Jump to content



24άρα Full HD έως 200


Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παίζω ήδη με καλιμπραρισμένο προφίλ και με overclock στα 79Hz.:D

 

Στα 80 δε μας έκανε τη χάρη και έμπαινε σε standby. Δε πειράζει θα ζήσω και με 79Hz :hehe:

 

Λοιπόν...ας ξεκινήσω με τις πρώτες εντυπώσεις. Πρίν είχα 20άρι NEC 20WGX2 με γυαλιστερή επίστρωση opticlear που σίγουρα μου έδινε πιο καθαρή εικόνα σε σχέση με οποιοδήποτε matte coating.

Το AG coating της συγκεκριμένης DELL πάντως δεν είναι όσο grainy περιγράφουν. Θα έλεγα οτι άπαξ και ανάψει το μόνιτορ και το δουλεύεις σχεδόν το ξεχνάς μετά από λίγη ώρα χρήσης. Είναι αρκετά πιο ξεκούραστο βέβαια λόγω μηδενικών αντανακλάσεων του χώρου. Μου ρθε με πολύ καλό panel uniformity και με 0 καμμένα πίξελ και δε μπορώ να δω μετά το calibration πουθενά backlight bleeding. Να πω την αμαρτία μου δε το τσέκαρα out of the box για ατέλειες καθώς έπιασα άμεσα το καλιμπράρισμα αλλά γενικά οι αλλαγές δε μου φάνηκαν και τεράστιες από το ακαλιμπράριστο στο καλιμπραρισμένο. Ίσως λίγο χαμηλότερο brightness από ότι θα ήθελα αλλά θα πειραματιστώ και με το φωτισμό στο χώρο τις επόμενες ημέρες.

 

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος και για τα λεφτά της νομίζω οτι ήταν εξαιρετική επιλογή.

 

Εντυπώσεις gaming σύντομα για να δω αν θα καταλάβω διαφορά input lag και ghosting στα 79Hz.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μετα το 206BW νομιζω οτι βασει λεγομενων σου θα μου φανει οαση. Εαν δεν εχεις κατσει σε 206BW δε ξερεις τι παει να πει grainy :p Για να ξεκουραστω παιζω στο προφιλ "text" και καμμια φορα οταν παιζω games βαζω το "game" .

 

Τι ρυθμισεις θεωρεις σαν optimal για να εχεις την καλυτερη δυνατη ποιοτητα; Σεταρισες μονος σου τα παντα; Εχει color profiles και τετοια; Εχει προφιλ που να ειναι παραμετροποιησιμα για αμεση προσβαση; (game-text με ενδιαφερει να φτιαξω και για movies βλεπουμε).

Θεωρητικα η 206BW (καλα τωρα συγκρινουμε μονιτορ σχεδον 7ετιας) ειναι καλη σε θεματα φωτεινοτητας κλπ και τα χρωματα ειναι αρκετα οκ. Αν μου φαινονται οκ και ανεκτα σε αυτη, φανταζομαι οτι θα ενθουσιαστω (τουλαχιστον στην αρχη) με την Dell .  Μαλλον Παρασκευη παραγγελνω :D εκτος συγκλονιστικου απροοπτου (δλδ να παραγγειλω Δευτερα :p )

Link to comment
Share on other sites

Καλά με το 206BW 7ετίας που είχεTN θα σου φανεί όαση σίγουρα.

Να σου πω την αλήθεια με το καλιμπραρισμένο IPS της NEC που είχα δεν είδα κάτι το φοβερά καλύτερο σε ποιότητα εικόνας-χρωμάτων μιας και το AH-IPS της DELL θεωρείται αντικαταστάτης του IPS.

Προς το παρόν προσπαθώ να συνηθίσω το matte και 0 αντανακλάσεις σε σχέση με το opticlear γυαλιστερό που είχα τόσα χρόνια. Δείχνει πολύ ξεκούραστο αλλά αυτή η απουσία του crisp μου λείπει κάπως γιατί τα πάντα δείχνουν ένα τόνο πιο ξεθωριασμένα. Με αποζημιώνει πάντως με το πόσο ξεκούραστη δείχνει η νέα οθόνη λόγω ανάλυσης Full HD και προφανώς και λόγω μεγέθους γιατί κράτησα την απόσταση θέασης σταθερή και επειδή το βλέμμα παίζει περισσότερο προς τα άκρα διαβάζοντας κείμενο ή κοιτώντας πληροφορίες σε μπάρες-side gadgets κλπ. Λιγότερο στατικό βλέμμα δηλαδή δε ξέρω πως ακριβώς να το περιγράψω.

 

 

(σωστός ο αποκάτω) :T:

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το οτι ειναι ξεκουραστη , με ενδιαφερει παρα πολυ. Αυτο που δεν ειναι η Samsung δηλαδη (δε τη λες και ξεκουραστη..την λες κουρασμενη απο τα 5.5 χρονια που την εχω στημενη :p

 Μου φαινεται πως οντως ειναι μια καλη all around λυση στο διακοσαρικο! Η αποσταση που καθομαι απο την οθονη ειναι περιπου στα 75cm με 1m . Ευτυχως ακομη , αν και 30 , δεν εχω προβλημα στα ματια :D 

 

 

 

Προς το παρόν προσπαθώ να συνηθίσω το matte και 0 αντανακλάσεις σε σχέση με το opticlear γυαλιστερό που είχα τόσα χρόνια. Δείχνει πολύ ξεκούραστο αλλά αυτή η απουσία του crisp μου λείπει κάπως γιατί τα πάντα δείχνουν ένα τόνο πιο ξεθωριασμένα. 

 

Δε ξερω τι εννοεις ακριβως! Δεν ξερω επισης τις διαφορες απο ips σε ips . Πχ εχει μια 23ρα LG την LG23MP55HQ η κοπελα μου και βλεπω οτι ειναι πολυ καλη σε θεματα καθαροτητας, αρκετα καλη για τα λεφτα της δηλαδη (23ρα στα 135€ ). Εαν ειναι ξεκουραστο, θα το υποστω !! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια , υπαρχει η περιπτωση να την παραγγειλω και αυριο οποτε θα την εχω Παρασκευη εφοσον υπαρχει in stock.

 

Για τα παρελκομενα ξεχασα να ρωτησω (εαν εχει καποιο καλωδιο DVI, DP, VGA - που πιστευω να εχει κατι απο ολα αυτα περα απο το VGA ) .

Οπως και για το αν εχεις ιδεα για το πως μπορω να βαλω και τις 2 πανω στην ιδια καρτα γραφικων ή αν δε μπορει να γινει αυτο! (σε ζαλισα :p ) . Να σημειωσω οτι θα εχω συντομα την 770GTX Jetstream απο Palit (τραμπα με την κοπελα μου) ,αν παιζει καποιο ρολο. 

 

Επισης διαβασα γενικα οτι το "optimal" ειναι τα 72Hz (για να εισαι στο safe side). Εκανες αυτο που βλεπω παντου, δλδ custom αναλυση; Δεν εχω κανει ποτέ μου τετοια :D 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στα παρελκόμενα έχει Displayport (μόνο αυτό αν θες και overclock στα 80), και το κλασσικό vga όπως και usb male to female για τα usb ports που έχει στο πίσω μέρος της οθόνης.

 

Ναι μπορείς κανονικά να βάλεις και τις 2 επάνω στην ίδια κάρτα γραφικών. 72Hz για ποιό λόγο safe side? Μετά τα 72 παίζει κάτι με pixel overshooting ή κάτι άλλο?

 

Για custom ανάλυση τσιμπάς το 

http://www.monitortests.com/forum/Thread-Custom-Resolution-Utility-CRU

 

βάζεις την ανάλυση που θες, κάνεις restart και βλέπεις αν είναι εφικτός ο ρυθμός ανανέωσης μέσα από το πειραγμένο utility :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπερ-ευχαριστω φιλε μου ! εφοσον εχει DP καλωδιο, θα συνδεσω εκει και θα χρησιμοποιησω και το DVI της τωρινης μου οθονης για να τις βαλω και τις 2 πανω! Και φυσικα θα επανελθω με τις εντυπωσεις μου για το μονιτορ :)

 

Παρηγγειλα σημερα, μαλλον την τελευταια οθονη μας την πηρε ο φιλος Expresso :p και θα εχει παραλαβη απο δευτερα. Ιδια τιμη, χωρις εξοδα αποστολης, και Τριτη θα ειναι στα χερια μου! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ηρθε τελικα, αργησαν λιγο την παραδοση ,αλλα το μεσημερι παρελαβα. Out of the box και η διαφορα με το που τις εβαλα διπλα-διπλα ειναι παραπανω απο εμφανης.Μια χαρα ηταν αλλα την προσαρμοσα. 25 φωτεινοτητα - 55 contrast το βραδυ χωρις φως. 40-65 την υπολοιπη μερα. Εβαλα και το driver και το προγραμμα της Dell και βολευει αφανταστα . 

 

Αυτο που λες πιο πανω με την θολουρα ισως να ειναι το image enhance με το που το ενεργοποιω (στο στανταρ προφιλ το δικο μου) ολα καθαριζουν. 

 

 Μηδεν καμμενα πιξελ και εδω. 

 

Πανευκολη στη συναρμολογηση, αμεσα αναγνωριστηκε απο τα Windows , αν και εβαλα και το driver για πληρη αναγνωριση. 

Μεχρι στιγμης δοκιμασα μονο το ΝΒΑ 2Κ15 και σε λιγο και το Far Cry 4 για να δω πως τα παει. Φυσικα σε αυτα το γυριζω στο game mode οπου ζωντανευει αρκετα τα χρωματα και εμεινα πολυ ευχαριστημενος και σε αυτο τον τομεα, αλλα με βολεψε πολυ γενικοτερα.

 

Την θεωρω μια παραπανω απο τιμια επιλογη στα ~200€ !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με γειες και άσε το game profile. επέλεξε το custom και βάλε τα εξής:

 

Red 93

Green 96

Black 99

 

Για φωτεινό χώρο Brightness 30-35 contrast 80

Sharpness 80.

 

Φόρτωσε και το icc profile αυτό που είναι από calibration tool και θα είσαι άρχοντας. :D

 

dell_p2414h.rar

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα οπως μου ειπες! Τι ακριβως κανει αυτο το icc ? Το φορτωσα αφου εβαλα τις ρυθμισεις οπως μου ειπες !

 

Μπλεδιζει λιγο με τις ρυθμισεις αυτες και δεν ειναι τοσο "crisp" η εικονα στα games. Δοκιμασα και παλι το ΝΒΑ. Οπως και να'χει το βολικο της υποθεσης ειναι οτι μπορεις να βαλεις οτι θες ανα πασα στιγμη. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

είναι αρχείο καλιμπραρισμένου προφίλ για τη συγκεκριμένη οθόνη.

 

από χρώματα και gamma (διαβαθμίσεις χρωμάτων) πως σου φαίνεται τώρα; ελπίζω να το ενεργοποίησες σωστά με βάση τα links που έχω βάλει στις προηγούμενες σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιειται σωστα;  :whistling:

 

Ενα install εχει και το εκανα. Θελει να κανω κατι αλλο;;; Απο gamma κλπ φαινεται μια χαρα απλα το χρωμα σε αυτες τις ρυθμισεις "μπλεδιζει" λιγο. Τι πρεπει να κανω για να τα κανω σωστα; 

(το game profile παντως δεν ηταν ασχημο , απλα ενεργοβορο σιγουρα)

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα το game profile και εμένα μου τα κάνει χάλια τα χρώματα.

αφύσικα ζωντανά και σε καμία περίπτωση σωστά ρυθμισμένα. αν σου αρέσουν τόσο τα φανταχτερά χρώματα πάω πάσο απλά να ξέρεις οτι αυτό που βλέπεις είναι τελείως λάθος χρωματικά.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα τα εκανε υπερβολικα ζωντανα. Παντως τωρα ειναι 100% φυσικοτερα τα χρωματα ειδικα στο game. Το icc το εβαλα αφου ρυθμισα την εικονα. Πρεπει να το βαλω συγκεκριμενα σε καποιο φακελο;; ή απο εκει που κατεβηκε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.