Jump to content



Desktop PC από το μηδέν


Recommended Posts

.

.

.

.

 

β) Η στήλη "PCIe Bus" στη λίστα συμβατότητας της μητρικής, ΔΕΝ αναφέρεται στο PCIe Bus της μητρικής, αλλά στο maximum bus που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο εκάστοτε σκληρός (μάλλον το πιο πιθανό)

.

.

.

ΥΓ. Εξακολουθώ να μη βγάζω άκρη πάντως με τα περί M.2 RAID στο bios της μητρικής.

 

Είναι προφανές πως πρόκειται για το β, σε συνδυασμό με λίγο α (marketing κι όποιος τσιμπήσει). Τα pcie lanes δεν εμφανίζονται ξαφνικά από το πουθενά. Ο XP941 έχει interface PCie x 4, αλλά δουλεύει μια χαρά και σε x 2.

 

Γιατί μπερδεύεσαι με τα "περί M.2 Raid" ? Η συγκεκριμένη επιλογή στο bios σου δίνει την δυνατότητα να έχεις τον όποιο Μ.2 έχεις, διαθέσιμο για Raid arrays μέσω του IRST (αυτό προϋποθέτει να έχεις τον Sata controller σε Raid mode). Τώρα, το γιατί να θέλεις να κάνεις Raid τον πιο γρήγορο Μ.2 με κάποιον από τους Sata 3 δίσκους, δεν γνωρίζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187: Ίσως αναφέρεσαι στα OCZ Revodrives PCIe SSD

 

@NTG: Δεν ξέρω ρε συ φίλε τι ακριβώς παίζει εδώ πέρα. Προφανώς το m.2 slot της μητρικής υποστηρίζει και pcie και sata3 based ssd δίσκους (εξού και ο διαχωρισμός στη λίστα συμβατότητας της μητρικής).

 

Για τους pcie κάνει conflict με το sata-express slot (που στα Z97/H97 chipsets παρέχει 2 PCie 2.0 lanes per slot... η συγκεκριμένη μητρική έχει 1 satae slot - Point A)  και για τους sata3 κάνει conflict με 2 από τα 6 συνολικά SATA3 slots (τα οποία εξ ορισμού είναι ανεξάρτητα από το PCIe bus). Οπότε, ο μπαλαντέρ εδώ πέρα είναι το satae, που εξ ορισμού είναι υποχρεωμένο να υποστηρίζει και pcie και sata3... και για αυτό αυτά τα 3 είναι mutually exclusive στην μητρική.

 

Οπότε, το γεγονός πως η μητρική κόβει 2 sata slots για να έχεις m.2 (που χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα) δεν επηρεάζει σε τίποτα το πόσα pcie 2.0 lanes θα χρησιμοποιήσει ένας m.2 pcie ssd κουμπωμένος στο m.2 slot της μητρικής.

 

Τώρα, όταν υποστηρίζεις PCIe στο m.2 slot σου, υποτίθεται πως παρακάμπτεις τον SATA controller (μαζί με τα limitations του) και τραβάς απευθείας από το PCIe bus όσα lanes ζητάει ο δίσκος - Point B

 

Δεδομένου πως στη συγκεκριμένη μητρική μπορείς να κάνεις populate ταυτόχρονα και το m.2 slot (ή το satae slot), και το PCIe x4 slot χωρίς μεταξύ τους conflicts (και το PCIe x16 slot, αλλά αυτό είναι gen-3 οπότε μας είναι αδιάφορο εδώ πέρα), θεωρώ πως είναι ασφαλές να υποθέσουμε πως τα 2 pcie lanes που χρησιμοποιεί το satae (άρα και το m2 slot με pcie δίσκο κουμπωμένο πάνω του) είναι ανεξάρτητα από τα 4 lanes του καθαρού  PCIe x4 slot - Point C

 

Σύμφωνα με τα Points A και B, η τροχοπέδη φαίνεται να είναι το chipset επειδή δίνει μονάχα 2 pcie lanes στο satae slot (το τι κάνει με τα sata3 μας είναι αδιάφορο σε αυτό που συζητάμε).

 

Τώρα, εφόσον η μητρική αναφέρει στους m.2 pcie ssd πως στον Samsung XP941 η μητρική δίνει 4 lanes, αναρωτιέται κανείς από που στο διάτανο χρησιμοποιούνται τα έξτρα 2 lanes. Τρία πράγματα μου έρχονται στο μυαλό πρόχειρα:

 

α) Είναι μαρκετινίστικο τρικ, και ο σκληρός δουλεύει με 2 lanes

 

β) Η στήλη "PCIe Bus" στη λίστα συμβατότητας της μητρικής, ΔΕΝ αναφέρεται στο PCIe Bus της μητρικής, αλλά στο maximum bus που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο εκάστοτε σκληρός (μάλλον το πιο πιθανό)

 

γ) Υπάρχει κάποιου είδους πατέντα που στο Point C έχει spare 2 ακόμα lanes που δεν τα χρησιμοποιεί παρά μόνο όταν παραστεί ανάγκη (μάλλον απίθανο, αφού το πρότυπο του τσιπσετ ορίζει μονάχα 2 lanes per satae port, και η συγκεκριμένη μητρική έχει μονάχα ένα satae port).

 

Για αυτό κι έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου, ότι τελικά η πιο σίγουρη λύση για όποιον θέλει 4 PCIe 2.0 lanes ssd σε αυτή τη μητρική είναι μάλλον να τον πάρει PCIe και να τον καρφώσει απευθείας στην PCIe x4 (btw, κάπου πήρε το μάτι μου πως η Samsung ανακοίνωσε ήδη 3TB SSD αποκλειστικά για PCie).

 

ΥΓ. Εξακολουθώ να μη βγάζω άκρη πάντως με τα περί M.2 RAID στο bios της μητρικής.

 

 

 

Γιατι προσπαθεις να αναπτυξεις μια δικια σου θεωρια για το πως δουλευουν τα πραματα???

 

Η αληθεια ειναι οτι πλεον δε μπορω να παρακολουθησω το σκεπτικο σου γιατι δεν βασιζεται πουθενα.

 

 

 

 

Ας κανω μια τελευταια απελπιδα προσπαθεια....γιατι δεν παιζει να ασχοληθω παραπερα.

 

Αυτα εδω ειναι απο το manual της μητρικης..

 

Ενα γενικο..

 

post-31121-0-44090900-1419763960_thumb.j

 

 

Και ενα πιο συγκεκριμενο για να μη ξεφυγει η ματια/κουβεντα..

 

post-31121-0-22051900-1419763961_thumb.j

 

Το ξερω οτι θα μπερδευτεις με αυτο που θα γραψω..αλλα δε πειραζει.

 

Σαν θυρα παιρνει και msata μ.2 δισκους αλλα και mpcie μ.2 δισκους. Mοιραζονται τον ιδιο κονεκτρορα...που ειναι ο m.2

 

Απο κει και περα ο διαχωρισμος -πλεον-  ειναι στο module του ssd.

Σαν ταχυτητα ...η μητρικη δεν θα σου δωσει ποτε πανω απο 800/700 οσο και να θες με οποιον δισκο και να αγορασεις.Ειναι δεδομενο .

 

Μη κοβεις και ραβεις pci lanes στο "ακουσμα" της λεξης pcie κλπ..

Mοιρασμενες ειναι απο τη gigabyte με το παραπανω τροπο. Mεσω 2xsata θα "βγει" εντελει ο μ.2 δισκος που θα βαλεις (αλλα και sata-express) 

 

 

Πλεον ..με το καλο να παρει(ς) οτι δισκο θελει οποτε θελει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι προσπαθεις να αναπτυξεις μια δικια σου θεωρια για το πως δουλευουν τα πραματα???

 

Η αληθεια ειναι οτι πλεον δε μπορω να παρακολουθησω το σκεπτικο σου γιατι δεν βασιζεται πουθενα.

 

Ας κανω μια τελευταια απελπιδα προσπαθεια....γιατι δεν παιζει να ασχοληθω παραπερα.

 

Αυτα εδω ειναι απο το manual της μητρικης..

 

[snip]

Το ξερω οτι θα μπερδευτεις με αυτο που θα γραψω..αλλα δε πειραζει.

 

Σαν θυρα παιρνει και msata μ.2 δισκους αλλα και mpcie μ.2 δισκους. Mοιραζονται τον ιδιο κονεκτρορα...που ειναι ο m.2

 

Μη κοβεις και ραβεις pci lanes στο "ακουσμα" της λεξης pcie κλπ..

Mοιρασμενες ειναι απο τη gigabyte με το παραπανω τροπο. Mεσω 2xsata θα "βγει" εντελει ο μ.2 δισκος που θα βαλεις (αλλα και sata-express) 

 

[snip]

Ούτε "κόβω και ράβω", ούτε δικές μου θεωρίες αναπτύσσω για το πως δουλεύουν τα πράγματα, ούτε τα βγάζω από το μυαλό μου.

Περί msata, m.2 και satae (emphasis mine):

 

http://en.wikipedia.org/wiki/M.2

M.2, formerly known as the Next Generation Form Factor (NGFF), is a specification for internally mounted computer expansion cards and associated connectors. It replaces the mSATA standard, which uses the PCI Express Mini Card physical layout. M.2's more flexible physical specification that allows different module widths and lengths, together with more advanced features, makes the M.2 more suitable for solid-state storage applications in general, especially when used in small devices like ultrabooks or tablets.[1]

Computer bus interfaces provided through the M.2 connector, together with supported logical interfaces, are a superset to those defined by the SATA Express interface. Essentially, the M.2 standard is a small form factor implementation of the SATA Express interface (which provides support for PCI Express 3.0 and Serial ATA 3.0), with the addition of an internal USB 3.0 interface. The M.2 connector can have different keying notches that denote various uses of M.2 modules.

...

Περί satae (emphasis mine):

http://en.wikipedia.org/wiki/SATA_Express

SATA Express (abbreviated from Serial ATA Express and sometimes unofficially shortened to SATAe) is a computer bus interface that supports both Serial ATA (SATA) and PCI Express (PCIe) storage devices, initially standardized in the SATA 3.2 specification.[1] The SATA Express connector used on the host side is backward compatible with the standard 3.5-inch SATA data connector,[2] while it also provides multiple PCI Express lanes as a pure PCI Express connection to the storage device.

...

Availability

...

In May 2014, Intel Z97 and H97 chipsets became available, bringing support for both SATA Express and M.2, which is a specification for SATA Express SSDs in form of internally mounted computer expansion cards. Z97 and H97 chipsets use two PCI Express 2.0 lanes for each of their SATA Express ports, providing 1 GB/s of bandwidth to PCI Express storage devices.

...

Στο έχω ξαναπεί, είναι πολύ εύκολο να κάνεις discredit τον συνομιλητή σου κατά το δοκούν, με μια φράση. Το δύσκολο είναι να αποδεικνύεις λεπτομερώς αυτά που υποστηρίζεις, όταν σου ζητείται (κάτι που δυστυχώς αποφεύγεις συνεχώς να κάνεις, παρόλο που σου αρέσει να κάνεις discredit). Ειδικά όταν δεν συμπίπτουν με όσα αναφέρουν πάρα πολλές άλλες πηγές.

 

Απο κει και περα ο διαχωρισμος -πλεον- ειναι στο module του ssd.

Σαν ταχυτητα ...η μητρικη δεν θα σου δωσει ποτε πανω απο 800/700 οσο και να θες με οποιον δισκο και να αγορασεις.Ειναι δεδομενο .

Εκτός αν φύγουμε από το m.2 και τον κουμπώσουμε απευθείας στο PCIe x4, σωστά;

@Ninja10R: Ναι, κατά πάσα πιθανότητα αυτό συμβαίνει. Έκανα ένα σχετικό ποστ και στο teawktown σε ένα νήμα που υποτίθεται πως είναι αποκλειστικά για Gigabyte support, από κάποιον εργαζόμενο στην Gigabyte (και περιμένω).

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, first things first.

 

Πήγα στο ξάδελφο, αλλά δεν κάθισα πολύ.

 

Euro Truck Simulator 2 v1.14.2s με φορτωμένο τον (τεράστιο) χάρτη TruckSim Map 5.3, σε Ultra HD settings πλην MLAA (δεν χρειάζεται σε HD) το MSI Afterburner 4.1 ταβάνιαζε τη θερμοκρασία της κάρτας στους 73 βαθμούς με 85-90% load. H CPU ταβάνιαζε στους 55 βαθμούς (αλλά δυστυχώς δεν συγκράτησα το load). Το παίξαμε πάνω από ώρα το game.

 

Idle στο desktop, μετρημένο με latest RealTemp, η CPU έπαιζε στους 30 βαθμούς (και πάλι δυστυχώς δεν συγκράτησα τους βαθμούς της κάρτας... αλλά θυμάμαι πως δεν μου τράβηξε την προσοχή αρνητικά).

 

Σε ότι αφορά τώρα τα περί m.2 pcie ssd για την συγκεκριμένη μητρική. Επειδή στο Tweaktown δεν πήρα απάντηση, ρώτησα στο αγγλικό φόρουμ της Gigabyte (δεν ξέρω αν το συντηρεί η ίδια, αλλά είναι χαρακτηρισμένο ως "Official|, και είναι το μοναδικό αγγλικό που έχει στις σελίδες της).

 

Το νήμα: http://forum.giga-byte.co.uk/index.php?topic=15484.0

 

Ο 1ος που απάντησε, ουσιαστικά έγραψε γενικόλογα κι απλώς επανέλαβε τα docs. Στο 2ο ποστ του, έγραψε πως τελικά δεν είχε ιδέα περί m.2 pcie ssd και ότι με αφορμή το ποστ μου άρχισε να το ψάχνει και σκέφτεται τελικά να πάρει τον XP941 για την πάρτη του στο X99 mobo του :lol:

 

Ο 2ος που απάντησε (πριν από λίγο) μου επιβεβαίωσε πως ο m.2 connector της συγκεκριμένης μητρικής χρησιμοποιεί DEDICATED PCIe path με 4 lanes (γιούπι :p) αλλά κατόπιν συμπλήρωσε κάτι περίεργα για τους συνδυασμούς συνδεσιμότητας (π.χ. πως δεν μπορείς να κάνεις populate με drives και το m.2 slot και το PCIe x4 slot... κάτι που νομίζω δεν προκύπτει από τα docs, αλλά βαριέμαι να το ξανα ψάξω τώρα, ώρα που είναι).

 

Έτσι κι αλλιώς, προτίθεμαι να ρωτήσω απευθείας και το tech support της Gigabyte.

 

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο που εχεις να κανεις, αντι να χανεις το χρονο σου, ψαχνονβτας γυρω γυρω, ειναι να απευθυνθεις ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ στην GIGABYTE.  

 

εχουν πολυ καλο support και απαντουν γρηγορα...!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι , σκοπεύω να το κάνω, ευχαριστώ! (btw δεν χάνω τον χρόνο μου, γιατί δεν βιάζομαι).

 

Στο μεταξύ, ο 2ος στο φόρουμ της Gigabyte διευκρίνισε και τα της συνδεσιμότητας. Όπως τα υπολόγιζα τελικά: m.2 PCIe 2.0 x4, sata-express PCIe 2.0 x2 (έχουν κοινό, αλλά dedicated PCIe 2.0 path... το m.2 χρησιμοποιεί 4 lanes, το sata-express χρησιμοποιεί 2 lanes) και ανεξάρτητο PCIe 2.0 path για το explicit x4 slot της mobo.

 

Αν το επιβεβαιώσει και η Gigabyte, είμαστε παραπάνω από σούπερ! :)

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω οτι άνοιξες τοπικ που ζητάς βοήθεια ,αλλα για να επιτρεψεις να βοηθηθείς πρεπει να βοηθήσει το πνευμα των ημερών.

Δεν ξέρω τι εννοείς, αλλά έχω ήδη βοηθηθεί από τη συμμετοχή όλων των παιδιών στο νήμα. Το μηχάνημα έχει ήδη αγοραστεί και ο κάτοχος (αλλά κι εγώ) είμαστε παραπάνω από ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα. Χωρίς αυτό το νήμα, το αποτέλεσμα θα ήταν σίγουρα χειρότερο ή ακριβότερο.

Αν όμως ως βοήθεια εννοείς την τυφλή υπακοή, τότε πολύ απλά έχουμε τελείως διαφορετική αντίληψη του όρου, δεδομένου του όπως έγραψα εξαρχής ο ξάδελφος είναι άσχετος, αλλά εγώ δεν είμαι (ανενημέρωτος ήμουν, και σε πολλά παραμένω). Επιπλέον, ακόμα και οι άσχετοι έχουν κάθε δικαίωμα να πάρουν την τελική απόφαση, αφού αυτοί πληρώνουν.

Από εκεί και πέρα, ήδη, στα του m.2, ο φίλος NTG φαίνεται να διαψεύδεται. Αφήνω μια μικρή πισινή, για όταν πάρω απάντηση από το Gigabyte tech support, αλλά τα όσα έχω βρει μόνος μου μέχρι τώρα (κι έχω ήδη παραθέσει και στο νήμα) δεν δείχνουν να τον δικαιώνουν. Π.χ. τα msata και mpcie που επικαλέστηκε, είναι "last year"... τα m.2 και sata-express είναι "this year" και από τις μέχρι τώρα ενδείξεις (αλλά και τα docs της) η συγκεκριμένη μητρική δείχνει να είναι πλήρως ευθυγραμμισμένη με το "this year" (και μάλιστα με το παραπάνω, αν όντως χρησιμοποιεί 4 pcie lanes στο m.2 port, αντί για 2).

Σε ότι αφορά το Gigabyte Tech Support, θα το κάνω όταν πάω ξανά στον ξάδελφο, γιατί στη φόρμα του ζητάει μοντέλα, serial numbers, κλπ. Εννοείται πως θα ενημερώσω όταν θα έχω απάντηση.

Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους!

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.