Jump to content



Αγορα νεας οθονης. Full HD Vs Ultra HD


Recommended Posts

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω από το να πάρεις κάτι καλό, αλλά ξαναρωτάω, όταν γράφεις και διαβάζεις κείμενο (στο web, ή αλλού) σε τι απόσταση είσαι; Γιατί ναι μεν οι μεγαλύτερες αναλύσεις έχουν πιο καθαρή εικόνα (που πρέπει όμως να είσαι κοντά για να έχουν αξία ούτως η άλλως) τα γράμματα όμως γίνονται πιο μικρά. Οπότε εκτός και αν χρησιμοποιείς μεγάλο scaling/zoom σε μεγάλη απόσταση από την οθόνη δεν ξέρω αν θα είναι ότι καλύτερο μια πολύ μεγάλη ανάλυση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για 2m θες 42-50". Δεν είναι τυπική θέση αυτή. Τυπική απόσταση είναι 75cm.

 

'Αμα θες να στάξεις φράγκα για high-end οθόνη, κάνε υπομονή. Γενάρη ξεκινάνε τις free-sync οθόνες, κρίμα είναι για 1 μήνα να χάσεις τη δυνατότητα να πάρεις ένα με αυτό το feature.

 

H τηλεόραση δεν είναι οθόνη. Για παιχνίδια είναι οκ. Για κείμενο είναι δράμα. Τα ppi είναι τόσο χαμηλά που δεν αξίζει. Άμα θες πολλές ίντσες tv για monitor, βρες κάνα 4k. Έτσι για να καταλάβεις τι παίζει, μία 24ρα Full HD έχει περισσότερα ppi (91.8) από μία 50ρα 4K (88.12). Από την άλλη 4Κ tv θες να έχει full HDMI 2.0 και όχι την lite 2.0 version και GTX 970/980.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθομαι απο απο μισο μετρο μεχρι και 1 μετρο.

 

Το καλύτερο θα είναι βασικά αν μπορέσεις να βρεις μια οθόνη με την ανάλυση που θες σε κάποιο κατάστημα (δύσκολα στην Ελλάδα από την εμπειρία μου αλλά κάνε μια προσπάθεια) η από κάποιον φίλο, και να δεις μόνος πως σου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

επιπροσθέτως έχεις αναφέρει ότι προτιμάς να διαθέσεις γύρω στα 400-500 ευρώ. Με αυτά τα χρήματα δεν μπορείς να αγοράσεις εύκολα οθόνη υπολογιστή πάνω από 27 ίντσες. Υπάρχουν κάποιες κορεάτικες, κινέζικες κ.λ.π. όπου ενδέχεται να βρεις 30άρα αλλά αν κατευθυνθείς εκεί θα χρειαστείς κι άλλο διάβασμα.

 

Αφού ξεκαθαρίζεις ότι σε ενδιαφέρει η χρήση σε υπολογιστή, αφού μιλάς για μία κάρτα 970, αφού ορίζεις το χρήμα στα 400-500, το καλύτερο είναι μάλλον κάτι σε 24ίντσες ή σε 27 ίντσες.

 

Με τα Hz πρόσεχε μην παρασυρθείς από νούμερα που βλέπεις σε ορισμένες τηλεοράσεις (600Ηz, 1200Hz  κ.λ.π.). Δεν έχουν σχέση με τα 144 των «gaming» οθονών υπολογιστή που σου ανέφερε ο αστρολάβος.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως ειναι το free-sync? Και σε τι υπαρχει? Υπαρχει σε Monitor αλλα και σε TV Monitor?

 

Και εδω

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-tft/f/358629_489066/Ultra-HD-3840-x-2160-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%8D-%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-26.html?keyphrase=monitor

Αλλα και εδω

http://www.skroutz.gr/c/43/othones-tft.html?from=catspan&keyphrase=monitor+2560x1440

Βλεπω οτι μπορω να παρω κατι σε αυτα τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει παιδια αυτο το πραγμα με τις ερωτησεις καταντα εκνευριστικο, αντι να ρωτας και να περιμενεις καποιος αλλος να σου απαντησει, κανε την ερωτηση σου στη Google και θα μαθεις σε δευτερολεπτα τι ακριβως ειναι, αν βαριεσαι να διαβασεις μπορεις να δεις και βιντεο

Μην παρεξηγηθεις δεν σου επιτιθεμαι, αλλα ερωτησεις τυπου τι ειναι freesync, τι ειναι IPS, ειναι το FIFA FPS δειχνουν απλα οτι τα θελουμε ολα στο πιατο.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα δεν εισαι υποχρεωμενος να απαντησεις και ουτε σου ζητησα προσωπικα απο εσενα να απαντησεις.

Ρωτησα αυτον που μου το ανεφερε.

Ουτε εσυ μην παρεξηγηθεις αλλα ετσι ειναι, απο την στιγμη που ρωταω παει να πει πως δεν ξερω, επειδη δεν ξερω δεν παει να πει πως ειμαι και ανοητος, κανεις πιστευω δεν γεννηθηκε να ξερει, απο καπου πρεπει να μαθεις η απο καπου πρεπει να τα ακουσεις για να τα μαθεις.

Οσο αφορα το βιντεο που μου δειχνεις το ειδα, γιατι πριν ρωτησω το εψαξα, απλα μου λες κατι το οποιο δεν ξερεις καν αν το εκανα, και απο το βιντεο και αυτο αλλα και αλλα δεν καταλαβα πολλα, δεν θα πω τι καταλαβα γιατι σιγουρα δεν ειναι ετσι, ισως να φταινε και τα καλα αγγλικα μου.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.