Jump to content



MSI 770-c45 και προβλημα με καινουργιες μνήμες RAM ?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Απλό το 2009 εχω ενα pc. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Βασική Χρήση η επεξεργασία φωτογραφιών με το Lightroom και το Photoshop.

 

 

To σύστημα μου είναι το εξής

 

Επεξεργαστής: AMD PHENOM II X 4955 (3.2 G Hz, 8 mb)

Μητρική: MSI 770-c45   ( http://www.bit-tech.net/hardware/motherboards/2009/09/17/msi-770-c45-motherboard-review/1 )

Καρτα Γραφικών: SVGA PCI-E SAPPHIRE 4850 512 MB

Μνήμη Ram: RAM DD3 ADATA 2 GB DIMM 1333MHZ

 

Προχώρησα στην αγορά 2 extra RAM

http://www.e-shop.gr/gskill-f3-10600cl9d-8gbnt-8gb-2x4gb-ddr3-pc3-10600-1333mhz-dual-channel-kit-p-PER.555869

 

Αφού λοιπόν έβαλα και τις 4 μνήμες.(2 ζευγαρια)

post-42441-0-44223000-1418500478_thumb.j

Μου βγάζει μαύρη οθόνη με το εξής μήνυμα CMOS checksum bad και δεν προχωράει παρακάτω. Όταν πατάω F2 ξεκινάει απλό την αρχή και παλι τα ιδιά.

post-42441-0-51918100-1418500266_thumb.j

Εχω κάνει και clear cmos.

 

Αυτο που σκέφτηκα είναι οτι μπορεί να χρειάζεται αναβάθμιση το BIOS. Η εκδοχή που εχω εγώ είναι του 2009. Βλέπω οτι από τότε έχουν βγει αρκετές αναβαθμίσεις.

 

http://www.msi.com/support/mb/770C45.html#support_download

 

Το θέμα είναι οτι δεν ξερω πως να κανω Update sto BIOS. Το έψαξα λίγο αλλά δεν το καταλαβαίνω, δεν εχω κάνει ποτέ αναβάθμιση του BIOS. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε λίγο με αυτο ???

 

Νομίζεται οτι θα λυθεί το πρόβλημα με αυτο η μήπως είναι κάτι αλλο ?????

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Έγινε επεξεργασία από Pantm83
Link to comment
Share on other sites

Φίλε στην 1η φωτό δείχνει να βλέπει όλη την μνήμη κανονικά. 

 

Αρχικά δοκίμασε να δουλέψεις με τις καινούργιες μνήμες μόνο. Αν ξεκινήσει κανονικά, τότε βάλε και τις παλιές.

Αν κάνει τα ίδια, δοκίμασε να μπεις στο ΒΙΟS και να κάνεις "Load Optimized Defaults".

 

Δε νομίζω να θες bios update. Παρόλα αυτά η διαδικασία είναι ή εξής:

 

*Προσοχή: Αν κάτι δεν πάει καλά και μπρικάρει η μητρική σου, δεν ευθύνομαι, προχωράς με δική σου ευθύνη.

 

1) Κατεβάζεις το τελευταίο bios update από εδώ : http://www.msi.com/support/mb/770C45.html#down-bios

 

2) Φορμάρεις ένα φλασάκι σε fat/fat 32 σύστημα και εκεί κοπιάρεις το νέο bios. Κατόπιν σύνδεσε το φλασάκι στο πισι σου και άναψε το.

 

3) Μπαίνεις στο BIOS της μητρικής σου και επιλέγεις το "M-Flash" (Use this menu to read/ flash the BIOS from storage drive (FAT / FAT3 2 format only).)

 

4) Λογικά εκεί θα επιλέξεις το φλασάκι που έχεις κοπιάρει το νεό bios, για το φορτώσει από εκεί και να γίνει ηαναβαθμίσή.

 

Αν όλα πάνε καλά, τότε θα έχεις νέο bios.

Link to comment
Share on other sites

 

Αρχικά δοκίμασε να δουλέψεις με τις καινούργιες μνήμες μόνο. Αν ξεκινήσει κανονικά, τότε βάλε και τις παλιές.

Αν κάνει τα ίδια, δοκίμασε να μπεις στο ΒΙΟS και να κάνεις "Load Optimized Defaults".

Αυτο το εχω κανει ηδη. Αυριο θα το ξανακανω βεβαια για να ειμαι σιγουρος  και επιστρεφω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σκέφτηκα είναι οτι μπορεί να χρειάζεται αναβάθμιση το BIOS. Η εκδοχή που εχω εγώ είναι του 2009. Βλέπω οτι από τότε έχουν βγει αρκετές αναβαθμίσεις.

Από το site της MSI φαίνεται πως εκδόσεις BIOS μετά το 2009 (1.6, 1.7, 1.9) βελτιώνουν την συμβατότητα με τις μνήμες (- Improved memory compatibility). Ίσως θα πρέπει να αναβαθμίσεις το BIOS όπως σου είπε και ο cyberdyne.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι το απλό. Εφόσον όπως αναφέρθηκε δοκιμάσεις τις νέες μόνες τους και δεις ότι δουλεύουν σωστά, σβήνεις τον υπολογιστή. Βγάζεις τις νέες, βάζεις τις παλιές, πας στο BIOS, το βάζεις manual στα 1333 και μετά βάζεις τις νέες ως δεύτερο ζευγάρι. Μετά ξανά δοκιμάζεις.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Τελικά το προβλημά λυθηκέ με την αναβαθμιση του BIOS.. Σας ευχαριστω πολυ ολους και ιδιαιτερα τον cyberdyne. Ηταν πολυ κατατοπιστικές οι οδηγιες για την αναβαθμιση.

 

και παλι ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν και παλιο το θέμα, έχω το ιδιο προβλημα περιπου

Εχω την ίδια μητρική με τον φίλο και τη δούλευα με 2Χ2GB ΡΑΜ τοποθετημένες στα πρωτα μαυρα slot

Aγόρασα να βάλω άλλες 2Χ2GB ίδιες με τις αυτες που ειχα για να γίνουν 4 Χ 2gb  συνολο 8 gb

Το προβλημα είναι ότι όπου και να τις έβαλα, ότι αλλαγες θέσης και να έκανα στη τοποθέτηση δεν ανοιγει ο υπολογιστής και δεν βγαζει τιποτα στην οθόνη (μαυρη) και ουτε βγαζει κανενα μπιμπ. Μονο τα φωτάκια και οι ανεμιστηρες δουλευουν.

Οταν βαζω μόνο τις 2 μνημες ειτε παλιες ειτε καινουριες ειτε ανακατεμενες ειτε στα 2 πρωτα slot (μαυρα)1-2  είτε στο 3-4 ( μπλε) τοτε δουλευει

Ειναι γεγονός οτι ειχα παλιο BIOS απο το 2009 Εκανα update τα τελευται 1F αλλα το προβλημα δεν λυθηκε

Έγινε επεξεργασία από Vagelis2000
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που έχω γράψει πιο πάνω. Δες ποιες μνήμες είναι οι πιο αργές(αυτές με την χαμηλότερη συχνότητα ή αν είναι ίδιες οι συχνότητες αυτές με τα  υψηλότερα timings), βάλε τις στις πρώτες θέσεις, κάνεις επανεκκίνηση μπαίνεις BIOS, βάζεις manual τους χρονισμούς στο BIOS (πιθανόν είναι ήδη περασμένοι και απλά θα πρέπει να βάλεις manual ότι έχει ήδη μπει auto), κάνε επανεκκίνηση να δεις αν δουλεύει με manual ρυθμίσεις, αν ναι σβήσε το σύστημα, μετά βάλε στο σύστημα και τις δύο νέες και δοκίμασε πάλι επανεκκίνηση. Περίπτωση ασυμβατότητας ανάμεσα στα δύο ζευγάρια δεν αποκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Δοκίμασε αυτό που έχω γράψει πιο πάνω. Δες ποιες μνήμες είναι οι πιο αργές(αυτές με την χαμηλότερη συχνότητα ή αν είναι ίδιες οι συχνότητες αυτές με τα  υψηλότερα timings), βάλε τις στις πρώτες θέσεις, κάνεις επανεκκίνηση μπαίνεις BIOS, βάζεις manual τους χρονισμούς στο BIOS (πιθανόν είναι ήδη περασμένοι και απλά θα πρέπει να βάλεις manual ότι έχει ήδη μπει auto), κάνε επανεκκίνηση να δεις αν δουλεύει με manual ρυθμίσεις, αν ναι σβήσε το σύστημα, μετά βάλε στο σύστημα και τις δύο νέες και δοκίμασε πάλι επανεκκίνηση. Περίπτωση ασυμβατότητας ανάμεσα στα δύο ζευγάρια δεν αποκλείεται.

Ειναι ίδιες 1333 και οι νεες

Manual  εκει που λέει AUTO στα BIOS  το έβaλα  1.33.3 (αν αυτό εννοείς) και  δουλευουν

Οταν προσθέσω όμως τις νέες τίποτα πάλι

Δεν υπαρχει θέμα ασυμβατότητας για έβαλα μια παλια και μια καινουρια και δουλεψαν

Link to comment
Share on other sites

Ίδιες μπορεί να είναι αλλά λογικά το rev. θα είναι διαφορετικό. Ακόμα και αυτή η λεπτομέρεις μπορεί να παίζει ρόλο. Αρχικά δοκίμασε μία μία της μνήμες. Δηλ. μόνο μία μνήμη κάθε φορά να έχεις στη μητρική. Τσέκαρε έτσι αν τις βλέπει και μποτάρεις κανονικά και αν έχεις κολλήματα ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος pasjohn έγραψε:

Ίδιες μπορεί να είναι αλλά λογικά το rev. θα είναι διαφορετικό. Ακόμα και αυτή η λεπτομέρεις μπορεί να παίζει ρόλο. Αρχικά δοκίμασε μία μία της μνήμες. Δηλ. μόνο μία μνήμη κάθε φορά να έχεις στη μητρική. Τσέκαρε έτσι αν τις βλέπει και μποτάρεις κανονικά και αν έχεις κολλήματα ή όχι.

Το έχω κάνει και μολις φτάνω στο 3 slot δεν ανοιγει (ενταξει πρεπει ναναι 2+2 και όχι 2+1) αλλα και τεταρτη οταν βαζω πλαι δεν ανοιγει

Επίσης δοκίμασα 2 μνημες (οποιεσδήποτε απο τις 4) μονο 3-4 slot και δουλευει.

Καπου διαβασα να ανεβασω τα volt σε 1.72 αλλα δν τοχω κανει ακομη

 

Link to comment
Share on other sites

Tελικά δεν ξερω αν έγινε τωρα στο βάλε βγάλε ή απο πριν, η 4η υποδοχή των RAM δεν λειτουργεί.

Λειτουργούν όλες μια μία εκτός απο αυτήν. Και οταν βαζω 2 μαζί (3ο -4ο) μου βγαζει στο cpuiz οτι στο 4ο δεν υπαρχει μνημη.

Αρα θα αρκεστό πάλι στις δύο που είχα.

Ποιο ζευγάρι ομως να διαλέξω απο τα δύο?

Οι δύο είναι KINGSTON http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200025955 που τις αγόρασα τώρα

Και οι άλλες δύο ADATA http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200019629 οι παλιές

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάρω αυτην 

http://www.skroutz.gr/s/2217910/Kingston-ValueRAM-8GB-DDR3-1600MHz-KVR16N11-8.html

ή  αυτην

http://mustshop.gr/category-1722/hardware/mnimes/d3-8gb-1600-10-ripjawsx-gsk.html?sl=el

Kανουν για την μητρική  μου ? MSI 770-C45 ?

Ποια απ τις 2 να προτιμησω?

 

 

Έγινε επεξεργασία από Vagelis2000
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι αν θα έχει πρόβλημα με dimm των 8GB η μητρική. Υποστηρίζει πάντως μέχρι 16GB συνολικά. Προσωπικά θα έπαιρνα την G.Skill, αλλά δεν ξέρω αν όντως είναι καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμενες  G.Skill (http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f3-12800cl8d-4gbrm-4gb-2x2gb-ddr3-pc3-12800-ripjaws-dual-channel-kit-p-PER.552255)

παντως δεν με απογοητευσαν ποτε και τις εχω βαλει σε ουκ ολιγα μηχανηματα.

http://valid.x86.fr/szzyz0

Ιδια μητρικη με την δικια σου  @Vagelis2000

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Το ερώτημα είναι αν θα έχει πρόβλημα με dimm των 8GB η μητρική. Υποστηρίζει πάντως μέχρι 16GB συνολικά. Προσωπικά θα έπαιρνα την G.Skill, αλλά δεν ξέρω αν όντως είναι καλύτερη επιλογή.

Α είναι κι αυτό βέβαια αν παιρνει 8 gb σε ενα dimm. Πάντως μία των 2gb δουλευει μονη της. Για να λέει 16 συνολο αρα 4 χ4 gb δεχεται

Στο manual δεν γραφουν τιποτα

Οσο για την δευτερη επιλογη μου βλέπω οτι επειδη εχει ψυκτρα δεν χωράει, γιατι την εμποδιζει η ψυκτρα της cpu

Πρπει να ψαξω παντως αν δουλευει μονη της η 8αρα

Έγινε επεξεργασία από Vagelis2000
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Cipioner said:

Kαποιος που γνωριζει, αυτες οι ram corsair, ειναι ιδιες με αυτες; λογικα οι τελευταιες πρεπει να ειναι το επομενο μοντελο, σωστα;

Ίδιες δεν είναι αλλά έχουν ίδια χαρακτηριστικά. Τώρα αν η μία είναι το επόμενο μοντέλο της άλλης δεν θυμάμαι. Υπάρχουν οι CMY.... , CMD.... , CMZ....

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ηθελα να πω, αρα εφ'οσον οι παλιες ειναι συμβατες  (δοκιμασμενες), με την motherboard asus p8h61 m(ετσι αναφερει σε pdf της asus), πρεπει να ειναι συμβατες και οι τελευταιες

Το ρωταω γιατι η συγκεκριμενη motherboard, δεχετε ram 1066 και 1333mhz, ενω αυτες ειναι στα 1600

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.