Jump to content



tablet ~8", ~150 ευρώ


Athanasios2104

Recommended Posts

Ψάχνω για ταμπλετάκι οικονομικό, γιατί μπορεί να χαλάσει γρήγορα από παιδιά. Η χρήση του θα είναι να παίζει κανένα βίντεο, να έχει καμιά ζωγραφική κτλ. Αρκεί να έχει wifi.

 

Επίσης σε σχέση με ένα καινούργιο σε αυτά τα λεφτά, θα προτείνατε καλύτερα μεταχειρισμένο ipad/ipad mini; Και αν ναι, ποιο (πχ. μετά το ipad 2) ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

too good to be true  :eek:

 

μάστορα, για πες λίγα ακόμη γιατί το μηχανάκι για 200$ φαίνεται ψέμα, το έχεις εσύ ή κάποιος γνωστός;

 

επίσης το εν λόγω site είναι αξιόπιστο; μήπως μας ξυρίσουν στο τελωνείο; 

Link to comment
Share on other sites

@kavros: ευχαριστώ, κάθισα και διάβασα πολλές από τις ~30 σελίδες, άλλα από τα τόσα και τόσα έχω μπερδευτεί:

 

1) από ποιο site (pandawill, aliexpress κτλ)

2) αν έχει διαφορά το λευκό από το άσπρο (δεν το διευκρινίζει κάποιος)

3) για οθόνη λένε δεν είναι σίγουρα σαν του ipad, το ερώτημα είναι αν είναι καλύτερη από του samsung tab3 

 

:mellow:

Link to comment
Share on other sites

Το pandawill με 5% επιβάρυνση έχει ασφάλεια τελωνείου. Αν περάσει τελωνείο, στο πληρώνουν. Επίσης γενικά οι κινέζοι είναι μανούλες σε αυτά. Κατά 95% δεν θα έχεις θέμα. Επίσης δεν είναι ψέμα οι τιμές τους. Απλά δεν πληρώνεις brand και 2ετή εγγύηση + έχουμε μάθει να μας τα παίρνουν οι "μεγάλοι"... Πού να δεις και τι κινητά παίρνεις με 150-200€.... Για αντίστοιχα επώνυμα θα έσκαγες 600άρια εδώ...

Υπάρχουν πολλά αξιόπιστα site για παραγγελία εκτός από pandawill. Το ρίσκο δεν είναι τόσο το τελωνείο, αλλά μην πέσεις σε DOA κομμάτι, διότι είναι μανούρα η επιστροφή και αντικατάσταση

Edit: Aν θες να το φέρει ο Αϊ Βασίλης στα πιτσιρίκια ξέχνα το. Να υπολογίζεις 1 μήνα αναμονή και τώρα που είναι και γιορτές ίσως παραπάνω. Εγώ έχω παραγγείλει και μετά από 2 βδομάδες ακόμα δεν το έχουν ταχυδρομήσει.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

thx gdp, αν ξέρεις και κάτι από τα παρακάτω, let me know (copy&paste από myphone) :) :

 

 


 καλησπέρα σε όλους

διαβάζοντας τα προηγούμενα ποστ μου έχουν βγει αρκετές απορίες πού έμειναν αναπάντητες 
1ον υπάρχουν όντως διαφορές ανάμεσα στο 16 λευκό με το 32 μαύρο
2ον κάποιοι μιλάνε για σκορ στο antutu.. 30000 και άλλοι μέχρι και 41722 (υπάρχουν 1ης ποιότητας και 2ης διαλογής ; )
3ον άλλοι μιλούν για τέλια οθόνη και άλλοι για μούφα
4ον το τι θα μου έρθει εξαρτάτε από που θα το παραγγείλω; (αν ναι από που να το παραγγείλω ; ) 

5ον υπάρχει τρόπος να το συνδέσω στην tv από την στιγμή που γνωρίζουμε ότι δεν έχει HDMI

ευχαριστώ εκ των προτέρων
συγνώμη αν έγινα κουραστικός με το μεγάλο ποστ

καλησπέρα παίδες, θα με ενδιέφερε επίσης μία διευκρίνιση σε αυτά που ρωτάει ο φίλος.

επιπλέον, έχω και δύο δικές μου tongue.gif

6) ήθελα να το πάρω δώρο για πρωτοχρονιά, να υποθέσω δεν παίζει με τίποτα; εκτός και αν βάλω express delivery;
7) σε σχέση με τα Samsung Tab3 T310 και LG V480 (link), πως είναι (α) γενικά και (β) η ποιότητα οθόνης; Αναφέρω αυτά τα δύο συγκεκριμένα γιατί σε αυτό το εύρος τιμής (150-200) μου έχουν προτείνει αυτά σε άλλα φόρα.

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
Link to comment
Share on other sites

thx gdp, αν ξέρεις και κάτι από τα παρακάτω, let me know (copy&paste από myphone) :) :

Δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου και άρα δεν γνωρίζω. Αυτό που ξέρω είναι ότι:

Α) για τη δουλειά που το θέλω (spreadsheet, pdf viewing και browsing) θα με υπερκαλύψει

Β) αντίστοιχα specs για επώνυμο από ελληνική αγορά θα απαιτούσαν μια 400-500€. Θεωρώ λοιπόν ότι μου χαρίζουν γάιδαρο και δεν πρόκειται να τον κοιτάξω στα δόντια

Γ) η rom που φοράνε τα cube γενικά είναι σχεδόν vanilla android και άρα δεν θα φάω στη μάπα τις παραξενιές και το bloat άλλων κινέζικων υλοποιήσεων

Δ) τα cube έχουν καλή υποστήριξη στην κοινότητα

Ε) δεν παίρνω τοις μετρητοίς διάφορα threads σε ελληνικά φόρουμ (ειδικά στο γνωστό εξειδικευμένο φόρουμ) μια που πολλοί που ποστάρουν έχουν "ίδια" συμφέροντα, αν με εννοείς

Στ) υπάρχουν πολλά καλά hands on reviews για το συγκεκριμένο tablet.

Για όλους αυτούς τους λόγους αποφάσισα να το παραγγείλω και αναμένω (λογικά τον Γενάρη) να πάνε όλα καλά και να το έχω στα χέρια μου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ gfp77, λέω να χτυπήσω και εγώ ένα, άλλωστε όπως έγραψα στο OP πιο πολύ προορίζεται για παιδαγωγικό εργαλείο και όχι για δουλειά γραφείου. Επίσης με DHL Express (+20$) λένε ότι έρχεται το πολύ σε 10 μέρες.

 

απλά αυτά τα κινέζικα τα φοβάμαι λίγο, για αυτό και η πρώτη μου έκπληξη. Βέβαια τα μισά να έχει από αυτά που λένε, θα είναι καλύτερο (στα χαρτιά πάλι) από το samsung.

 

δες λίγο και pm  :)

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστά επώνυμα σε σχέση με τα άγνωστα δεν είναι μόνο όνομα. Στο κινέζικο παίρνεις γενικά μεγαλύτερο ρίσκο, λιγότερα updates και διαφορετική ποιότητα. Όλοι οι παράγοντες είναι σχετικοί όμως.

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστά επώνυμα σε σχέση με τα άγνωστα δεν είναι μόνο όνομα. Στο κινέζικο παίρνεις γενικά μεγαλύτερο ρίσκο, λιγότερα updates και διαφορετική ποιότητα. Όλοι οι παράγοντες είναι σχετικοί όμως.

Ο αγοραστής με προσεκτική έρευνα μπορεί να βρει πολύ καλά κινέζικα. Όσο για τα updates, εκτός από τις nexus συσκευές όλοι οι επώνυμοι είναι τραγικοί για τα λεφτά που πληρώνεις. Είτε έτσι ή αλλιώς θα χρειαστεί να παίξεις με custom roms αν θες latest android 1-1,5 χρόνο μετά την αγορά. Άσε που με τα χρήματα που δίνεις στοβ επώνυμο αγοράζεις 3 κινέζικα, 1 το χρόνο, με latest android.. .
Link to comment
Share on other sites

για πιτσιρικια απιστευτα τρελλο vfm ειναι το http://www.merimobiles.com/pipo-p7-9-4inch-hd-display-rk3288-1-8ghz-quadcore-16gb_p/meri10690.htm

 

To μονο που το κανει τοσο φθηνο ειναι η αναλυση της οθονης αλλα ειναι ετσι η συγκεκριμενη εκδοση.

 

Αν θες 10 ιντσες..και 3g παει τοσο..

http://www.merimobiles.com/pipo-p1-9-7-retina-2k-display-rk3288-32gb-3g-version_p/meri10600.htm

(ενω υπαρχουν και αλλες εκδοσεις με λιγοτερες ιντσες ή και με λιγοτερη αναλυση..1900χ1200 και με ή χωρις 3g.)

 

Σαν κατι πιο συγχρονο δες τα cube Τ7 με Α53 αλλα υποδεεστερη καρτα γραφικων απο οτι τα pipo.(Iδια επιπεδα παντως με το cube του gpd77 )

Το Τ7 υποστηριζει απο μαμα 4G και εχει 150€..Τ8 και Τ9 πιο πανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο κακός χαμός γίνεται με αυτά τα κινέζικα :D 

 

οι σειρές πώς πάνε (top line πρώτα) ; T9 > T8 > T7 ; και το u65gt που πάει; 

 

ή δεν είναι αντίστοιχα των pc gpu (πχ. 290 > 280 > 270) και απλά αλλάζουν ίντσες και χαρακτηριστικά;

Link to comment
Share on other sites

απλά αλλάζουν ίντσες και χαρακτηριστικά

 

Τα χαρακτηριστικά βλέπεις στις ίντσες που ψάχνεις.

 

αντίστοιχα των pc gpu (πχ. 290 > 280 > 270)

 

Αυτό το βλέπεις στα cpu και gpu που χρησιμοποιούν τα tablets π.χ. mali 450 > mali 400 κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο κακός χαμός γίνεται με αυτά τα κινέζικα :D

 

οι σειρές πώς πάνε (top line πρώτα) ; T9 > T8 > T7 ; και το u65gt που πάει; 

 

ή δεν είναι αντίστοιχα των pc gpu (πχ. 290 > 280 > 270) και απλά αλλάζουν ίντσες και χαρακτηριστικά;

 

 

Aπλα οι ιντσες αλλαζουν και η χωρητικοτητα στη μπαταρια. (τ9/τ8/τ7)

Oι Α53 πυρηνες στους οποιους βασιζεται το mt8752 ειναι χαμηλης ενεργειακης καταναλωσης οποτε δεν καινε οσο οι Α7(χμμ...μαλλον οχι οσο οι α9) ..ενω συναμα ειναι 2 φορες πιο γρηγοροι.

Ειναι οι "litle" στο big.litle με τους Big να ειναι οι Α57(στα snapdragon 810 px)

Σε επιδοσεις περιπου ιδιο με mt6592 αλλα και το 8392 και εχουν  8 cores αλλ Α7  ..απλα καιει λιγοτερο (4cores-vs 8)

Οι a53 ειναι 64βιτ ..και ανηκουν στη 8η γενια ..ενω α7/α9/α15/α17 ειναι 7ης γενιας και 32βιτ.

Kαι απο καρτα μια ή αλλη ..απλα το Τ7 εχει mali-760mp2  ενω το αλλο εχει πιο παλια mali-450mp4 (Αλλα 4 cores αντι για 2).

 

To ρκ3288 ειναι πιο γρηγορο αλλα καιει και περισσοτερο...Καλο θα ηταν να ειχες μπαταρια εκει.(αρα μεγαλη οθονη..με το μεγεθος του tablet παει και η μπαταρια :p)

cortex a17 με mali 764 (η αλλιως 760mp4)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όταν λες Cube T9 ποιο εννοείς; Γιατί τα sites μου βγάζουν το Talk 9X του gpd77  :huh:

 

επίσης το merimobiles το θεωρείς αξιόπιστο; έβλεπα σε vickimall και το padawill (το οποίο btw τώρα δεν μου βγάζει "Not found (error to origin)" :mellow: )

Link to comment
Share on other sites

όταν λες Cube T9 ποιο εννοείς; Γιατί τα sites μου βγάζουν το Talk 9X του gpd77

 

http://www.aliexpress.com/item/Original-Cube-T9-Dual-4G-LTE-Phone-Call-Tablet-PC-9-7inch-MT8752-64-bit-Octa/32248360019.html

 

Ξεφεύγεις σε κόστος όμως σε σχέση με αυτό του αρχικού σου post.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.