Jump to content



Tablet μέχρι 100 ευρώ


lefteriz

Recommended Posts

παιζει να εχει mali-400mp2...δλδ να παιζει λιγο παραπανω(αναλογα τη συχνοτητα)..

 

Τα gflops ειναι στη καρτα ..οχι στο cpu ..αν κοιταξες το λινκ που εβαλα πιο πανω.

(ετσι οπως το εγραψες μοιαζει να αναφερεσαι στο cpu..)

 

Ναι, λάθος το ανέφερα.

Αυτό που βρίσκω εδώ (Lenovo A3500) είναι με MTK 8121 και PowerVR SGX544 που σημαίνει 4.9GFlops στην κάρτα. Αργό δεν θα είναι;

Αν ο @Volrath, έχει ακριβώς το ίδιο, τότε δείχνει μια χαρά. Αλλιώς δεν ξέρω αν αξίζει.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Καμμια φορα τα νουμερα ξεγελανε..

 

Κανεις δε ξερει ποσα fps αντιστοιχουν σε Χ gflops καρτα στο εκαστοτε παιχνιδι.

Μπορει να ειναι playable για τη συγκεκριμενη αναλυση.

 

To ατομ με 99€ δειχνει καλη λυση..και με android που "ερχεται" δε ξερω για ποιο λογο να μη παιζει οτι παιζει και οτιδηποτε αλλο.

Οταν μεγαλωσουν τους βαζεις να μαθουν να περνανε win..

 

Eναλλακτικα τους παιρνεις quadcopter με καμερουλα για indoor χρηση και εκτος (με απνοια):p

Στα 100€ μεγιστο budget βρισκεις και μεγαλουτσικα που να σηκωνουν go-pro-like καμερα (χωρις αυτη). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, λάθος το ανέφερα.

Αυτό που βρίσκω εδώ (Lenovo A3500) είναι με MTK 8121 και PowerVR SGX544 που σημαίνει 4.9GFlops στην κάρτα. Αργό δεν θα είναι;

Αν ο @Volrath, έχει ακριβώς το ίδιο, τότε δείχνει μια χαρά. Αλλιώς δεν ξέρω αν αξίζει.

 

mali έχει. Εδώ specs. O atom πιστεύω να είναι πιο γρήγορος από τον mediatek (η τιμή έρχεται κομμένη γιατί ήθελε η ιντελ να σπρώξει ταμπλέτο-επεξεργαστές και τους έδινε φτηνά). Από GPU δε ξέρω τι παίζει όμως.

 

 

 

 

" δε ξερω για ποιο λογο να μη παιζει οτι παιζει και οτιδηποτε αλλο.

 

Ο atom είναι x86-64 δεν είναι ARM. Τα crossplatform θα παίζουν κλασικά μια χαρά (java κτλ) αλλά τα υπόλοιπα εξαρτάται άμα έχουν βγάλει τέτοια έκδοση.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το χτυπάω κι ότι γίνει.

 

Ναι μωρέ, τι άγχεσαι. Και γω πήρα σε 2 ανήψια μου κάτι φτηνοταμπλέτες των €65 - ούτε IPS δεν είχαν. Ξετρελάθηκαν. Θα τους έπερνα τις lenovo αλλά λέω πεταμένα φράγκα: Μέσα σε 4-5 μήνες θα τις έχουν σπάσει και σου βάζω και στοίχημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα το συνηθες ειναι να τα προσεχουν...

ΠΕρυσι που πηραν το asus 173 δουλευει ακομα μια χαρα..(11+7 ηλικια)

 

 

Δεν ειναι τρομακτικες οι διαφορες στις δυο τεχνολογιες.(Arm-x86).

Δεν απεχουν πολυ δλδ...

Για τον arm ειναι η δυσκολια να "ακολουθησει" την x86 αρχιτεκτονικη οχι το αναποδο για τον intel.

Link to comment
Share on other sites

Μπα το συνηθες ειναι να τα προσεχουν... ΠΕρυσι που πηραν το asus 173 δουλευει ακομα μια χαρα..(11+7 ηλικια)

 

Καλά σίγουρα, εξαρτάται και από τα πιτσιρίκια.

 

Δεν ειναι τρομακτικες οι διαφορες στις δυο τεχνολογιες.(Arm-x86). Δεν απεχουν πολυ δλδ... Για τον arm ειναι η δυσκολια να "ακολουθησει" την x86 αρχιτεκτονικη οχι το αναποδο για τον intel.

 

Δεν έχει σημασία ρε συ. Δε λέμε ποια αρχιτεκτονική είναι καλύτερη. Οι εφαρμογές του google store είναι όλες compiled για ARM. Κάποιες εφαρμογές δε θα παίζουν καθόλου, άλλες θα παίζουν πιο αργά μέσω binary translation. Για ποσοστά άμα σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα τα Asus που τα βρήκα και σε προσφορά εδώ (τυχαία) στα 87€ το ένα. Με τον Intel 3745 νομίζω. Τα άνοιξα, τα ετοίμασα, έτρεξε και ένα Angry Birds Go και παίζουν άψογα. Όλα καλά. Τώρα θα ψάξω και για τίποτα θήκες γιατί αλλιώς δεν βλέπω να βγάζουν μήνα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα και απο μενα παιδες! Μου ζητησε μια φιλη μου να τη βοηθησω να διαλεξει tablet μεχρι 100€, αλλα την αγορα αυτη δεν την εχω ακουμπησει ποτε, και δεν πολυξερω τι παιζει... 

 

Τα κριτηρια της ειναι:

1) Προοριζεται για ελαφρια χρηση (browsing, viber, κανενα επεξεργαστη κειμενου και το τσακιρ κεφι κανενα χαζοπαιχνιδο)

2) Να ειναι 7-8"

3) Να μπορει να υποστηριξει usb OTG

 

Τη ρωτησα αν θελει να παμε σε αγορα απο Κινα, αλλα προτιμουσε αγορα απο Ελλαδα λογω εγγυησης. Μεταξυ μας, κι εγω θα το προτιμουσα γιατι δεν ειναι και ο πιο υπομονετικος ανθρωπος και θα μου ζαλιζει τον ερωτα στην παραμικρη στραβη.. :-P

 

Κοιταξα στο skroutz αλλα σε αυτο το ευρος τιμων δε βρηκα κατι να μου γεμιζει το ματι... Εχετε τιποτα υπ'οψη σας?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.