Jump to content



Desktop PC από το μηδέν


Recommended Posts

Ωπα! Στο θεμα μνημης ανταποκριθηκα κι εγω σιγουρα στη συνθεση που σου εδειξα! Σου ειπα οτι τα windows απο μονα τους μπορει να χρησιμοποιουν οση λιγη μνημη θελουν! ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΚΑΙ ΔΗ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ! Φανταζομαι το pc δεν το θελουν για να το αναβουν και ν θυμαζουν απλα την επιφανεια εργασιας και στο τσακιρ κεφι να παιζουν καμια πασιεντζα. Οι εφαρμογες και τα προγραμματα απαιτουν αρκετη μνημη. Γι αυτο ολος ο κοσμος επιμενει στα 8.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 16γβ ειναι υπερβολη για το budget που διαθετει.

Ενα 8αρι dimmaki ειναι μια χαρα.(το λεω περισσοτερο για το αν θα παει στην itx).

 

Αλλα και παλι ειναι προτιμοτερο να μεινει στα 4γβ και να παει σε ssd παρα σε 8gb και μηχανικο.

 

Στο θεμα του τροφοδοτικου και  660gtx δες εδω ποσο καταναλωνει σε furmark (η μεγιστη δυνατη τιμη που δε προκειται να δει αλλου οτι και να κανει)

(χτυπα μια το σποιλερ)

power_maximum.gif

 

 

Με τον i3 σε prime να καταναλωνει και αυτο 70-80watt μεγιστη τιμη, καταλαβαινεις οτι δυσκολα θα φτασεις εστω και τα 200watt.

 

Mε ι3 ειμαι ..εν γνωση μου απο ι7 μεταβαση (i3-2120 apo i7-920 πριν περιπου 2.5-3 χρονια)

 

Aπο κει και επειτα για να προσθεσεις καποια αλλα πραματα στο pc, τα πραματα ειναι δυσκολα 

 

Θα πρεπει να πας σε g3258 ..που οκ το δεχομαι οτι ειναι κατωτερος αρχικα ..αλλα μπορει να κερδισει το χαμενο εδαφος αν γινει ενα oc και παει στα 4-4.2ghz

Ακομα και με τη μαμα ψυκτρα ειναι do-able ...Καπου στα 4.7 τερματιζει ..αλλα με αλλη ταση και ψυκτρα.

 

Aν εχεις σκοπο μαλιστα να ειναι upgradable ..ισως ειναι και η μονη λυση να στραφεις εκει και απλα σε 2-3 χρονια απλα να βαλεις εναν 4790k πχ...ή καποιον ι5.

 

 

edit

Ακομα και καρτα γραφικων μπορεις να βαλεις μετα απο 2-3χρονια , μια 970 πχ, και να εισαι καλυμμενος ακομα και με 400watt τροφοδοτικο και τον 4790κ που θα εχει(ς) σκοπο να αγορασει.Αναφερομαι στην 970 γιατι για τις δυνατοτητες της δε καιει πολλα.

(καπου στα 300max θα εισαι με τις δυο αυτες επιλογες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι δημοκρατικος ανθρωπος και ακουω τις γνωμες ολων :p  :p , αποφασισα οτι τροφοδοτικο και μητρικη θα μπουν αυτα που προτεινα στην τελευταια συνθεση (superflower + H97M Pro4) :D  :D  :D

 

περα απο την πλακα..., νομιζω οτι αυτα τα 2 κομματια συγκεντρωνουν ολα τα χαρακτηριστικα που τεθηκαν ως απαιτουμενα, για την συνθεση. 

 

απο εκει και περα, βλεπω οτι εχουμε κολλησει σε επεξεργαστη και μνημη....!  αν υπαρχει "ψυχολογικο κολλημα" με τον G3258, δες καλυτερα τα τεχνικα χαρακτηριστικα του.

ιδια αρχιτεκτονικη με τους Ι3, χωρις ΗΤ, μικροτερη καρτα γραφικων(που δεν σε ενδιαφερει), δεν υποστηριζει AVX2.0 (αν σε ενδιαφερει), και Memory controller που υποστηριζει και 1600αρες..! 

αν παρ'ολα αυτα, νομιζεις οτι θα ειναι καλυτερα τα +40€, για αυτες τις διαφορες...., παω πασο..! 

 

 

οσον αφορα την μνημη, και με τα 4 RAM, σοβαρο προβλημα σε καθημερινες εργασιες τυπου ιντερνετ, office κλπ, δεν θα δεις.

αν ομως, ασχοληθεις με rendering και 3d σχεδιασμο, θα τα φαει, εν ριπη οφθαλμου...!!! και οχι απλως θα τα φαει, αλλα θα μπουκωσει το συστημα, και θα περιμενεις να ξεμπουκωσει για να προχωρησεις..!

αφου εισαι και αναλυτης-προγραμματιστης, θα πρεπει να το καταλαβαινεις καλυτερα αυτο. εγω δεν ειμαι, αλλα βλεπω την RAM στο δικο μου, να χτυπαει κατι 7-7,5GB οταν κανω μετατροπες σε βιντεο....!!!!!

 τα καινουρια παιχνιδια, επισης ειναι πιο RAMοβορα, απο οτι παλιοτερα..!!!  με το νεο COD Advanced Warfare, χτυπαω 6-6.5GB RAM. σαφως και δεν τα τρωει ολα το παιχνιδι, αλλα φαντασου αν ειχα μονο 4...!!  

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μνήμη: Υπάρχει διαφορά αίσθησης ανάμεσα σε 4 και 8 σίγουρα. Δεν είναι κάτι που δεν θα βρεις ποτέ μπροστά σου. Έπειτα, καλύτερα να είναι dual channel. Αν 4 σημαίνει 2+2, περιορίζει ελαφρώς τις αλλαγές που θα θέλουν να κάνουν αργότερα. Όχι καθοριστικά, στην τελική ακόμη και να πουλήσουν μπορούν τα υπάρχοντα αντικαθιστώντας τα με μεγαλύτερα αν γεμίσουν τα slots. Αν 4 σημαίνει ένα module, περιορίζεις λίγο τις επιδόσεις. Όχι καθοριστικά σε σχέση με το 2+2 αλλά σε ένα σύστημα όπου ήδη γίνονται απανωτοί συμβιβασμοί, κρίμα να πάρει κι ένα επιπλέον χτύπημα, όσο μικρό κι αν είναι.

 

Όταν γράφεις, «θα το προσθέσουν αργότερα» καλό είναι να γνωρίζουμε κατά προσέγγιση τον χρονικό ορίζοντα. Αργότερα σε 3 μήνες; Ναι, δεν είναι το τέλος του κόσμου να βάλουν τώρα 4 κι άλλα 4 σε 3 μήνες. Αργότερα σε 2 χρόνια; Ισχύει το ίδιο που σου έγραψα πιο πάνω για το SSD, βάζοντας 4 αντί για 8 θα υφίστανται επί διετία κάτι που δεν είναι το βέλτιστο. Σε καθημερινή βάση.

 

Τίποτα από όσα γράφεις δεν είναι το τέλος του κόσμου. Το σύστημα θα δουλέψει. Το ερώτημα είναι όμως αν παίρνουν την πλέον ικανοποιητική λύση σε σχέση με το χρήμα που πληρώνουν.

 

Να σου επαναλάβω ότι βλέπω δύο λύσεις: είτε θα πάτε σε σύστημα παρόμοιο με τις προτάσεις του NTG περιορίζοντας επεξεργαστή/μητρική αλλά παίρνοντας το SSD είτε θα ανέβει το χρήμα προκειμένου να χωρέσει στη σύνθεση ένα SSD για το λειτουργικό (περίπου 70€) κι άλλα 4 μνήμη (περίπου 40€).

Link to comment
Share on other sites

Οι επιδοσεις δε θα πεσουν ιδιαιτερα με single channel.

Πιο ευκολα θα πεσουν αν ολα γινουν caching απο μηχανικο δισκο επειδη θα εχει λιγη μνημη ,και τον ακους να "τριζει" να σου ανοιξει μια επιλογη/προγρσμμσ.

Και λεω περισσοτερα και οχι ολα απλα για να μη φανω απολυτως..και ουτως η αλλως δεν τα εχω δοκιμασει και ολα :p

 

Το τελευταιο καιρο εχω κατσει σε διαφορα μηχανηματα οπως ισως εχετε δει καποιοι.(απο 5960x σε G3430 με 2γβ ραμ.)

SSD να υπαρχει για τη virtual mem και λυνεται το θεμα με τη μνημη,

Προσωπικα εχω 16gb ..αλλα δεν εχω virtual mem (disable τελειως) και εχω ramdisk για caching προγραμματων)..Και ναι εχω και ssd. 

Το photoshop ειναι το πιο βαρυ που κανω..

 

 

Και με ενα dimmaki ειτε 8-αρι..(ειτε 4αρι αν δε παει για 8 εξαρχης) μια χαρα θα ειναι.O ιmc θα τραβηξει ολη τη δουλεια.Μονο σε benches θα δεις τη διαφορα single vs dual.

Oi περισσοτεροι εχετε dual/triple/quad. Βγαλτε μερικα dimmakia να το δειτε στη πραξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη στα 8 δεν είναι υπέρτατη ανάγκη. Κυρίως όμως σε περίπτωση που ο ξάδερφος θελήσει να τρέξει κάτι πιο βαρύ, τύπου call of duty κλπ, δε θα είσαι εκεί να ελέγχεις αν θα έχει ανοιχτό chrome με 5 καρτέλες συν τις διεργασίες που τρέχουν παρασκήνιο συν antivirus,firewall,steam, Skype, torrent,αν θέλει να ακούει μουσική και δε ξέρω γω τι άλλο . Οπότε είναι επέμβαση τύπου "θα κλείνεις ότι τρέχει για να τρέξεις κάτι λίγο πιο απαιτητικό". Δεν είναι μη το τρέχεις στα ultra γιατί δε κάνει η μνήμη τόσο με αυτό. Επισης όταν "μπουκωσει" η μνήμη (μπορεί να γίνει εύκολα μόνο από το browser που είναι μνημοφαγος) θα χρησιμοποιηθεί η εικονική μνήμη. Σβήσε γράψε ο δίσκος. Ειδικά μηχανικός. Ταλαιπωρια για το μηχάνημα. Δεν είναι απόλυτη ανάγκη TA 4gb έξτρα σε τελική ανάλυση. Αλλά αυτό δεν ορίζεται μόνο από 2-3 games αλλά από την συνολική χρήση. Μπορεί να μη κάνει ποτέ τα παραπάνω ο ξάδερφος. Όμως θα ήθελα να μάθω τη λογική "δεν είμαι hardcore gamer αλλά παίρνω κάρτα 185 €" και αυτόματα τσεκουρωνεις το υπόλοιπο μηχάνημα κόβεις ssd κόβεις ραμ και κολλάς σε επεξεργαστή και μητρική αντί να κόψεις από το τελευταίο. Να δεχτώ ότι θα βάλεις ένα φτηνό CPU για να πας σε δυνατό broadwell αργότερα οκ το θέμα μητρικής. Αλλιώς λίγο το νόημα στο όριο που θέτεις.

Εφόσον δεν είσαι hardcore gamer εσύ και ο ξάδερφος με μια 750 ti δε θα είχατε θέμα και θα είχατε 1.μισή κατανάλωση

2. 30 € στην τσέπη για τη μνήμη που συζητάμε ή για ssd με λιιγα παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφεις, «θα το προσθέσουν αργότερα» καλό είναι να γνωρίζουμε κατά προσέγγιση τον χρονικό ορίζοντα. Αργότερα σε 3 μήνες; Ναι, δεν είναι το τέλος του κόσμου να βάλουν τώρα 4 κι άλλα 4 σε 3 μήνες. Αργότερα σε 2 χρόνια; Ισχύει το ίδιο που σου έγραψα πιο πάνω για το SSD, βάζοντας 4 αντί για 8 θα υφίστανται επί διετία κάτι που δεν είναι το βέλτιστο. Σε καθημερινή βάση.

 

Τίποτα από όσα γράφεις δεν είναι το τέλος του κόσμου. Το σύστημα θα δουλέψει. Το ερώτημα είναι όμως αν παίρνουν την πλέον ικανοποιητική λύση σε σχέση με το χρήμα που πληρώνουν

 

Σαφως, και δεν ειναι το "τελος του κοσμου", ουτε τα 8Gb Ram, ουτε ο SSD. αυτο το λεω βεβαια, οχι γιατι δεν θα κανουν διαφορα, αλλα γιατι ειναι κομματια που μπορουν να προστεθουν αργοτερα.  

 

το αργοτερα, μπορει να το προσδιορισει μονο ο ενδιαφερομενος. κανεις αλλος. αν δει οτι το συστημα δεν τραβαει με τα 4 GB μνημης, μπορει ανετα να προσθεσει αλλο ενα ντιμμακι. 

 

οπως επισης και τον SSD, παλι μπορει ανετα να τον προσθεσει, οποτε θα εχει την ευχερεια, και την διαθεση να παει σε κατι που θα του δωσει μεγαλο BOOST στην αποκριση..!

 

 

το τελος του κοσμου, ομως θα ειναι, αν βαλει λαθος μητρικη, και στο μελλον, ΔΕΝ θα μπορει να βαλει την νεα σειρα CPU....!!! εκει θα φαει πικρα...!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχω χάσει επεισόδια οι μητρικές που κοιτάει παίρνουν ίδιους επεξεργαστές. Από όσο καταλαβαίνω προσανατολίζεται σε Η/Ζ 97 που θα τον καλύψει για αυτό που θέλει να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

ο cabdik αναφερεται στους broadwell ..οποτε h97 (kai z97 ως πιο ακριβη σειρα) μοιαζει μονοδρομος.

 

Αλλα απο την αλλη τι ακριβως περιμενετε απο αυτη τη σειρα?Μακαρι να εχει 5% καλυτερο ipc που αμφιβαλλω (και για το 5αρι) ...ρολογια δε προκειται να ανεβουν ιδιαιτερα.

Μονο η ενσωματομενη θα αξιζει και απλα θα ειναι πιο ηπια η μεταβαση σε skylake...oντας 14nm αλλα με διαφορετικη αρχιτεκτονικη (οι skylake) απο οτι εχουμε τωρα.

Kοινως δεν ειναι οντως το τελος του κοσμου να μη βαλει broadwell σε 3 χρονια και "περιοριστει" σε 4790k σαν πιο μεγαλη συχνοτητα επεξεργαστη απο default.

Και σε H81 μια χαρα θα ειναι για τα επομενα χρονια και προοπτικη αναβαθμισης στον 4790κ.

Tωρα του λειπει το budget..Πηρε που πηρε την 660 και στερειται αλλα πραματα για 30-50€, αν δινει και τα 20ευρα σε λαθος μερος ..

 

Eπισης σε αντιθεση με τους προλαλλησαντες αν και τα 8 ειναι σαν minimum για μηχανημα εν ετη 2015...και τα 4 για αρχη μια χαρα ειναι.

Μη κρινεται απο το ποσα τραβαει το μηχανημα σας.Αν δει οτι υπαρχουν 8gb θα τραβηξει περισσοτερα.Και 16 να ειχατε μεγαλυτερο allocation θα γινοταν.(oχι στον ιδιο βαθμο ομως οπως 4->8).

Στα πλεονεκτηματα ειναι και η πιο ευκολη αναβαθμιση.30-40€ ανα πασα στιγμη χωρις κοπο.

 

Βαλε ssd .Το ιδιο wow-efect θα εχεις οπως τσοι αλλοι που βαζουν στα λαπτοπ τους με 1-2gb μνημης ram.Απλα θα εχεις 4 και το caching θα "καθυστερησει" λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, και καταρχήν σας ευχαριστώ για το συνεχιζόμενο ενδιαφέρον και τη συμμετοχή σας στο νήμα.

Χαίρομαι επίσης που τελικά διαπιστώνω πως αρκετοί από εσάς δεν το βρίσκετε τελικά και τόσο τραγικό να ξεκινήσουμε με 4Gb και στην πορεία να προστεθούν άλλα 4. Το πόσο μετά θα συμβεί κάτι τέτοιο, για τον φίλο που ρώτησε, δεν μπορώ να το προβλέψω, εξαρτάται από το τι χρήση θα κάνουν... το σκεπτικό είναι να προσθέσουν μνήμη όταν αξιολογήσουν πως για τη χρήση που κάνουν (ή θα κάνουν) δεν τους ικανοποιούν πλέον τα 4G. Μπορεί να είναι σε 3 μήνες, μπορεί και σε 2 χρόνια, δεν μπορώ να το προεξοφλήσω (και δεν χρειάζεται κιόλας να το κάνω πιστεύω).

Εγώ θέλω για αρχή να καλύψω σε αξιοπρεπή βαθμό αυτά που μου έθεσαν ως αρχική χρήση (συνολικά, όχι μόνο στο θέμα της μνήμης) δηλαδή non-hardcore gaming και medium 3D design/Photo processing, με δυνατότητα βαθμωτής αναβάθμισης με χρονικό ορίζοντα 3-5 ετίας με το λιγότερο δυνατό hassle (π.χ. αλλαγή μητρικής, δευτερευόντως και κλοκαρίσματα).

Ακριβώς επειδή είμαι προγραμματιστής, για τον φίλο που ρώτησε, επιμένω συνειδητά στο ξεκίνημα με 4Gb για να γλιτώσω τα 40 ευρώ λόγω μειωμένου budget.

Οι εφαρμογές και τα παιχνίδια έχουν μεγάλη απόκλιση στο πως διαχειρίζονται τη μνήμη που βρίσκουν στο μηχάνημα (και γενικώς το hardware). Η γενικότερη τάση των τελευταίων ετών είναι να κάνουν adopt ανάλογα το τι βρίσκουν διαθέσιμο. Δεν ισχύει δηλαδή αυτό μόνο για το λειτουργικό, αλλά και για τις εφαρμογές και για τα παιχνίδια.

Για αυτό και ανάλογα την εφαρμογή/παιχνίδι θα δείτε πως επωφελούνται από καθόλου έως πολύ. Επίσης, η κύρια μνήμη είναι ένα μόνο συστατικό στο γενικότερο concept "μνήμη"... GPU mem και cpu cache είναι τα 2 άλλα σημαντικά συστατικά (ειδικά στο rendering, είτε προέρχεται από games είτε από 3d design εφαρμογές). Η εικονική μνήμη είναι το 4ο σημαντικό συστατικό, το οποίο ιδανικά θέλουμε να μη χρησιμοποιηθεί καθόλου (πράγμα αδύνατο, αλλά μπορούμε - πάντα ανάλογα την εφαρμογή- να καθυστερήσουμε τη συχνότητα αναγκαιότητα προσφυγής σε αυτήν, με μεγαλύτερες cpu cache και gpu mem).

Η προηγούμενη παράγραφος ελπίζω να εξηγεί στον φίλο που ρώτησε γιατί επιλέχτηκε (έστω και ως υπέρβαση) η συγκεκριμένη GPU, αφού δεν απευθυνόμαστε σε hard-core gamers. Τα χαρακτηριστικά μνήμης της συγκεκριμένης GPU (και σε χωρητικότητα, και σε εύρος διαύλου, και σε χρονισμούς ρολογιών) είναι περισσότερο ικανοποιητικά ακόμα κι από τις περισσότερες κάρτες μεταγενέστερης γενιάς, και παρατείνουν τον χρονικό ορίζοντα του συστήματος στο θέμα rendering (δλδ για medium gaming + 3d design), χωρίς να χρειάζεται να ξοδευτεί σήμερα μια μικρή περιουσία.

Επειδή λοιπόν υπάρχει μεγάλη ποικιλία στο πως και κατά πόσο αξιοποιεί η κάθε εφαρμογή αυτά τα συστατικά, οι περισσότεροι ξεκινάνε τυφλοσούρτη με 8Gb system mem, για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο" (δλδ να καλύψουν τον κανόνα και όσο το δυνατόν περισσότερες εξαιρέσεις).

Στην πράξη όμως, αν δεν το έχετε δοκιμάσει ήδη, θα εκπλαγείτε με το πόσο λίγο "χάνουν" σε επιδόσεις η μεγάλη πλειοψηφία των σημερινών εφαρμογών (games included) αν τιςς ταΐσετε με 4 G αντί για 8G system ram. Ειδικά αν έχετε καλές cpu και gpu.

Όπως πολύ σωστά είπε κι ένας φίλος, οι περισσότεροι έχουμε Dual Channel... δοκιμάστε να αφαιρέσετε τη μισή μνήμη (αλλά να ΜΗΝ πέσετε κάτω από 4G). Δουλέψτε το μηχάνημά σας έτσι για καμιά εβδομάδα.

Ειδικά αν έχετε Windows 8.1 και δεν είστε hard-core gamers είμαι πρόθυμος να στοιχηματίσω από τώρα πως θα εκπλαγείτε (ευχάριστα). Αν μάλιστα έχετε 16G και πάτε σε 8G, το πλέον πιθανό είναι να μην αισθανθείτε απολύτως καμία διαφορά, ακόμα κι αν είστε hard-core gamer. Αν έχετε και σωστές cpu και gpu, τότε μπορεί να μην καταλάβετε και σχεδόν τίποτα ακόμα κι από 8 σε 4.

Μην αφήσετε να σας επηρεάσει το τι θα λένε τα benchmarks, αλλά προσπαθήστε να εστιάσετε στην αίσθηση που αποκομίζετε εσείς όταν κάνετε τις συνηθισμένες σας εργασίες, όποιες κι αν είναι αυτές (gaming included).

Για τον φίλο που παρέθεσε το screenshot, και πρότεινε 2x8G για ξεκίνημα, εγώ το πήγα λίγο παραπέρα, στο πανάρχαιο μηχάνημα με τα XP και τα 3.2G( τόσα βλέπουν τα 32μπιτα XP, κι ας έχει 4G installed).

ulozXCt.png?1

Επεξήγηση του taskbar: 3 ανοιχτά παράθυρα στον explorer των XP, το "Untitled" είναι ένα Gimp με ανοιγμένη εικόνα 10 layers 1280x720, ανοιγμένος firefox 34.0 με 5 καρτέλες η μια εκ των οποίων παίζει βίντεο στο utube (480p), το "Bed-1.sh3" είναι ανοιγμένο project μέσα στο SweetHome3D το οποίο αυτή τη στιγμή κάνει rendering σε full-settings ένα πλήρως επιπλωμένο υπνοδωμάτιο στα 1600x900 (εξου και η τερματισμένη CPU usage), ανοιγμένο το Corel Paintshop Pro χωρίς project, ανοιγμένος ο media player classic που αυτή τη στιγμή παίζει ταινία H.264, 1280x544@23.9fps στα 1000 variable kbps με AΑC 48K ήχο στα 96kbps.

Στο tray βλέπουμε την Avira, τον task-manager και το Geforce Express (συν μερικά ακόμα στάνταρ των Windows που δεν φαίνονται, π.χ. η ένταση του ήχου).

Το desktop είναι στα 1920x780. Συνολική χρήση system ram: 3.11G (ελπίζω να είναι προφανές πως τέτοιο σενάριο χρήσης δεν υπάρχει).

Οπότε, συμφωνούμε (έστω οι περισσότεροι) να κόψουμε τα 4G για αρχή από τη σύνθεση, ώστε να πάμε παρακάτω;

Πρέπει να φύγω τώρα, αλλά θα ξαναμπώ το βράδυ. Και πάλι σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή και τη βοήθειά σας.

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τρελή ΥΠΕΡΑΝΑΛΥΣΗ για ένα τόσο απλό PC, χρειάζεται όμως που και που να ξέρουμε που βρισκόμαστε.

 

Πολύ ωραία τα λες λοιπόν για την μνήμη, πράγματι τα extra 4giga είναι 40 ευρώ ΑΧΡΗΣΤΑ για το 90% των απλών χρηστών που δε παίζουν βόδια games, εφαρμογές κλπ κλπ. Παρομοίως λοιπόν δε καταλαβαίνω την εμμονή με intel. Αφού μπορείς με 80 να βάλεις τον Athlon x4 860k και μια μητρική με 55-60 ευρώ και ο φίλος είναι υπερκαλυμμένος για τα επόμενα 5 χρόνια. Την σήμερον ημέρα, δεν αναβαθμίζεις, απλά αλλάζεις μετά από λίγα χρόνια.  Επίσης αν παίρνεις intel για την μελλοντική αναβάθμιση σε i5....παραδέξου ότι η πιθανότητα είναι πάρα πάρα μα πάρα πολύ μικρή. Γενικά απορώ με τη συντριπτική πλειοψηφία που προτείνει Intel για χαμηλό/μέτριο κόστος ΧΩΡΙΣ να δικαιολογείται ΚΑΘΟΛΟΥ από την διαφορά χρημάτων, εφόσον βέβαια μιλάμε για tight budget.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι παραδειγμα προς μιμηση ειτε συνειδητα ειτε οχι.

 

Μπορεις να βαλεις οσα προγραμματα θελεις..ακομα και με 1gb μνημη.Η αισθηση εναλλαγης απο προγραμμα σε προγραμμα εχει σημασια και οχι "να... ακομα δουλευει".

 

Το θεμα δεν ειναι απλα να κοψεις.Αν πας ετσι θα οδηγηθεις σε λαθος επιλογη.

Το θεμε πλεον ειναι να βρεις απο ΠΟΥ να κοψεις ωστε ΤΙ να προσθεσεις καπου αλλου και με ΠΟΙΑ προοπτικη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Matia: Δεν είμαι καθόλου fan των AMD, αλλά ο βασικότερος λόγος είναι πως με το Z/H97 προσπαθώ να παρατείνω την ζωή του συστήματος, αφού τους δίνει τη δυνατότητα απλώς να καρφώσουν μελλοντικά τον τοπ Broadwell.

@kpetros: Δεν υπάρχει παλιός μηχανικός σκληρός. Όπα, εκτός αν εννοείς τον 2.5-άρη του πεθαμένου λάπτοπ... ομολογώ αυτό δεν το είχα σκεφτεί (αν και είναι τελείως χρέπι).

@ntg: Άλλαξες θέμα, αλλά είχες ποτέ πρόβλημα με task-switching και 4G σε Win 8.1; Προσωπικά δεν είχα ποτέ (βέβαια δεν χρησιμοποιώ σενάρια χρήσης όπως αυτό του screenshot). Όπως και να 'χει, ουδέποτε υποδείχθηκε ως παράδειγμα προς μίμηση η χρήση των 4G, το νήμα αφορά τις εξειδικευμένες συνθήκες που έχουμε ήδη συζητήσει μέχρι εδώ.

Με κομμένα λοιπόν και τα έξτρα 4G για αρχή, μπορεί να χωρέσει και SSD σε Z/H97 είτε με 4360 είτε με 4160;

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με το ποστ του kpetros μου ήρθε η φαεινή: βάζουμε μόνο SSD στη σύνθεση και κοτσάρουμε και τον παλιό από τον laptop. Το βλέπουν, κι αν θελήσουν αργότερα αντικαθιστούν τον μηχανικό. Λογικά θα βγαίνει το budget, θα το δω αύριο με καθαρό μυαλό, να μην σας πρήζω κι άλλο κι εσάς. Αν προκύψει κάνα θέμα, θα επανέλθω.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια

EDIT: πρέπει να προσέξω κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά στην επιλογή του SSD;

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με το ποστ του kpetros μου ήρθε η φαεινή: βάζουμε μόνο SSD στη σύνθεση και κοτσάρουμε και τον παλιό από τον laptop. Το βλέπουν, κι αν θελήσουν αργότερα αντικαθιστούν τον μηχανικό. Λογικά θα βγαίνει το budget, θα το δω αύριο με καθαρό μυαλό, να μην σας πρήζω κι άλλο κι εσάς. Αν προκύψει κάνα θέμα, θα επανέλθω.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια

EDIT: πρέπει να προσέξω κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά στην επιλογή του SSD;

 

Συμφωνα με το τελευταιο Statement για τον μηχανικο δισκο, εισαι εντος budet με το παρακατω της φωτο . Βεβαια:

 

- Εαν βαλεις XFX TS 550W , πας στα +10€

- Μπορεις και εναλλακτικα να βαλεις τον seagate 600 120gb SSD σε κατι απο λιγοτερο απο 70€( δεν τον εχει το e-shop ). Γλιτωνεις ενα ταλιρο απο εδω και εισαι στα 525€.

- Αν θες μπορεις να παρεις αλλη μνημη στα 1600MHz (μιας και το Η97 δε θα αξιοποιησει πληρως την 1866) και CL9. Πχ http://www.e-shop.gr/corsair-cmz4gx3m1a1600c9b-vengeance-4gb-pc3-12800-blue-p-PER.549324 ή εναλλακτικα να κρατησεις αυτη και να πας σε Ζ97 την πιο φθηνη που ειναι 11€ παραπανω. Ειναι στην ευχερεια σου να διαλεξεις μια μητρικη που να εχει 7.1 ηχο , μιας και αυτη που σου παραθετω ειναι Μαικρο , και ειχες πει οτι δε τις προτιμας (ομως μη φοβασαι για θεμα καρτας γραφικων , παντου κουμπωνει ;)

 

Δηλαδη παιζεις καπου στα 520 με 540€ εαν μπορει να πραγματοποιηθει η αγορα σε αυτα τα ποσά. Εαν θελεις εν τελει και καποιο αλλο κουτι , θες και περισσοτερα λεφτα (αυτο φαινεται συμπαθητικο). Ολα αυτα με την προυποθεση να ειναι μεσα ο 4160 , 4gb ram , παραθυρια και πληκτρολογιο. 

 

Οσον αφορα το θεμα του SSD εχει να κανει με τον controller, τις μνημες και καποια απο ολα αυτα που καθοριζουν τον θεωρητικο χρονο ζωης του κλπ κλπ (εγω δε μπορω να βοηθησω περισσοτερο , ειμαι απειρως ευχαριστημενος απο τον SSD της υπογραφης μου και τον ειχα παρει στα τελευταια του-σε αποθεματα εννοω- στα 60€ και η intel εχει μεταβει στους 530 και κανει καπου 75€ νομιζω). Θελω να πω πως δε θα καταλαβεις πολλες διαφορες (ειδικα ο ξαδερφος) , απλα εχοντας 5 χρονια μηχανικο (και λειτουργικο φυσικα πανω του) , ο SSD ειναι οαση! 

post-60900-0-21781600-1418173547_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη νέα σύνθεση. Δυστυχώς είμαι με... οδοντογλυφίδες στα βλέφαρα τώρα από τη νύστα, οπότε θα τα δω αύριο με ησυχία και θα επανέλθω.

ΥΓ. Μόλις καταλήξω σε μητρική, θα δω το compatibility list που δίνει σε μνήμες και θα διαλέξω από εκεί. Τις micro δεν φοβάμαι πως δεν θα κουμπώνει η κάρτα (πως είναι δυνατόν να μην κουμπώνει) φοβάμαι π.χ. μήπως κρύβει άλλες υποδοχές όταν κουμπώσει.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες. Το πιθανότερο είναι ότι δε θα έχει θέματα αλλά και να υπάρξουν, από τα διαθέσιμα slots, ποια θα χρησιμοποιήσεις; Συν το ότι δεν είναι και κάνα τέρας η 660 για να μη τη χωράει ο τόπος :p

Κοίταξε το για την ελαχιστοποιηση ασυμβατότητας των μνημών, αν και νομίζω ότι θα κουμπωνουν όλες χωρίς πρόβλημα! Έβαλα τις vengeance γιατί σε h97 έχει τις αντίστοιχες 8αρες η κοπέλα μου :) μόλις κιόλας παρατήρησα ότι σου πρότεινα δύο φορές τις ίδιες μνήμες χαχα! Κουτουλαω μάλλον και εγώ,δεν εξηγείται!

Link to comment
Share on other sites

@Matia: Δεν είμαι καθόλου fan των AMD, αλλά ο βασικότερος λόγος είναι πως με το Z/H97 προσπαθώ να παρατείνω την ζωή του συστήματος, αφού τους δίνει τη δυνατότητα απλώς να καρφώσουν μελλοντικά τον τοπ Broadwell.

@kpetros: Δεν υπάρχει παλιός μηχανικός σκληρός. Όπα, εκτός αν εννοείς τον 2.5-άρη του πεθαμένου λάπτοπ... ομολογώ αυτό δεν το είχα σκεφτεί (αν και είναι τελείως χρέπι).

@ntg: Άλλαξες θέμα, αλλά είχες ποτέ πρόβλημα με task-switching και 4G σε Win 8.1; Προσωπικά δεν είχα ποτέ (βέβαια δεν χρησιμοποιώ σενάρια χρήσης όπως αυτό του screenshot). Όπως και να 'χει, ουδέποτε υποδείχθηκε ως παράδειγμα προς μίμηση η χρήση των 4G, το νήμα αφορά τις εξειδικευμένες συνθήκες που έχουμε ήδη συζητήσει μέχρι εδώ.

Με κομμένα λοιπόν και τα έξτρα 4G για αρχή, μπορεί να χωρέσει και SSD σε Z/H97 είτε με 4360 είτε με 4160;

φιλε migf1, το πρωτο λαθος που κανουμε, ειναι να ειμαστε (ή να μην ειμαστε..) Fan της μιας η της αλλης εταιριας...!!  

 

οπως ειδες, αν και σου εχω προτεινει ΙΝΤΕΛ συνθεσεις -εκτος απο την πρωτη πρωτη- αν τα δεις εντελως ψυχρα, στο μπατζετ που εχετε, ΜΑΛΛΟΝ σε συμφερει ο FX6300. και να στο αιτιολογησω.  

παιρνεις 6πυρηνο επεξεργαστη ( που εστω και με πιο αργη single thread αποδοση, γιατι αυτο θα ισχυριστουν εναντι του Ι3, οπως λενε η ποσοτητα ειναι καλυτερη απο την ταχυτητα....!!),

καλυτερα εξοπλισμενες μητρικες, και χαμηλοτερο συνολικο κοστος..!  

 

εγω εχω προσωπικο παραδειγμα, απο τον 720ΒΕ που εχω ακομα, σε σχεση με τον Ε8400 που ειχε στησει ενας κολλητος. ο οποιος, εχει αρχισει και ζοριζεται -μαλλον λογω ελλειψης πυρηνων- σε καποιες εφαρμογες, αλλα και σε καποια παιχνιδια, στυλ GTA, που ο 720 ακομα δεν "ιδρωνει"...!!!  

ισως ειναι ακραιο αυτο που λεω, αλλα επειδη δουλευω και στα 2, το βλεπω, ποσο "ανετα"(και με το "ανετα", εννοω πως δεν κολλαει ευκολα πουθενα..!) λειτουργει ο 720 εναντι του 8400 μετα απο 4-5 χρονια...!!

διευκρινιζω παλι, για να μην παρεξηγηθω. δεν λεω οτι κολλαει παντου, απλα σε ορισμενες εφαρμογες.

 

και δεν νομιζω να ειναι εντυπωση μου, γιατι καθημερινα, μπορει να τυχει δουλεψω σε 4-5 διαφορετικα εντελως συστηματα (τα περισσοτερα ΙΝΤΕΛ), οποτε οι διαφορες ειναι πιο ευκολα συγκρισιμες...!!

 

θελω να πω δλδ, οτι μακροπροθεσμα, και εσυ σαν προγραμματιστης το καταλαβαινεις καλυτερα, πιστευω οτι οι εφαρμογες θα τεινουν να εκμεταλλευονται ολο και περισσοτερο, τους περισσοτερους πυρηνες, μιας και απο οτι εχω υποψιαστει, δεν ειναι και καθολου ευκολο να "γραφτει" μια εφαρμογη, ωστε να εκμεταλλευεται πολλους πυρηνες. αν κανω λαθος, διορθωσε με..!! 

 

απο κει και περα, βεβαια, περι ορεξεως.....κολοκυθοπιτα....!!!!  κι ετσι εβαλα περισσοτερες συνθεσεις με ΙΝΤΕΛ...!!

 

 

αυτη η πιθανοτητα να βαλεις SSD με τον δισκο απο το λαπτοπ, ειναι πολυ εξυπνη κινηση. αν ομως ο δισκος, εχει μια καποια σοβαρη χωρητικοτητα (250-320-500gb), ωστε να βολευτει στην αρχη με χωρο...!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουδεμια σχεση εχει ο ε8400 με οτι κυκλοφορει σημερα η ιντελ.

 

Και το σωστο ειναι καλυτερα ποιοτητα ...παρα ποσοτητα.

(ειτε σε πυρηνες ειτε σε mhz).

 

Xωρια οτι δεν στεκει ουτε το "καλυτερα εξοπλισμενες" και παει στραφι και η οποια μελλοντικη αναβαθμιση σε αμδ..(μονο σε 8320) αλλα και παλι με ποια μητρικη θα παιξει απροβληαμτιστα και ποια ψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.