Jump to content



Υπάρχει πρόβλημα με τον 8350?


alldaynews

Recommended Posts

Χθές έβαλα στο σύστημα μου μεταχειρισμένο τον 8350.Τρέχοντας το occt στα 2 λεπτά έβγαλε error.Σήμερα τρέχοντας το prime95 σταμάτησαν 2 πυρήνες και έβγαλε fatal error και στο τέλος έκανε rebοot μονο του.Φταίει η ανεπαρκής αερόψυξη που έχω η έχει ο επεξεργαστής πρόβλημα??

post-32899-0-59842500-1417348961_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ετρεξα το το prime95 και διπλα το hwmonitor θερμοκρασίες μέχρι 62 βαθμοί


προφανως το συστημα δεν ειναι σταθερό. Μειωσε το multiplier ή αύξησε τα ρευματα και ξαναδοκιμασε

Δεν έχω ανεβάσει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ανεβάσει ούτε ρεύματα όλα auto

Νομίζω σε διπλανό φόρουμ διάβασα πως η msi μητρική με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή έχει θέματα

 

 

Είτε λέει @@ριες, είτε κάτι λάθος παίζει. Έχεις συνδέσει το EPS (4/8pin) στη μητρική; Γιατί έχεις 0.44V στο 12V; Επίσης 1.42 στοκ ρεύμα είναι πολύ.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Είτε λέει @@ριες, είτε κάτι λάθος παίζει. Έχεις συνδέσει το EPS (4/8pin) στη μητρική; Γιατί έχεις 0.44V στο 12V; Επίσης 1.42 στοκ ρεύμα είναι πολύ.

 

Το hwmonitor λέει ότι του κατέβει στα volt. Αν το πρόγραμμα δεν είναι του κατασκευαστή συνήθως στις τάσεις γράφει άλλα αντί άλλων.

Link to comment
Share on other sites

...Λες να μην βλέπει σωστά το bios τον επεξεργαστή??

Αν θέλεις τσέκαρε ποιο BIOS έχεις και δες για νεότερο. Αν και δεν φαίνεται ποιο υποστηρίζει τον 8350. Φαντάζομαι οτιδήποτε μετά τις 23/10/2012 θα κάνει (11.13 και έπειτα)

Link to comment
Share on other sites

Για θερμοκρασίες στους AMD οτιδήποτε κάτω από 45 βαθμούς δεν είναι σωστό.

Βάλε το amd overdrive και από εκεί κοίτα τις θερμοκρασίες. Μαξ είναι οι 62-65 βαθμοί στον δικό σου.

Επίσης η ψύκτρα είναι λίγο καλύτερη από την μαμά αλλά κανονικά δεν θα έπρεπε να σου πετάει error το prime.

Εγώ με την μαμά τον είχα πάει στα 4.4 με 1.38V και το περνούσα το prime ΟΚ.

Βγάλε την ψύκτρα, καθάρισε την πάστα, βάλε μια σταγόνα όσο 1 ρυζόκοκκο στην μέση και ξαναβάλτη.

Έγινε επεξεργασία από STORM1978
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα.Έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.Όλα default και μου πετάει error στο occt στο πεντάλεπτο μέχρι μισάωρο.Στο δε prime95 περίπου στη 1 ώρα θα πετάξει σφάλμα κάποιος πυρήνας.Έχουμε την ίδια μητρική απ 'ότι βλέπω.Έλεγα να τον στείλω για έλεγχο αλλά μετά το post σου προβληματίζομαι.Κάποιος καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

@fortenick τον πήρες καινούργιο??Γιατι εγώ τον πήρα μεταχειρισμένο.Τελικά θα τον επιστρέψω στον πωλητή και θα πάρω τον 8370

Έγινε επεξεργασία από alldaynews
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.