ;)

Πλεον απο εποχης t-bird (στο λεω σε amd γενιες :p) οτι μηχανημα κυκλοφορει το photoshop το εχει χαλαρα.

Μεταξυ μας σε ενα μαγαζι οταν με περισεψε ο FX-57 τον εβαλα μαζι με 2 μηχανικους σε raid.

Η συμπεθερα που το χειριζοταν εξεφρασε την ευχαριστηση της οταν ανοιγε το κεφαλαιο η εβλεπε βιντεο

απο τις παρουσιασεις των σκαφων χωρις να κολλαει :p

δεν ειναι οτι θα κανει κατι βαρυ, το πισι, βρε παιδια...! 

 

απλα μου αρεσει να εχω μια καλουτσικη βαση. δεν μου αρεσουν τα πετσοκομμενα τσιπσετ-μητρικες...! 

 

το παλιο πισι που εχουμε, κοντευει ηδη 6-7 χρονων...., περιπου. του αλλαξα επεξεργαστη, του προσθεσα μνημη (οσο μπορεσα..! υποψην μιλαμε για DDR1 μνημη..!), αλλα πλεον εχει αρχισει και γονατιζει. ειδικα σε ιντερνετ, οταν βαζω κανα βιντεακι στο Youtube πχ, το βλεπω και ψιλο κολλαει καπου καπου..! 

 

σημερα, μας εκαναν και αναβαθμιση σε VDSL 30Mbps.....!  αντε να τραβηξει η παλιοκαρτα....!!!  

 

γι αυτο ειπα, επι τη ευκαιρια, ολων των αλλαγων, να ανανεωσουμε και το μηχανημα..., ωστε να μπορει να ανταπεξελθει..!!

Kοιταξε απο την στιγμη που θα εχει ενα δισκο επανω και το βασικοτερο θα ειναι μηχανημα δουλειας δεν σε ενδιαφερει αυτο.

Τα dell που προανεφερα με το ενα ντιμακι μνημης ειχανε και 2,5 μηχανικο δισκο και πιστεψε με για παρομοιες δουλειες

με τις δικιες σου ο απλος χρηστης δεν καταλαβαινει και πολλα πολλα.

Αποψη μου μην κοιταζεις τα πετσοκομμενα τσιπσετ και κοιταζε ποια πλατφορμα

ειναι περισσοτερο ωριμη και χωρις παιδικες ασθενειες ωστε να μην εχεις καθημερινα προβληματα

και ας εχεις 2 sata ;)

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο ρωταω τους πιο εμπειρους σε INTEL πλατφορμες, να δω σε ποια μητρικη θα καταληξω. περισσοτερο κολλαω στη μητρικη..!  σαφως και δεν κολλαμε σε 10€..! 

 

επειδη ο κυριος χειριστης του πισι ειμαι εγω, για αυτο θελω κατι καλυτερο, απο ο,τι θα πασαρε ενας πωλητης ενος καταστηματος σε εναν αδαη..!! 

 

αν μου τη "βιδωσει" μπορει να παρω και ενα σετ MOBO- CPU "anniversary" και ας μην κανω overclock... ποτε...!!!

 

MOBO  http://www.skroutz.gr/s/5239950/Asrock-H97M-Anniversary.html

CPU  http://www.skroutz.gr/s/4981866/Intel-Pentium-G3258-Anniversary-Edition-Box.html?keyphrase=G3258

Link to comment
Share on other sites

Mη το κανεις.

 

Δεν εχεις λογο.

Παρε την h97 ..αν θελεις, οχι επειδη δεν ειναι πετσοκομμενη ,απλα επειδη θα θελησεις σε μερικα χρονια να του κουμπωσεις κανεναν broadwell.

(ακομα δεν εχουν βγει. Για την ιστορια το H81 θα παρει και 4790k ως μεγιστο cpu..εκτος αν παιχτει τιποτα περιεργο με bios και παρει και broadwell.)

 

Για το συστημα που θελεις να στησεις as-is ..προτιμοτερο να παρεις i3 σε φθηνο Η81 προκειμενου να βλεπεις 4κ videakia στο youtube.

Το πετσοκομμενο απο μονο του δε λεει τιποτα.Δεν υστερει καπου.Τι θα χρησιμοποιησεις ειναι το θεμα. Οι δυο sata 3.0 αποδιδουν οπως πρεπει οπως σε οποιοδητποτε αλλο συγχρονο intel συστημα.

Για μηχανικους και dvd δε σε ενδιαφερει ουτε αυτο.Οποτε για μεχρι 2 ssd εισαι καλυμμενος.

Oλα τα υπολοιπα τα εχει o cpu πανω του.

Link to comment
Share on other sites

φιλε NTG, το "πετσοκομμενο" chipset εχει και μια αλλη ερμηνεια, η οποια αφ'ενος δεν φαινεται εξ οψεως, και αφ'ετερου -ακομα και απο οσους γνωριζουν- δεν λαμβανεται σοβαρα υπ'οψιν..!

 

συνηθως, οι μητρικες που εχουν "πετσοκομμενο" chipset, ειναι οι πρωτες που κοβονται σε υποστηριξη επομενης γενιας....!!! 

 

δλδ, θεωρω οτι μια μητρικη με Β85-Η81, δυσκολα θα παρει υποστηριξη για την επομενη γενια επεξεργαστων..!  ενω πχ το Η97, το θεωρω απιθανο να μην εχει υποστηριξη...!!!  τι λες?

Link to comment
Share on other sites

λεω οτι, επισημα η ιντελ εδω και πολυ καιρο εχει πει οτι broadwell θα μπει σε H97/z97.

 

Αν κατσει οπουδηποτε αλλου θα ειναι- ΑΝ-  δωρακι ανεπισημο.

Και δε το ανεφερα για να παρεις h97 ..απλα για να πω οτι στο μονο που υστερει το h81 ..δεν ειναι το πετσοκομμα...αλλα οτι δεν θα υποστηριζει broadwell.

Και δεν ειναι θεμα πετσοκομματος.Και την πιο ακριβη ζ87 να παρεις το ιδιο θα ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω κάτι διαφορετικό. Ακριβώς στην υποστήριξη με bios παίζεται το παιχνίδι.

Όχι ότι δεν μπορει τεχνικά να υποστηρίξουν τα μικρότερα τσιπσετ, τους επομενους επεξεργαστές...!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.