Jump to content



Την χάσαμε την μητρική πατριώτη?


alldaynews

Recommended Posts

Καλημέρα σας !!!!!

Δυστυχώς το 14 δεν θα βγεί και πολύ καλά και εξηγούμαι.Πριν 10 μέρες πήρα από έναν συμφουρίτη από άλλο φορουμ τον 8350 και τον έβαλα στην μητρική της υπογραφής μου.Και βλέποντας ότι δεν ανεβαίνει πολύ στις δοκιμές μου λέω να βάλω ένα καινούργιο bios που ήταν beta.Ολα καλά και ωραία αλλα δεν ανέβαζε πολύ το ρεύμα στον επεξεργαστή.Τελικά είχε πρόβλημα ο επεξεργαστής τον επέστρεψα και πήρα τον 8370 καινούργιο.Και πάλι πειραματιζόμενος πόσο ανεβαόνει και ψάχνοντας στο νετ  έβλεπα πως με την ίδια μητρική είχαν 1,5+ρεύμα ενω εμένα σταματούσε στο 1.44.Λέω δεν βάζω το παλιό bios και ο κεφτές το κάνω μέσα από τα windows με το που πάτησα το update πάγωσαν τα windows πάγωσα και γω φυσικά.Τώρα λέω τι έκανα ο λαλάκας????Reset αμέσως και στο post της μητρικής βγάζει 19-26-36-F2-F9 και φυσικά δεν μπουτάρει και αναρωτιέμαι την χάσαμε την μητρική πατριώτη????Κάθε βοήθεια εννοείται δεκτή γιατι την κάτσαμε την βάρκα

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις και διαβάζεις το manual να δεις αν μπορείς να φορτώσεις bios από κανένα USB ή δεν ξέρω τι άλλο. Κάτι λογικά θα αναφέρεται στα faqs στο site της MSI για την περίπτωση αποτυχίας περάσματος BIOS.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερο αποτέλεσμα στο google βάζοντας ως αναζήτηση "19-26-36-F2-F9". Ίσως να το έχεις ήδη δει, προσωπικά απλά το βρήκα, δεν ξέρω αν έχει και την λύση εκεί. Αλλά γενικά το google ίσως να βοηθήσει αν δεν βρεις κάτι στο site της MSI.

 

could someone give me 990FXA-GD80 bios verison 13.1 - EFI-Sektion - MSI Forum

 

 

Εναλλακτικά τους στέλνεις mail χωρίς τις σάλτσες του overclocking.

Και κάτι ακόμα. Δεν περνάμε ΠΟΤΕ BIOS αν δεν είμαστε στα defaults. Το ότι βγάζει π.χ. superPi δεν πάει να πει ότι δεν είναι ασταθές στον βαθμό που θα σου κάνει corrupt το αρχείο του BIOS που πας να βάλεις. Πιθανότερο θεωρώ να την πάτησες κάνοντας το BIOS overclocked, παρά λόγω windows.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδες στο Manual?

 

M-Flash

Compared to common motherboard which need extra BIOS chips, MSI’s M-Flash has a double advantage which doesn’t need extra components and secondly, all your BIOS data will be saved in the USB drive. The stored data does not only have backup and upgrade function, moreover it can also be seen as a portable BIOS chip which is actually able to boot up your PC.

Features
- Backup/Restore Your BIOS to/from Any USB Flash Disk
- Avoid Unnecessary Repair Due to Accident Failures During The Upgrading Process
- Earn more BIOS Lifespan by Reducing Unnecessary Rewriting Process

 

 

Δες και αυτό

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=151370.0

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερο αποτέλεσμα στο google βάζοντας ως αναζήτηση "19-26-36-F2-F9". Ίσως να το έχεις ήδη δει, προσωπικά απλά το βρήκα, δεν ξέρω αν έχει και την λύση εκεί. Αλλά γενικά το google ίσως να βοηθήσει αν δεν βρεις κάτι στο site της MSI.

 

could someone give me 990FXA-GD80 bios verison 13.1 - EFI-Sektion - MSI Forum

 

 

Εναλλακτικά τους στέλνεις mail χωρίς τις σάλτσες του overclocking.

Και κάτι ακόμα. Δεν περνάμε ΠΟΤΕ BIOS αν δεν είμαστε στα defaults. Το ότι βγάζει π.χ. superPi δεν πάει να πει ότι δεν είναι ασταθές στον βαθμό που θα σου κάνει corrupt το αρχείο του BIOS που πας να βάλεις. Πιθανότερο θεωρώ να την πάτησες κάνοντας το BIOS overclocked, παρά λόγω windows.

Να φανταστείς δεν έκανα overclock όλα default.Θα έκανα αν περνούσε

Το κακό είναι πως δεν μπαίνει πουθενά και δεν ξεκινάει απο το στικάκι.Απλώς αναβοσβήνουν τα νούμερα στην οθόνη debug.Εβγαλα μπαταρία έκανα clear cmos.Τίποτα.Μόλις γυρίσω απο την δουλειά θα το ξεψαχνίσω το θέμα.Δανείστικα και ένα λαπιτόπι για να έχω νετ

Κακώς κάκιστα πήγα να περάσω το bios μέσα από τα windows.Εκεί έγινε η πατάτα

Εαν δεν καταφέρω τίποτα με βλέπω να αλλάζω μητρική.

Ελπίζω να μην εγινε ζημιά στην cpu

Link to comment
Share on other sites

Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.Μέχρι που φτάνει εσένα το ρεύμα για τον επεξεργαστή??

Έγινε επεξεργασία από alldaynews
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.