Jump to content



Με ποιόν ssd να αντικαταστήσω τους Intel X25-E ?


Recommended Posts

Το turbo write είναι αυτό που αναφερει στο magician ως "Over Provisioning"?  το μέγεθος μπορει να οριστει εως και 50% του δισκου σε αυτο.

 

Αυτό για το RAID ναι το γνωριζω...αλλα δυστηχως ο 500αρης βγαινει παντα πιο φθηνος σε σχεση με τους μικρότερους  $/GB κ.ο.κ

 

Ενας EVO 840 ποσα περιπου total writes εχει? διαβασα για 240ΤΒ total περιπου...καλα διαβασα?

 

Θελω να ξερω κατά ποσο μπορω επισης να εκμεταλευομαι να χρισημοποιω Page file στο δισκο αντι για RAM.

 

Ας πουμε για παράδειγμα...ενας 840 ΕVO 500GB με 6 virtual machines πανο του οπου θα χρησιμοποιει το κάθε ένα από 1.5GB x 6 = 9GB page file.

Αυτό το 9GB page file θα κανει sex sto δισκο???

Link to comment
Share on other sites

O NTG ειπε σε προηγουμενο thread μου ότι χρησιμοποιώντας το RAPID mode σε 840 EVO/PRO μπορει να του επεκτηνει το life.

Σωστα τα λεω?

Ρωταω εγω τωρα λοιπον...μιας και η δυναμη του 840 EVO 500GB (TLC) μου είναι παραπανο από αρκετη, αλλα η τιμη του 850/840 PRO (MLC) μου είναι παραπανο από επιτρεπτη,

Να προτιμησω να παρω 840 EVO αντι για crucial mx100 ή καποιο άλλο value for money drive με προσδοκιμο το παραπανο life που μπορει να δωθει χρησιμοποιώντας το RAPID?

Αν και για να πω την αληθεια...ακομα καλα καλα δεν εχω καταλαβει ποσο ζωη εχει πρακτικα το SLC, ποσο το MLC και το TLC.

Μια αναπαρασταση με GB/day και total TB writen για κάθε τυπο μνημης μπορει να δωσει κανεις?

Για τυπική desktop χρήση ο evo θα ζήσει 10+ χρόνια, οπότε θα είναι και συλλεκτικός.

Δεν τίθεται θέμα μακροβιότητας των ssd πλέον. Mην ασχολείστε! Κατοχικό σύνδρομο κατάντησε για μερικούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το turbo write είναι αυτό που αναφερει στο magician ως "Over Provisioning"?  το μέγεθος μπορει να οριστει εως και 50% του δισκου σε αυτο.

 

Ενας EVO 840 ποσα περιπου total writes εχει? διαβασα για 240ΤΒ total περιπου...καλα διαβασα?

 

To TurboWrite δεν έχει καμιά σχέση με το manual overprovisioning. Νομίζω εξήγησα τι είναι και πως δουλεύει στην προηγούμενη σελίδα. Αν για τον οποιονδήποτε λόγο χρησιμοποιήσεις και κάποιον χώρο ως overprovisioning, απλά λες στο Magician να βάλει στην άκρη μερικά cells του SSD για χρήση όταν κάποια από αυτά που χρησιμοποιούνται, καταστραφούν.

 

Ο EVO 840 250GB είναι δοκιμασμένος (όχι rated) και ξεπέρασε τα 600TB. Αν γράφεις και σβήνεις όλο το drive κάθε μέρα, θα σου κρατήσει περίπου 6 χρόνια τουλάχιστον.

Με τυπική χρήση, όπως λέει και ο gdp77 παραπάνω, θα κρατήσει πάνω από 10ετια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβα...οποτε κακως το σκεφτομαι τοσο πολυ.

 

Any way σας ευχαριστω ολους παιδια για την καθοδηγηση!

 

Αισθανομαι ετοιμος τωρα να παω να αγορασω!:p

 

Παω να ανοιξω αλλα θεματα που με βασανιζουν με το υπολοιπο hardware:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιο πλαισιο, για να αυξησεις την "αντοχη" του drive, δεν ειναι αναγκη να παρεις 2 drives.

Μπορεις καλιστα να παρεις διπλασιας χωρητικοτητας drive.

Μεχρι να σου ψοφηοσυν αντιστοιχα ολα τα cells θες τo διπλασιο χρονο.(διπλασιες εγγραφες ..αλλα η χρηση θα ειναι η εκαστοτε δεδομενη οτι και να παρεις,

οποτε ο,τι κανεις ειναι κερδος στο "χρονο". ).

Δεν θα εχεις τα ιδιες επιδοσεις βεβαια ,αλλα αν δεν κανεις κατι εξειδικευμενο δε θα τις χρειαστεις ουτως η αλλως.

 

 

To rapid και φευγονταις απο τη λογικη των επιδοσεων οντως θα σου μειωσει καμποσο τις εγγραφες.Με τη λεξη "καμποσο" δεν εννοω πολυ..κανεις δε μπορει να ξερει.

Δεν εχω samsung οποτε δεν μπορω να ξερω αλλα αντιστοιχα το primocache ξεπερναει ευκολα το 10% (για τη  δικη μου χρηση που κανω). ..Και αν κανεις συνεχεια bench ανεβαινει και αλλο το ποσοστο.

(για παραδειγμα δεν θυμαμαι αν ειναι το as-ssd ή κατι αλλο που δοκιμαζα(cdm?) αντι για 8gb εγγραφων στο δισκο εγινε μονο 1.).

 

Γενικα μιλωντας ..με ενα 250αρι drive θα βαρεθεις να το εχεις...(να μην ειναι απο τη λαικη βεβαια με οτι πιο χαλια nand κυκλοφορουν).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.