Jump to content



Tablet μέχρι 100 ευρώ


lefteriz

Recommended Posts

Καλησπέρα! Ψάχνω tablet για πιτσιρίκι μεχρι 100 ευρώ.

 

Είδα αυτο το lenovo με πολυ καλα χαρακτηριστικά:

 

http://www.e-shop.gr/lenovo-ideatab-a3500-59-410282-7-ips-quad-core-13ghz-8gb-wifi-gps-android-42-black-p-PER.910276

 

 

Link to comment
Share on other sites

@lefteriz,

 

To ίδιο ψάχνω από το πρωί για τα ανήψια μου. Μπορεί να ξεφύγω ελάχιστα στα λεφτά (110-120€) αλλά μέχρι εκεί.

 

Έχω δει τα:

 

http://www.skroutz.gr/s/5466377/Acer-Iconia-One-7-B1-730HD-8GB.html

 

http://www.skroutz.gr/s/5057049/LG-G-Pad-V400-7-0-8GB.html#reviews

 

http://www.skroutz.gr/s/4393731/Asus-MeMO-Pad-HD-7-ME173X-8GB.html

 

To Memopad εδώ Νορβηγία το βρίσκω στα 110€.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και τα 3, πανω κατω παρομοια χαρακτηριστικά βλέπω εχουν ολα!

 

Το κοστος ειναι αυστηρά μεχρι 100 ευρώ, οπότε μαλλον θα παω στο λενοβο για να παρθει και καμια θηκούλα.. αλλιως καλοβλεπω το LG, θα δουμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βρει τίποτα κανέναν laucher  ή/και προγραμμα ειδικα προσαρμοσμένο για παιδιά;;;

 

αυτό http://www.you.gr/proionta/laptop,tablet/tablets-accessories/tablets/mls-iqtab-kido-pink

 

θα ταν ιδανικό (από θέμα σοφτγουερ) , άλλα τα χαρακτηριστικά του είναι τραγικά!

Έγινε επεξεργασία από lefteriz
Link to comment
Share on other sites

Έχω τη lenovo εδώ και 3-4 μήνες. Η μπαταρία βαστάει, η οθόνη είναι οκ. Απόδοση οκ (δε παίζω παιχνίδια, ebooks, surfing, youtube και media consumption). Έχει φάει κάνα 2 σαβούρες και κρατάει. Κάνει και συχνά updates (4.4 πήγε από 4.2 που ήταν στοκ) και τέλος το touch είναι responsive. To wifi είναι so-so.

 

Αρνητικά, γλυστράει πολύ, ο ήχος από το ηχείο είναι το λιγότερο μέτριος και άμα φοράς ακουστικά σου ζαλίζει τον έρωτα κάθε μία ώρα με μήνυμα: Φοράς ακουστικά, πρόσεχε μη κουφαθείς (παραφράζω). Οπότε άμα το αφήσεις το βράδυ με τα ακουστικά, ξυπνάς το πρωί να διαβάσεις την εφημερίδα σου και πρέπει να πατάς 50 prompts "ναι το ξέρω ότι φοράω ακουστικά δεν είμαι βλάκας."

 

edit: Α, άμα το πάρεις, βάλε custom launcher (π.χ. τον nova). O stock launcher είναι για τα κλάμματα.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To angry birds go αν ειναι με "ραλακια" που τρεχουν σε μια πιστα-διαδρομο το εχω παιξει στο asus (που εχουν και μενα τα ανηψια μου).

 

 

Νομιζω το lg ειναι στα ιδια επιπεδα και καλυτερο..ελεω snapdragon 400 vs allwinner 31s..

και adreno 305 vs 544mp2

 

Λογικα θα βρεις καμποσα antutu (και αλλα) στο youtube.

Link to comment
Share on other sites

Aπο περυσι ειχα πετυχει αυτο. ..το οποιο το ψιλο-ανανεωνει απο καιρο σε καιρο.

 

http://kyokojap.myweb.hinet.net/gpu_gflops/

 

 

Λιγο πολυ βλεπεις τη δυναμη της καθε καρτας..αν και στα ισοδυναμα θα πρεπει να το τσεκαρεις και απο αλλου για να δεις ποιο υπερτερει..(youtube  ,αν δεν το εχει γνωστος πχ).

Link to comment
Share on other sites

τελικά αποφάσισα κι εγώ να πάω στο Lenovo που λέει ο @lefteriz,

Απλά θα πάρω 2, ένα για τον καθένα, για να μην πλακώνονται...

 

Δες μία και αυτό το ASUS memo pad 7αρι μόνο για σήμερα στα 99...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Volrath,

 

Βάλε βρε συ κανένα παιχνιδάκι να μας πεις πως τα πάει;

Κανένα Asphault 8, κανένα Angry Birds Go...

 

Θα βάλω τώρα και θα σου ανεβάσω στο youtube. Καμιά ώρα υπολόγιζε, μη παραγγείλεις ακόμα.

 

 

πολυ καλο. οπότε παμε για asus

 

Έχει atom πάνω, να έχεις στο νου σου ότι δεν υπάρχουν όλες οι εφαρμογές για αυτό τον επεξεργαστή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@jax7480

 

 

Άργησε λίγο, το asphalt ήθελε 2GB+... Άσε που για να ανεβάσω με 600kbps upload πήρε έναν αιώνα.

 

Anyway έπρεπε να χαμηλώσω λίγο τη φωτεινότητα, ελπίζώ να φαίνεται τι παίζει. Δές το σε chrome 720p/60fps.

 

 

Προσωπική γνώμη: Asphalt παίζει ok, το άλλο όχι τόσο καλά. Σου άφησα και τις loading screens μέσα για να δεις πόσο αργεί (όχι πως βαριόμουν να κάνω edit :p)

Έγινε επεξεργασία από Volrath
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@jax7480

 

 

Προσωπική γνώμη: Asphalt παίζει ok, το άλλο όχι τόσο καλά. Σου άφησα και τις loading screens μέσα για να δεις πόσο αργεί (όχι πως βαριόμουν να κάνω edit :p)

 

Μια χαρά είναι και στα δύο. Οι μικροί είναι ο ένας 9 και ο άλλος 7. Όταν αποκτήσουν μεγαλύτερες απαιτήσεις, θα εξηγηθώ ανάλογα. Για την ώρα με το Lenovo θα μείνουν ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια είναι τα δώρα που παίζουν πλέον σε αυτές τις ηλικίες ή απλά τα κακκομαθαίνετε; :p

 

Προσωπικά τους κακομαθαίνω γιατί είμαι ο θείος που ζει στο εξωτερικό και πλέον τους βλέπω 3-4 φορές το χρόνο.

Επίσης είναι Χριστούγεννα οπότε τι καλύτερο από το να δώσεις ένα δώρο σε ένα παιδί.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν αποφάσισα. Θέλω να πάρω κάτι που θα ξέρω πως δεν θα τους αφήσει απογοητευμένους σε κάποια φάση στα κοντά. Δηλαδή πως δεν θα παίζει κάποιο βαρύ παιχνίδι ή κάτι παρόμοιο.

Το Lenovo A3500 είδα πως φοράει MTK 8121 επεξεργαστή και PowerVR SGX544 με ταχύτητα 5GFlops... ψιλοτραγικό μου φαίνεται.

Θα προτιμούσα να πάρω ένα με ATOM και SGX544MP2 που παίζει πιο ψηλά σε GFlops αλλά θα έχω ασυμβατότητες με παιχνίδια;

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

παιζει να εχει mali-400mp2...δλδ να παιζει λιγο παραπανω(αναλογα τη συχνοτητα)..

 

Τα gflops ειναι στη καρτα ..οχι στο cpu ..αν κοιταξες το λινκ που εβαλα πιο πανω.

(ετσι οπως το εγραψες μοιαζει να αναφερεσαι στο cpu..)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.