Jump to content



ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ GAMING PC


Recommended Posts

Απο ενα σημειο και μετα οσα 100αρικα και να δωσεις δε περνεις ΤΙΠΟΤΑ σε επιδοσεις.

Το λεω με αφορμη το screenshot που εβαλες.

Μην πεφτεις θυμα marketing

 

τουλάχιστον ρωτάει εδώ και δεν πετάει λεφτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

144Hz monitor για ποιο πράγμα;

Για το pc σου; Για το ps4;

 

Για το pc σου αναλόγως τι θες; Τι σε χαλάει και θες να αλλάξεις οθόνη; Τρως όριο στα fps; Σε χαλάει κάτι στα frames; Παίζεις παιχνίδια με πάνω από 120fps και θες 120άρι monitor; 

 

Με το ps4 δύσκολα θα περνάς τα 30fps.. άρα και τα 30hz.. ξέρεις πόσο χάλια θα'ναι να τα βλέπεις σε 144hz monitor;

Link to comment
Share on other sites

Online παίζεις με άλλους; Γιατί στο battlefield είναι πιο κοντά στα 60fps η 290. Tέσπα, για να έχει αξία να πας σε πιο πολλά Hz π.χ. 144, καλό θα ήταν να είχες πιο πολλά fps. Στην ουσία το 144άρι monitor, θα σου έδειχνε πιο "όμορφα" αυτά τα frames. Άρα ή πας και σε μια δεύτερη 290 και μετά σε 144άρι monitor ή αλλάζεις την κάρτα σου με κάτι πιο δυνατό.. μια κάρτα ή δυο άλλες.. και μετά το monitor.. αυτό θα έκανα εγώ. Αυτή είναι κι η λογική του να προσπαθήσεις να βλέπεις πιο καλά τα πιο πολλά frames.. 

Σημειωτέον πως το μάτι σου βλέπει μέχρι 60fps κι από εκεί και πάνω.. λίγα μάτια βλέπουν την πραγματική διαφορά. Δηλαδή μπορεί να πετάξεις πολλά λεφτά κι εσύ να μη καταλάβεις ΤΙΠΟΤΑ. Ή και να καταλάβεις.. να πεις καλά γι'αυτό έδωσα τόσα λεφτά;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το pc το θέλω το μονιτορ....Θέλω να αρχίσω να παίζω fps games είδη ξεκίνησα να παίζω BF4....τώρα είμαι στα 30 με 60fps...

 

τι ανάλυση παίζεις? το mantle το έχεις enable ?

 

@Delijohn,  την διαφορά την βλέπεις απο 60 σε 144hz ακόμα και στο desktop, trust me.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

άλλη μια 290 έχει νόημα και είναι γεμάτος ο τόπος, αν θες θα σου βρούμε εμείς.. έχουν πέσει κι οι τιμές λιγάκι..

μια 780ti έχει νόημα μόνο αν πάρεις ΚΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ.. μόνη της είναι ότι περίπου και μια 290.. άρα έχασες λεφτά γιατί σκότωσες τη 290 για να πάρεις τη δεύτερη

τρίτη επιλογή είναι να πας σε δύο 970.. 

 

Αν παίζεις σε 1920*1080 με 2 κάρτες θα είσαι όχι απλά υπερκαλυμμένος.. αλλά δεν θα αντέξεις εσύ όσο οι κάρτες και θα θες πάλι αναβάθμιση..

Τέλος το mantle είναι επιλογή μέσα στο battlefield και κάνει το παιχνίδι να τρέχει λίγο καλύτερα με την 290 σου.. παίζει με τις ΑΤΙ κάρτες μόνο..

Link to comment
Share on other sites

Αν πρέπει να την πάρεις τη sapphire  από ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μαγαζί, πάω πάσο. Αλλά στην ελλάδα, τη φέρνουν 16 καταστήματα που τουλάχιστον τα 15, μπορούν να στη στείλουν στην πόρτα σου με αντικαταβολή. Αν και ΔΕΝ χρειάζεται να έχεις δυο ίδιες 290. Μπορείς να πάρεις κι άλλη μάρκα. Όσο διαφορά και να'χει σαν κάρτα από την sapphire, ΜΑΖΙ θα παίζουν οκ.

 

Με μεγαλύτερη ανάλυση αλλάζει το πράγμα.. μεγαλύτερη ανάλυση σημαίνει και πιο πολλά pixels. Κι αυτό σημαίνει ότι εκτός από πιο πολλά frames, θες και πιο πολύ επεξεργαστική ισχύ για τα περισσότερα pixels.

Ενδεικτικά σου βάζω ένα πινακάκι για να δεις τι παίζει με τα fps στο συγκεκριμένο παιχνίδι, όταν αλλάζουν οι αναλύσεις.. 

5991_35_sapphire_radeon_r9_290_4gb_in_cr

 

Το θέμα σηκώνει μεγάλη ανάλυση.. αλλά πρέπει να καταλήξεις στο τι θες. Και ανάλυση και περισσότερα frames; Μόνο frames; Και τότε θα δεις και τι κάρτες χρειάζεσαι.. για 1080 gaming πάντως, δύο 290 είναι ΥΠΕΡαρκετές!!

Link to comment
Share on other sites

290 Έχει πολλές αλλά όχι της sapphire Όπως αυτή π έχω....όταν πάρω μόνιτορ με μεγαλύτερη Ανάλυση κ 144Hz θα είμαι καλυμμένος?

 

αυτα τα 2 που θές είναι 750+ ευρώ απευθείας http://www.skroutz.gr/s/5242941/Asus-ROG-Swift-PG278Q.html?keyphrase=asus+swift

Link to comment
Share on other sites

Την έχω δει την οθόνη....κάρτα γραφικών δεν θα χρειαστώ?

 

ναι θα χρειαστείς, 980 ή 2x970 σε SLI για να έχει νόημα και το gsync και τα 144hz σε 1440p . Πάμε γύρω στα 1400-1500 ευρώ όμως. Δεν είναι στραγάλια, μπορείς να δώσεις τόσα?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν τα πάρω με δόσεις.... :( ξεφεύγει αρκετά η τιμή....θα περιμένω μήπως Κ την φέρει ο κωτσοβολος την οθόνη να την πάρω....

 

ε ξέρω τι σου λέω εγώ. Κάτσε στο 1080p μια χαρά είσαι έτσι με την 290. Στο battlefield βάλε το mantle ON απο τα graphics options και ρίξε λίγο το anti-aliasing ή βάλτο στα High αντί του ULTRA και θα παίζει κρέμα το game και δεν χρειάζεται να δώσεις ούτε 1 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ ξενέρωμα... :( δεν μπορώ άλλο με την 22αρα....μήπως να πάρω κανένα καλό μόνιτορ 1920χ1080?

 

Εδώ είσαι http://www.skroutz.gr/s/4814929/BenQ-XL2411Z.html?keyphrase=benq+xl2411z  144hz

 

Αν θες ips http://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-UltraSharp-U2414H.html?from=autocomplete&keyphrase=dell+u2414h

ή http://www.skroutz.gr/s/4004140/HP-Z24i.html  --> 16:10

Link to comment
Share on other sites

[καιρο ειχες να φτιαξεις νεο τοπικ με το ιδιο θεμα -_-   (σε λιγο θα τα εκατοστησουμε)]

 

ρε συ Δημητροσφκι αφου βλεπεις πως δεν το κατεχεις και εισαι ανεπιδεκτος μαθησεως , παρε το ατιμο το PS4 (βγηκε και ασπρο κ@νΛ@ εκδοση!!!!) να ησυχασουμε ολοι !!!

 

αν παλι δεν σαρεσει το ps4 , ειπαμε και σε προηγουμενο τοπικ , πηγαινε στο πλαισιο και ζητα τους οτι πιο ακριβο εχουν 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.