Jump to content



Desktop PC από το μηδέν


Recommended Posts

και απο περιεργεια ...τι απαντησες?

Αυτά που έχω γράψει και στο νήμα απάντησα βρε συ (m.2/pcie, καλύτερο τσιπ δικτύου, καλύτερο ήχο, κι ότι όταν έρθει η ώρα να αλλάξει cpu με αυτή την μητρική έχουμε διευρυμένες δυνατότητες να τον υπερχρονίσουμε αν χρειαστεί). Προφανώς, για το καθένα από αυτά τα εξηγούσα ξεχωριστά, και τον παρέπεμπα και στο νήμα.

Πρέπει να του το είπα πάνω από 10 φορές να διαβάσει το νήμα όταν δεν είχε ιντερνετ. Στο τέλος μου είπε πως το διάβασε, κι άρχισε να με ρωτάει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις γιατί ρωτάω; Όταν κάποιος έχει διαμορφωμένες απόψεις για κάποια πράγματα, ανοίγει θέμα, καμιά 20αρια άτομα του λένε τα αντίθετα από αυτά που πιστεύει, μήπως τελικά δεν άνοιξε το θέμα για να ακούσει γνώμες αλλά για να επιβεβαιώσει τις ήδη διαμορφωμένες απόψεις του; Δεν στο λέω προσωπικά, γενική παρατήρηση κάνω μιας και είναι σχετικά συχνό το φαινόμενο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τις εξης αποριες. Δε περιμενω να τις λυσεις , ουτε ομως τις λεω για να "σου την πω". 

 

Θα παει απο ι5 σε ι7 τον best broadwell σε Χ,Ψ χρονια (3 με 4 θα πω εγω) για να κανει ΤΙ ακριβως; O/c ? θα παρει και ψυκτρα δηλαδη; Θα παρει και εναν τοτε 2ετιας 3ετιας επεξεργαστη κανα 200ευρο μεταχειρισμενο , για να παρει 15% (αντε πες 20) καλυτερες επιδοσεις που δε θα καταλαβει καν; Τις ιδιες δυνατοτητες OC θα ειχες και με μια Η97 30€ φτηνοτερη.

 

Θα καταλαβαινε αραγε διαφορα στον ηχο με μια λιγο φτηνοτερη με 7.1 ;

 

Θα παρει ποτέ Μ.2 ενω στο αρχικο συστημα δεν εβαλε ουτε καν ssd (αντε αυτο λυνεται) ; 

 

Θα παρει μνημες στα 2133-2400-2666 MHz που μπορουσε  να παρει και τωρα (εφοσον εχει Ζ97) ; Ειδικα αυτες της υπογραφης μου στα 2133 ανετα με τα ιδια ακριβως λεφτα (88€ κοστιζουν). 

 

Θα εχει ΟΦΕΛΟΣ απο μια επικειμενη αναβαθμιση; 

 

Εχω αυτες τις αποριες. 

Τις ιδιες ακριβως θα επρεπε να εχει και ο ξαδερφος σου αλλα και εσυ ο ιδιος.

Αν με το συστημα που πηρε σκοπευει να κανει τα παραπανω παω πασο.

 

Αυτο που λεει ο τρεξξ παραπανω , ειναι μια πραγματικοτητα. Το εχω κανει και εγω :p 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την μελλοντική αναβάθμιση σχεδόν ποτέ δεν έχει νόημα οικονομικό ή επιδόσεων. Θυμάμαι προ τριετίας διαφόρους να σκίζουν τα ιμάτιά τους στα fora προτείνοντας αβέρτα κάτι phenom έναντι του i5 2500K με το επιχείρημα ότι η amd δεν αλλάζει τα σοκετ σαν τα πουκάμισα και δεν θα χρειαστεί σε πιθανή αναβάθμιση να αλλάξουν μητρική. Κι έτσι έγινε. Πηραν 960t, μετά 8120, μετά 8320, σκάσαν καμιά 450αρια ευρώ για τους επεξεργαστές, ήταν πάλι πισω από τον 2500Κ, αλλά η αναβάθμιση πέτυχε... Δεν άλλαξαν μητρική.

 

Στον ταχέως εξελισσόμενο κόσμο του hardware, παίρνεις αυτό που μπορείς τη δεδομένη χρονική στιγμή και πορεύεσαι. Όταν και αν αξιοποιήσεις τις επιπλέον δυνατότητες που προαγόρασες, αυτές θα είναι ήδη παρωχημένες ή θα προσφέρονται τζαμπέ σε νέες υλοποιήσεις. Δεν θέλω να σκέφτομαι αυτούς που τα χαν στάξει για μητρικές με thunderbold... Η για να παω πιο πίσω, αυτούς που τα σκάσανε για μητρικές και μνήμες rambus...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις γιατί ρωτάω; Όταν κάποιος έχει διαμορφωμένες απόψεις για κάποια πράγματα, ανοίγει θέμα, καμιά 20αρια άτομα του λένε τα αντίθετα από αυτά που πιστεύει, μήπως τελικά δεν άνοιξε το θέμα για να ακούσει γνώμες αλλά για να επιβεβαιώσει τις ήδη διαμορφωμένες απόψεις του; Δεν στο λέω προσωπικά, γενική παρατήρηση κάνω μιας και είναι σχετικά συχνό το φαινόμενο.

Ποιος να είχε διαμορφωμένη άποψη, ο ξάδελφος; Αποκλείεται, δεν είχε ιδέα. Ότι διάβασε από μόνος του εδώ και ότι του είπα κι εγώ αυτές τις μέρες.

@tommybertsen: Τις απορίες αυτές τις είχαμε ξανασυζητήσει στο νήμα. Επιγραμματικά, μπορεί στα 2 χρόνια να πάρει έναν m.2 ssd, είτε sata3 είτε pcie (λογικά φτηνότερο & μεγαλύτερο από τους τωρινούς, ενδεχομένως και με πιο ώριμη τεχνολογία στα του write) και ξέρω γω στα 4 χρόνια αντί να αλλάξει pc, να πάρει με 200-250 ευρώ cpu + gpu και να παρατείνει ακόμα περισσότερο τη χρήση του pc.

Το είχαμε ξανασυζητήσει στα περί wow-factrors. Μεμονωμένη η cpu θα δώσει λίγα, μαζί π.χ. με gpu θα δώσει πολύ περισσότερα. Και πάει λέγοντας.

Αυτοί που αλλάζουν μητρικές, cpu και μνήμες κάθε 1-2 χρόνια είναι πορωμένοι. Ο ξάδελφος ΔΕΝ είναι πορωμένος με τους Η/Υ.

Άσχετο, παρήγγειλα προχτές από ebay ένα μεταχειρισμένο core 2 quad 6700 για να αντικαταστήσω τον core 2 duo E6700 που φοράει ένα παλιό μου μηχανάκι με XP. Ξέρει κανείς (εννοώ από προσωπική πείρα) αν θα κάνει το stock heatsink/fan του E6700 στον Q6700 ή να αρχίσω να κοιτάω για ψύκτρα;

Τον πέτυχα στα 45 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Το αν θα δουλεύει βέβαια είναι άγνωστο! :p

Link to comment
Share on other sites

Σε H97 δεν θα μπορουσε να μπει τωρινος ι7 top και με τη διαφορα απο τη μητρικη να μπει ενας ssd που ειναι ουσιαστικη αναβαθμιση?

Ουτε νομιζω οτι 4 χρονια απο τωρα με 250 ευρω θα μπορει να παρει κατι πολυ καλυτερο απο αυτο που εχει τωρα ετσι ωστε να δικαιολογειται

το "εξτρα" που θα σου δωσει το z97

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να μπει ένας i7. Όμως η μόνη διαθέσιμη H97 με m.2 στο eshop κόστιζε όσο η Z97 που βάλαμε.

Στο ποστ μου στη σελίδα 6, έχω ποστάρει μια σύνθεση στα 800 ευρώ, κι από κάτω της την "μειώνω" στα 700,00 (και οι 2 με ssd... στην 700άρα είχα βάλει 1 dimm 11άρι αντί για 2x4 9άρια, H97 αντί για Z97 και μικρότερο τροφοδοτικό). Ο ξάδελφος θέλησε να κρατήσει μητρική, μνήμες και τροφοδοτικό από την σύνθεση των 800,00 και να αλλάξει τον ssd με hdd 1Tb... το μηχανάκι βγήκε στα 746,00 (γιατί άλλαξε ελαφρώς και το κουτί, επειδή είχε μόνο ένα 2.5άρι συρτάρι και μόνο 2 3.5άρια... +3 ευρώ από το ποσταρισμένο).

Το ποστ αυτό το διάβασε σίγουρα ο ξάδελφος (γιατί με ρώτησε πάνω σε αυτό, και στο τέλος κατάλαβα πως το χρησιμοποίησε ως μπούσουλα).

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το θεωρητικό μέγιστο του sata 3 που είναι 600 mb/s(?) δεν τον καλύπτει και πρέπει να πάει σε pcixpress? Ενώ τώρα προτίμησε τον hdd?

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για ξεκίνημα προτίμησε να έχει χώρο. Που είναι το περίεργο; Πρώτη φορά το ακούς;

Έπειτα, ποιος είπε πώς δεν τον καλύπτει ο sata3; Ίσα-ίσα, ακριβώς επειδή τον καλύπτει και ένας απλός hdd/sata3 προτίμησε να ξεκινήσει με τον τεράστιο συγκριτικά χώρο, που τον έχει πιο άμεσα ανάγκη.

Τίποτα δεν "πρέπει".

Για το μέλλον, με τόσο μακρόχρονο ορίζοντα που θέτει, όσα περισσότερα έχει η μητρική τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον πες του αν ποτέ πάρει ssd (που δεν το νομίζω...) ότι δεν χρειάζεται να κάνει format. Μπορει να πάρει ένα image του δίσκου του με το acronis true image και να το περάσει αυτούσιο στον ssd.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ο hhd/sata3 άλλο ο ssd /sata3 όπως και άλλο ο απλός m2 άλλο ο κορυφαίος m2. Αυτό λέμε. Και είναι κρίμα να μην έχεις την εμπειρία του ssd με ένα καινούριο pc για να βάλει σε 5 χρόνια m2. Από εκεί και μετά ο καθένας διαλέγει και περνει ότι θέλει

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον πες του αν ποτέ πάρει ssd (που δεν το νομίζω...) ότι δεν χρειάζεται να κάνει format. Μπορει να πάρει ένα image του δίσκου του με το acronis true image και να το περάσει αυτούσιο στον ssd.

Γιατί να μην πάρει ρε συ ssd; Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό.

Το Acronis δεν κάνει clone ολόκληρο τον δίσκο; Αν τα περιεχόμενα του hd είναι περισσότερα από την χωρητικότητα του sd, πως θα γίνει;

@Igaklis: Φίλε μου τι να σου πω; Θέλω να πιστεύω πως ο καθένας έχει τους λόγους του όταν αποφασίζει για κάτι, σύμφωνα με τις δικές του ανάγκες και όχι τρίτων (τους ακούει όλους κι αποφασίζει). Αν δεν του δημιουργηθούν άλλες ανάγκες μπορεί και να μην αγοράσει ποτέ sd, ξέρω γώ; Ή αν του δημιουργηθούν άμεσα, μπορεί να πάει να τον πάρει σε μια βδομάδα, τι να σου πω; Τώρα έτσι το αξιολόγησε πως τον συμφέρει να πράξει.

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν δει πως είναι ένας ssd, πως θα του έρθει η ανάγκη; σύμφωνω πως με τη χρήση που κάνει θα τον καλύψει αλλά ουσιαστικά τον πλήρωσε με την μητρική, και δεν τον χαίρεται. Και θα μπορούσε να πάρει αργότερα έναν εξωτερικό 1 tera και να τον έχει καβατζα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει χώρο.

ΥΓ. Μα γιατί ντε και καλά να του έρθει η ανάγκη με το ζόρι; Με αυτήν την λογική, θα έπρεπε ας πούμε όλοι μας να έχουμε GTX 980 σε SLI για γραφικά :p

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Μα αν είχαμε τα χρήματα όλοι sli (και sti) [emoji12] [emoji12] θα είχαμε, δεν θα περνάμε 4k monitor για να πάρουμε σε 4 χρόνια μια 970

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα αν είχαμε τα χρήματα όλοι sli (και sti) [emoji12] [emoji12] θα είχαμε, δεν θα περνάμε 4k monitor για να πάρουμε σε 4 χρόνια μια 970

Μη πάρεις 2, πάρε μια μόνο 970 που θα σου βγει μισή τιμή :p Τα 118,00 για Ζ97 μητρική (σχεδόν το μίνιμουμ δηλαδή) ισοδυναμούν αναλογικά με 4K monitor; Αν ναι, τότε τι να πουν αυτές που κοστίζουν 200άρες και 300άρες.

Πέρα από την πλάκα, οι ανάγκες διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα budget 2000$ που χωράει 4k monitor είναι αντίστοιχο στο δικό σας budget των 700$ η z97 μητρική, είναι πολυτέλεια τώρα, αυτό λέμε. Απλά επειδή εσύ έχεις αναλάβει να βάλεις στη "τεχνολογία" τον άνθρωπο, εσυ θα του φτιαξεις και τις ανάγκες του, σαν την Apple ένα πράγμα [emoji12] [emoji12]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.