Jump to content



ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ GAMING PC


Recommended Posts

Δε ξερω τι να πω... Αγορινα μπορουσες να περιμενεις λιγο. Οπου να'ναι βγαινουν νεοι επεξεργαστες. Οχι οτι θα ειναι κατι το σουπερ , απλα λεω.

 

Καλυτερα να εβαζες τα φραγκα στην ακρη για ενα SLI ή CROSSX setup , παρα αυτο που εκανες. Πιο πολλα θα κερδιζες νομιζω... Ή στην τελικη πουλουσες την 290 και πηγαινες σε ανωτερη...  Βγαινει 980ti σε λιγο καιρο... 

 

Και εγω ειχα βιαστει να παρω το κουτι πρωτα (να το'χω και να χαιρομαι οτι θα μπει μεσα νεο υλικο) , και το κουτι ειναι μαπα. Εαν περιμενα θα ειχα παρει κατα πολυ ανωτερο. Οποιος βιαζεται...

Link to comment
Share on other sites

Προλαβαίνω να το ακυρώσω....άντε πείτε ιδέες τι να κάνω: p

Απο τη στιγμη που δε θα γινει ολικη αναβαθμιση τωρα, ακυρωσε την παραγγελια. Αν αξιζει να κανεις αναβαθμιση καποια στιγμη αυτη θα ειναι τον αυγουστο με επεξεργαστες skylake. Θα πας για τον i5-6600k αν θυμαμαι καλα.. Αλλα πρωτα θα περιμενεις να συγκρινεις τις επιδοσεις του τωρινου σου σεταπ σε σχεση με τον i5 και μονο αν αξιζει θα προχωρησεις. Η gpu σου ειναι μια χαρα.. Τι της εβαλες να παιξεις και δεν το επαιξε; Τιποτα... Αν παρολα αυτα καιγεσαι να αναβαθμισεις την gpu θα περιμενεις πρωτα να βγουν οι νεες amd καθως και η 980ti. Η θα παρεις καποια απο αυτες η κατι που ηδη υπαρχει και σημερα αλλα σε πιο χαμηλη τιμη μιας και η λογικη λεει οτι θα υπαρξει στενεμα των σημερινων τιμων.

Ολη αυτη τη διαδικασια θα την κανεις μονο και μονο για να σου φυγει η καψα. Γιατι με το που αναβαθμισεις και ανοιξεις το pc και βαλεις να παιξεις παιχνιδι, ακομα και τοτε τα ματια σου θα δουν ακριβως οτι βλεπουν και σημερα!! Αλλα για να μην γινω ισοπεδωτικος ας πω οτι στην τελευταια μου προταση δε δινω 100% πιθανοτητα αλλα περιπου 85%... Παρε επιτελους χαμπαρι οτι εχεις πολυ τουμπανο pc, πολυ ισχυρη παιχνιδομηχανη! Υπαρχει και κοσμος που παιζει και με pentium και μια μετρια καρτα και ευχαριστιεται τα παντα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187 τα είπες όλα.όπως πρέπει κ σωστά....Έχω κάποια θέματα σε κάποια games...Σε παιχνίδια με πολύ καλά γραφικά πολλές φορές η σε μερικά σημεία θα σέρνεται η θα βγάζει κάτι οριζόντιες γραμμές στην οθόνη που φαίνονται ελαφρώς...Επίσης όταν.κάνω record κάποιο παιχνίδι με το fraps Δεν μου το γράφει στα 60fps.....Αυτό παίζει να είναι επειδή δεν έχω κάνει αναβάθμιση το bios?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις θεματα σε καποια games τοτε ο τελευταιος που φταιει ειναι ο επεξεργαστης σου. Αυτη που ευθυνεται ειναι η καρτα σου που σε καποια σημεια ισως να ζοριζεται. ΑΛΛΑ το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει καρτα που να μην ζοριζεται, ουτε μια! Ακομα και η πιο ισχυρη καρτα του κοσμου ισως να παιζει τα παντα σε σουπερ φουλ ultra ρυθμισεις αλλα οχι για παραπανω απο ενα χρονο! Ενα witcher 3 βγηκε, που τα μισα του textures ειναι χαλια και εχει γονατισει ολες σχεδον τις καρτες...

Οι οριζοντιες γραμμες που λες ειναι λογικα το φαινομενο tearing. Οτι καρτα και να βαλεις θα το εχεις. Για να το αποφευγεις ενεργοποιησε το vsync αλλα αυτο θα σου κοψει καμποσα fps. Αν η καρτα σου σε καποια σημεια δεν μπορει να παραγει 60 fps λογικο ειναι να μην γινεται και το record στα 60 fps. Δεν νομιζω να φταιει καποια ρυθμιση στο συστημα λοιπον, ειδικα στο bios.

Link to comment
Share on other sites

Οριζοντιες γραμμες στην οθονη = tearing. Κανε οτι λεει ο Γιωργος. Πχ εγω στο ΝΒΑ 2Κ15 σε καποια settings χωρις το vsync, εβγαζα 77fps (αν και η οθονη μου μπορει να φτασει μεχρι τοσα), και εκανε αυτο το φαινομενο. Ανοιγω vsync και ολα κομπλε. Και στο fifa χωρις αυτο παντα εχω tearing. Με αυτο ολα κομπλε. Ετσι κ αλλιως ειναι για το 'eye candy" το +60fps. Μεχρι εκει για μενα εχει νοημα. Μετα θες γερο πραμα για να καταλαβεις τις διαφορες. Θες και γερη τσεπη βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις γράψει ποτέ στα 60fps; Μήπως δεν έχεις κάνει τις σωστές ρυθμίσεις;; 

Επίσης όταν γράφεις ένα παιχνίδι, πάντα μα πάντα, ρίχνεις λίγο την απόδοση. Μήπως θα ήταν καλύτερο να πας σε λύσεις για καλύτερα fps ή κ για καμιά εξωτερική κάρτα εγγραφής;; Σε περίπτωση που θες άψογα αποτελέσματα.. λέω εγώ τώρα.. 

Πάντως, όπως σου είπαν κ τα παιδιά και titan x να είχες, δύσκολα θα έπαιζες σταθερά στα >60fps και με εγγραφή ΟΛΑ τα παιχνίδια. Δοκίμασε να χαμηλώσεις καμιά ρύθμιση, κυρίως χαζές όπως blurs ή ακόμα και τα aa/af. Δεν είναι ντροπή.

Link to comment
Share on other sites

Tο fraps ριχνει πολυ τα fps. Για 60 fps + fraps εισαι πολυ δυσκολα. Για αυτο που λεει ο Delijohn το πραγμα αλλαζει. Διεθεσε το budget σου σωστα, εφοσον τρωγεσαι για ξοδεμα, μη κανεις σπασμωδικες κινησεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε αν λειτουργήσει ο επεξεργαστής γτι ο τεχνικός Μ.είπε πως επειδή είχα βάλει πολύ πάστα πήγε κ.πάνω στα δοντάκια του επεξεργαστή...κ επίσης με το βγαλσιμο κάποια δοντάκια στραβοσαν Αλλά αυτός τα έφερε όσο μπόρεσε θα πρέπει να.περιμένω το κουτί για να το τεστάρει πλήρες....θέλω τουλάχιστον όμως να.πάρω μια.μητρική Κόκκινο μαύρο τι να.πάρω όμως?Ελπίζω να λειτουργήσει ο επεξεργαστής να μην πάρω άλλον....

Έγινε επεξεργασία από DimiR21
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, οπως εχεις καταλαβει απο το παρελθον με αυτα που γραφεις δυσκολα σε παιρνει κανεις στα σοβαρα, γιατι καθεσαι και κλαις με ενα τουμπανο που εχεις φτιαξει -ΑΣΧΕΤΑ αν οι ιντελαδες το θεωρουμε κακη επιλογη- τη στιγμη που οι περισσοτεροι με πολυ κατωτερο hw απολαμβανουν τα παιχνιδια τους μια χαρα. Τωρα ομως, μετα απο μηνες και δεκαδες ποστς ξεκαθαριζεις πως -ΑΝ ισχυουν οσα γραφεις στα τελευταια σου μυνηματα- πως εχεις προβλημα hardware, και αυτο δεν εχει να κανει με την amd την intel την nvidia ...η τη bmw αλλα με προβληματα που δημιουργηθηκαν προφανως στο στησημο του μηχανηματος σου.

Για να τελειωνει αυτο το βασανο σου κατα τη γνωμη μου, ασε τον τεχνικο σου, βρες απο δω καποιον που να μενει κοντα σου, κερασε τον μια πιτσα και δυο μπιρες και αστον να δει τι προβληματα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ υπαρχουν και να δειτε πως μπορει να φτιαχτει ο υπολογιστης σου με οσο γινεται καλυτερο τροπο.

Απο κει και περα, αν σε τρωει να αγορασεις και κατι πηγαινε παρε μια οθονη της προκοπης (αλλοι ορκιζονται στα Hz -που προσωπικα επιμενω πως πρωτα καποιος πρεπει να βεβαιωθει πως εχει τα ματια του superman για να δει τα πλεονεκτηματα της- κι αλλοι στην αναλυση -οπως ο υποφαινομενος... μια φορα 1440,παντα 1440- η στην τελικη μπορεις να κανεις πιο εξωτικο στησιμο eyefinity/surround κτλ αν εισαι αποφασισμενος να σκασεις χρημα) αλλα πριν απ οτιδηποτε πρεπει να επισκευαστει (η ισως ανακατασκευαστει / επαναστηθει σωστα) ο υπολογιστης σου που απ οτι καταλαβαινω ειναι προβληματικος.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.