Jump to content



SSD για λαπτοπ με sata 2


Recommended Posts

θελω να γινει ποιο σπιρτοζικο γτ ο μηχανικος μου σπαει τα νευρα.το λαπτοπ ειναι LENOVO G555 με athlon m320.

η τον sandisk η v300 ελεγα...

V300 ούτε για αστείο. Τα έχουμε πει. Το drive για τα λεφτά του δεν αξίζει ούτε για αστείο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ούτε εγώ τα έχω ακούσει υποψιάζομαι ότι θα έχει σημαντικές διαφορές της τάξεως των μικροδευτερολέπτων στο άνοιγμα του firefox και 0.5 δευτερολέπτου στο φόρτωμα των παραθύρων.

Εάν αυτός ο ssd που θα προτείνουν οι γνώστες-ειδήμονες είναι ελάχιστα ακριβότερος από τον απολύτως φθηνότερο της αγοράς τότε πάσο.

Αλλιώς , η διαφορά που θα δεις από τον μαγνητικό είναι τέτοια που δε θα καταλάβεις τι παραπάνω θα σου έδινε ο καλύτερος ssd.

Αυτά για τους απλούς χρήστες. Αν θες να βλέπεις και τα νούμερα στα μετροπρογράμματα αλλάζει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα πουθενα κατι τετοιο αν το πειρς ως προσβολη.

επλα η ερωτηση ηταν ποιο ειναι το προβλημα με τον συγκεκριμενο ssd.δεν σε εκρηνα με το αν ξερεις η οχι.

αμα ειναι να παρεξηγουντε μερικη να μην ζηταμε πραγματα.

οταν μου λες κατι οτι δεν κανει θελω και τον λογο.ενα ξερω οχι δεν λεει κατι.σε οτι και να ειναι αυτο απο η-υ μεχρι πασατεμπο.

Link to comment
Share on other sites

καλά ντε, μην βαράς :hehe:
 
Για αυτούς που παρακολουθουν το thelab έστω και λίγο τα τελευταία 1-2 χρόνια,  ο v300 και η εταιρία που τον φτιάχνει είναι ανέκδοτο (με την κακή έννοια). Ότι search και να κάνεις για V300 στο thelab σε βγάζει σε θέματα που έχουν τα links που σου έδωσε ο jax7480 :D:p
 

Επειδή ούτε εγώ τα έχω ακούσει υποψιάζομαι ότι θα έχει σημαντικές διαφορές της τάξεως των μικροδευτερολέπτων στο άνοιγμα του firefox και 0.5 δευτερολέπτου στο φόρτωμα των παραθύρων.
Εάν αυτός ο ssd που θα προτείνουν οι γνώστες-ειδήμονες είναι ελάχιστα ακριβότερος από τον απολύτως φθηνότερο της αγοράς τότε πάσο.
Αλλιώς , η διαφορά που θα δεις από τον μαγνητικό είναι τέτοια που δε θα καταλάβεις τι παραπάνω θα σου έδινε ο καλύτερος ssd.
Αυτά για τους απλούς χρήστες. Αν θες να βλέπεις και τα νούμερα στα μετροπρογράμματα αλλάζει το θέμα

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι έτσι. Υπάρχουν προϊόντα στην κατηγορία των ssd που πρέπει να τα αποφεύγουμε. Δες τα link του jax7480 παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Ανέκδοτο και δη ανεκδιήγητο ανέκδοτο είναι ο κάθε ένας σ ένα φορουμ να χαρακτηρίζει την kingston έτσι. Απο κει και πέρα, συμφωνώ με τον "όχι" στον v300 για τον λόγο που σου παραθέτει ο jax στο λινκ του από το anandtech και τα εξηγεί αναλυτικά. Για την ιστορία, οι πρώτες παρτίδες ήταν μια χαρά, φορούσαν mlc μνήμες, έρχονταν με πλήρες bandle και τέλος είχαν τη χαμηλότερη τιμή. Τέλειο deal τότε, κάποιοι επέμεναν σε κάτι samsung στο σακούλι, αλλά τους ήρθε από κει που δεν το περίμεναν... Το πρόβλημα κατά βάθος ήταν ο sandforce controller που οι "ειδήμονες" και μύστες της "ταχύτητας" δεν μπορούν καν να τον ακούνε, αλλά και ούτε σε κουβέντα μπορούνε να μπούνε σοβαρή γιατί τότε θα φανεί όλη η ημιμάθεια και παραπληροφόρηση.

 

Στο θέμα σου: crucial mx100.

 

ΥΓ. Και sata 3 να είχε δεν θα καταλάβαινες διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.