Jump to content



Desktop PC από το μηδέν


Recommended Posts

Δεν πόσταρα ακόμα γιατί αν ποστάρω πρέπει να γράψω κατεβατό και δεν βρίσκω το χρόνο.

 

κάνε του μία σύνθεση-πυξίδα από e-shop ή οπουδήποτε αλλού θες κι άσε τις εξηγήσεις.

 

@migf1

κάποια σκόρπια σχόλια: ενώ κατ' αρχήν το σκεπτικό σου για τη σημασία της μητρικής φαίνεται λογικό, χάνει πολύ έδαφος αν δεις την πρόσφατη πραγματικότητα. Με Ζ97 σήμερα δεν πολυπαίζει να κάνει αξιόλογη αλλαγή σε 3-4 χρόνια κρατώντας την μητρική. Επίσης με το m.2. χωρίς να είναι λάθος το να το κοιτάς, δες λίγο καλύτερα τι Generation είναι κι όχι απλώς να γράφει κάπου η μητρική m.2. Εκτός από τη πιο γρήγορη εφαρμογή του που είναι σπάνια προς το παρόν, οι κατώτερες εφαρμογές του είναι δώρο άδωρο ειδικά αν είσαι πολύ πιεσμένος στον προϋπολογισμό.

 

Εν πάσει περιπτώσει αν ενδιαφέρεσαι για καταστάσεις 5 ετών, καλύτερα να κοιτούσες για Χ99 αλλά θα βγει ακριβότερο.

Με Lan controller καλύτερα μείνε στους intel χωρίς να εντυπωσιάζεσαι από κίλερ, μύλερ κ.λ.π. Τουλάχιστον όχι χωρίς να δεις τι ακριβώς υποτίθεται ότι κάνουν παραπάνω κι αν ισχύει στην χρήση που θα είναι ο υπολογιστής.

 

Κάρτα, αν μπορείς να ξεφορτωθείς αυτή που πήρες ήδη δες ίσως την 750ti στα 150€ περίπου.

 

Κατάστημα, αν το θες για ψυχοεγκεφαλικούς λόγους ΟΚ, αν όμως πράγματι ελπίζεις να χρησιμοποιήσεις εκτεταμένα υποστήριξη από το e-shop μάλλον ξέχνα το. Είτε δες κάποιο μικρότερο, πιο προσβάσιμο και πιο αξιόπιστο (αν ο ξάδερφος σκοπεύει σε συχνές επισκέψεις να είναι κατά προτίμηση κοντινό) το οποίο ενδέχεται να πληρώσεις λίγο παραπάνω είτε ας κοιτάξει επώνυμα τύπου Dell αν ενδιαφέρεται για την υποστήριξή τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α, έχεις δίκιο φίλε Γιώργο για τη μνήμη... δική μου παράβλεψη.

Και μένα μου άρεσε η μητρική που την είδα μετά την πρότασή σου. Πολύ καλός λόγος τιμής/απόδοσης. Έχεις άποψη για τα προβλήματα που διάβασα στο newegg σχετικά με τον LAN controller και για την έλλειψη μεταφοράς ήχου με hdmi? Αν λύνονται αυτά, ψήθηκα ήδη :)

ΥΓ. Σε ποια σημεία είναι καλύτερη από την msi?

 

 

Οχι, δεν εχω υποψη τα προβληματα που αναφερεις αλλα αυτα ειναι συνηθως θεματακια που λυνονται με νεες εκδοσεις bios. Σε σχεση με την Msi ειναι καλυτερη στο θεμα κοστους! Επειδη τη συνθεση στην εκανα απο το e-shop δεν βρηκα κατι απο την MSI με H97 συν τα υπολοιπα χαρακτηριστικα που εψαχνα. 

 

Οσον αφορα την 660, για μενα μην μπεις σε διαδικασια πωλησης της για να παρεις 750ti. Καλως κακως την πηρες, ειναι μια καλη καρτα και για παιχνιδια κανει μια χαρα. Οκ ολα στο φουλ δε θα τα τρεξουμε αλλα το νοημα ειναι απλα να παιζουμε παιχνιδια, οχι απαραιτητα ολα φουλ.

 

edit: το τροφοδοτικο που κοιτας εσυ, μια χαρα μου φαινεται. μπερδευτηκα με αλλο αρχικα και σου ειπα οτι αυτο που σου προτεινω ειναι καλυτερο (που μπορει και να ειναι αλλα δεν το λεω με τοση σιγουρια)

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salde ευχαριστώ για το ποστ.

 

κάνε του μία σύνθεση-πυξίδα από e-shop ή οπουδήποτε αλλού θες κι άσε τις εξηγήσεις.

Αν είναι να κάνει είτε το ένα είτε το άλλο, εγώ θα προτιμούσα να αναλύσει/εξηγήσει/αιτιολογήσει τα σημεία στα οποία διαφωνεί και να μην μου κάνει σύνθεση.

 

@migf1

κάποια σκόρπια σχόλια: ενώ κατ' αρχήν το σκεπτικό σου για τη σημασία της μητρικής φαίνεται λογικό, χάνει πολύ έδαφος αν δεις την πρόσφατη πραγματικότητα. Με Ζ97 σήμερα δεν πολυπαίζει να κάνει αξιόλογη αλλαγή σε 3-4 χρόνια κρατώντας την μητρική. Επίσης με το m.2. χωρίς να είναι λάθος το να το κοιτάς, δες λίγο καλύτερα τι Generation είναι κι όχι απλώς να γράφει κάπου η μητρική m.2. Εκτός από τη πιο γρήγορη εφαρμογή του που είναι σπάνια προς το παρόν, οι κατώτερες εφαρμογές του είναι δώρο άδωρο ειδικά αν είσαι πολύ πιεσμένος στον προϋπολογισμό.

 

Εν πάσει περιπτώσει αν ενδιαφέρεσαι για καταστάσεις 5 ετών, καλύτερα να κοιτούσες για Χ99 αλλά θα βγει ακριβότερο.

Με Lan controller καλύτερα μείνε στους intel χωρίς να εντυπωσιάζεσαι από κίλερ, μύλερ κ.λ.π. Τουλάχιστον όχι χωρίς να δεις τι ακριβώς υποτίθεται ότι κάνουν παραπάνω κι αν ισχύει στην χρήση που θα είναι ο υπολογιστής.

Όπως είπα, δεν είμαι και τόσο απόλυτος. Ήδη η Asrock H97M Pro Retail που πρότεινε ο Γιώργος, και μου άρεσε και αν ξέρετε στα σίγουρα πως δεν έχει πρόβλημα με τον LAN controller και ότι βγάζει και ήχο στο hdmi του (αυτά δηλαδή που λένε στο newgg), αυτή θα πάρω (και τη διαφορά θα την βάλω σε i5 προηγούμενης γενιάς, όπως έχει ήδη προτείνει όλοι στο νήμα). 7.1 ήχος, S/PDIF out και πλειάδα usb3/2 είναι παραπάνω από ωραία στα 82 ευρά. Θα προτιμούσα ATX αντί για mATX όμως (δεν ξέρω και η κάρτα πόσο πολύ ή λίγο κτήνος είναι... στα specs της αναγράφει full ATX πάντως.. άσχετο, θέλει και 2 6πινα πριζάκια λέει... οπότε δεν αποκλείεται να είναι και κτήνος... δεν την έχω δει, την έχει ο ξάδελφος στο κουτί της).

 

Κάρτα, αν μπορείς να ξεφορτωθείς αυτή που πήρες ήδη δες ίσως την 750ti στα 150€ περίπου.

Την κάρτα δεν μπορώ να την ξεφορτωθώ (επίσης δεν ξέρω αν θέλω κιόλας). Οπότε την έχουμε ως δεδομένο για όλη την υπόλοιπη σύνθεση.

Σε ότι αφορά τον ορίζοντα 3-5ετίας, νομίζω πως παρόλο που το έχω γράψει ήδη 2-3 φορές δεν φαίνεται να το έχετε προσέξει: δεν απευθυνόμαστε σε hard-core gamers εδώ πέρα (ήδη στην GTX660 έγινε υπέρβαση). Ο 3-5 ορίζοντας λοιπόν έχει να κάνει με τη δυνατότητα αναβάθμισης 4 βασικών πραγμάτων στη διάρκεια αυτών των ετών: cpu, μνήμη, ssd σκληρός, πιθανώς και κάρτα γραφικών.

Άρα δεν νομίζω πως χρειάζεται X99.

Για την ιστορία, σε ένα μηχανάκι Core 2 duo E6700@2.66Mghz, με Windows XP 32bit με GTS 250/1G και 2G DDR2 system ram και Tomb Raider 2013 παίξαμε, και AC Revelations παίξαμε, και PES 2014 παίξαμε, και Euro Truck Simulation 2 1.14.2s παίξαμε (έστω και σε παράθυρο αντί για fullscreen), και γενικώς δεν υπάρχει λόγος να τρελαινόμαστε με το gaming... κάποια στιγμή πρόσφατα του βάλαμε +2G DDR2 (βλέπει τα 3.2G), αλλά γενικώς εννοώ πως δεν είναι must να παίζονται τα games HD + Ultra Settings για να αντλήσει ευχαρίστηση κάποιος.

 

Κατάστημα, αν το θες για ψυχοεγκεφαλικούς λόγους ΟΚ, αν όμως πράγματι ελπίζεις να χρησιμοποιήσεις εκτεταμένα υποστήριξη από το e-shop μάλλον ξέχνα το. Είτε δες κάποιο μικρότερο, πιο προσβάσιμο και πιο αξιόπιστο (αν ο ξάδερφος σκοπεύει σε συχνές επισκέψεις να είναι κατά προτίμηση κοντινό) το οποίο ενδέχεται να πληρώσεις λίγο παραπάνω είτε ας κοιτάξει επώνυμα τύπου Dell αν ενδιαφέρεται για την υποστήριξή τους.

Συμφωνώ κι εγώ. Μας βλέπω όμως να το συμβιβάζουμε ως εξής: μας το στήνουν στο e-shop.gr, δωρεάν όπως γράφουν στο σαιτ τους (ελπίζω να μας περνάνε και τα Windows) και μετά αν χρειαστεί ανοίγουμε παρτίδες με συνοικιακό κομπιουτερομάγαζο (εγώ έχω ήδη παρτίδες με ένα-δυο στη γειτονιά μου).

@giorgos@2187: Συμφωνούμε (μάλλον εξαρχής :) ) ! Μια αντίστοιχη της μητρικής που πρότεινες αλλά σε full ATX (για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο) μπορούμε να βρούμε;

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο ειναι αριστη επιλογη θεωρω. Και συμφωνω στη μη πωληση της καρτας που λεει ο Γιωργος (οτι εγινε εγινε τωρα, και η καρτα θα κανει μια χαρα τη δουλεια , δε θα σου πει "δε σου παιζω το game επειδη εχεις την 660 :p ) . Απλως μη πας σε CM κουτι . Ενδεικτικα αναφερω οτι ειμαι απογοητευμενος απο αυτο που εχω (48€) και αυτο που προτεινε ο Γιωργος εχει στην κατοχη του ενας φιλος (επισης απογοητευση σκετη). Μαλλον μονο ονομα ειναι και τιποτα παραπανω . Χωρις να ειμαι σιγουρος τα φτηνα της Aerocool μου φαινονται καλυτερα! Αλλα και παλι, αυτο ειναι σχετικο! 

 

Συμφωνω και με το Ζ97 σε μερικα σημεια και εγω, και με καλυψε ο salde απολυτα σε ολα

Να προσθεσω και το οτι δεν βαζεις μνημες πανω απο 1600MHz να εχεις και εξτρα οφελος (οχι κατι τρελο , μη φανταστεις). Μη θαμπωνεσαι με κιλλερ και τετοια δεν εχει ουσια. Ιντελ λαν εχω και εγω στη μητρικη μου και οι διαφορες με την προ 5ετιας μου μητρικη ειναι εμφανεις (σχετικα με γενικοτερα θεματακια που προεκυπταν με την προηγουμενη ). Ουτε ενα προβλημα με την παρουσα υλοποιηση στη μητρικη μου. Αρκετα αξιοπιστη η asrock εν τελει αν και ειχα αμφιβολιες. Στα 100€ ηταν καλο deal , τωρα πηγε 115 eshop οπως βλεπω και 108 απο εκει που την ειχα παρει εγω. 

 

 Εσυ αποφασιζεις τελικα φιλε μου ! 

 

 

Φουλ ΑΤΧ ειναι η μητρικη που προτεινει ο Γιωργος ! ! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως, την full πρότεινε. Καλά, ότι να 'ναι βλέπω :p Αυτά που διάβαζα στο newegg είναι για την mATX... για αυτή εδώ λένε άλλα όμως: ένας λέει πως ο 7.1 ήχος δουλεύει μόνο σε ακουστικά (επίσης δεν έχει S/PDIF out η κάρτα, αλλά αυτό είναι το λιγότερο)... ένας άλλος λέει πως δεν μπόρεσε να χωρέσει την R9 270 επειδή η θύρα είναι πολύ άκρη... δεν αντέχω άλλο!!!!!!

Σε ποια Asrock μητρική αναφέρεσαι φίλε tommybertsen;

ΥΓ. Εγώ αποφασίζω, αλλά άλλος βάζει το budget... αν ήταν για μένα, θα τα είχα παραγγείλει από την 1η μέρα τα parts και θα το είχα ήδη στημένο τώρα το μηχάνημα (αλλά θα είχα άλλο budget :p)

EDIT:

Το κουτί είναι κι αυτό μια ιστορία.. εγώ στην τύχη έβαλα ένα που βρήκα πρόχειρο εκεί πέρα στον configurator. Πρέπει να καταλήξω σε μητρική πρώτα.

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Στην Ζ97 pro4 της υπογραφης μου αναφερομαι! 


 


Ο 7.1 δουλευει μονο σε ακουστικα; Πως γινεται αυτο; Τι ακουστικα ειναι αυτα; :p


 


Η θυρα ειναι ακρη σχεδον σε ολες αν δεν απατωμαι .. Το να κουμπωσω την gtx 660 (ιδια με τη δικια σου εχω απλα την 2gb) ηταν παιχνιδακι δε μπορω να καταλαβω τι εγινε με την R9 270 του κυριου. Φυσιολογικα κανενα προβλημα δε θα εχεις στο κουμπωμα της καρτας. Προσεξε να την κουμπωσεις στην pci-e 3.0 X16 


 


Τωρα οσον αφορα αυτο που εγραψες , οτι δηλαδη τοποθετεις το pc στα 3-5 χρονα με προοπτικη αναβαθμισης. Για cpu νομιζω οτι δε παιζει φαση να αναβαθμισεις χωρις να παρεις νεα μητρικη. Το σοκετ το πιθανοτερο ειναι να αλλαξει στο διαστημα που λες. Οποτε δυσκολακι το κοβω (ασε που βλεπω οτι και οι Η97 παιρνουν νεοτερης γενιας).


Μνημη Ραμ εαν δε προκειται να μπει γρηγοροτερη δε βλεπω λογο για Ζ97. Παντα μιλωντας για το θεμα αποδοση/τιμη και με αυτον τον γνωμονα. Επισης αν δε προκειται να γινει καποιο σοβαρο oc δε βλεπω λογο για κατι αλλο περα απο εναν 4570. Και ολα αυτα κυριως επειδη γραφεις πως δεν απευθυνεται σε hardcore gamers το μηχανημα, θαρρω θα σε καλυπτει μια Η97 , μη πω και μια Β85 , αλλα εκει παμε σε πολυ μικροτερο connectivity και καλουδια. 


Αληθεια ομως πες μου , 7.1 ηχος θα χρησιμοποιηθει EVER? Συμφωνα παντα με το budget που βλεπω , δε το κοβω :p  (μονο για ψυχολογικους λογους το δικαιολογω )


 


Οσον αφορα το κουτι , εγω πηρα το N400 με την προοπτικη οτι θα παρω out of the box 2 ανεμιστηρακια και οτι θα εχω ενα decent cable management. Το 1ο ειναι στανταρ , το 2ο ομως...Αλλη ιστορια. Αν και γενικα ειναι οκ το εσωτερικο σα χωρος, δεν εχει καμμια προοπτικη να συμμαζεψεις τα καλωδια. Απλα τα εδεσα και τα εβαλα κατω απο τους δισκους για να μην ειναι χυμα (αυτα γινονται αν δεν εχεις modular τροφοδοτικο να βαλεις-βγαλεις οτι ακριβως χρειαζεσαι). Απο ροη αερα γενικως ειναι οκ , και αυτο ειναι το ζητουμενο κυριως, αλλα το να βλεπω τα καλωδια δεν ειναι αυτο που επιθυμω. Βεβαια τι να κανεις με 50€... Θες περισσοτερα για κουτι που θες να το καμαρωνεις. Απλως νομιζω οτι τα CM ειναι μονο ονομα και τπτ αλλο , οσον αφορα τα κατω των 50€


Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/gigabyte-ga-z97p-d3-retail-p-PER.526976

Για δες κι αυτην. Ασυμβατοτητα καρτας γραφικων με μητρικη δεν εχω ξαναακουσει πραγματικα. Σου ξαναλεω κατι που ισως δεν επιασες. Μελλοντικη αναβαθμιση σε cpu ΔΕΝ θα μπορει να γινει σε αυτη την μητρικη. Το Lga 1150 δεν πιστευω πως θα "ζει" σε 3-5 χρονια ωστε να βρεις καινουριο επεξεργαστη τοτε για αναβαθμιση. Σε καρτα γραφικων και μνημες και ssd εννοειται οτι θα μπορεις να κανεις. Σε cpu ομως ΟΧΙ! ΜΟΝΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ!!

Οσον αφορα το κουτι τωρα.. νομιζω πως γι αυτη τη σειρα της cm ειχαν ακουστει καλα λογια γι αυτο και το εβαλα. Φυσικα ομως μπορεις να βαλεις καποιο αλλο που προτιμας. Τα καινουρια raijitech κερδιζουν τις εντυπωσεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/gigabyte-ga-z97p-d3-retail-p-PER.526976

Για δες κι αυτην. Ασυμβατοτητα καρτας γραφικων με μητρικη δεν εχω ξαναακουσει πραγματικα. Σου ξαναλεω κατι που ισως δεν επιασες. Μελλοντικη αναβαθμιση σε cpu ΔΕΝ θα μπορει να γινει σε αυτη την μητρικη. Το Lga 1150 δεν πιστευω πως θα "ζει" σε 3-5 χρονια ωστε να βρεις καινουριο επεξεργαστη τοτε για αναβαθμιση. Σε καρτα γραφικων και μνημες και ssd εννοειται οτι θα μπορεις να κανεις. Σε cpu ομως ΟΧΙ! ΜΟΝΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ!!

Οσον αφορα το κουτι τωρα.. νομιζω πως γι αυτη τη σειρα της cm ειχαν ακουστει καλα λογια γι αυτο και το εβαλα. Φυσικα ομως μπορεις να βαλεις καποιο αλλο που προτιμας. Τα καινουρια raijitech κερδιζουν τις εντυπωσεις!

Μια χαρα και της GB ειναι , ειχα ασυμβατοτητες σε πολυ παλιοτερη GB μητρικη (με κατι μνημες αλλα με μια ep43-ds3 σε σοκετ 775)

Για τα rajintech δεν εχω αποψη, εχω μονο για αυτα της CM. Δε θα ηταν πιο ορθο να κοιταξει κουτι με 2 προεγκατεστημενα ανεμιστηρακια; (οχι οτι ειναι δυσκολο να παρεις ενα με 6-7€ αλλα να μη μπει σε τετοια διαδικασια). 

Link to comment
Share on other sites

Στην Ζ97 pro4 της υπογραφης μου αναφερομαι! 

 

Ο 7.1 δουλευει μονο σε ακουστικα; Πως γινεται αυτο; Τι ακουστικα ειναι αυτα; :p

Ξέρω γω μωρέ τι λένε αυτοί εκεί πέρα;

 

Η θυρα ειναι ακρη σχεδον σε ολες αν δεν απατωμαι .. Το να κουμπωσω την gtx 660 (ιδια με τη δικια σου εχω απλα την 2gb) ηταν παιχνιδακι δε μπορω να καταλαβω τι εγινε με την R9 270 του κυριου. Φυσιολογικα κανενα προβλημα δε θα εχεις στο κουμπωμα της καρτας. Προσεξε να την κουμπωσεις στην pci-e 3.0 X16

Γιατί δεν το λες ρε συ τόσην ώρα, ότι έχεις τέτοια μητρική. Παιδιά με προσωπική εμπειρία από τα κομμάτια που προτείνουν ήλπιζα εξαρχής να βρω!

Για το κούμπωμα, θα βάλουμε ειδικό note στο eshop.gr :)

 

Τωρα οσον αφορα αυτο που εγραψες , οτι δηλαδη τοποθετεις το pc στα 3-5 χρονα με προοπτικη αναβαθμισης. Για cpu νομιζω οτι δε παιζει φαση να αναβαθμισεις χωρις να παρεις νεα μητρικη. Το σοκετ το πιθανοτερο ειναι να αλλαξει στο διαστημα που λες. Οποτε δυσκολακι το κοβω (ασε που βλεπω οτι και οι Η97 παιρνουν νεοτερης γενιας).

Μνημη Ραμ εαν δε προκειται να μπει γρηγοροτερη δε βλεπω λογο για Ζ97. Παντα μιλωντας για το θεμα αποδοση/τιμη και με αυτον τον γνωμονα. Επισης αν δε προκειται να γινει καποιο σοβαρο oc δε βλεπω λογο για κατι αλλο περα απο εναν 4570. Και ολα αυτα κυριως επειδη γραφεις πως δεν απευθυνεται σε hardcore gamers το μηχανημα, θαρρω θα σε καλυπτει μια Η97 , μη πω και μια Β85 , αλλα εκει παμε σε πολυ μικροτερο connectivity και καλουδια.

Το socket θα έχει αλλάξει σίγουρα, αλλά το ζητούμενο είναι να μη μας ενδιαφέρει. Το ζητούμενο είναι στα 3 έως 5 χρόνια από σήμερα, να πάει και να πάρει τον top i7 που υποστηρίζει η μητρική που θα αγοράσει σήμερα. Ομοίως να μπορεί να πάρει καλύτερη PCIe 3 GPU αν το θελήσει, να μπορεί να βάλει ssd δίσκους αν το θελήσει, κλπ.

 

Αληθεια ομως πες μου , 7.1 ηχος θα χρησιμοποιηθει EVER? Συμφωνα παντα με το budget που βλεπω , δε το κοβω :p  (μονο για ψυχολογικους λογους το δικαιολογω )

Ναι. Ο θείος μου (δυστυχώς απεβίωσε πρόσφατα) ήταν διευθυντής Νότιο-Ανατολικής Ευρώπης του τμήματος τηλεοράσεων της Philips (είχε συνταξιοδοτηθεί πριν την αγοράσουν οι Κινέζοι). Επίσης ο ξάδελφος έχει δουλέψει αρκετά χρόνια στη Philips, όποτε έχουν μια άλλη αντίληψη κι απαιτήσεις περί ήχου, home-theater, συνδεσιμότητας, κλπ συγκριτικά με τον μέσο χρήστη.

 

Οσον αφορα το κουτι , εγω πηρα το N400 με την προοπτικη οτι θα παρω out of the box 2 ανεμιστηρακια και οτι θα εχω ενα decent cable management. Το 1ο ειναι στανταρ , το 2ο ομως...Αλλη ιστορια. Αν και γενικα ειναι οκ το εσωτερικο σα χωρος, δεν εχει καμμια προοπτικη να συμμαζεψεις τα καλωδια. Απλα τα εδεσα και τα εβαλα κατω απο τους δισκους για να μην ειναι χυμα (αυτα γινονται αν δεν εχεις modular τροφοδοτικο να βαλεις-βγαλεις οτι ακριβως χρειαζεσαι)

Να σου πω το κρίμα μου, νομίζω πως τα modular psu, η διαχείριση καλωδίων στο κουτί, κλπ είναι ψιλά γράμματα, ειδικά στην περίπτωσή μας. Εμένα με ενδιαφέρει πρωτίστως να υπάρχει μια σχετική ευρυχωρία για να χωράνε τα parts, με στοιχειωδώς σωστή ροή αέρα, kai ιδανικά με όσο το δυνατόν λιγότερα ανεμιστηράκια (και με κανένα αν είναι δυνατόν :p).

Στα 118,00 τη βλέπω τη μητρική σου στο eshop.gr. Γιώργο, είσαι μεγάλος... πάω να την δω τώρα την Gigabyte :) Ναι, μεταχειρισμένος ο top i7 haswell refresh σε 3-5 χρόνια (θα υπάρχει το ebay και τότε θαρρώ :)).

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

τα windows τα έχεις υπολογίσει στην τιμή; Δεν είναι δωρεάν αν εννοείς αυτό με το «ελπίζω να μας περνάνε και τα Windows».

 

«δεν φαίνεται να το έχετε προσέξει: δεν απευθυνόμαστε σε hard-core gamers εδώ πέρα (ήδη στην GTX660 έγινε υπέρβαση). Ο 3-5 ορίζοντας λοιπόν έχει να κάνει με τη δυνατότητα αναβάθμισης 4 βασικών πραγμάτων στη διάρκεια αυτών των ετών: cpu, μνήμη, ssd σκληρός, πιθανώς και κάρτα γραφικών.»

κάρτα γραφικών= ανεξάρτητη με οποιαδήποτε μητρική πάρεις από αυτές που κοιτάς. Παρομοίως για τον SSD που παρεμπιπτόντως είναι η σημαντικότερη παράλειψη στο σύστημα, δε νοείται σήμερα σύστημα χωρίς τέτοιον.

Δεν έχει να κάνει με το αν χαρακτηρίζεται hard-core gamer ή pro user ή ο,τιδήποτε άλλο. Έχει να κάνει αποκλειστικά με τεχνικές δυνατότητες των προϊόντων και τιμές. Δυστυχώς η Intel αλλάζει το socket με αποτέλεσμα να σε εξωθεί περισσότερο από ότι στο παρελθόν να αλλάξεις μητρική-επεξεργαστή μαζί. Μιλώντας για 3-4 χρόνια από τώρα, ο μεν τωρινός επεξεργαστής i7 π.χ. που θα πας να βάλεις για να αναβαθμίσεις, σε εκείνο το χρονικό σημείο θα είναι αρκετά αργός για τις ανάγκες του τότε με ορίζοντα π.χ. +2 έτη ακόμη. Πιο φτηνά θα σου έρχεται να βρεις μεταχειρισμένη μια αρκετά καλύτερη μητρική και να της βάλεις τότε που θα το χρειαστείς καλύτερο επεξεργαστή (ο οποίος δεν θα μπαίνει στην τωρινή μητρική που αγοράζεις). Κοντολογίς, μην πληρώνεις από σήμερα για χαρακτηριστικό που ίσως χρειαστείς 3-4 χρόνια από τώρα. Ιδιαιτέρως αν το τωρινό επιπλέον κόστος σου στερεί κάποιο άλλο εξάρτημα που θα σε ωφελήσει από σήμερα και για όλη τη διάρκεια των 3-4 αυτών ετών. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νταξει το "δεν νοειται" το θεωρω λιγο υπερβολη για την ελλειψη ssd. Κι εγω προσωπικα αν με ρωτας υποστηριζω 100% την υπαρξη ssd και μαλιστα τελευταια ψαχνομαι να αναβαθμισω κι εγω ο ιδιος σε raid0 η και pcie ssd. Αλλα οταν δε μας βγαινουν τα κουκια,ε, κατι πρεπει να θυσιασουμε, ετσι παει. Φιλος μου δουλευει συστημα με ενα μηχανικο σκληρο και μια χαρα παιζει τα παιχνιδακια του και δουλευει και το photoshop. Αλλωστε το τονισα στο φιλο οτι εγω μεν δεν εβαλα ssd για να κρατηθει το κοστος στα πλαισια που θελει αλλα καποια στιγμη πρεπει να μπει.

Τωρα οσον αφορα τον ηχο για το 7.1 και το home cinema κλπ. Οι ενσωματωμενες καρτες ηχου των μητρικων ναι μεν βγαζουν αυτα τα καναλια αλλα δεν νομιζω οτο μπορουν να εκμεταλλευτουν στο επακρο πανακριβα συστηματα ηχειων οσον αφορα την ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα edit και αναφερθηκα στη ροη αερα και θεωρω οτι τα 2 προεγκατεστημενα ανεμιστηρακια θα βοηθησουν περισσοτερο αλλα δε ξερω πραγματικα τι παιζεται με τα budget κουτια. Η μητρικη μου κυμαινεται πλεον απο 105-120€ . Και οσον αφορα το 7.1 νομιζω οτι για να εχεις ακριβο ηχοσυστημα και να το εκμεταλλευεσαι θες και μια καρτα ηχου που θα σου κανει τη δουλεια καλυτερα απο μια onboard. 


Παλι +1 στον salde, ωραιος!  :) 


Link to comment
Share on other sites

@salde: Σε γενικές γραμμές συμφωνώ, αλλά επίσης σε γενικές γραμμές αν διατηρήσεις ως σταθερή παράμετρο μειωμένες απαιτήσεις συγκριτικά με τους hard-core gamers, τότε πληρώνοντας σήμερα λίγο παραπάνω από τις πραγματικές σου ανάγκες επεκτείνεις τον χρονικό σου ορίζοντα. Τουλάχιστον αυτό έχει δείξει η δική μου εμπειρία (το παράδειγμα που έφερα με τα Windows XP είναι με χρονικό ορίζοντα 10ετίας, εδώ μιλάμε για 3ετία... max 5-ετία).

Με άλλα λόγια, εκτιμώ πως σε 3 χρόνια ο σημερινός τοπ i7 haswell refresh θα είναι μια χαρά (από τη στιγμή δλδ που δεν θα έχεις αλλάξεις τις γενικότερες απαιτήσεις σου).

Εκτιμώ δηλαδή πως μια τέτοια προοπτική όχι απλά δικαιολογεί αλλά και με το πολύ παραπάνω ένα έξτρα κόστος της τάξης των 20, 30 σημερινών ευρώ.

Ποτέ δεν ξέρουμε το θα γίνει στο μέλλον, η βασική μας "πυξίδα" είναι το παρελθόν (και τα βιώματά μας από αυτό). Αλλά εφόσον είναι στάνταρ ότι το σύστημα ΔΕΝ προορίζεται με τίποτα για να αλλαχτεί σε επίπεδο μητρικής για τουλάχιστον 2-3 χρόνια, τα έξτρα 20-30 ευρώ για τα οποία συζητάμε εδώ πέρα είναι μηδαμινό έξτρα κόστος imho. Και το να αλλάξεις μητρική με ότι παρασύρει μαζί του αυτό, δεν είναι το ίδιο πράγμα με το απλά να κουμπώσεις ένα έξτρα part πάνω της.

Αυτή είναι τουλάχιστον η δική μου άποψη.

SSD κι εγώ θα ήθελα να του βάλω... αλλά και i5, και SSD και 8G system RAM, και με αγορασμένη στα 185 την GTX660 δεν μπορώ με τίποτα να βγάλω budget 515 ευρώ. Αν μπορέσεις να το καταφέρεις, και να μου το υποδείξεις, θα σε ακολουθήσω :)

Ναι με Win 8.1 στα 101.5 ευρώ είναι η τελική σύνθεση που ποστάρισα (η οποία θα αλλάξει πάλι :p).

Γιώργο, μια χαρά μου φαίνεται η Gigabyte! Thanks... κάτι περίεργα γράφει για έξτρα module στο front-panel για S/PDIF και 7.1 ήχο στο σάιτ της εταιρίας, αλλά ελπίζω να το περιλαμβάνουν στο πακέτο της μητρικής. Θα το ψάξω λίγο ακόμα (μάλλον από αύριο γιατι ήδη κουρκούτιανα και σήμερα).

EDIT:

...

Και οσον αφορα το 7.1 νομιζω οτι για να εχεις ακριβο ηχοσυστημα και να το εκμεταλλευεσαι θες και μια καρτα ηχου που θα σου κανει τη δουλεια καλυτερα απο μια onboard. 

...

Βασικά έξτρα κάρτα ήχου θα τη σκεφτόμουν αν μιλάγαμε για μουσικούς. Δεν έχουμε τέτοια περίπτωση εδώ.

Εγώ για παράδειγμα στέλνω με S/PDIF ψηφιακό ήχο από το pc στον ενισχυτή και είναι άλλη η αίσθηση.

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

post-36487-0-63671900-1418012736_thumb.j

 

post-36487-0-08234100-1418012749_thumb.j

 

post-36487-0-40470900-1418012767_thumb.j

 

Μερικές παρατηρήσεις:

 

1. Ο i3-4160 είναι ήδη πολύ γρήγορος επεξεργαστής. Ι3 σε τιμή πάνω από τα 120-130€ είναι μάλλον χαζή επιλογή, αφού με λίγα χρήματα παραπάνω μπορεί κανείς να αγοράσει έναν φθηνό και σαφώς ταχύτερο i5.

2. Υπολογιστής με G3258 και SSD είναι γρήγορος υπολογιστής. 

3. Υπολογιστής χωρίς SSD είναι αργός υπολογιστής, ανεξαρτήτως επεξεργαστή. Παλιότερα που δεν είχαμε SSD, βολευόμασταν. Σήμερα όμως;

4. Η λογική ακριβό motherboard με σχετικά φθηνό επεξεργαστή είναι άτοπη. Σε 2-3 χρόνια θα έχει γενικευθεί η DDR-4 και λίγοι θα ασχολούνται με το Z97. Εκτός αν νομίζεις πως η Intel θα κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια και δεν θα βγάλει νεώτερα southbridge. Αν ήταν έτσι, γιατί δεν ψάχνεις σήμερα για ένα μτχ σετ με i5-2500k;   

Έγινε επεξεργασία από Oric
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@migf1, φιλε μου, με εχεις μπερδεψει λιγο....!!!  ή δεν εχεις κατασταλαξει ακομα....???

 

ξεκινησες το θεμα με την προσπαθεια συνθεσης ενος συστηματος desktop, το οποιο θα αντικαταστησει ενα Laptop, σε ενα μπατζετ περιορισμενο (αρχικα στα 500, και επειτα λογω αγορας της 660, στα 670-700), και εχουμε καταληξει να κοιταμε

αν η μητρικη εχει S/PDIF, και αν βγαζει 7.1  ηχο αντι 5.1...!!! 

αυτο στο κατω-κατω, ΑΝ και ΟΠΟΤΕ χρειαστει, βαζεις και μια καρτα ηχου, και εχεις οποιες εξοδους θες....!!

 

επειτα μας λες, οτι θες να αγορασεις και τα WINDOWS(????), δλδ  -€100, απο το μπατζετ, ή +€100.....?   

 

ολα αυτα, ψαλιδισουν το μπατζετ και δεν χωρανε πολλα πολλα. πρεπει να κανεις καποιους συμβιβασμους...!!! αλλιως θα φτασει 1000ρικο η δουλεια...!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν αγοράσεις από e-shop δες αυτή στα 98€. Μητρικές με ίδιο chipset υποστηρίζουν αντίστοιχους επεξεργαστές, δεν προέρχεται από αυτό η διαφορά τιμής των 20-30€ που αναφέρεις. Κι οι φτηνότερες υποστηρίζουν τους επεξεργαστές που θες.

 

Σκέψου σοβαρά το θέμα του SSD για το λειτουργικό σύστημα. Πολύ περισσότερο εάν ο ξάδερφος δεν πολυθέλει να μπλέκει με νέα εγκατάσταση λειτουργικού σε μερικούς μήνες. 

http://www.e-shop.gr/crucial-ct128mx100ssd1-mx100-128gb-25-internal-ssd-sata3-p-PER.320898 75€

http://www.e-shop.gr/western-digital-wd10ezex-1tb-caviar-blue-sata3-p-PER.303039 56€

 

Γενικώς όσο κι αν σε κουράζει, επειδή το σύστημα δεν είναι καν δικό σου σκέψου λίγο περισσότερο το όλο σύνολο. Μην πετάς απλώς τα φτηνότερα εξαρτήματα μαζί κι αν δεν είναι εντελώς αδιάφοροι συζήτησε μαζί τους ώστε να έχουν καταλάβει προκαταβολικά τουλάχιστον τι συμβιβασμούς κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

@Oric: Σε ευχαριστώ για το ποστ, όντως ενδιαφέρουσες προτάσεις (αν και G cpu δεν με ενδιαφέρει). Btw, o i3-4360 κάνει 136 ευρώ (είναι δηλαδή χαζή επιλογή σύμφωνα με την 1η σου παρατήρηση, αλλά τουλάχιστον είναι για πολύ λίγο χαζή :p). Δυστυχώς όμως, όπως και οι προτάσεις του φίλου giorgos 2187, προϋποθέτουν budget 800+ ευρώ. Δεν έχετε συμπεριλάβει στις συνθέσεις σας keyboard και Windows  (8 + 101 = 109 ευρώ) + 185 η αγορασμένη GPU. Δηλαδή +295,00 από τις τιμές των συνθέσεων σας.

 

@cadbik: Συγγνώμη αν σε μπέρδεψα φίλε cadbik. Νομίζω όμως πως ήμουν ξεκάθαρος και στα 2 αρχικά μου ποστ ότι το budget περιλαμβάνει και τα Windows μέσα. Στο 1ο μου ποστ το αναφέρω ακριβώς κάτω από την παράθεση της αρχικής σύνθεσης (γράφω ξεκάθαρα πιστεύω πως "έτσι όπως πάει θα υπερβώ τα 850 ευρώ"), Στο 2ο ποστ μου, έχω συμπεριλάβει τα Windows μέσα στην σύνθεση των 732,00 που την έχω χαρακτηρίσει ως "κομπλέ" (έχει και την GPU μέσα).

 

Σε ότι αφορά τον ήχο, επειδή το είχα δεδομένο πως όλες οι σημερινές μητρικές θα υποστήριζαν 7.1 + S/PDIF out , μου ξίνισε όταν διαπίστωσα πως "δεν". Μιλάμε για χαρακτηριστικό που υποστηρίζουν τα mobos εδώ και μια 10ετία.

 

@salde: Νομίζω πως δεν έχω παρουσιάσει λογική "πετάμε μέσα ότι φτηνότερο υπάρχει". Ίσα-ίσα που εξαρχής κινήθηκα σε λογική: ο ακριβότερος i3 + high-end GPU προηγούμενης γενιάς + Z97 mobo χωρίς να είναι η φτηνότερη που υπάρχει. Ακριβώς επειδή δεν είναι δικό μου, όχι μόνο δεν προσπαθώ να το "ξεπετάξω", αλλά απεναντίας το παλεύω σχεδόν μια βδομάδα τώρα!

 

Όπως σου έγραψα και σε κάποιο προηγούμενο ποστ, αν μπορέσεις να μου βγάλεις με budget €700,00 και i5, και SSD+HDD, και 8Gb ram, και λειτουργικό, ξεκινώντας με τα 185 ευρω που στοίχισε η ήδη αγορασμένη GPU, θα ήταν ευχής έργον για μένα.

 

Btw, υπερτερεί για την περίπτωσή μας η mobo που προτείνεις από την z97 της Gigabyte που πρότεινε χτες βράδυ ο Γιώργος;

Έγινε επεξεργασία από migf1
Link to comment
Share on other sites

Trolling μου μοιαζει... Για να συνοψισουμε θελεις με 405€ (γιατι αν βαλουμε 110€ Win+keyboard παμε στα 405€ μπατζετ για parts ) : 


Ζ97 των περιπου 100€


ι3 των 135€ 


235€ ως εδω. Τι μας μενει λοιπον; 170€ για κουτι,μνημη,σκληρο δισκο,τροφοδοτικο. Πες μου εσυ τωρα αν ειναι δυνατον να συμβει αυτο που ζητας σε καινουριο μηχανημα. Εστω οτι βαζεις 4GB ram στα 40€ ( μεγα λαθος για μενα). Εστω οτι βαζεις το XFX που θες στα 65. Ειμαστε στα 105€ και μας μενουν 65 για σκληρο και κουτι. 


Ρεαλιστικα δες το το πραμα και θα καταλαβεις οτι δεν βγαινει (απλα μαθηματικα) ουτε καν με 4GB ram αυτο που ζητας. Ο σκληρος στο 1ΤΒ κανει 55€ απο μονος του. Δε πας σε λυση κουτιου λιγο πιο παχυ απο αλουμινοχαρτο..Απλα ΔΕΝ . Εκτος ολων , θες να εχει η μητρικη 7.1 λες και ειναι πρωτευον ζητημα και κολλας με ι3 που πραγματικα διαφορα απο τον i3 των 110€ δε θα δεις,  αλλα ουτε σημαντικες απο g3258 + ψυκτρα κλοκαρισμενο στα 4GHz με μια Β85Μ μητρικη που υποστηριζει ανετα αυτο που λεω. Σου δινω 2 συνθεσεις που ειναι πιο ρεαλιστικες και οριακα εντος στο budget


http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2389948 (αυτο που ελεγα για τις υποστηριζομενες μητρικες σε συνδιασμο με g3258 για κλοκαρισμα) .


Απο κει και υστερα κανεις οτι νομιζεις καλυτερο για τον ξαδερφο σου , αλλα μην εχεις παραλογες απαιτησεις με budget 400+ κατι ευρω. 


 


Το πολυ πολυ να πας στα +10€ απο αυτα και να βαλεις το 550W με τον G3258 για σιγουρια επειδη θα πρεπει να κλοκαρεις για καλυτερα αποτελεσματα. 


ΥΓ: Οταν το μπατζετ μας περιοριζει και αποφασιζουμε για αλλους, πρεπει να ειμαστε ετοιμοι για πασης φυσεως συμβιβασμους για μια νορμαλ συνθεση εντος του μπατζετ μας. Επισης  θα ηταν καλο να συζητησεις αυτους τους συμβιβασμους με τον ξαδερφο και αν αποφασισει να περιμενει αυξηση του budget, θα μπορεσεις να βαλεις και αυτα που αναζητας. Αλλιως δε γινεται ;)


post-60900-0-82707400-1418046289_thumb.j

post-60900-0-30849900-1418046295_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πηγαινοντας σε μια τετοια λυση σε βοηθαει και μπορει να υπερβει το οριο των 515€ τοτε τι να πω.. Παλι με 4gb ραμ θεωρω οτι ειναι χειροτερο το μηχανημα απο τα παραπανω και φυσικα χωρις SSD αφου ειναι out of the question με αυτο το μπατζετ

Εαν τωρα εχει στο πλανο ενα κατοσταρικο ακομη για εξτρα ραμ και SSD (κ κατιτις παραπανω) μπορει να κανει την υπερβαση εδω. Απλα μου φαινεται παραδοξο σε τετοιο μπατζετ να θελεις να χωρεσεις κατι που δεν εχει νοημα να χωρεσεις. Παντα θα ξεφευγεις στα +30 και κατι. Φυσικα ξεχναμε τους i5 και τα σχετικα :)

Επιπλεον , αναφορικα με τον G3258 , ειναι πολυ καλος for the money. Τα παιδια πιο πανω στον προτειναν και κυριως επειδη αναφερεις 2-3 φορες οτι δεν απευθυνομεθα σε απαιτητικους gamers κλπ, οποτε μια χαρα θα κατσει. Και δε θα ξεφυγεις στο budget, και 8gb μνημη θα μπορεσεις να βαλεις, και θα μεινει ενας ssd για καποια στιγμη στο μελλον .. Σκεφτομαι καπως πιο πρακτικα... Και Εαν θες να υπερβεις τα 25€ βαλε την Z97 σε συνδιασμο με τον g3258 και θα παει μπαλα το μηχανημα

Τέλος ο συνδυασμός ssd με τον g3258 αλλά χωρίς ψυκτρα θα ήταν επίσης μια καλή λύση. Εκεί θα πρέπει να πας αρχικά σε 4 gb ram για να ισοσταθμισεις το μπάτζετ.

Και αυτό που λέει ο Γιώργος πιο κάτω γίνεται απλά δε το πρότεινα γιατί θα έχει λόγους ο ξάδερφος που TA θέλει αυθεντικά

post-60900-0-14495800-1418046985_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.